خزندگان....

 

اصول نگهداری از ایگوانا

کلیات نگهداری از ایگوانا

ایگوانا سبز را میتوان به جرات معمولی ترین و ارزان ترین خزنده خانگی دانست و این مایه شرمساری است. این سوسمارها بسیار زیبا و نسبتا باهوش اند و میتوانند بسیار اجتماعی شوند اما در زمان بلوغ اندازه بسیار بزرگی خواهند داشت. این حیوان در زمان بلوغ بین ۱٫۵ تا ۲ متر طول داشته و دارای زواید تیز و برنده ای بر روی بدن و تعداد زیادی دندان های بزرگ و تیز است. حتی ایگواناهای بسیار دست آموز هم میتوانند تصادفا گازهای دردناکی گرفته و یا ضربات وحشتناکی با دم خود وارد آورند بنابراین توصیه میشود که این حیوانات فقط توسط افراد بالغ در دست گرفته شوند.

 طول عمر : ۱۵ الی ۲۰ سال یا بیشتر 

 حداقل اندازه محفظه برای نگهداری از یک ایگوانای بالغ : اتاقی با ابعاد ۲ متر (طول، عرض و ارتفاع)

 نیازهای خاص در نگهداری : کنترل دما، نوردهی خاص، رژیم گیاهی مخصوص

 محاسن : قیمت ارزان، همیشه در دسترس

 معایب : اندازه بزرگ، خصوصیات تهاجمی (در صورتی که به صورت مداوم در دست نباشند و یا نرهایی که در فصل جفتگیری باشند)، تعهد زیاد، نگهداری دشوار است.

 خصوصیات نگهداری از ایگوانا

ایگوانا ها گیاه خوار هستند. این بدان معنی است که آن ها گوشت نمی خورند بلکه از گیاهان تغذیه می کنند. بعضی از منابع تغذیه ی ایگواناها مانند انسان ها می باشد. با این وجود، ایگواناها محصولات حیوانی را مصرف نمی کنند چرا که سوخت و ساز آن ها برای جذب پروتئین از گیاهان بهتر سازگاری پیدا کرده است. ساختار پروتئین های حیوانی بیش از حد برای ایگوانا ها چند وجهی است و نمی تواند به درستی توسط ایگوانا مصرف شود.در واقع پروتئین هایی که حیوانات دارند نمی تواند به عنوان ماده ی غذایی جذب بدن ایگوانا شود.برای پروتئین هایی که جذب نمی شوند چه اتفاقی می افتد؟ این پروتئین ها به اسید اوریک تبدیل می شود که برای یک  ایگوانا بسیار خطرناک می باشد. زمانی که اسید اوریک در بدن ایگوانا جمع شود سبب بیماری نقرس می شود. خلاص شدن از فشار وارد بر کلیه های ایگوانا طی مصرف پروتئین حیوانی می تواند برای این خزنده بسیار سخت باشد. به راستی که تغذیه ی ایگوانا با محصولات حیوانی عمر او را کوتاه می کند.

ایگواناها تربیت شدنی هستند. اگر فکر می کنید ایگواناها برای نگهداری بسیار خوب ولی در عین حال بسیار احمق هستند باید در کمال شگفتی در مورد یادگیری  ایگوانا بدانید که آن ها به باهوشی یک سگ و یا حتی یک گربه هستند. به ایگوانا می توان همانند انسان ها چیز هایی را آموخت. برخی از مردم به ایگوانای خود آموخته اند که از حمام استفاده کند در حالی که دیگران بسیاری از ترفند های دیگر را به او آموخته اند، به عنوان مثال بعضی ایگوانا ها اگر گم شوند راه خانه را پیدا می کنند.
مربی های فراهم شده برای آن ها برای آموزش دادن به ایگوانا وقت می گذارند. این فقط برای نشان دادن این مطلب به شما است که حتی  خزندگان هم می توانند چیزهایی را یاد بگیرند. مردم اغلب در مورد حیوانات دیگر خیلی زود قضاوت می کنند به این دلیل که آن ها از حیوانات دیگر پایین تر هستند. 

ایگوانا ها رشد می کنند.
 تنها به این دلیل که شما قفس ایگوانای خود را اندازه ی او خریده اید دلیل نمی شود که او همیشه در آن قفس جا شود. برخی ایگوانا ها به اندازه شش فوت رشد می کنند. این امر مخصوصا زمانی محقق می شود که ایگوانا زیستگاه و محیطی دوست داشتنی داشته باشد که به او این امکان را می دهد که بیش از حد معمول رشد کند. زمانی که در مورد سایز قفس ایگوانا بحث می شود، یک شخص باید همیشه در ذهن داشته باشد که ایگوانا چه مقدار می تواند رشد کند و بر این اساس برنامه ریزی کند تا از مشکلات احتمالی آینده جلوگیری کند.


