روش نصب چسبی کاشی و سرامیک

روش نصب چسبی کاشی و سرامیک

امروز برای تعمیرات ویا بازسازی و یا حتی جهت بالا بردن کیفیت نصب کاشی و سرامیک از روش نصب چسبی بجای روشهای دوغابی استفاده میشود که در این مطلب به آن میپردازیم.

نکات فنی نصب کاشی و سرامیک به روش چسبی


روش کار چسبی بر روی دیوارهای قدیمی و تراز شده بوسیله سیمانکاری ،گچ،کاشی قدیمی ،سنگ قدیمی و غیره بسیار مناسب است و کمتر از 25 سال سابقه دارد که اوایل به صورت پودر هایی از خارج ایران وارد میشد و با آب یا پرایمر مخلوط میشدند و به صورت خمیر شده که برای طرحهای خاصی برای نصب کاشی مورد استفاده قرار میگرفتند ولی با جلب توجه مهندسین و سازندگان حرفه ای به این روش و ماده خوشبختانه تولید کنندگان داخلی نیز به فکر تولید این نوع محصولات افتادند و دو نوع چسب خمیری کاشی و سرامیک مخصوص دیوار و نوع چسب پودری یا خمیری برای کف تولید کردند که در حال حاضر ایران یکی از صادر کنندگان این مواد به خارج از کشور میباشد.

مزایای روش نصب با چسب
1.برای نصب مجدد کاشی به روی کاشی ،کاشی به روی سطوح گچی ،کاشی به روی سطوح سیمانی و غیره به کار میرود .
2.نیازی به تخریب و کنده کاری زیر کار نمیباشد.
3.سرعت نصب و بهره برداری را افزایش میدهد .
4.کثیف کاری و ریخت و پاش ندارد .
5.استحکام آن نسبت به دوغاب بسیار بالا میباشد .
6.در برخی مدلها و طرحها تنها راه نصب میباشد.
7.هزینه نسبتا کمتر.

 

رنگ های چسب کاشی خمیری 

اگر چه رنگ چسب معیار خاصی نبوده ولی چسبها عمدتا برنگهای سفید یا نقره ای و یا خاکستری هستند.

روش کار با چسب برای نصب کاشی ،سرامیک و یا سنگ
ابتدا زیر کار را با تیشه کمی زخمی نماییم ،سپس ابزار کارهای مخصوص را مهیا کرده و خمیر را با کمی آب یا پرایمر مخلوط کرده و با کاردک مخصوص به متراژحدود یک تا دو متر مربع به دیوار میکشیم (به نسبت سرعت نصاب) سپس کاشی را با کمی فشار نصب کرده و تراز مینماییم بعد از چندین ساعت عملیات بند کشی را انجام میدهیم و کار بعد از 48 ساعت به مقاومت نهایی رسیده و قابل استفاده میباشد .
روش های پخش چسب بر زیر کار به سه صورت الف- با کاردک شانه ای بر روی زیر کار ب- با کاردک قاشقی بر پشت کاشی یا سرامیک ج- روش ترکیبی میباشد.
روش شانه ای برای کاشیهای ابعاد ریز (زیر 20*30) و زمانی که زیر کار بسیار تراز و بدون موج باشد استفاده میشود .
روش قاشقی و ترکیبی بیشتر برای نصب کاشی و سرامیک ابعاد بزرگ و زمانی که زیر کار خوب تراز نباشد و موج داشته باشد استفاده میشود.

نحوه کار بعد از چسباندن:
میزان مصرف چسب برای زیر کار های صاف و تراز حدود 3.5 کیلو گرم در هر متر مریع است و میزان مصرف در زیر کارهای ناصاف حدود 5 کیلوگرم در هر متر مربع میباشد. اطمینان در مورد استحکام و مقاومت روش نصب کاشی و سرامیک به روش چسبی بستگی به دو عامل مهم دارد اول با کیفیت بودن و مرغوبیت چسب خمیری و دوم تجربه کاری استاد کار نصاب .

معمولآ این عقیده در بین مردم وجود دارد که کار چسبی خود را بعد از مدتی ول میکند و نباید در حمام از چسب کاشی برای نصب استفاده کرد!!!! ولی در پاسخ باید گفت در صورت استفاده از چسب مرغوب و استاندارد از کارخنجات معتبر نه تنها استحکام چسب و کاشی و سرامیک به مراتب بیشتر از روشهای سنتی و دوغابی بوده بلکه بعلت وجود مواد عایقی و اببند در این چسبها اجازه و امکان نفوذ آب در آن نبوده و همین مطلب موجب دوام بیشتر کار میشود.

