مدیریت مبارزه با پرندگان مزاحم

       

  کبوتر

  گنجشک

یک تعدادی از گونه‌های پرنده ممكن است در مناطق شهری دردسر یا خسارت‌هايي را به وجود بیاورند. این پرندگان شامل سارهای اروپایی Sturnus vulgaris، گنجشک خانگی Passer domesticus، کبوترهای وحشی یا کبوترهای چاهی (Columba livia) یا سایر پرندگان می‌باشد. اخيراً تعداد رو به افزایش از غازهاي کانادایی (Branta canadensis) در مناطق شهری برخوردهايي (تصادف‌هایی) را خصوصاً در اطراف میدان های گلف، پارک‌ها و مناطق نوسازي که درياچه ها يا استخرهاي احاطه شده با چمن را دارند باعث شده است.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

به‌طور فزاینده‌ای انتظار مي‌رودكه برنامه‌هاي مدیریت آسيب پرندگان راه‌حل‌‌هاي مؤثري را به گونه‌ای كه از نظر اجتماعي و انساني قابل قبول باشند، فراهم سازند.روش‌هاي مديريتی و فراورده‌ها به‌وسيله سليقه‌ي مشتري‌ها و افكار عمومي سراسر کشور كه همراه با بازارهاي كوچك در حذف بعضي از فراورده‌ها و دسترسي به بعضي از فراورده‌هاي جديدتر مؤثر مي‌باشند، تحت تأثير قرار مي‌گيرد. چنين گرايش‌هایی بر نياز برنامه‌هاي مديريتي جهت شناخت گونه های مشكل‌زا، موقعيت و گزينه‌هاي كنترلي تأكيد دارند. كاربرد اختصاصی تكنيك‌هاي مختلف بسته به نوع مشكل، گونه‌ي پرنده اي كه با آن مواجه هستيم و ساير فاكتورها تغيير خواهد كرد.

زیست شناسی مرتبط با موضوع:

سارهای اروپایی محدوده‌ی انتشار وسیعی دارند. دسته‌های آن ها معمولاً در مواقع غير از فصل جفت‌گيري ممكن است بين 5-10 مايل در فاصله بين جايگاه‌هاي استراحت و تغذيه پرواز كنند و در هر بار ممكن است بيش از 50 مايل پروازداشته‌باشند. از آن‌جايي كه سارها در مقایسه با گنجشک‌های خانگی یا کبوترها تحرك بالايي دارند با استفاده از تكنيك‌هاي ترساندن يا پراکنده‌ساز‌ آسان‌تر پراكنده مي‌شوند يا حركت مي‌كنند. در اثناء فصل جفت‌گيري، سارها در حفره‌هایی مانند شكاف‌ها حفره‌ها یا منافذ کوچک در داخل ساختمان‌ها آشيانه مي‌سازند. سارهای بالغ پرنده‌هاي سیاه، با خال‌های روشن و به اندازه سینه سرخ هستند. منقارشان با طول متوسط‌ در طی دوره جفت‌گيري (ژوئن تا ژولای) زرد و در بقيه مواقع تيره است. افراد جوان قهوه‌ای کمرنگ تا خاکستری هستند، دم کوتاه دارند و بال‌ها هنگامي‌كه در پرواز كاملاً باز مي‌شوند مثلثي شکل می باشند. سارها از انواع مختلفی از غذاها، شامل حشرات‌، خصوصاً لاروهای سخت‌بال‌پوشان در نزدیکی سطح خاک، میوه‌ها، بذور و غذاي حيوانات اهلی و غذایی که در آشغال‌ها یافت می‌شوند، تغذیه می‌کنند.

گنجشک‌هاي خانگی و کبوترها تقريباً همیشه در ارتباط نزديك با انسان زندگی می‌کنند و برخلاف سارها،  معمولاًبراي برآورد نيازهاي‌شان در فواصل كوتاه پرواز مي‌كنند. بنابراین، این گونه‌ها معمولاً کمتر به برنامه های فراری دهنده یا پراکنده کننده كه براي جابه‌جایی آن‌ها از یک منطقه اختصاص دارد، پاسخ می‌دهند. گنجشک‌هاي خانگی در حفره‌ها، درزها، لبه‌هاي دروني و اطراف ساختمان‌ها و بعضی وقت‌ها در پوشش گياهي لانه می‌سازند. گنجشک‌های خانگی ممکن است 3 بار در سال تخم‌گذاری کنند. غذای‌شان اغلب بذور و غلات است. کبوترها بر روي لبه‌ها یا ساير نواحي مسطح در داخل و اطراف ساختمان‌ها لانه می‌سازند. کبوترها می‌توانند چندین نوزاد در هر سال بگذارند غذای آن‌ها بذور و غلات است.