ایگوانا ها درختی هستند.
 این برای صاحبان ایگوانا چه مفهومی دارد؟ به یاد داشته باشید که ایگوانا ها در حیات وحش زمان زیادی را بر روی درختان سپری می کنند. برای شبیه سازی رشد ایگوانا صاحبان باید زیستگاه او را نیز شبیه سازی کنند. تعدادی وسیله برای بالا رفتن ایگوانا در خانه ی او قرار دهید. در ضمن برای تاثیر گذاری خوب نیازی نیست که حتما از شاخه های واقعی درختان استفاده کنید. چیز هایی به سادگی صندوق پست هم می تواند به ایگوانا اجازه دهد تا احساس کند به حیات وحش بازگشته و بر روی شاخه های درختان نشسته است.

- ایگوانا نیازمند نور خورشید است.
 مانند بسیاری از چیز های دیگر که رشد می کنند، ایگوانا هم به نور خورشید نیاز دارد. نه تنها به خاطر روشنایی بلکه برای جذب کردن آن. ایگوانا UVA و UVB را برای جذب درست مواد غذایی، جذب می کند. نور UVB آغازگر یک واکنش شیمیایی در پوست خزنده است که به ساختن ویتامین D3 کمک می کند. نقش ویتامین D3 چیست؟ این ویتامین کلسیم را وارد جریان خون می کند.
همان طور که دیدید، مراقبت از ایگوانا کار خیلی ساده ای نیست. با این حال با مطالعه بیش تر درباره ی آن ها می توانید مطمئن شوید که ایگوانای شما یک زندگی کامل و شاد خواهد داشت.

محفظه نگهداری از ایگوانا

محلی که برای زندگی ایگوانای خود در نظر میگیرید بستگی به اندازه ایگوانا دارد. طول این محفظه (ویواریوم) باید حداقل ۲ الی ۳ برابر طول بدن ایگوانا باشد. ضمن اینکه ارتفاع ویواریوم هم با توجه به درختی بودن این خزنده، نباید کمتر از سه برابر طول بدن او باشد. البته بهتر است که به حداقل ها اکتفا نکنید. توجه داشته باشید که ایگوانا به سرعت رشد میکنند و در صورتی که آنها را در تانک کوچکی نگهداری کنید به زودی نیاز به محفظه بزرگتری خواهید داشت.

 دما و رطوبت

در ویواریومی که ایگوانا زندگی می کند باید محدوده های دمایی مختلفی ایجاد کنید، به شکلی که دارای قسمت گرم و قسمت خنک باشد. دمای ویواریوم در طول روز باید بین ۲۶ تا ۳۱ درجه سانتیگراد باشد. در طول شب نیز باید دما بین ۲۳ تا ۲۸ درجه سانتیگراد باشد. منطقه ای مخصوص نیز برای آفتاب گرفتن ایگوانا حتما باید در نظر گرفته شود که دما در این قسمت در حدود ۳۵ درجه سانتیگراد است. باید دو عدد دماسنج، یکی در قسمت گرم و دیگری در قسمت سرد ویواریوم قرار دهید تا از دما به طور کامل مطلع باشید. برای تامین دمای مورد نیاز در محفظه می توانید از لامپ هایی که فقط گرما تولید می کنند (لامپ های مادون قرمز) استفاده کنید. (البته میتوانید از انواع لامپ های گرمایشی مخصوص خزندگان نیز برای این کار استفاده کنید.)

 

ایگواناهای سبز از منطقه ای بسیار مرطوب آمده اند بنابراین باید رطوبت کافی برای محل زندگی آنها ایجاد کنید. رطوبت ویواریوم باید در حدود ۸۰ % باشد. برای اطلاع از میزان رطوبت محفظه، باید یک دستگاه رطوبت سنج در داخل محفظه داشته باشید. بهترین شیوه برای تامین این میزان رطوبت این است که از دستگاه های بخور آب سرد استفاده کنید. برخی از صاحبان ایگواناها هم با اسپری کردن آب به داخل محفظه و استفاده از یک بستر مناسب که رطوبت را در خود حفظ کند استفاده می کنند. 

