اندازه و محل قرارگیری پنجره‌ها:

اندازه و محل قرارگیری پنجره‌ها:

اندازه و محل قرارگیری پنجره ها باید با توجه به محل قرارگیری زمین ساختمان و نوع مصالح ساختمانی, طراحی و نصب شوند.

 سرمایش مناسب در تابستانها با استفاده از پنجره های باز شو قابل حصول است. استفاده از سایه بان نیز در مقابل پنجره پیشنهاد می شود.     

محافظت از پنجره ها

 محافظت زمستانی

 با رعایت موارد زیر از هدر رفتن انرژی در ساختمان جلوگیری کنید.

 از پنجره های دو جداره استفاده کنید و یا پنجره هایتان را درزبندی کنید. پنجره های معمولی به نسبت پنجره های دو جداره و پنجره های درزبندی شده تا ۱۰ برابر بیشتر تلفات حرارتی دارند.

سایه بان تابستانی

 سایه بانهای خارجی تجهیزاتی هستند که می توانند منزل شما را در تابستان خنک نگه دارند. بهتر است پنجره های جنوب غربی و شرقی نسبت به آفتاب تابستانی با سایه بانها تجهیز شوند.

 با استفاده از اینگونه سایه بانها علاوه بر اینکه در زمستانها از نور خورشید استفاده می شود در تابستان نیز فضای داخل منزل خنک می ماند.

 عایقکاریعایقکاری کاراترین تکنیک به منظور استفاده هوشمندانه انرژی است. یک منزل عایقکاری شده, در زمستان دما را ۵ درجه گرمتر و در تابستان ۱۰ درجه خنکتر نگه می دارد.

تمام سقف ها, دیوارها و کف منزلتان را عایق بندی نمایید.

ابعاد استاندارد پنجره ها

ابعاد پنجره ها

هنگامی که در خانه با پنجره های ناموزون و بد شکل مواجه می شوید احتیاج به راهکارهای ظریف و هوشمندانده دارید تا بتوانید به خوبی از عهده تزیین پنجره ها برآیید.

پنجره های باریک

برای مقابله با مشکلات پنجره های باریک، راه حل خوبی وجود دارد که میتوانید از آنها استفاده کنید. یکی از

 راه ها آویزان کردن یک پرده در یک سمت پنجره است. اگر مایلید که نمایی کامل و پوشاننده داشته باشید،

 می توانید از یک پرده بلند و قدی متناسب با ابعاد پنجره استفاده کنید. پرده قدی منظره ای با شکوه را به وجود می آورد مخصوصاً اگر آنقدر بلند باشد که تا روی زمین امتداد پیدا کند و قسمتی از پایین پرده روی کف زمین جمع شده چین بخورد. ولی اگر پنجره شما بالای پلکان است مواظب باشید که زیبایی آویزان بودن پرده باعث این نشود که پایتان به پرده گیر کند و با خطر لیز خوردن مواجه شوید. در صورتی که چند پنجره کنار هم باریک باشند بهتر است از یک پرده عریض برای پوشاندن کل پنجره ها استفاده کنید.

ابعاد نامناسب پنجره

اگر ابعاد پنجره اتاقتان تناسب لازم را ندارد، ممکن است به وسیله تزیین درست، ابعاد غیر واقعی اما متناسب و زیبایی را برایش به وجود آورد. در مورد پنجره هایی که بسیار کوتاه هستند، برای اینکه بخواهید تصور بزرگ بودنشان را ایجاد کنید، می توانید پرده را بالاتر از چارچوب پنجره متصل نمایید. اگه پرده های شما با رنگ دیوار همخوانی داشته باشند، حتی می شود چوب پرده را تا زیر سقف بالا برد و در آنجا نصب کرد. انتخاب پرده راه راه با خط های عمودی نیز به درک حس بلند بودن دیوراها کمک می کند. برای به دست آوردن عرض غیر واقعی بر روی دیوار برای پنجره های کم عرض، از چوب پرده ای استفاده کنید که عریض تر از خود پنجره باشد که از هر دو طرف پنجره را بپوشاند. در حالت معمول چور پرده باید به اندازه عرض پنجره انتخاب شود، ولی هنگامی که بخواهید پنجره و پرده را بزرگتر نشان دهید، 30 تا 40 سانتی متر به عرض پرده می افزایید که از لحاظ بصری تأثیر خود را بر جای می گذارد.