چسبهای پودری برای نصب کاشی و سرامیک کف مورد استفاده قرار میگیرد و آنرا معمولآ با سیمان و پودر سنگ ترکیب مینمایند .بهترین فرمول ملات کف عبارت است از 20%سیمان ،10%چسب پودری و 70% پودر سنگ و در صورت نبود سیمان 30% چسب و 70% پودر سنگ و فرمول سوم ملات کف 20%سیمان و 5%چسب بتن و 75% پودر سنگ. 

باز هم تاکید میکنم از چسبهای ارزان و نامعتبر و غیر استاندارد اکیدا استفاده نکنید.


آشنایی با اصول کرم بندی سطح کار

قبل از اقدام به کاشیکاری یا سرامیک کاری سطوح باید ، اضلاع افقی و عمودی کروم بندی و کاملاً با شیب صفر یا مورد نظر تراز یا شاقول باشند .

تعریف کروم:  به  نشانه (بنچ مارک)  گچی یا سیمانی که سطح روی آن مبنای آستر ملات سیمان یا اندود کاری یا کاشیکاری قرار میگیرد کروم گفته می شود.

روش کروم بندی

ابتدا از یک ضلع شروع کرده ، کروم تخت را در ابعاد 10×10 سانتیمتر و به ضخامت 2 سانتیمتر با ملات سیمان و توسط ماله به طور مسطح ساخته و اطراف کروم را پخ کرده تا  در ضمن کروم را طوری میسازند که سطح آن از هر طرف کاملاً تراز باشد . سپس در همان خط به فاصله لازم کروم دیگری ساخته می شود ، سطح دو کرم توسط شمشه با یکدیگر تراز می شود .

عمل کروم گیری مرحله سوم که می تواند کروم طولی باشد با فاصله لازم و گونیا با کروم دوم گرفته می شود . در این مرحله کروم سوم توسط شمشه با کروم دوم کاملاً تراز و شاقول می شود .

مرحله بعد آخرین کروم است که به فاصله اول و دوم ساخته می شود و توسط شمشه تراز دو کروم سوم و چهارم با یکدیگر تراز می شود . برای اطمینان از اینکه کروم ها با یک تراز با یکدیگر ساخته شده اند شمشه تراز را برگرداننده یعنی کروم چهارم را با کروم اول تراز می کنیم چنانچه دو کروم مذکور با یکدیگر تراز باشند کرم گیری صحیح اجراء شده است وگرنه کار غلط بوده و باید دو مرتبه تراز شوند .

 مراحل کروم بندی روی دیوار

- برای کروم بندی بر روی دیوار باید شاقول را بر سطح دیوار قرار داد تا بتوان ضخامت کرم را برای ریسمان کاری تعیین نمود با توجه به ارتفاع دیوار محل هایی که بایستی کاشی شود ، در این صورت کروم با نشانه را در ارتفاع بیست تا سی سانتیمتری مانده به سقف انداخته و آن را کرم الف می نامند .

توجه : این نشانه باید حداقل ضخامت را داشته باشد .

- نشانه بعدی را 30 سانتیمتر مانده به کف اجراء نموده و ضامن شاقول را بر کروم الف صاف قرار می دهیم به طوری که قسمت برجستگی شاقول مماس بر کروم یا نشانه پایین به نام ب قرار گیرد ، اگر زیر شاقول ها خالی بود . ملات اضافه نموده تا برابر شاقول قرار گیرد و اگر اضافه بود ، با ماله روی آن را کم کم تراشیده تا کاملاً شاقول بر سطح کروم ب منطبق گردد .

مراحلی که در بندهای 2 و 3 ذکر گردید را در ضلع مقابل انجام داده و کروم های ج و د می نامند .

- در مرحله بعد ریسمانی با میخ بر سطح الف و ج در طول دیوار کوبیده به طوری که ریسمان منطبق بر سطح الف و ج باشد در این موقع ریسمان ساخته شده و بوسیله ماله کرم هایی به فاصله 90 سانتیمتر یا کمتر اجراء و دقت کرده که کاملاً مماس با ریسمان باشد آن گاه طول دیوار رابه همین ترتیب کرم بندی میکنند .

در این مرحله ریسمانی بر سطح کروم ب و د می بندیم و مطابق کروم های بالایی اجرا می کنیم .

