قطعات کامپیوتر

اگر خواستید دل به دریا بزنید و کامپیوتر بخرید .

 در این بخش به معرفی قطعات کامپیوتر و بیان نکاتی درباره مشخصات هر یک از آنها خواهیم پرداخت . همچنین بهترین مدل ها و نشانه های خرابی احتمالی هر قطعه را نیز بیان می کنیم .

 کیس  

 کیس محفظه ای است که اکثر قطعات کامپیوتر درون آن جای می گیرند . در واقع 90 درصد روند نصب کامپیوتر درون کیس انجام می گیرد . کیس ها از نظر تکنولوژی تفاوت چندانی ندارند . عمده تفاوت آنها در شکل ظاهری و امکانات جانبی آنهاست . کیس های قدیمی تر که اکنون از رده خارج شدهاند AT نام داشتند . همه کیس های کنونی ATX هستند . چند عامل مرغوبیت کیس را تعییین می کنند . نوع مواد اولیه بکار رفته در آن ، استحکام بدنه آن، شکل ظاهری و مهم تر از همه منبع تغذه ی آن .

 مدل پیشنهادی :

کیس های ارزان قیمت را فقط در صورتی بخرید که اصرار دارید کامپیوتر ارزانی داشته باشید . اگر کامپیوتر قدرتمندی دارید به هیچ وجه کیس ارزان نخرید . برای کامپیوترهای معمولی کیس های متوسط و برای کامپیوترهای قوی کیس های مرغوب تر (با قیمت حدود 50 هزار تومان ) مناسب ترند.

 نشانه های خرابی :

کیس ها معمولا به سادگی خراب نمی شوند ولی ممکن است پس از مدتی دکمه های آنها از کار بیافتد یا فن موجود در آنها  سرو صدای  زیادی  تولید کند . در این صورت با هزینه ی اندکی می توان دکمه ها یا فن را تعویض کرد .

 منبع تغذیه

 منبع تغذیه قسمتی است که برق را پس از تنظیم و کاهش برای بخش های مختلف کامپیوتر می فرستد . شاید خیلی ها ندانند ولی بسیاری از مشکلات به ظاهر لاعلاج  کامپیوتر  به خاطر منبع تغذیه است . اگر منبع تغذیه شما توان کافی نداشته باشد یا برق را همراه نویز به کامپیوتر بفرستد اشکالات زیادی در کامپیوتر پیش خواهد آمد حتی ممکن است بعضی از قطعات آسیب ببینند . اهمیت منبع تغذیه به قدری زیاد است که برای کامپیوترهای قوی بهتر است که منبع تغذیه معمولی را از کیس جدا کرده و یک منبع تغذیه مرغوب بخرید و روی کیس ببندید . مشخصه اصلی منبع تغذیه ها  توان خروجی آنهاست که با وات مشخص  می شود  که منبع تغذیه 400 وات نرمال محسوب می شود .

 مدل پیشنهادی :

برای کامپیوتر های معمولی همان منبع تغذیه موجود بر روی کیس های متوسط کافی است ولی برای کامپیوتر های قوی یک منبع تغذیه 450 وات از نوع مرغوب تهیه کنید . منبع تغذیه های بالای 450 وات برای سرورها مناسب هستند .

 نشانه های خرابی :

بالا نیامدن سیستم . خاموش شدن یا ریست شدن سیستم در حین کار . کم و زیاد شدن سرعت فن . سرو صدای زیاد و لرزش فن .

       پردازنده

 پردازنده مرکزی یاCpu  مهم ترین قسمت کامپیوتر شماست . مدل و سرعت کامپیوتر همان مدل و سرعت پردازنده است .  پردازنده در واقع مغز کامپیوتر است و همه ی محاسبات کامپیوتر در این قسمت انجام  می شود . پردازنده ها دو نوع کلی دارند : پردازنده هایIntel  و پردازنده های Amdکه اینها ساخت دو شرکت متفاوت هستند . پردازنده ها از نظر شکل ظاهری تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند .

 مدل پیشنهادی :

اگر می توانید دنبال پردازنده هایی  که حافظه ی داخلی کمتری دارند نروید در حال حاظر بهترین مدل ها با توجه به قیمتIntel مدل های 2400 تا 2800 مگا هرتز وAmd64  مدل های 2400تا 2800می باشند.

 نشانه های خرابی :

مهم ترین نشانه خرابی پردازنده این است که با روشن کردن کامپیوتر هیچ اتفاقی نمی افتد . بوق کوتاه هم شنیده نمی شود . همچنین ممکن است  در حین کار کامپیوتر شما خاموش شود .

