ارگونومی در کفش خانمها

ارگونومی در کفش خانمها - بسم الله الرحمن الرحیم"> مهندسی صنایع - ارگونومی در کفش خانمها مهندسی صنایعبسم الله الرحمن الرحیم درباره وبلاگ mohsennejati.jpg مدیر وبلاگ: محسن نجاتی
فوق لیسانس مهندسی صنایع منوی اصلی صفحه نخست
پروفایل مدیر وبلاگ
پست الکترونیک
آرشیو مطالب
عناوین مطالب وبلاگ آرشیو مهر ۱۳۹۲
اردیبهشت ۱۳۹۱
فروردین ۱۳۹۱
اسفند ۱۳۹۰
دی ۱۳۹۰
آبان ۱۳۹۰
بهمن ۱۳۸۹
آذر ۱۳۸۹
آبان ۱۳۸۹
آرشیو موضوعی مهندسی صنایع+ارشد
متاهیوریستیک
مدیریت زنجیره تامین(SCM)
زمانبندی
برنامه ریزی استراتژیک
سری های زمانی
حمل و نقل
مسیر یابی وسایل نقلیه
مونتاژ
تولید سلولی (CMS)
داده کاوی
طراحی آزمایشها
تصمیم گیری چند معیاره
تعيين اندازه دسته
نگهداري و تعميرات
آمار
ارزیابی کار و زمان
آز دقیق
مدیریت
شبیه سازی
نرم افزار+آموزش
سیستمهای اطلاعاتی
تحقیق در عملیات
طرح ریزی واحد های صنعتی
کنترل کیفیت
مدیریت کیفیت
کنترل پروژه
کنترل موجودی
ارگونومي
برنامه ريزي توليد
روش تولید
فرم ها
حکایتهای مدیریتی
کار پاره وقت
بازی فکری
متفرقه
سربازی
پیوندها دکتر مجید ایوزیان
مهندس غفاریان
دانشجویان مهندسی صنایع ایران
وبلاگ تخصصی شش سیگما
پایگاه مهندسي صنايع ایران
انجمن مهندسی صنایع دانشگاه علوم و فنون
سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی
 Powered By
 
BLOGFA.COM

اوقات شرعی
Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت
کد جستجوگر گوگل
دریافت كدعضويتلغو عضويت

Powered by WebGozar

آمار
  ارگونومی در کفش خانمها ارگونومی در کفش خانمها ۱-کفش‌های پاشنه بلند:
پوشیدن کفش پاشنه بلند برای بسیاری از دختر بچه‌ها یک آرزوست. البته بیشتر صدای پاشنه این کفش‌هاست که دختر بچه‌ها را شیفته خود می‌کند اما در بزرگسالی این آرزو گاه به مد‌ تبدیل می‌شود که اغلب دردسرساز است.
البته کفش آقایان هم دست‌کمی از کفش خانم‌ها ندارد و رفته‌رفته شبیه منقار پرندگان می‌شود.!