بستر و لوازم داخل اکواریوم

به عنوان بستر برای ایگوانا باید از موادی استفاده کنید که قابل بلعیدن نباشد. میتوانید از فرش یا موکت کوبیده شده، کاغذ و یا چمن مصنوعی نرم استفاده کنید. در زمانی که سن ایگوانا کم است باید محلی را برای مخفی شدن او در نظر بگیرید. به تدریج با رشد ایگوانا، دیگر قادر به ایجاد چنین محلی برای او نخواهید بود و به جای آن باید ویواریوم را به محلی خلوت منتقل کنید.

 

فراموش نکنید که قرار دادن شاخه های درختان برای صعود ایگوانا که یک حیوان کاملا درختی است ضروری است.

انواع نژاد های ایگوانا در دنیا

 سیکلورا (cyclura)

  این جنس دارای ۸ گونه است و به ایگوآنای صخره ای نامیده می شوند. آنها در جزایر کارائیب دیده می شوند و در مناطق ساحلی زندگی می کنند. ایگوآنای صخره ای بر روی سر برجستگی بزرگی دارند که باعث شده به آن ایگوآنای کرگدنی نیز گویند. نام این نژآد از دو کلمه یونانی cyclos به معنی دایره و oura  به معنی دم گرفته شده که به دلیل وجود دم حلقه دار این جانور است. این نژاد در معرض خطر انقراض قرار دارند، زیرا بیشتر از گونه های دیگر در تجارت حیوانات اهلی خرید و فروش می شوند و در اسارت پرورش می یابند. طول بدن این نژاد حدود ۱۲۰ سانتیمتر است و وزن آن بالغ بر ۱۰ کیلوگرم می باشد و طول عمر آن ۲۰ سال است.

امبلی رینوس (Amblyrhyncus)

این مارمولک ها ایگوآنای دریایی نیز نامیده می شوند و تنها در جزایر گالاپاگوس یافت می شود که به همین دلیل به آن ایگوانای گالاپاگوس نیز گفته می شود. با وجود دلفریب بودن این نژاد در اسارت نگهداری نمی شود، زیرا آنها از جلبک های دریایی تغذیه می کنند و تهیه این نوع غذا در شهرها تقریباً غیر ممکن است. ایگوآنای دریایی در کنار دریا زندگی می کند. این خزنده می تواند تا ۱۰ متر شیرجه رفته و در هر شیرجه مقدار زیادی خزه و جلبک ببلعد. نمک آبی که با گیاهان دریایی مصرف می کند زیاد بوده و این نمک اضافی را از طریق پوست به صورت بلورهای نمکی دفع می کند. محیط زیست این جانور در خط استوا که دارای سواحلی با آب سرد است می باشد ولی توانایی زندگی در باتلاق ها و جنگل های حرا را نیز دارد. این مارمولک برای اینکه بتواند دمای بدن خود را تنظیم کند ساعتها بروی صخره ها زیر نور خورشید دراز می کشد و یکی از علل تیره بودن رنگ پوست این خزنده همین آفتاب گرفتن های دائمی است

کونولوفوس(conolophus)

 

این نوع ایگوآنا نزدیکترین نژاد به ایگوآنای دریایی می باشد و به ایگوآنای خشکی معروف است و در جزایر گالاپاگوس یافت می شود. نام این نژاد از دو قسمت conos به معنی خاردار و lophos به معنی تاج گرفته شده که دلالت بر تاج خار داری که در تمام پشت حیوان امتداد یافته دارد. این حیوان علاوه بر گیاهان از انجیر هندی نیز تغذیه می کنند. در مورد طبقه بندی گونه های این جنس نظریه قطعی ای داده نشده اما معتبر ترین آن حاکی از آن است که شامل سه گونه میباشد.

ستن ساورا(ctenosaura)

که به آن ایگوآنای دم خاردار نیز می گویند. این نژاد بومی دشت ها و جنگل های خشک مکزیک و آمریکای مرکزی است و خصوصیت نژادی آن وجود خارهای بزرگ روی دم است. اندازه آن از ۵ اینچ می باشد و تا ۱متر هم می رسد. این حیوانات همه چیز خوارند و از میوه ها، گلها، شاخ و برگ گیاهان و حیوانات کوچک تغذیه میکنند.