مادربرد

 مادر برد که مین برد نیز خوانده می شود . یکی از قطعات اصلی کامپیوتر می باشد . مادربردها مدل های بسیار زیادی  دارند . شرکت های متعددی به تولید مادر برد مشغولند .

 مدل پیشنهادی :

 اگر می توانید از خریدن مادربردهای ارزان خودداری کنید مادربردهایی با قیمت حدود 80 هزار تومان مناسب ترین هستند .

 نشانه های خرابی :

 نشانه های خرابی  مادربرد متعدد هستند . در90 % موارد خرابی باعث می شود که سیستم کلا از کار بیافتد و باعث ریست شدن گاه و بی گاه کامپیوتر شود و ممکن است هارد دیسک و بقیه ابزارها را شناسایی نکند .

     هارد دیسک

 هارد دیسک محل ذخیره سازی اطلاعات در کامپیوتر است . در انتخاب هارد دیسک باید به سه موضوع دقت شود:

ظرفیت هارد دیسک ، سرعت آن و تکنولوژی بکار گرفته در آن .

 مدل پیشنهادی :

 طبیعی است که بهترین مدل یک هارد دیسک 300 گیگا بایتیSata    با 16 مگا بایت بافر است ولی خرید چنین محصولی اصلا به  صرفه نیست . با توجه به قیمت ها بهترین مدل هارد دیسک Sata با ظرفیت 80 الی 160 گیگا بایت است .

 نشانه های خرابی :

 بالا نیامدن سیستم شناخته نشدن هارد دیسک توسط کامپیوتر کند شدن غیر طبیعی کامپیوتر خرابی و غیر قابل دسترس شدن فایل ها ،  کندی بیش از حد در آغاز ویندوز، سرو صدای زیاد و غیر معمول هارد دیسک .

  رم (RAM  )

 رم نیز یکی از بخش های مهم کامپیوتر است .  رم در واقع  حافظه فعال کامپیوتر است هر برنامه ای قبل از اجرا باید ابتدا به رم منتقل شود . طبیعی است که هرچه رم بیشتری داشته باشیم و هر چه رم ما سریع تر باشد عملکرد کامپیوتر  بهتر خواهد  شد .

 مدل پیشنهادی :

 حداقل 256 مگابایت و حداکثر 2 گیگا بایت رم مناسب است . این میزان بستگی به کاری دارد که می خواهید با کامپیوتر انجام دهید

 نشانه های خرابی :

شناخته نشدن رم هنگام روشن شدن کامپیوتر ، ریست شدن کامپیوتر، کند شدن عملکرد کامپیوتر .

 کارت گرافیک

 وظیفه پردازش تصاویر را در کامپیوتر به عهده دارد . واضح است که هر چه کارت گرافیکی قوی تری داشته باشید  تصویر بهتری خواهید داشت . البته برای بعضی کارها احتیاجی به کارت گرافیک قوی ندارید

 مدل پیشنهادی :

 برای بازی و کارهای گرافیکی پیشنهاد من این است که برای خرید کارت گرافیک حدود 60 هزار تومان هزینه کنید . رم کارت گرافیک شما باید حداقل 128 مگا بایت باشد و آخرین تکنولوژی ها را پشتیبانی کند .

 نشانه های خرابی :

 شناخته نشدن کارت گرافیک هنگام روشن کردن کامپیوتر،به هم ریختن تصویر، ناتوانی در نشان دادن رنگ ها ،شناخته نشدن کارت توسط  ویندوز .

   کارت صوتی

 همانطور که از نامش پیداست وظیفه تولید صدا را در کامپیوتر به عهده دارد. در گذشته کارت صدا  قطعه ای بود که باید جداگانه خریداری می شد . ولی اکنون همه مادربردها کارت صدا را به صورت Onboard  روی خود دارند . فقط کسانی که می خواهند کار حرفهای صدا انجام دهند اقدام به خرید کارت های صوتی پیشرفته و حرفه ای می کنند .

 مدل پیشنهادی :

 اگر نمی خواهید کار حرفه ای انجام دهید همان کارت های صوتی موجود بر روی مادر بردها کافی هستند .

برای کاربران حرفه ای نیز کارت های صوتی مدل های Creative  و Zoltrix  مناسب به نظر می رسند .

 نشانه های خرابی :

 شنیده نشدن صدا از کامپیوتر ، شناخته نشدن کارت صوتی توسط ویندوز ، اشکال در پخش صدا .