بنا به تحقیقی جدید در ایتالیا، پوشیدن کفش پاشنه دار، البته نه پاشنه خیلی بلند (صناری)، احتمالا به حفظ سلامت عضلات ناحیه لگن خاصره زنان و همچنین روابط زناشوئی آنها کمک می کند.
یک ارولوژیست ایتالیایی، که می گوید عاشق کفش های “س؟سی” است، ثابت کرده که پوشیدن کفش های پاشنه بلند بر خلاف نظر برخی کارشناسان بهداشتی ضرر زیادی برای سلامت زنان ندارد.
دکتر ماریا چروتو، در نامه ای به انجمن ارولوژی اروپا گفته که تحقیقاتش ثابت می کند که محققان بالاخره می توانند از فواید پاشنه بلند دفاع کنند.
او گفته است که در تحقیقاتش ۶۶ زن زیر پنجاه سال شرکت داشته اند و آنهایی که کف پاهایشان با زمین پانزده درجه زاویه داشته – برابر پوشیدن کفش با پاشنه ۵ سانتی – طرز ایستادن و راه رفتنشان در مقایسه با گروهی که کفش ته صاف پوشیده بودند، مناسب تر بوده است؛ از این موضوع مهم تر این که فعالیت الکتریکی در عضلات لگنی آنها کمتر بوده است.
وقتی فعالیت الکتریکی در عضلات لگنی حین راه رفتن و ایستادن کمتر است به این معنی است که عضلات در بهترین حالت خود قرار دارد و قدرت و همچنین توانایی انقباض آنها بهتر است.
عضلات لگنی بخش مهمی از ساختار بدن زن است، چون به غیر از کمک به عملکرد جنسی و میزان ارضای جنسی او، از اندامهای مهم داخل لگن خاصره، از جمله مثانه، روده و رحم نیز حمایت می کند.
اما این عضلات بعد از پشت سرگذاشتن دوره بارداری و زایمان و همچنین بالا رفتن سن زن، ضعیف می شود.
دکتر چروتو گفت: “زنان معمولا ورزش های مناسب عضلات لگنی را انجام نمی دهند و پوشیدن کفش پاشنه بلند احتمالا چاره این معضل است. من هم مثل خیلی از زنان دیگر دوست دارم کفش پاشنه بلند بپوشم. خیلی خوشحالم که این علاقه من ممکن است فواید بهداشتی نیز برای من داشته باشد.”
جیل بروک، فیزیوتراپیست در شهر برادفورد انگلستان، تاکید دارد که در این تحقیق ثابت نشده که پوشیدن کفش های دارای پاشنه خیلی بلند (پاشنه صناری) برای کسانی که می خواهند عضلات لگنی خود را سالم کنند، مفید است.
او گفته: “برای خانم هایی که دوست دارند کفش آنها کمی پاشنه داشته باشد نتیجه این تحقیق خبر خوشی است. البته هنوز هم کارشناسان معتقدند که ورزش بهترین راه برای حفظ سلامت این بخش از آناتومی زنان است.”
واما بررسی‌های انجام شده توسط انجمن پزشکی بیماری های پا در ایران :
کفشهایی که پاشنه ی بلندتر از ۵ سانتیمتر داشته باشند، از نظر بیومکانیکی و ارتوپدی غیرقابل قبول هستند، چون موجب می شود فرد در معرض افتادن و آسیب دیدن باشد. به علاوه باعث تخریب وضعیت پا و مشکلات عدیده ای خواهد شد.
کفش پاشنه دار حالت پا را تغییر می دهد و گاهی مانع عملکرد درست پا می شود. قرار گرفتن طولانی مدت پا در قالب این کفش ها موجب کوتاه شدن تاندون آشیل می شود که ماهیچه ساق پا را به پاشنه وصل می کند . این وضعیت، تاندون را حساس و دردناک می کند. پوشیدن مداوم این نوع کفش برآمدگی‌ای درپشت پاشنه بوجود می آورد که حاصل از اصطکا ک پشت کفش با پای فرد است.
بهترین و راحت ترین نوع کفش برای بانوان کفشی است که پاشنه ای پهن و راحت داشته باشد که طول آن حداکثر ۱ تا ۲ سانتیمتر باشد.
با پوشیدن کفش پاشنه بلند، فرد قدم های کوتاه تری برمی دارد تا تعادلش حفظ شود و زمین نخورد، از این رو فشار زیادی به پا وارد می شود .
اگربه این مدل کفش علاقمند هستید بهتر است نیمی از روز کفش های راحت بپوشید و یا کفش های پاشنه بلند را به طور متناوب با کفشهای کتانی و کفش های پاشنه کوتاه بپوشید تا پای شما آسیب کمتری ببیند.
