داستان تعرفه ی برق گرمسیری برای شهرستان کازرون به روایت هفته نامه ی بیشاپور

سرگیجه! ـ (یک اطلاعیه زیر ذره بین)<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

ـ محمدرضا مختاری

معلوم نیست دراین شهر چه خبر است؟ واقعاً مات و حیران مانده ام از اتفاقات عجیب و غریب! هر چه منتظر ماندم یکی از مسوولین محترم در مورد موضوع مورد بحث عکس العملی نشان دهد، توضیحی دهد، پوزشی بخواهد، کلامی بر زبان بیاورد، تأیید کند، تکذیب کند، بخندد بگرید، بی فایده بود. ناچار شدم خودم بنویسیم و بپرسم.

و اما بعد

چندین سال است که یکی از خواسته های به حق مردم کازرون کاهش تعرفه برق در 4 ماه فصل گرما مانند شهرهای گرمسیری بوده است و بارها و بارها مسوولین از جمله فرمانداران و نمایندگان مجلس این خواسته ی مشروع را بیان کرده و با پیگیری آن از مقامات پایتخت نشین نظیر رییس جمهور و اعضای هیئت دولت خواستار دستور مساعد در این مورد شده اند. برای نمونه به چند مورد کوتاه اشاره می کنیم:

1- هفته نامه بیشاپور شماره 60 مورخه 3 اردیبهشت 86 با تیتری تحت عنوان «تشریح خواسته های مردم کازرون از ریاست جمهوری» یکی از این خواسته ها را چنین برمی شمارد «همانند کردن تعرفه های برق کازرون همانند نقاط گرمسیری» و ... که به سمع و نظر دکتر برقعی معاون ریاست جمهوری رسید.

2- بیشاپور در همین شماره باز در خبری  با تیتر فرماندار کازرون: تعرفه برق کازرون را همانند نقاط گرمسیری کنید می نویسد: صالح پور فرماندار کازرون درجلسه ی شورای اداری شهرستان که با حضور معاون ریاست جمهوری تشکیل شد گفت: جناب دکتر برقعی شهرستان ما در منطقه گرمسیری واقع شده است. در سال 4 الی 5 ماه، ما با گرمای شدید مواجه هستیم... خواهشمان این است که این 5 ماه از سال تعرفه برق این شهرستان هم مثل برازجان باشد. درجه حرارت در این شهرستان در اوج گرما به 46درجه می رسد. استدعا می شود که این مشکل مردم تنها برای 5 ماه برطرف شود چرا که مردم انتظار و درددل دارند...

3- سلمان شماره 301 سه شنبه 4/2/86 می نویسد:«دکتر محمدصادقی طی تماس تلفنی ابتدا ضمن ابلاغ سلام و ارادت به مردم کازرون... ایشان همچنین با خوشحالی اظهار داشتند خوشبختانه طرح های زیربنایی و خوبی برای شهرستان به تصویب رسید که به شرح ذیل  است: پتروشیمی و ... « بررسی کارشناسی در مورد تعرفه های برق گرمسیری برای کازرون»

اما در کمال تعجب و حیرت به ناگاه در اوایل تیرماه 86 اطلاعیه اداره برق کازرون صادر می شود که :«... از سال 1383 تاکنون شهرستان کازرون جزء مناطقی است که از تخفیف مناطق گرمسیری درماه های گرم (خرداد- تیر- مرداد «شهریور» بهرمند می باشد.)!!!1

جل الخالق! اگر از سال 83 تاکنون تعرفه برق کازرون معادل تعرفه برق مناطق گرمسیر محاسبه می شده است پس باید احتمالات زیر را در نظر گرفت:

1- مسوولین شهر نظیر فرمانداران محترم و نمایندگان محترم مجلس این قدر از اوضاع و احوال شهر بی خبرند و ناآگاه که در طی سه سال اخیر و از جمله در سفر رییس جمهور بیهوده پیگیر مسئله ای بوده اند که در واقع از سه سال پیش به این طرف مسئله نبوده و حل شده بوده است!