  درایو فلاپی

 درایو فلاپی  دارای تنوع زیادی در بازار نیست . در واقع از نظر تکنولوژی همه درایوهای فلاپی شبیه به هم هستند و هیچ یک برتری خاصی ندارند

 بهتر است اصلا نخرید بجای ان از رم ریدر اینترنال استفاده کنید

مدل پیشنهادی :

 در حال حاظر فلاپی درایو Mitsumi یکی از مدل های مناسب موجود در بازار است .

 نشانه های خرابی :

 نخواندن دیسکت ها ، شناسایی نشدن توسط کامپیوتر، نبودن نشان فلاپی دیسک در پنجره My coputer   ، روشن نشدن چراغ فلاپی دیسک یا روشن ماندن دائمی آن .

    مودم

 مودم ابزار ارتباطی کامپیوتر است که به کمک آن می توانید به شبکه اینترنت متصل شوید . و به دو گروه کلی داخلی و خارجی تقسیم می شوند .

 مودم های داخلی :

 مودم های داخلی درون یکی از چاک های pci جای می گیرند . ارزان تر از نوع خارجی هستند و البته کارایی آنها نیز قدری کمتر است .

              مودم های خارجی :

 بیرون از کامپیوتر قرار می گیرند و توسط درگاه سریال یا Usb به کامپیوتر متصل می شوند .

 مدل پیشنهادی :

 اگر نمی خواهید زیاد هزینه کنید بهتر است یک مودم داخلی خریداری کنید . ولی بین مودم های داخلی نیز مدل های ارزان را انتخاب نکنید .

 نشانه های خرابی :

 وصل نشدن به اینترنت ،عدم دریافت اطلاعات پس از اتصال شناخته نشدن مودم توسط کامپیوتر

 مانیتور

 یکی از قطعات مهم کامپیوتر است . اهمیت آن از آنجا ناشی  می شود که اولا در ارتباط مستقیم با کاربر است و دوما یکی از گران ترین قطعات کامپیوتر محسوب می شود . مانیتور ها به دو گروه عمده مانیتور های عادی یا Crt  و مانیتور های Lcd  تقسیم می شوند .

 مانیتورهای عادی :

 برای انتخاب مانیتور  باید به چند عامل توجه داشت :

 اندازه صفحه نمایش مانیتور،تکنولوژی بکار رفته در آن ، شرکت سازنده و شرکت گارانتی  کننده .

 مانیتورهای lcd  :

 این مانیتورها حجم کمتری دارند و برای چشم کاربر ضرر کمی دارند . ولی ضعف هایی نیز دارند . از جمله اینکه آسیب پذیری بیشتری دارند و رنگ ها را به طور صحیحی نمایش نمی دهند . و در رنگ ها و اندازه های مختلف عرضه می شوند

  صفحه کلید

 از نظر تکنولوژی قطعه چندان مهمی نیست . ولی از آنجا که به طور مستقیم با دستان ما سرو کار دارد لازم است که در انتخاب  آن نیز دقت کنیم . چیزی که در انتخاب صفحه کلید ها مهم است  زیبایی ، نرمی کلیدها و گارانتی آنهاست .

 مدل پیشنهادی :

 یک صفحه کلید مالتی مدیا با پد طبی و قیمتی حدود 15 هزار تومان مناسب به نظر می رسد .

 نشانه های خرابی :

 شناسایی نشدن توسط کامپیوتر ،کار نکردن کلیدها  ،گیر کردن بعضی از کلیدها .

ماوس

 ماوس تیز در حد خود قطعه مهمی محسوب می شود . ماوس ها به دو دسته عمده تقسیم می شوند ماوس های غلطکی و ماوس های نوری . ماوس های غلطکی قدیمی تر هستند و از آنجا که بخش های  مکانیکی بیشتری دارند و غلطکشان مرتبا کثیف می شود به تدریج در حال از رده خارج شدن هستند .

 مدل پیشنهادی :

 ماوس های غلطکی را به هیچ وجه پیشنهاد نمی کنم. یک ماوس نوری با قیمت حدود 8 هزار تومان بهترین انتخاب است .

 نشانه های خرابی :

 حرکت نکردن نشانگر ،پرش داشتن حرکت نشانگر ،حرکت نشانگر فقط در جهت افقی یا عمودی .

  لوازم جانبی

 

ابزاری هستند که از قطعات اصلی کامپیوتر محسوب نمی شوند و کامپیوتر بدون آنها نیز می تواند کار کند . اما هر یک از این قطعات ممکن است زمانی مورد نیاز شما باشند

  چاپگر

 چاپگر یا printer  یکی از لوازم جانبی است که افراد پس از خریدن کامپیوتر به فکر آن می افتند . چاپگر های کنونی در سه نوع  سوزنی، لیزری و جوهرافشان در بازار موجود هستند . البته چاپگر های سوزنی تقریبا منسوخ شده اند و فقط برای مصارف خاص کاربرد دارند .از نظر کیفیت ،چاپگر های لیزری از نظر کیفیت بهتراز بقیه مدل ها هستند . ولی قیمت آنها هم بالا تر است .