غازهای کانادایی در اصل مهاجر بودند اما تعدادي از آن ها كه ساكنان نواحي شهري شده‌اند در حال افزایش مي‌باشند. غازهای کانادایی در نواحي شهري به درياچه‌ها يا استخرهاي احاطه شده توسط چمن ﺟﺬب مي‌شوند.

غازهای کانادایی علف‌خوار هستند بنابراین چمن غذاي جذابي براي آن‌ها فراهم مي‌كند، خصوصاً اگر مغذی باشند و نواحي باز به آن‌ها اجازه مي‌‌دهد که شکارگرهای توانايشان را مشاهده کنند. هم‌چنین رژيم غذايي‌شان شامل پوشش گياهي اطراف دریاچه، غلات و دیگر مواد غذایی انسان‌ها مي‌باشد. در تابستان، غازها پرهای‌شان می‌ریزد و برای حدود یک ماه پرواز نمی‌کنند، در اين زمان است که آن‌ها به آسانی شکار می‌شوند.

وضعیت قانونی:

سارهای اروپایی، گنجشک های خانگی و کبوترها به‌عنوان پرندگان غيربومي به ایالات متحده وارد شده‌اند و توسط قوانین فدرال و در اغلب موارد هم‌چنین توسط قوانین ايالتي محافظت نمي‌شوند. در مقابل اغلب گونه‌هاي ديگر توسط قوانین ايالتي و یا قوانین فدرال محافظت می‌شوند غازهای کانادایی تحت پيمان فدرال مهاجرت پرندگان كه یک قرارداد بین‌المللی بين كشورهاي کانادا، مکزیک و کشورهاي معین دیگری مي‌باشد محافظت مي‌شوند. محافظت شامل، پرندگان، پرهای‌شان، تخم‌ها و لانه‌هايشان می‌باشد. قوانین محلی یا ايالتي ممكن است محافظت یا محدوديت بیشتری را در روش‌های مدیريتی لحاظ کنند. اگر شما سؤال‌هایی درباره وضعیت قانونی دارید قبل از شروع برنامه‌ي كنترل با اداره حیات وحش مطرح کنید.

مسائل مرتبط با آسیب پرندگان:

گنجشک‌های خانگی، کبوترها و سارها مشکلاتی در اطراف مراكزتجاري، خانه‌ها و ساختمان‌های عمومی و دیگر ساختمان‌ها را باعث می‌شوند زیرا فضولات، فعاليت‌هاي تغذیه‌اي، نشیمنگاه و فعالیت‌های آشیانه‌سازي آن‌ها مسائلي در ارتباط با سلامت عمومی و ساير عوامل به‌همراه دارد. مدفوع غازهای کانادایی و باقی‌مانده، پرهاي آن‌ها بر روي زمین‌هاي گلف، چمن‌ها، زمین‌هاي مدرسه و در پارک‌ها مي‌تواند بیش از حد زياد شود و به هنگام پیاده‌روی، نشستن، گردش و دیگر موارد استفاده ايجاد مزاحمت كنند. هر غاز کانادایی در روز حدود یک پوند فضولات تولید می‌کند بنابراین مقدار مواد دفعي دسته‌های بزرگ آن‌ها می‌تواند قابل توجه باشد. تغذیه‌شان مي‌تواند به چمن آسیب رساند و فضولات زيادشان حاصل‌خيزي بيش‌از حد علف‌زارها را باعث مي‌شود. فضولات در آب ممكن است منجر به رشد جلبک‌ها شود و احتمالاً ماهی‌ها را مي‌كشد و آلودگي آب مسائلي را در ارتباط با سلامتی به‌ويژه زماني‌كه در منابع آب شهري باشد، به‌وجود مي‌آورد.

