روش حل مکعب روبیک 3*3( به روش لایه به لایه )

روش مرتب کردن مکعب روبیک

همان طور که گفتیم این روش حل براساس لایه‌بندی مکعب روبیک هست. اگه “مکعب ِ روبیک” رو به صورت افقی به ۳ لایۀ مجزا تقسیم کنیم لایۀ بالایی که اول مرتب می شود را لایۀ اول، دومین لایه رو لایۀ میانی و لایۀ پائینی که آخر همه مرتب میشه را لایۀ یایانی می‌نامیم. ما می‌خوایم این لایه‌ها رو به ترتیب از بالا به پائین مرتب نماییم.

نکته : این نکته مهم هست که یک رنگ را به عنوان سطح بالایی انتخاب کنید و برای افزایش سرعت عمل هایتان همیشه با آن کار کنید. من معمولاً با رنگ ” سفید” کار می کنم چون خیلی به چشم می آید و لایه های بالایی هم راحت تر مرتب می شوند. توضیحات مطلب هم با فرض این هست که رنگ ” سفید ” به عنوان سطح بالایی انتخاب شده است . بعداً که دستتان راه افتاد می توانید از هر رنگی به عنوان سطح بالایی استفاده نمایید . پس نگران نباشید .
مرتب کردن لایۀ اول
مرتب کردن این لایه ۲ مرحله دارد که من آن را درعرض به چشم بهم زدن درست می کنم پس خیلی ساده است پس فعلاً نگران نباشید :

شکل دادن صلیب کار سختی نیست. کافی است چهار تا قسمت لبه‌ای در لایۀ اول ( لبه‌هایی که یه سمت آن ها سفید رنگ هست) رو سر جاهایشان قرار بدهید. فقط بدانید که آخر این مرحله باید مکعب روبیک شما باید کاملا شبیه شکل زیر باشد. اگر تو این لایه گیر کردی نگران نباشید . از تجربه کم تان است . بعد ها به خودتان خنده خواهید زد .
۱- شکل دادن یک صلیب چهار طرفه تا لایه میانی

۲- قرار دادن گوشه‌های لایۀ اول هر گوشه به صورت جداگونه تا صلیب سفید تبدیل به یک مربع شود .
وقتی صلیب رو شکل دادیند برای تکمیل کردن لایۀ اول کافی است گوشه‌های این لایه رو به صورت تک تک در جای خودشان بگذارید. اولین گوشه‌ها رو پیدا کنید. آن ها در یکی از لایه‌های اول یا آخر هستند چون عزیزم لایۀ میانی قطعۀ گوشه‌ای ندارد. این قسمت را یک بار انجام بدهی یاد می گیری و بدون الگوریتم هم می توانید انجامش بدهید اما برای این که بعضی هاتان تازه کارید اول کاری مغزتان گیریپاش نکند الگوریتم‌ این مرحله رو به صورت تصویری نشو نتون می دهم.

تو این مرحله چند تا نکته هستش که باید بهشون توجه کنین:

- بهتر است کار رو با گوشه‌ای از لایۀ اول شروع کنید که در لایۀ آخر قرار دارد. بعداً خودتان می فهمید چرا ؟
- اگه چند تا از گوشه‌های لایۀ اول در لایۀ آخر قرار دارن کار رو با گوشه‌ای شروع کنین که رنگ سفیدش به سمت پائین (روی سطح پائینی) نباشد.
- اگه گوشه‌ای در لایۀ اول قرار داره ولی جای اون اشتباه یا برعکس هست و باید اون رو به لایۀ آخر بیارید و دوباره سر جایش بگذارید . ( این هایی که می گم شاید الآن بدردتا نخوره ولی بعدا بدرتان می خورهد)
در پایان این مرحله باید مکعب روبیک تان شبیه به شکل زیر باشد . مطمئنا به این شکل رسیده اید .