 مدل پیشنهادی :

 اگر کار چاپ رنگی انجام می دهید یک چاپگر رنگی جوهر افشان برای کار شما مناسب است . و برای  مصارف خانگی یک دستگاه چند کاره مناسب  است .

  نشانه های خرابی  :

 شناخته نشدن توسط کامپیوتر ، پاسخ ندادن به دستور چاپ ،به هم ریختگی رنگ ها در چاپ ، مچاله کردن کاغذ ، اشکال در کشیدن کاغذ ، البته اکثر اشکالات چاپگرها چندان جدی نیستند و با یک بار خاموش و روشن کردن یا حداکثر یک بار سرویس کردن برطرف می شوند.

          اسکنر

 ابزاری است که عکس های معمولی را تبدیل به عکس دیجیتال می کند . یعنی آنها را تبدیل به یک فایل تصویری کرده و در کامپیوتر ذخیره می کند .

 مدل پیشنهادی :

 اگر اسکنر را برای مصارف خانگی نمی خواهید ، اسکنری در حدود قیمت 70تا 100 هزار تومان می تواند کاملا مناسب باشد

 نشانه های خرابی :

 شناخته نشدن توسط کامپیوتر ، روشن نشدن چراغ دستگاه ، به هم ریختگی  رنگ ها در تصویر اسکن شده ، سرعت بسیار پایین دستگاه  .

 کارت کپچر

 کارت کپچر که کارت TV یا ورودی تصویر نیز خوانده می شود وظیفه تبدیل فیلم های ویدیویی را به فیلم دیجیتال به عهده دارد . دارای دو نوع عمده هستند :خارجی و داخلی ، کارت های خارجی معمولا به وسیله درگاه USB  به کامپیوتر متصل می شوند و کارت های داخلی نیز در یکی از چاک های pci جای می گیرند

  مدل پیشنهادی :

 اگر کار حرفه ای انجام نمی دهید یک کارت عادی با قیمتی حدود 40هزار تومان برای تان کافی است.

 نشانه های خرابی :

شناخته نشدن توسط کامپیوتر، نشان ندادن فیلم در صفحه ، قفل کردن کامپیوتر هنگام کپچر،  کیفیت نامناسب صدا و تصویر،  ضبط نکردن صدا .

    بلند گو

 بلند گو یا Speaker از تنوع زیادی در بازار برخوردار است . عواملی که در انتخاب بلندگوها  موثر هستند این ها هستند : بلندی صدا ، شفافیت صدا  میزان پارازیت ،شکل ظاهری بلندگو، تعدد بلند گوها .

 مدل پیشنهادی :

 اگر بلند گوی معمولی می خواهید  یکی از مارک های بالا با توان خروجی حدود 1000 وات برایتان مناسب است .

  علائم خرابی :

 پخش نشدن صدا،  پارازیت داشتن صدا ، کیفیت پایین صدا ، روشن نشدن دستگاه .

مشخصه های یک کامپیوتر خوب چیست 

  کامپیوتر خوب کامپیوتری است که از قطعات خوبی تشکیل شده باشد .

1-کامپیوتر خوب برای هر فرد ممکن است تعریف جداگانه ای داشته باشد .برای کسی که می خواهد انیمیشن های سه بعدی بسازد مهم تر از هر چیز یک  کارت گرافیکی  قدرتمند است . چنین فردی ممکن است به سادگی یک میلیون تومان برای خرید یک کارت گرافیک  حرفه ای خرج کند . در صورتی که برای یک صدابردار مهم ترین بخش کارت صوتی است . از نظر او کامپیوتری خوب است که یک کارت صوتی دیجیتال چند کاناله داشته باشد

2- نکته دیگری که اهمیت زیادی دارد سازگاری قطعات کامپیوتر با یکدیگر است . ممکن است شما بهترین و گران ترین قطعات را خریداری کنید ولی دو یا چند قطعه با هم سازگاری نداشته باشند . در این صورت کارایی کامپیوتر شما به شدت افت می کند .