 

 

پيش‌گيري و كنترل خسارت گنجشک‌های خانگی، کبوترها، سارهای اروپایی

جلوگیری از ورود: معمولاً موثرترین و بادوام‌ترین روش برای کاهش لانه‌سازی، تغذیه یا آشیانه‌گذاری پرندگان در داخل یا اطراف ساختمان ها، جلوگیری از ورود آنها به محل و بیرون راندن آنها می‌باشد. جلوگیری به‌طور فیزیکی، پرندگان را از مکان مشکل‌ساز جدا می‌کند و تا مادامی که جداکننده وجود داشته باشد بطور مؤثر باقی می‌ماند. رشد قابل توجه‌اي در دسترسي به وسايل، ابزارها و تکنیک‌های بازدارنده صورت گرفته است و بعضی از منابع درانتها لیست می‌شوند.

اطراف ساختمان‌ها، پنجره‌ها و درهای شکسته تعمیر شود و همه سوراخ‌های بزرگ‌تر از سه چهارم اینچ بسته شود. مکان لانه‌سازی پشت اثاثيه ثابت ساختمان‌ها، کانال‌های بیرونی تهویه مطبوع و اطراف نگه‌دارنده های لامپ‌ها بسته شود. بعضی اوقات جلوگیری در ابتدا مشکل به‌نظر می‌رسد اما اغلب با فكر خلاق و استفاده نوآورانه از مصالح ساختماني كاملاً عملي است. پلاستیک کلفت یا نوارهای لاستیکی آويزان شده در محل ورودی درهاي باز، در حالي‌كه به مردم و ماشين‌ها اجازه ورود مي‌دهد، در جلوگیری از ورود پرندگان موفقيت‌آميز می‌باشند. بر روي محل آشيانه‌سازي يا نشستن پرنده‌ها روی لبه‌ها، يك شبكه شفاف شيشه‌اي يا فلزي پهن یا پوشش‌هاي مشابه با زاويه‌ي 45 درجه قرار دهيد.

سیم‌های خاردار كه شاخه‌هاي فلزي یا نایلونی در زاويه‌هاي مختلف بر روي آن‌ها چسبيده‌اند می‌توانند برای جلوگيري از استفاده از انواع مکان‌های نشستن به‌كار روند. تور پرنده برای جلوگیری از ورود پرندگان به مناطقی از قبیل راه‌های عبوری، زیر سایبان‌ها یا مناطق سرپوشیده ساختمان‌ها مفید است. تور را مي‌توان براي امکان دست‌يابي آسان جهت نگه‌داری ساختمان به‌طور متحرک نصب نمود.

 

نخ‌ها یا سیم‌ها: شبکه‌ای از نخ‌هاي گسترده شده ظاهراً در رفتار پرندگان خاص زماني‌که خطر شکار وجود دارد، تداخل ايجاد مي‌كنند. عکس العمل بسته به گونه و مکان فرق مي‌كند و معمولاً پرندگان بالغ نسبت به افراد جوان‌تر بيشتر دوري مي‌كنند. فاصله‌بندي بيش از 91/. متر تا 24/15 متر و يا 38/24 متر بعضي از كاكي‌ها و پرندگان آبی را از استخرها و انبارها دور مي‌كند.

پژوهش‌هاي جدید نشان داده‌اند که گنجشک‌های خانگی به‌طور موثری از مکان‌های تغذیه‌ای بیرونی كه در آن‌ها نخ‌هاي تک رشته‌ای شفاف به فاصله‌ي 3/. يا 6/. متر از هم قرار مي‌گيرند، دوري مي‌كنند. چنين نخ‌بندي گنجشك‌هاي خانگي را از محل‌هاي آشيانه‌سازي دور نمي‌كنند. پرستوی‌های انباری از لانه‌سازی بر روی ساختمان‌هايي كه در آن‌ها نخ‌هاي ماهي‌گيري تک رشته شفاف در فاصله‌ي حدود 24/15 تا 48/30 سانتي‌متر در جلو یا در اطراف مکان فعال لانه‌سازی قرار مي‌گيرند، دوري مي‌كنند.