در حال حاضر این جنس متنوع ترین جنس خانواده ایگواناها می باشد و ۱۵ گونه شناخته شده دارد. دیپزوزاروس(dipsosurus)

این نژاد به ایگوآنای بیابانی نیز معروف است چرا که تحمل گرمای بسیاری دارد. محل زندگی آن سنران و بیابان موهاوی در جنوب غربی ایالات متحده و شمال غرب مکزیک است. همچنین در خلیج های جزایر کالیفرنیا نیز دیده می شود. Dipsosaurus به معنی سوسمار تشنه در زبان یونیانی است.این نژاد تا ۴۱ سانتیمتر طول رشد می کند و طول دم آن ۱٫۵ برابر بدن است

 ساورومالوس (چوک والا) (Sauromalus)(Chuckwalla)  

 این نوع ایگوآنا در جنوب غربی آمریکا، شمال مکزیک و در جزایر خلیج کالیفرنیا یافت میشود. این نژاد دارای بدنی پهن با مقطع عرضی کوتاه است و نام آن نیز ترکیب دو واژه یونانی sauros به معنی مارمولک و omalus  به معنی تخت می باشد. جنس نر در این نژاد جثه خیلی بزرگتری دارد و دارای femoral porse می باشد که برای جلب حیوان ماده و همچنین تعیین قلمرو از آن استفاده می کند.

رنگ حیوان نر در این نژاد صورتی مایل به قرمز و نارنجی و یا زرد و خاکستری در قسمت تنه و سر سیاه رنگ است. حیوان ماده لکه های پراکنده خاکستری یا زرد دارد     (Brachylophus)براکی لوپوس در جزایر فیجی و تونگا زندگی می کند به همین علت به آن ایگوآنای فیجی نیز می گویند.نام این نژاد مشتق شده از دو واژه یونانی brachys  و  lophosاست که به معنی کوتاه و تاج هستند و بر گرفته از تاج کوتاهی است که در امتداد پشت حیوان وجود دارد. این جنس دارای سه گونه است. طول بدن نر این نژاد به ۱ متر می رسد، بر روی بدن این نژاد سه نوار باریک دیده می شود که در زمان احساس خطر خیلی سریع به رنگ سبز تیره و یا سیاه تغیر رنگ می دهد و برای ترساندن دشمن حالت تدافعی به خود می گیرد و به علت وجود این نوارها به این گونه، ایگوآنای بندبند (Banded iguana ) نیز گفته می شود. در فوجی فسیلی از این نژاد کشف شده است که ۵متر طول دارد که نسل آن ۳۰۰۰ سال پیش منقرض شده است     دلی کا تیسیمز Delicatissims )

این نوع ایگوآنای درختی در جزایر کوچک آنتی لس یافت می شودو به این دلیل به نام Lesser Antillean Iguana نیز شناخته می شود و یکی از دو گونه ی جنس Iguana می باشد که به دلیل تخریب زیستگاه بومی آن، وجود شکارچیان و هیبریداسیون با گونه Iguana iguana در معرض انقراض می باشد.

این نژاد به لحاظ ظاهر بسیار شبیه به ایگوانای سبز است ولی از تفاوت های آنها فلس بزرگ دایره ای شکلی است که در گونه ایگوانای سبز در زیر سوراخ گوش وجود دارد ولی این گونه فاقد آن است.   ایگوآنای چمنزار (Common Iguana ) که به ایگوآنای سبز شهرت دارد.این خزنده گیاهخوار سختگیری است و بیشتر عمر خود را بر روی درختان سپری می کند، عموماً در نزدیک رودخانه زندگی می کند که دارای غبغب بزرگ و آویخته ای هستند. این نژاد بیشتر به رنگهای آبی، نارنجی و سبز روشن می باشندو به صورت رایج به عنوان پت نگهداری می شود.  


مطالب مشابه :


خزنده حراج ایگوانا نصف قیمت بازار فقط 88000 تومان 09371640560

متخصص فروش طوطی های آفریقایی واسترالیایی - خزنده حراج ایگوانا نصف قیمت بازار فقط 88000 تومان
جدیدترین قیمت ها در بازار حیوانات خانگی

قیمت ‌های به خرید خزندگان و جانوران غیرمتعارف دیگری مثل سنجاب، موش، مار و ایگوانا و…
ایگوانا

محیط و لوازم خاص برای نگهداری ایگوانا قیمت ایگوانا در ایران حدود ۳۰۰ هزار
قیمت مارهای بال پیتون :

فروشگاه اينترنتي خزندگان و پرندگان - قیمت مارهای بال پیتون : - بیماری ایگوآنا - Iguana dis.
فروش مار میلک :

قیمت : 500،000 به فروش سوپر ایگوانا : فروش آلبینو برمس : فروش پیتون درختی : فروش پیتون مشبک :
ایگوانا

ایگوانا (Iguana iguana) شکل ظاهری: کروکودیل فاقد مجوز و قیمت گران!! سالمونلا و
خزندگان....

ایگوانا سبز را میتوان به جرات معمولی ترین و ارزان ترین خزنده خانگی قیمت ارزان، همیشه
برچسب :