برخی دیگر معتقدند : کفش‌های پاشنه بلند و نوک‌تیز که در بین زنان و اخیرا در بین مردان رایج شده باعث ایجاد و تشدید عارضه قوز شصت پا می‌شود.
رییس انجمن ارتوپد سازمان نظام‌پزشکی استان اصفهان گفت : هرچند که عامل وراثت مهمترین عامل به وجودآمدن این عارضه است، اما استفاده از کفش‌های نامناسب علاوه بر تشدید آن می‌تواند در بروز آن نیز تاثیرگذار باشد.
دکتر علی‌رضا ابراهیم‌زاده افزود : افرادی که بیش از معمول می‌ایستند، یا کف پای آنها صاف است زمینه اولیه را برای بروز این عارضه دارند.
وی بااشاره به اینکه بیماریهای سیستم عصبی مثل فلج مغزی و ضربه به شصت پا نیزمی تواند عامل ایجاد قوزشصت پا باشد، گفت: افرادی که به هر علت یک اندام تحتانی بلندتر دارند ، احتمال پیدایش این عارضه در پای آنها بیشتر است.
وی درد و التهاب را مهمترین علامت و علت مراجعه بیماران در این عارضه عنوان کرد.
ابراهیم زاده گفت: درد ناحیه پنجه پا به علت انتقال وزن پا از ناحیه شصت به دیگر انگشتان ، التهاب و برجسته شدن استخوان شصت پا و تراکم انگشتان درون کفش بخصوص در کفش‌های نوک تیز از دلایل علت مراجعه این افراد به پزشک بوده است.
وی افزود: علت دیگر مراجعه،تغییر شکل شصت پا و دیگر انگشتان است که این به تنهایی شرط کامل برای جراحی نیست و می‌توان با استفاده از کفش‌های طبی و ورزش آن را درمان کرد.
این پزشک گفت: افراد مبتلا به این عارضه برای پیشگیری باید از راه رفتن و ایستادن زیاد خودداری و از کفش‌های پنجه پهن و پاشنه کوتاه‌استفاده کنند.
خانم ۳۳ ساله ای که دچار یکی از این دردسرها شده بود، مدتی کفش پاشنه بلند ‌پوشیده واستخوان پای راستش بر اثر پیچ خوردن مچ پا شکسته بود. طول پاشنه کفشی که دیگر نمی‌توانست با آن راه برود،۱۰ سانتی‌متر بود.
خودش می‌گفت:‌”همش به خاطر این کفش‌های پاشنه بلنده! نمی‌دونم چی شد که پام پیچ خورد و خوردم زمین.”ولی گویا لذت پوشیدن این کفش های پاشنه بلند بیشتر از درد شکستگی استخوان است. چون وقتی همین خانم ۶ هفته بعد برای باز کردن گچ پایش آمد، می‌گفت: “بازم دلم می‌خواد کفش پاشنه بلند بپوشم، چون به من احساس اعتماد به نفس میده و قدم رو بلندتر می کنه”!
شاید بعضی خانم‌ها گمان کنند، زمین نخوردن با پاشنه ۱۰ سانتی‌متری عرضه می‌خواهد که لابد این خانم ۳۳ ساله نداشته است. اما پیچ خوردگی و شکستگی مچ پا تنها عارضه کفش‌های پاشنه بلند نیست. بلکه حتی اگر تمام عمر روی پاشنه ۱۰ یا ۱۵ سانتی‌متر راه بروید و زمین هم نخورید، سایر عوارض آن شما را گرفتار می کند. یکی از این عوارض کوتاه شدن طول عضلات پشت ساق پاست. یعنی اگر خانمی بیش از ۶ ماه به طور مداوم کفش پاشنه بلند بپوشد، طول عضلات پشت ساق پایش کوتاه می‌شود.
نتیجه این عارضه کج و کوله شدن پا و کوتاه شدن قد نیست که برخی پاشنه بلند پوش‌ها بگویند، عضلات پای ما که کوتاه نشد. بلکه محصول این پدیده از بین رفتن قوس کف پاست. البته معمولا خود فرد متوجه کف پای صافش نمی‌شود، ولی حتما کمر دردهای ناشی از آن آزارش خواهد داد .

منبع : /iranianhse.mihanblog.com


مطالب مشابه :


استخدام تعدادی پزشک در تخصص های اطفال,اعصاب و روان,چشم و ارولوژیست

استخدام تعدادی پزشک در تخصص های اطفال,اعصاب و روان,چشم و ارولوژیست شما در بازه زمانی
ارگونومی در کفش خانمها

یک ارولوژیست دکتر ماریا چروتو، در رییس انجمن ارتوپد سازمان نظام‌پزشکی استان اصفهان
یزد کویری، در سردترین روزهای برفی میزبان «آتش» است

یزد کویری، در شد و توسط دکتر سراج الدین وحیدی، جراح ارولوژیست مورد عمل جراحی
سرطان کلیه

سیر و سفر اصفهان. دکتر قارچ. قالب سرطان در کلیه یا سلول‌های کلیه را مبتلا می‌سازد و یا
برچسب :