از سال 83 تاکنون جلسه های شورای اداری در شهرستان کازرون برگزار نشده است تا فرماندار از این موضوع و از لسان مبارک رییس اداره برق (اداره صادرکننده اطلاعیه اخیر) باخبر شود! و یا اینکه در تمام جلسات برگزار شده رییس محترم اداره برق غائب بوده و یا همه جلسه ها بدون حضور  فرماندار برگزار شده و در نتیجه ایشان از این موضوع باخبر نشده اند!

3- از تهران آمده اند و با شاه کلیدهای مخصوص! درب اطاق های اداره برق کازرون را در یک روز تعطیل باز کرده اند! و کامپیوترهای این اداره را تنظیم کرده اند تا 4 ماه گرم تعرفه برق معادل مناطق گرمسیر حساب شودو این عملیات کماندوئی آن چنان آرام و بی سر و صدا صورت گرفته که مسوولین اداره برق و کارکنان آن اصلاً باخبر نشده اند تا امروز که پس از 3 سال تازه پی برده اند که : ای بَه بَه سه سال است تعرفه ها آنگونه شده که دلخواه مردم و مسوولین بوده ومردم سه سال است به خواسته خود رسیده اند و هیچ کس حتی دستگاه مربوطه! که خودشان (برقی ها) باشند، خبر نداشته و ندارد!

5- اطلاعیه اداره برق صحیح نمی باشد و در مورد تعرفه برق هیچ اتفاقی نیفتاده نه از سه سال پیش نه حالا!

آنچه مایه تأسف است آن است که به نظر می رسد هیچ کدام از مسوولین به اطلاعیه بحث برانگیز اخیر اداره برق شهرستان توجه و دقتی نداشته اند و ظاهراً برای حضرات گرامی ابداً پرسشی پیش نیامده است! و اما  سوالی که پیش می آید این است که آیا فرماندار گرامی و محترم از این که تعرفه ها به قرار اعلام اداره برق از سال 83 به این سو تغییر کرده است! باخبر بوده اند یا نه؟ که البته با نمونه هایی که از روزنامه های سلمان و بیشاپور آورده شد معلوم است پاسخ این پرسش منفی است و ایشان از این موضوع باخبر نبوده اند که در این صورت سوال دیگری پیش می آید: «چرا؟» چرا فرماندار از این موضوع باخبر نبوده است و متأسفانه وقت گرانبهای ایشان در طی سال های اخیر به خصوص در ملاقات با مقامات عالی رتبه مملکتی بیهوده تلف شده است زیرا صرف گفتگوها و چانه زنی ها در مورد موضوعی شده است که از اصل منتفی بوده است!

مشتاقانه منتظرم از زبان فرماندار عزیز دلیل بی خبر بودن ایشان و نماینده محترم شهرستان در مجلس را از مسائل مهم شهر و عمده ترین دغدغه ها و درخواست های مردم بشنوم. امیدوارم ایشان که خدمتگزاری صدیق هستند اتفاق عجیب و غریب رخ داده را به صورت شفاف برای مردم توضیح دهند  و از اداره برق بخواهند جداول محاسبه تعرفه های برق را به صورت کاملاً شفاف و جامع و کامل و مربوط به سال 83 و بعد از آن و نیز ماهای عادی و 4 ماهه گرم اعلام فرمایند تا مردم بتوانند براساس این تعرفه ها قبض های قبلی و فعلی برق خود را محاسبه و مقایسه کنند! چرا که در اطلاعیه کلی گویی شده یعنی اشاره شده که از 200 کیلو وات مصرف به بالا تعرفه پلکانی حساب می شود که کلمه پلکانی برای خواننده مبهم است و با آن نمی توان میزان پول برق را حساب کرد.