راستی به قسمت های خاکستری کاری نداشته باشید . فقط رنگی ها را در نظر دارید . اگر تو این مرحله گیر کردید به هیج وجه نگران نباشید چون من که الآن این مکعب را فولم ( شاید جاش نباشه بگم که این مکعبو تو کمتر از سه دقیقه درست کردم البته با این روش . که اگر روش لارس پتروس که تو قسمت بعدی توضیح دادم و یه کمی درک عمقی می خواهد بروم مکعب را تو کمتر از دو دقیقه درست می کنم . ) تو این مرحله گیر داشتم و می دونم گیرم به خاطر چی بود . جای الگوریم ها رو اشتباه داشتم و می دانید که تو بیشتر سایت ها جای این الگوریتم ها رو به شما اشتباه می گویند . ولی من این الگورتم ها رو تبدیل به عکس کردم که جای هیچ اشتباهی نباشد . ول کنید بریم قسمت میانی مکعب .
لایه میانی
مرتب کردن این لایه تنها یک مرحله داره:

اول آن قسمت میانی که دارای دو رنگ در شکل آبی – قرمز است را به سمت خودتان بگیرید و برای انجام این مرحله از دو الگوریتم زیر استفاده کنید. البته برای هر قسمت باید یک دور الگوریتم ها رو انجام بدهید . این مرحله که به نظر من راحت ترین مرحله هست . انگار این الگوریتم ها تو مغز انسان هست . یه دور انجام بدهی فول می شوی ولی برای بقیه الگوریم ها پدر آدم در می آد .
۱- قرار دادن لبه‌های لایۀ میانی (هر لبه به صورت جداگونه)


تذکر بسیار مهم : هنگام اجرای الگوریتم‌ها باید رنگ آبی به سمت خودتان (سطح جلویی شما) باشد. البته تا موقعی که یاد بگیرید . بعدا واسه خودتان به روبیک سلور شدید به ما می خندینو میگین چقدر توضیح می داد .
آخر این مرحله باید ۲ لایۀ بالایی مکعب _ روبیک تان مرتب شده باشد . اگر نشد نگران نشوید به کم با روبیکتان ور برید و برا خودتان الگوریتم بنویسید و انجام بدید تا دستتون راه بیافته و تجربتون زیاد بشه .
لایۀ آخر
اگر تا حالا مراحل رو با سلامتی کامل طی کرده باشید به این مرحله که حساس ترین مرحله است و کوچکترین اشتباهی منجر به دباره انجام شدن مراحل قبلی می شود می رسید .
مرتب کردن لایۀ آخر چهار مرحله دارد:
توجه: اکنون مکعب روبیک را برعکس بگیرید به طوری که لایۀ آخر ( سطح زرد رنگ ) (رنگ مخالف رنگ آغازی شما (سفید )) در سطح بالایی مکعب قرار بگیرد.
۱- شکل دادن بصورت علامت جمع (+)
اکنون باید در سطح لایه آخر ( همان سطح زرد رنگ) لبه‌ها رو طوری قرار بدهیم که تشکیل یک علامت مثبت(+) رو بدند. شکل زیر حالت‌های متفاوتی که ممکن است به وجود بیاید را نشان می دهد.
نکته: در این شکل سه مکعب پایینی در تصویر سطح جلویی شما محسوب می شود و در واقع شما در این تصویر از بالا به “مکعب روبیک” نگاه می کنید.

حالت اول حالتی هست که می‌خواهیم به آن برسیم.
در حالت دوم از الگوریتم
F U R U' R' F'و در حالت سوم از الگوریتم F R U R' U'F'

درحالت چهارم در حقیقت ترکیبی از حالت‌های ۲ و ۳ هست. در این حالت می توانید الگوریتم اول را اجرا کنید بعد یکی از حالت‌های ۲ یا ۳ به وجود می آید که با اجرای الگوریتم مناسب داده شد علامت جمع (+) ایجاد کنید.
۲- قرار دادن چهار گوشه لایۀ آخر فقط در مکان خودشان
نکته: در این مرحله بدون درنظر گرفتن جهت قرار گرفتن هر گوشه‌ها فقط آن‌ها رو سر جاهایشان می گذاریم.
در این قسمت تنها ۲ حالت ممکن هستش:
الف) دو گوشه نزدیک به هم نیاز به جابجایی داشته باشد. برای جابجایی اون‌ها مکعب روبیک رو طوری می گیریم که دو گوشه‌ مورد نظر در سمت راست و بالای مکعب قرار بگیرن و الگوریتم