پنجره های گلخانه ای

این نوع پنجره های که معمولاً دارای شیشه های بزرگ و بلند همراه قاب های نازک هستند که از چوب یا پی وی سی تهیه شده اند، به طور معمول از پردردسرترین نوع پنجره ها برای تزیین محسوب می شوند و در عین حال اگر تزیین هم نشوند، پنجره ها لخت و عریان می مانند و محیط اتاق نیز گرم و آزاردهنده به نظر می رسد. تنها راه برای مقابله با این آثار، کنترل نور ورودی و تزیین به وسیله نورگیرهای رولی ساده پارچه ای (شید)، پرده های مدل رومی با پشت پنجره ای چوبی است. پرده های نورگیر رولی یا غلتکی که به وسیله یک بند پایین و بالا می روند و اغلب از جنس کتان نازک هستند، نقش اساسی در تلطیف نور و زیبا شدن پنجره ها ایفا می کنند. پرده های پارچه ای رومی نیز که به صورت طبقه ای بالا جمع می شوند، روش مناسبی برای اضافه کردن رنگ و طرح به محیط اتاق هستند. قبل از خرید این گونه پرده ها، برای نقاط که نور آفتاب مستقیم دارند، در مورد دوام پارچه و ثبات رنگ آن بررسی و تحقیق کنید.

پنجره های گرد یا هلالی

اگر منزل شما دارای پنجره های آرک دار و باشد، بسیار خوش شانس هستید، چون این نوع پنجره ها از لحاظ بصری خوش فرم هستند و به راحتی بر جلوه تزیینات داخلی می افزایند. اما پوشاندن آنها برای حفظ حریم خصوصی منزل، نیاز به مهارت و تجربه دارد؛ بنابراین اگر واقعاً ضرورتی ندارد و از بیرون دید رهگذران را جلب نمی کند لازم نیست آنها را با پرده بپوشانید. یکی از راه ها می تواند پوشاندن این پنجره ها به وسیله پرده هایی باشد که در بالا و لبه های خود چین دارند. راه دیگر نیز پوشاندن آنها با پرده های دارای نوار چسب است، طوری که بشود آنها را به راحتی توسط نوار و گیره های آویزی عقب نگه داشت. یا می توان از نورگیرهای پیلی دار برای پوشش دادن قسمت آرک دار و هلال گونه پنجره استفاده کرد. این نوع نورگیرهای پیلی دار برای پوشش دادن قسمت آرک دار و هلال گونه پنجره استفاده کرد. این نوع نورگیرها به سادگی به سمت عقب می روند دقیقاً همانند زمانی که از یک بادبزن استفاده نمی کنید و آن را می بندید. گزینه دیگر شما، گنجاندن یک میل پرده دقیقاً در بالای هلال پنجره است که جای قرارگرفتن آن می تواند از 15 سانتی متر در بالای پنجره شروع شود و حتی بالاتر از آن باشد؛ در این صورت شکوه و زیبایی این نوع پنجره، فقط در هنگام کنار زده شدن پرده ها قابل مشاهده است. در صورت انتخاب این گزینه، استفاده از پارچه های ساده یا حتی پرده ای که با طرح و رنگ دیوار مخلوط گردد می تواند کاری هنری و هوشمندانه باشد. یا در حالات دیگر شما می توانید از پرده های عمودی نازک استفاده کنید که نمای پنجره ها را نیز در هنگام بستد بودن نشان می دهد. در مورد پنجره هایی که بسیار کوتاه هستند، برای اینکه بخواهید تصور بزرگ بودنشان را ایجاد کنید، می توانیدپرده را بالاتر از چارچوب پنجره متصل نمایید. پشت پنجره ای های ثابت چوبی که به پنجره نصب می شوند و نوارهای چوبی قابل تنظیم دارند، برای حفظ و نمایش دادن حالت منحنی پنجره ها گزینه خوبی است که دیگر نیاز به پرده های پارچه ای هم ندارد. استفاده از کرکره های معمولی جوبی یا فلزی هم روش زیبا و مدل دار دیگری است که می تواند در جذاب شدن پنجره مؤثر افتد. در این مورد باید اندازه گیری شما دقیق باشد تا برای نصب کرکره ها دچار مشکل نشوید. با وجود تنوع شکل و طرح کرکره ها می توانید برای هر منزلی طرحی خاص و مناسب را پیدا کنید. از کرکره های متحرک هم می شود استفده کرد که مناسب پنجره های کوچک است و بر اساس مقدار نور مورد نیاز یا حریم خصوصی منزل می توانند به وسیله چوبه کوچکی باز یا بسته شوند.

پنجره ها 

 

 پنجره ها از مهمترين اجزاي ساختمان هستند. پنجره تامين كننده نور، گرما و زيبايي در ساختمان مي باشد و همچنين مي توان با باز و بسته كردن پنجره به محيط بيروني دسترسي داشت و ضمن تصفيه مناسب،هواي مطلوبي بدست آورد. البته اگر پنجره بطور صحيح ساخته و بكار گرفته نشود و يا در طراحي ساختمان ديدگاه هاي انرژي رعايت نشود و پنجره در موقعيت مناسب قرار نگيرد،عامل اصلي افت حرارتي و برودتي در فصول سرد و گرم سال مي شود.