3- نکته بعدی بی دردسر بودن کامپیوتر است .بعضی از قطعات پایداری زیادی ندارند یا به علت سازگار نبودن با یکدیگر مرتبامشکل ساز می شوند . مثلا اگر یک کامپیوتر3000 مگا هرتز با امکانات بالا داشته باشید. حتما باید یک منبع تغذیه 400 وات برای آن بگیرید . در غیر این صورت ممکن است کامپیوتر شما مرتبا هنگ کند و ریست شود .                                           

چنین کامپیوتری با آنکه  قدرتمند است ولی کامپیوتر خوبی نیست و البته  یکی از مولفه های کامپیوتر خوب زیبایی ظاهر آن است که به سلیقه خریدار بستگی دارد

 چطور بفهمیم بهترین قطعات کدام هستند

 ساده ترین راه این است که از یک فرد متخصص کمک بگیرید . ولی اگر می خواهید خودتان اطلاعات لازم را به دست آورید بهترین راه استفاده از اینترنت است . در ایران افراد بسیار کمی وجود دارند که قبل از خرید یک محصول قبلا مشخصات آن رادر سایت شرکت تولید کننده بررسی کرده باشند .  قبل از خرید کامپیوتر کمی وقت بگذارید و از طریق اینترنت اطلاعات مربوط به هرقطعه را استخراج کنید . برای مثال اگر شما به سایت شرکت تولید کننده پردازنده های  AMD  بروید لیست همه ی پردازنده ها را با مشخصات کامل خواهید دید . این گزارش ها می توانند بهترین راهنمای شما در انتخاب قطعات مناسب باشند .

 از کجا و چه کسی کامپیوتر بخریم

 خوب به یک سوال اساسی می رسیم . یکی از مهم ترین مراحل خرید کامپیوتر یافتن فروشنده مناسب است .شما چند کار میتوانید بکنید .

1-    به فروشگاه کامپیوتر محل تان مراجعه کنید .

2-    از شرکت هایی که کامپیوتر را آماده به شما می دهند خرید کنید .

3-    به مراکز خرید کامپیوتر و پاساژهای کامپیوتری بروید و کامپیوترتان را ازآنجا بخرید . البته اگر در بین فروشنده ها آشنای دارید بهتر است به او مراجعه کنید ولی به دو شرط  یکی این که به صداقتش اطمینان داشته باشید و دیگر اینکه واقعا متخصص باشد . در هر صورت برای خرید کامپیوتر حتما ازنظرات  یک  متخصص بی طرف استفاده کنید . پیشنهاد من این است که برای خرید کامپیوتر به یکی از مراکز خرید کامپیوتر بروید . در مراکز خرید اجناس تنوع بسیار زیادی دارند و شما به راحتی می توانید قطعه مورد نظر تان را انتخاب کنید .

۴- گوشی را بردارید و به من زنگ بزنید ۰۹۱۲۲۱۲۴۴۱۶ به شما کمک خواهم کرد

اکثر فروشنده ها  پس از خرید تا 24 ساعت مهلت تست به شما می دهند . سعی کنید در همین 24 ساعت قطعات را تست کنید  تا در صورت خرابی محتاج  رفتن به مرکز گارانتی نشوید .


مطالب مشابه :


قيمت لبتاپ ASUS

قیمت قطعات کامپیوتری - قيمت لبتاپ asus - فروش قطعات کامپیوتر ولوازم جانبی 66066721
قیمت تلویزیون LCD SHARP

قیمت قطعات کامپیوتری - قیمت تلویزیون lcd sharp - فروش قطعات کامپیوتر ولوازم جانبی 66066721
ارزانترين وبهترين مودم alfex adsl

قیمت قطعات کامپیوتری - ارزانترين وبهترين مودم alfex adsl - فروش قطعات کامپیوتر ولوازم جانبی 66066721
قیمت فتوکپی شارپ

قیمت قطعات کامپیوتری - قیمت فتوکپی شارپ - فروش قطعات کامپیوتر ولوازم جانبی 66066721
قطعات کامپیوتر

آموزش نکات کاربردی کامپیوتر - قطعات کامپیوتر مقایسه قیمت لب تاپ و موبایل و قله زو(پيروي)
قطعات کامپیوتر

کیس محفظه ای است که اکثر قطعات کامپیوتر درون آن جای می گیرند . ولی قیمت آنها هم بالا تر است .
لیست قیمت هارد دیسک (قیمت های زیر به روز نمیباشد در سال جدید به روز میگردد)

قیمت روز قطعات رایانه هارد دیسک کامپیوتر H.D.D. وسترن دیجیتال Western Digital Cavier Black 1.0 TB.
HDD EXTERNAL 500

قیمت قطعات کامپیوتری - hdd external 500 - فروش قطعات کامپیوتر ولوازم جانبی 66066721
کیس و پاور sadata

تهیه و توزیع قطعات کامپیوتر و نوت بوک - کیس و پاور sadata - قیمت قطعات کامپیوتر
برچسب :