توجه : قبل از اینکه کروم بندی را شروع شود باید سطح کار را با جارو از گرد و خاک پاک و مرطوب نمود تا گرد و خاک روی کار از بین رفته و واسطه ای بین دیوار و ملات وجود نداشته باشد .

 

نحوه نصب اولین رج (ردیف)

پس از کروم بندی به دو روش سنتی دوغاب کاری و روش نصب با چسب میتوان نصب را انجام داد.

نصب با دوغاب ماسه و سیمان

در این روش ابتدا سطوح را جارو زده و پاک کرده و سپس سطح آن را با آب خیس نموده و دیوارها جهت نصب کاشی با ملات آماده می گردندو به همین منظور مقداری خاک رس چرب را به صورت ملات خمیری سفت در آورده کاشی را در آب فرو برده به اندازه 2 تا 3 سانتیمتر از دیوار فاصله داده آن را شاقولی نگهداشته قدری از ملات گل رس را در ناحیه بالای کاشی طوری قرار می دهیم که لبه کاشی را نگه داشته و به دیوار نیز تکیه کندالبته جدیدا از چسب فوری هم برای اینکار استفاده میشود .

نصب اولین کاشی از نبش در و دربند و از پایین به بالا شروع می گردد .

پس از نصب اولین کاشی که بوسیله تراز به طور شاقول انجام می شود ، کاشی های بعدی یکی بعد از دیگری به وسیله مقدرای بسیار کم ملات خاک رس نصب می گردد تا رج اول به انتهای دیوار برسد .

سپس بوسیله شمشه بسیار دقیق کاشی های همباد می شوند تا سطحی یکنواخت به دست آید پس از نصب رج اول عمل دوغاب ریزی پشت کار ، بسیار آهسته و بدون فشار بر پشت کاشی یا سرامیک به طور سرتاسری در چندین لایه تکرار می شود ، تا دوغاب ماسه سیمان بر سطح کاشی رج اول برسد . پس از خودگیری ملات پشت کاشی آرام ملات خاک رس از لبه کاشی برداشته شده ، محل های خالی را با دوغاب ماسه و سیمان پرمیکنند .

پس از اتمام رج اول و دوغاب ریزی پشت آن شروع به نصب رج دوم بر روی رج اول نموده و در امتداد بند عمودی نصب و رج های بعدی تا ارتفاع لازم ادامه پیدا می کند . البته اجرای صحیح طرح در حین کار اهمیت ویژه ای دارد.

در انتهای رج های افقی و عمودی اگر طول و عرض محلی که کاشیکاری می شود به اندازه ای باشد که می بایستی کاشی بریده شود با استفاده از برش الماسه کاشی بریده و سایز می گردد . در آخرین رج عمودی می بایستی از کاشی لبه دار استفاده نمود تا اگر کاشی تا زیر سقف نصب نمی گردد و گچ یا سیمان تخته ای کشیده می شود زیبایی خاصی داشته باشد .

پس از پایان کاشیکاری فواصل بین کاشی ها با ملات پودر سنگ و سیمان سفید که به نسبت ( 1 بر 2 ) ساخته می شود پر شده و با پارچه نرم سطح کاشیکاری از ملات بندکشی تمیز می گردد .

روش دوم نصب با چسب بوده که قبلا در ابتدای این مطلب شرح داده شد.


شناسایی اصول کاربرد چسب در کاشیکاری

چسب های سرامیکی دیواری

ماده اصلی چسب های دیواری معمولاً پلیمرها یا سیمان است.چسب های پلیمری فقط در برابر رطوبت مقاومند در حالی که چسب های ضد آب برای چسباندن صفحات (سرامیکی)دیواری و موزائیک ها در محل های به کار می روند بعضی از محصولات اکریلیکی در موقع خود گیری آمونیاک آزاد می کنند. سیمان های ضد رطوبت و سیمان های پلیمر دار هم برای استفاده داخلی و هم خارجی مناسبند و می توان آنها را در لایه نازک یا کلفت به کار برد چسباننده های سیمان پلیمری برای چسباندن مرمر ،گرانیت و تخته سنگ هایی که ضخامت آنها کمتر از 15 میلیمتر باشد به کار می روند و در محیط های شیمیایی چسب های اپوکسی برای این منظور کاربرد دارند.