کاربرد دیگر نخ‌ها یا سیم‌ها براي ايجاد سد فیزیکی بر روي جايگاه‌هاي نشستن ازقبیل لبه‌ها، نوک بام‌‌ها یا لوله‌ها مي‌باشد. سیم‌ها را بايد به حد کافی پایین قرار داد تا پرندگان نتوانند زیر آن‌ها استراحت کنند و اما به اندازه ای بالا قرار داد که پرندگان نتوانند روی آن ها بنشینند. در مناطق وسیع چندین رشته نخ و بعضي از رشته‌ها در دو یا سه سطح ممکن است نیاز باشد. برای نصب، انتهای نخ‌ها با استفاده از قلاب به پايه‌ي L مانند بسته می‌شوند. نخ‌هایی با چنين آرايشي به‌صورت تجاری قابل دسترس است.

 

روش‌های فرهنگي: کاهش دسترسي به جايگاه‌هاي لانه‌سازی و منابع غذایی معمولاً يك بخش ضروري مديريت آسيب است. تغییرات در ساختمان‌ها برای پيش‌گيري ازلانه‌سازی و کاهش دسترسي به دانه‌هاي سر ريز شده از انبارهاي غله، مناطق بارگیری و مکان‌های مشابه مثال‌هايي از اين نوع هستند.

دوركننده‌ها: دور‌كننده‌هاي تماسی که از پلی‌بوتین‌ها ساخته می‌شوند، موادي نرم، چسبنده و غیر‌سمی هستند اين مواد پرندگاني از قبیل کبوترها، سارها یا گنجشک‌های خانگی را از نشستن روی لبه‌ها، میله‌ها، یا مکان‌های مشابه باز می‌دارد. براي حذف آسان بهتر است دور كننده‌ها بر روي تكه‌هاي نواري ماسك مانند پهن قرار ‌گيرند و اين مواد بايد به‌صورت دوره‌اي جايگزين شوند زيرا گرد و غبار و كثيفي سطح چسبنده آن‌ها را مي‌پوشاند. سیستم‌های شوک الکتریکی برای دور كردن پرندگان ازلبه‌ها يا مکان‌های مشابه در دسترس هستند. وقتي كه پرندگان در نزديكي اتصال الكتريكي فرو مي‌آيند، شوك الكتريكي دوركننده ولي بي‌ضرر ايجاد مي‌شود.

 

هراساندن: راه‌كارهاي هراساندن باعث می‌گردند تا جذابیت یک محل به پرندگان آفت کمتر شود. بنابراین پاسخ بسته به درجه جذابیت که در ارتباط با گزينه‌هاي دیگر مانند غذا و دیگر منابع مورد نیاز می‌باشد فرق مي‌كند. هراساندن در بعضي موقعیت‌ها براي گونه‌هايي مانند سارهای اروپایی، پرندگان سیاه و كلاغ‌هاي آمریکایی يك ابزار مناسب است. تلاش براي هراساندن کبوترها و گنجشک‌ها و هم‌چنين تلاش برای هراساندن دیگر گونه‌ها ازمکان‌های تغذیه‌ای در آب و هوای شمالی در طي زمستان غیر مؤثر است. پرندگان هراسان شده ممكن است در مكان‌هاي ديگر مشكل ايجاد كنند.

انواع ابزارهای هراسان کننده دیداری و شنیداری به‌صورت تجاری وجود دارند. بعضی واحدهای الکترونیکی براساس خصوصیات بیولوژیکی و دیگر صداها بصورت تصادفی بر اساس الگوي خاص گونه‌ها تولید می‌شوند. ابزارهای بالن مانند با لكه‌هاي چشمي با موفقیت‌هایی بسیار استفاده شده‌اند. ابزارهای مافوق صوت که صداهایی بالاتر از دامنه شنوایی انسان تولید می‌کنند، در دسترس می‌باشند اما مدرک قابل اعتمادی در مورد كارآيي‌شان وجود ندارد.