 از نظر ميزان مصرف انرژي پنجره اي كه مقاومت حرارتي آن بيشتر باشد مناسبتر است و بطور كمي ميزان مقاومت حرارتي  پنجره به عوامل زير بستگي دارد

 1- نوع شيشه مورد استفاده (شيشه، پلاستيك، شيشه هاي با ضريب صدور انرژي پايين و شيشه هاي هوشمند)

 2- تعداد لايه هاي شيشه موجود در پنجره (شيشه تك جداره، دو جداره و . . .)

 3- ضخامت لايه هوايي ايجاد شده بين دو شيشه

 4- مقاومت حرارتي يا ضريب هدايتي قاب پنجره

 5- درزبندي و هوابندي در هنگام نصب

 هر يك از پارامترهاي فوق نيز وابسته به مواد تشكيل دهنده، پنجره و كيفيت ساخت آن مي باشد.

 پارامترهاي اساسي جهت دسته بندي پنجره ها از نظر كارائي انرژي

نرخ نشت هوا (Air Leakage)    

ضريب عبور نور(Visible Transmittance)      

ضريب گرماي ورودي تابش خورشيد (Solar Heat Gain Coefficient)   

ضريب انتقال حرارتي كلي ( U-Factor)  

نرخ نشت هوا (Air Leakage)

اتلاف حرارتي و گرماي خورشيد ورودي به ساختمان سبب جابجايي هوا از روزنه ها و درزهاي موجود در قسمت هاي مختلف پنجره مي شود. براي اين منظور به منظور مقايسه كارآيي پنجره ها از پارامتر نرخ نشت هوا (AL) استفاده مي شود. AL كمتر بيانگر جابجايي كمتر هوا از ميان درزهاي پنجره مي باشد.

 

ضريب عبور نور (Visible Ttansmittance)

ضريب عبور نور به خصوصيات اپتيكي لايه شيشه مورد استفاده در پنجره بستگي دارد و ضريب عبور نور بيشتر در پنجره بيانگر عبور نور مرئي در طول روز مي باشد. پنجره هاي با عبور نور بيشتر به منظور ديد بهتر و حداكثر استفاده از روشنايي در طول روز مناسبتر مي باشد.

 

ضريب گرماي ورودي تابش خورشيد (Solar Heat Gain Coefficient)

ضريب گرماي ورودي تابش خورشيد (SHGC) بيانگر بخشي از انرژي گرمايي تابش مستقيم خورشيد است كه از ميان پنجره عبور مي كند و وارد اتاق مي شود و يا در شيشه جذب مي شود و سپس به اتاق انتقال مي يابد. SHGC كمتر، بيانگر ورود گرماي كمتر خورشيد به داخل ساختمان است.

ضريب انتقال حرارتي كلي (U-Factor)

افت حرارتي از پنجره با ضريب انتقال حرارت كلي پنجره بيان مي شود. مقدار عايق بودن پنجره در برابر عبور گرما با ضريب عايق حرارتي (R-Value) بيان مي شود كه ضريب عايق حرارتي عكس ضريب انتقال حرارت مي باشد. ضريب عايق حرارتي بزرگتر در پنجره ها بيانگر تبادل حرارت كمتر ميان اتاق و محيط بيرون از طريق پنجره مي باشد.

 

 


مطالب مشابه :


فضا در معماری

آتلیه معماری ابعاد بزرگ و ارتفاعات بيش از حد ، احساس نامطلوب و غير آشنايي را سبب مي شوند
ضوابط و استانداردهاي كلي فضاها(طراحی معماری)

آتلیه معماری سی(sea) - ضوابط و استانداردهاي كلي فضاها 4ـ ابعاد در كاسها به شرح زير مي‌باشد :
مبانی نظری معماری

آتلیه معماری معماری - برگزیده عینی است که مفهوم آن گسترش ابعاد و جهات آن در فضا بوسیله
استاندارد های طراحی دانشکده هنر و معماری

استاندارد های طراحی دانشکده هنر و معماری عملکرد ها: عملکرد هر فضا در نهایت تابعی از انسان است.
ضوابط و معیار های طراحی دانشکده معماری

آتلیه معماری آسمانه ابعاد این فضا بر اساس ماشین الات و دستگاه ها و میزهای کار لازم این
اندازه و محل قرارگیری پنجره‌ها:

آتلیه هنر و معماری روز اگر ابعاد پنجره اتاقتان تناسب لازم را ندارد، ممکن است به وسیله
ضوابط و معیار های طراحی دانشکده معماری

این اتلیه نیز از نظ کار کرد و فرم شباهت بسیاری به اتلیه طراحی معماری ابعاد این فضا بر
طراحی داخلی چیست؟!!!!!

آتلیه معماری سهراب معماری و را بیدار ساخت در تمامی ابعاد نفوذ کرد و حرکتهائی غیر
برچسب :