در به کارگیری همه چسب های ذکر شده سطح زیرین باید تمیز وبه صورت اندود تازه روی آجرکاری یا بتن صاف شود وبه مدت 2تا 6 دقیقه رها شود تا خشک گردد؛ دیوار ساخته شده با تخته های گچی یا چوبی باید در فاصله های 300 میلیمتری کاملاً محکم باشد تا لقی نداشته باشند. در کارهای تعمیر ونوسازی سطوح پوسته شده ورنگ ضخیم باید پاک شده سطوح نیز صیقلی و سنباده کاری شوند.


 چسب های مخصوص

 در بعضی موارد برای چسباندن سرامیک و کاشی از چسب هی مایع مخصوص ویا از بتونه استفاده می کنند. چسبهای مایع غالباً روی بتن یا گچ و مانند آن بدون تراشیدن دیوار به کار می روند، این نوع مواد معمولاً در مقابل آب ،اسید ومواد نفتی مقاوم می باشند. بتونه ها معمولاً از چندین نوع مواد شیمیایی بخصوص ترکیب شده اند در هر حال طرز کار ونوع اجرا و بهره برداری قبلاً باید به تأیید مهندس برسد.


آشنایی با مسطح کردن سطح زیر کار

 سطح زیر کار در ساختمان های نوساز از آجر می باشد ، بنابراین برای مسطح کردن سطح زیر کار می بایستی شرایط زیر را رعایت کرد تا سپس بتوان با چسب هایی که در بالا ذکر گردید کاشی ها را با چسب به دیوار چسباند .

آماده سازی سطح زیر کار و پاک کردن سطوح دیوارها از مصالح قبلی مانند بتن و خرده آجرها و گرد و غبار .

سطوح قطعات ساختمان می بایستی از نظر ترازهای قائم و افقی ، باید کنترل شوند ، دیوار بنایی نباید بیش از 10 میلیمتر از حالت شاقولی در یک طبقه خارج باشد و میزان انحراف در کل ساختمان نباید از 30 میلیمتر بیشتر شود .

برآمدگی و فرو رفتگی در بدنه دیوار بنایی ، باید از 10 میلیمتر کمتر باشد . انحراف از وضعیت تراز افقی نباید از 20 میلیمتر در 10 متر طول بیشتر باشد . برای تیغه ها میزان روا داری ، 3 میلیمتر ارتفاع و 10 میلیمتر در کل طول قطعه می باشد .

بندها باید تا عمق 15 میلیمتر خالی و سطح دیوار با برس سیمی تمیز شود بلوک های مسطح باید دارای شیار باشد و گرنه باید سطح آنها تیشه کاری شود و با دریل در سطح آنها سوراخ هایی با قطر یک سانتیمتر و عمق 2 سانتیمتر به فاصله 7 سانتیمتر ایجاد گردد . زیر سازی بوسیله ملات ماسه و سیمان به صورت شانه ای انجام شود و سطح تراز باشد به دلیل اینکه کاشیکاری با چسب انجام می گردد . تا کاشی به راحتی نصب و تراز شود .

 آماده سازی سطوحی که زیر کار آن از گچ می باشد

 1- زدودن زیرسازی از رنگ و روغن و زبر کردن زیرسازی برای ایجاد چسبندگی بیشتر .

2- در سطوح گچی برای اجرای کاشیکاری و نصب با چسب کاشی سطح نما باید فاقد موج ، ناهمواری ، ترک ، لک و جدا شدگی باشد .

3- قبل از کاشیکاری با چسب کلیه سطوح بایستی مرمت و بازسازی شده و از نظر تراز بودن سطح یک دست و قابل قبول داشته باشد .

آماده سازی سطح زیر کار با پوشش کاشی

کلیه سطوح که قبلاً کاشیکاری شده می بایستی با تیشه به صورت زبر در آمده تا پس از مالیدن چسب به پشت سطح کاشی خودگیری با کاشی های قبلی را داشته باشد .

 


مطالب مشابه :


روش نصب چسبی کاشی و سرامیک

چسبهای پودری برای نصب کاشی و سرامیک کف مورد استفاده روش نصب کاشی و سرامیک, روش چسباندن
نکات فنی در مورد نصب کاشی و سرامیک به روش چسبی

نکات فنی در مورد نصب کاشی و سرامیک به روش چسباندن: و سرامیک کف مورد استفاده
چگونه بهترین کاشی های سرامیکی را انتخاب کنیم

عرضه مستقيم کاشی و سرامیک و محصولات بهداشتی ساختمان به روش کف بسیار برای چسباندن
نحوه ر نگ‌آمیزی کاشی‌های سرامیک

باشند مانند کف سالن و آمیزی سرامیک با روش داغ حالا نوبت چسباندن سرامیک
برچسب :