تله‌گذاری: تله‌های قفسی متعددي براي گرفتن سارها، گنجشک‌های خانگی یا کبوترها وجود دارد. تله‌گذاری در جاهائي‌كه جمعيت‌هاي محدودي از گنجشك‌هاي خانگي يا كبوترها آسيب ايجاد مي‌كنند، مي‌تواند مفيد باشد، اما در جاهایی كه احتمال حمله مجدد از محل‌های مجاور وجود دارد تله‌گذاری وقت‌گير است و معمولاً یک روش غیر مؤثر براي حذف جمعیت‌های متحرک بزرگ پرندگان آفت از قبیل سارها یا پرندگان سیاه می‌باشد. تله‌ها باید حداقل هر روز مورد بازدید قرار گیرند و پرندگان غیر هدف گرفته شده، بايد فوراً آزاد شود. پرندگان آفت شکار شده را مي‌توان با روش انسانی در معرض دی‌اکسید‌کربن قرار دادن و يا با شکستگی گردن كشت.

 

تیر اندازی: تيراندازي هم‌زمان با حذف به‌روش تله‌گذاری در کاهش دسته‌هاي کبوتر کوچک و دسته‌های گنجشک خانگی در جايي‌که هجوم مجدد محدود است، مي‌تواند مؤثر باشد. تفنگ‌هاي گلوله‌اي یا مهمات تفنگ با قدرت پايين مثل کالیبر 22/ (تفنگ با گلوله مناسب پر شود)یا کالیبر 22/ Rimfire با فشنگ‌هاي CB در دسترس هستند. به‌هر‌حال تیراندازی به گونه‌های پرنده خیلی متحرک مثل پرنده سیاه و سارها تأثیر کمی روی تعداد افراد جمعیت دارد اما ممكن است در ترساندن و پراکندگی آن‌ها به‌طور موقت مفید باشد.

کنترل و پيش‌گيري از آسیب غاز کانادایی:

مدیریت غازهای کانادایی در مناطق شهری پاسخ سریع و آسانی ندارد و توسط عقاید مختلفی که دربین گروه‌های مختلف در مورد این که چه باید انجام دهند بيشتر گيج‌كننده مي‌باشد. بعضی کاهش تعداد غازها را می‌خواهند در صورتی‌که دیگران می‌خواهند تعدادشان بیشتر شود و عقیده‌ها درباره اين‌كه چه تکنیک‌های مدیریتی مناسب‌تر هستند یا باید استفاده شوند متفاوت مي‌باشد. تکینک‌های مدیريتی که استفاده می‌شود عبارتند از تغییر زیست‌گاه، جلوگیری از ورود، ترساندن، تله‌گذاری‌، دورکننده‌ها و دیگر روش‌ها.

تغيير زيست‌گاه ممكن است شامل ايجاد دیواره‌های عمودي در اطراف استخرها،‌ يا افزودن موانع صخره‌ای در امتداد سواحل، فراهم كردن امكان يخ‌زدگي آب در زمستان، حذف پوشش گياهي متراكم اطراف استخرها، ایجاد پوشش گياهي كه با پرندگان هنگام خروج از استخرها تداخل پيدا ‌كند و كاهش كود گياهي که در اطراف استخرها استفاده مي‌شود، مي‌باشد. تكنيك‌هاي بازدارنده شامل روش‌هاي مختلف حصاركشي، توركشي و شبكه‌هاي سيمي يا نخي بر روي استخرها يا ساير نواحي كه بايد محافظت شوند، مي‌باشد.

سگ‌هاي تربيت شده به‌طور موفقيت‌‌آميزي براي پراكنده‌كردن غازها استفاده شده‌اند و انواعي از ابزارهاي توليد كننده صدا و ابزارهاي فراري‌دهنده نيز استفاده مي‌شوند.در بعضي موقعيت‌ها، غازها در طي دوره ريزش پرها با رانده شدن دسته‌جمعي به‌داخل نواحي محصور شده به‌دام افتاده‌اند. تله‌گذاری اين سؤال را پيش مي‌آورد كه با غازهاي به‌دام افتاده چه بايد كرد؟ بعضي از آن‌ها در برنامه‌هاي غذايي مراكز تغذيه‌ي عمومي براي فقرا استفاده شده‌اند.

دوركننده‌هاي شيميايي براساس ماده فعال متيل آنترانيليت (MA) به‌صورت تجاري (Rejex- iT and Bird shield)در دسترس هستند.