L U' R'U L' U' R U2
ب) گوشه‌های دور از هم (به صورت قطری) نیاز به جابجایی داشته باشد. در این حالت همان الگوریتم قبلی را دو مرتبه اجرا می کنیم. امیدوارم این مرحله را هم به سلامتی طی کرده باشید . سخت نیست مطمئن باشید ولی برای کسانی که تازه کارند ممکن است کمی طول بکشد ولی اصلا نگران نباشید .
۳- مرتب کردن گوشه‌های لایۀ آخر
در این قسمت به جز حالت کاملا درست لایه زرد رنگ (مرتب بودن گوشه‌ها) هفت حالت مختلف دیگر ممکن است که در شکل زیر آمده است .
استفاده کنید. را اجرا می کنیم.

در حالت اول الگوریتم

R' U' R U'R' U2 R U2

درحالت دوم الگوریتم

R U R' U R U2 R' U2

و در حالات دیگر ترکیبی از این ۲ الگوریتم را استفاده می کنیم. اگر به غیر از دو حالت اول و دوم آمد شما باید کاری کنید که یکی از این دو حالت بوجود بیاید . چطوری ؟ با استفاده از یکی یا هر دو الگوریتم داده شده و با کمی تجربه برای دادن سرعت به شما .

۴- مرتب کردن لبه‌های لایۀ آخر
در این قسمت هم به جز حالت درست (مرتب بودن کل مکعب) چهار حالت دیگر هم ممکن هست که در شکل زیر می‌بینید.


برای حالت اول الگوریتم 

R2 U' F B' R2 F' B U' R2

و برای حالت دوم الگوریتم

R2 U' F B' R2 F' B U' R2

رو استفاده می کنیم.
در حالت‌های دیگر که احتمال بوجود آمدنشان یک دهم است با اجرای هر کدوم از الگوریتم‌های بالا به یکی از حالت‌های اول و دوم می رسیم که با اجرای الگوریتم مناسب داده شده لبه‌ها مرتب شده و مکعب روبیک کامل می شود.

وبلاگ روبیکــــــــــــــــــــــــــــر


مطالب مشابه :


آموزش روبیک 3*3

اگر اشکالی یا ابهامی برای شما در زمان آموزش پیش بیاید می توانید در بخش نظرات. آن را بیان کنید.
روش حل مکعب روبیک 3*3( به روش لایه به لایه )

روش حل مکعب روبیک 3*3( به روش لایه به لایه ) روش مرتب کردن مکعب
مکعب روبیک 3*3

دانلود نرم افزار ارسال در : دوشنبه نوزدهم مهر ۱۳۸۹۲۲:۳ بعد از ظهر · آموزش
ساده ترین روش حل روبیک 3*3

ساده ترین روش حل روبیک 3*3, آموزش روبیک 2×2 آموزش روبیک 3×3 آموزش روبیک 4×4 آموزش روبیک 5×5
روش حرفه ای برای حل روبیک 3*3

روش حرفه ای برای حل روبیک 3*3. pdf آموزش مکعب روبیک برای افراد
مکعب روبیک دوگانه - مکعب روبیک دوقلو

آموزش روبیک 2×2 آموزش روبیک 3×3 آموزش روبیک 4×4 آموزش روبیک 5×5 آموزش روبيك
آموزش حل مکعب روبیک

این اموزش برای مکعب روبیک 3*3 هست . دانلود pdf : آموزش حل مقدماتی مکعب
آموزش حل مکعب روبیک (فایل PDF آماده دانلود)

برنامه آموزش روبیک 3*3 به صورت مبتدی. 1.انتخاب مکعب مناسب برای راحتی در انجام دادن حرکات
تاریخچه مکعب رویبک

اموزش روبیک از امروز ساختارهای متفاوتی از مکعب 3*3*3 ساخته شده که می توان گفت ایده
برچسب :