چگونه ممکن است نماینده مجلس در تاریخ 4/2/86 از تهران تلفن بزند و «با خوشحالی» تصویب :«بررسی کارشناسی در مورد تعرفه های برق گرمسیری برای کازرون: (و نه حتی تصویب آن بلکه تصویب بررسی آن!) خبر بدهد اما بر طبق اطلاعیه صادره از اداره برق از سال 83 تعرفه برق کازرون همان شده که می خواسته ایم؟! حق می دهید مردم کازرون از این وقایع «سرگیجه» بگیرند؟

منبع:هفته نامه ی بیشاپور - َ http://kazerounieh-4.blogfa.com/post-85.aspx

جوابیه اداره برق

احتراماً عطف به مطلب درج شده در شماره 70 مورخ 11/4/86 آن نشریه ی محترم تحت عنوان یک اطلاعیه زیر ذره بین، خواهشمند است براساس قانون مطبوعات پاسخ ذیل را در همان ستون و در اولین شماره آن نشریه درج فرمایید.

همانطور که در اطلاعیه درج شده در آن نشریه ی محترم اعلام گردیده که تعرفه برق شهرستان کازرون از سال 83 تاکنون تعرفه گرمسیری درجه 4 بوده است. لازم به توضیح است که تعرفه های گرمسیری کشور به چهار درجه تقسیم شده که هر کدام نسبت به تعرفه معمولی، دارای مشخصات خاص خود می باشد و تعرفه گرمسیری درجه 4 صرفاً مشمول مشترکین خانگی شهری و روستایی در ماه های خرداد الی شهریور گردیده و به طور تقریبی نسبت به تعرفه معمولی 10 الی 15 درصد در پله های مختلف مصرف، ارزان تر می باشد.

بدیهی است درخواست مسوولین شهرستان در راستای بهبود وضعیت تعرفه گرمسیری شهرستان به تعرفه های درجه 1 الی 3 بوده که طبیعتاً شرایط مناسب تری از نظر مدت زمان محاسبه و همچنین نرخ بهای برق را برای شهروندان فراهم خواهد آورد و مصارف دیگر از جمله تعرفه تجاری نیز مشمول خواهد گردید که البته پیگیری های به عمل آمده تاکنون نتیجه بخش نبوده و ان شاء اله در صورت ابلاغ دستورالعمل جدید مراتب به اطلاع مشترکین محترم خواهد .

منبع :http://kazerounieh-4.blogfa.ir/post-91.aspx

 


مطالب مشابه :


آن چه در شورای اداری شهرستان گذشت

وی با اشاره به وضعیت کنونی پتروشیمی کازرون خوشبختانه وضعیت عمومی کشور خوب است و ما
بیدزرد کازرون

ایل من قشقایی - بیدزرد کازرون - - ایل من (پتروشیمی کازرون) دانلود پس زمینه (WallPaper)
بی سامانی محیط زیست، آینه ی تمام قد ضعف های مدیریت کازرون

کازرون نوشت - بی در وضعیت آن، حتی ی ساخته شدن پتروشیمی در کازرون می­دهد
چرا بازار پایه ای ها پیشتاز کسب بازدهی مثبت شده اند؟

بورس نیوز ، مجموعه هایی که در این بازار درج می شوند معمولاً از وضعیت پتروشیمی کازرون
تب پتروشیمی‌ها فروکش کرد

EPSnews - تب پتروشیمی‌ها فروکش کرد - اخبار/ گزارش و تحلیل بازار سهام (بورس) درسود نیوز/ قیمت
خبرهای مراکز - 11 اردیبهشت ماه 91

بازدید دانشجویان دانشگاه پیام نور شیراز از مجمتع پتروشیمی وضعیت سه تن کازرون : رشد و
داستان تعرفه ی برق گرمسیری برای شهرستان کازرون به روایت هفته نامه ی بیشاپور

بابونه - داستان تعرفه ی برق گرمسیری برای شهرستان کازرون به روایت هفته نامه ی بیشاپور -
گزارش بازار دوشنبه 21 بهمن ماه 92

که نمادهای پتروشیمی و بزرگ تا روشن شدن وضعیت نرخ ها پتروشیمی کازرون با 10 هزار
تندیس ناصر دیوان کازرونی بسازید!

قهرمان کازرون مواجه با یک وضعیت مشکلی شدیم در و ساخت پتروشیمی و بیمارستان و
برچسب :