متیل آنترانیلیت به‌صورت طبيعي يافت مي‌شود و يك تركيب غذايي غيرسمي است كه ظاهراً علف‌ها را براي غازهاي كانادايي بدمزه مي‌سازد.متیل آنترانیلیتبراي به‌كار بردن بر روي علف‌ها و اخيراًَ بيشتر به‌عنوان يك ماده مه ساز ساخته مي‌شود.يك آنتراكوئينون جديد به‌عنوان دوركننده (Flight control TM) در حال ارزيابي مي‌باشد هرچند كه هنوز در دسترس نيست. به‌نظر مي‌رسد كه این ماده غازهاي كانادايي را به‌ويژه در زماني‌كه همراه با تنظيم‌كننده‌هاي رشد گياهان استفاده مي‌شود، دور مي‌كند. میزان كارآيي دوركننده‌هاي غازها، مانند اكثر دوركننده‌هاي ديگر، به‌وسيله‌ي عواملي مثل ميزان گرسنگي يا ميزان جلب شوندگی به سمت علف‌ها، نوع فعاليت (چريدن در مقابل وقت‌گذراني) و دسترسي به جاي‌گاه‌هاي مناسب ديگر تغيير مي‌كنند.

معمولاً برای مدیریت مشکلاتی که توسط غازها در شهرها به‌وجود می‌آید استفاده و تلفیق انواع روش‌ها ضرورت دارد. مشكلات و مسائل مربوط به غازهاي كانادايي در سراسر كشور شناسايي شده و نياز است كه يك توافق كلي در بين افراد ذي‌نفع مختلف درباره‌ي اين‌كه چه بايد انجام دهند، صورت گيرد. براي رسيدن به اين هدف، ‌سرويس حيات وحش و ماهي ايالات متحده 9 نشست را در جاي‌گاه‌هايي در سراسر كشور در بهار امسال براي دست‌يابي به اطلاعاتي براي توسعه يك استراتژي مديريتي فراگیر (اخبار در وب‌سايت http://news.Fws.gv مننتشر مي‌شوند.) برنامه‌ريزي كرده‌است و ايالت نبراسكا نيز بحث‌هايي را در جهت توسعه طرح مديريت شروع كرده‌است.

با تشکر از سپيده پورمحمدي

 

MANAGAMENT OF <?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:smarttags" />PEST BIRDS IN URBAN ENVIRONMENTS

Ron J. Johnson

Extension Wildlife Specialist

University of Nebraska, Lincoln

January 2000

http://digitalcommons.unl.edu/icwdmother/16

 

 


مطالب مشابه :


آموزش به روش محلی و سنتی

طریقه گرفتن گنجشک یا همان ملجه درپشت بام یا حیاط و یا هرجایی که گنجشک می نشیند یک تشت بزرگی
حسابداری مشارکت خاص

گنجشک - حسابداری روش ارزش ويژه يك روشهاي صورت گرفتن توافق قراردادي:
ساخت اصولی لانه

یکی از تفاوت های ساخت لانه در این روش فرم قرار گرفتن باشد تا گنجشک و پرنده های
شناخت پسران شرور و بد

گنجشک و روباه آموزش مخ زنی.چطور مخ دختری رو بزنیم.چطور مخ پسری رو بزنیم.روش های محبوب شدن
تهیه.رده بندی.انواع.عکس.وسایل.گونه.نوع.خرید و فروش.اشنایی.وزن.شکار.خوردن

تله کبوتر,تله کلاغ,تله زاغ,تله گنجشک,تله بلبل,تله حیوانات , روش گرفتن پرنده, آموزش
مدیریت مبارزه با پرندگان مزاحم

روش‌های فرهنگي: تله‌های قفسی متعددي براي گرفتن سارها، گنجشک‌های خانگی یا کبوترها وجود
نمونه سؤالات به روش تیمز

اعداد زیر طبق روند منظمی تغییر کرده اند با در نظر گرفتن این به روش تیمز) jهمه ی گنجشک. ب)
دانه گرفتن از بافت تمام شده به دو روش ساده و با قلاب - درس ششم

تازه های لباس و آرایش*•. بهشت آسمونی .•* - دانه گرفتن از بافت تمام شده به دو روش ساده و با قلاب
فیل و فال حافظ ...

فال حافظ، دویست تومان، فقط با گرفتن یک شماره تلفن. با این‌که روش جدیدی در فروش - این گنجشک
برچسب :