زمین شناسی منابع معدنی در دانشگاه : بحرانی قریب الوقوع ؟ (ترجمه)

زمین شناسی اقتصادی و اقتصاد ایالات متحده

زمین شناسی اقتصادی، مطالعه منابع معدنی را تحت پوشش قرار می دهد. در کاربرد امروزی، "منابع معدنی" (mineral resources)، شامل فلزات، کانی های صنعتی، آگرگات های ساخت و ساز و اورانیوم می باشد. اما این تعریف، منابع انرژی پایه کربنی را در بر نمی گیرد. با درنظر گرفتن ارزش اقتصادی، ایالات متحده در سال 2007 با 575 میلیارد دلار، پیشگام تولید و فرآوری مواد معدنی غیر سوختی جهان بود (سازمان زمین شناسی ایالات متحده، 2008). این مواد معدنی خام، از صنایع عمده ای که 2 تریلیون دلار (حدود 15 درصد) از تولیدات ناخالص ملی ایالات متحده در سال 2007 را به خود اختصاص دادند، پشتیبانی نمودند. ایالات متحده به تنهایی بزرگترین مصرف کننده تولیدات معدنی است و در سال 2007 یک ترازتجاری منفی (net trade deficit) 43 میلیارد دلاری در مواد معدنی فرآوری شده داشت. این رقم اگرچه بسیار کوچکتر ازصورت هزینه نفت بود اما تقریباً یک ماه از ارزش کل تراز منفی تجارت ایالات متحده را به خود اختصاص می داد.

ایالات متحده در حال تکاپو جهت افزایش استقلال انرژی است اما باید نگران پایداری (sustainability) مواد معدنی خود نیز باشد، چیزی که در گزارش شورای ملی پژوهش ایالات متحده تحت عنوان "مواد معدنی، مواد معدنی حیاتی، و اقتصاد ایالات متحده" مورد تاکید قرار گرفته است. سازمان زمین شناسی ایالات متحده (USGS) خاطر نشان می سازد که ایالات متحده بیش از 50 درصد از 44 فرآورده معدنی (mineral commodities) را در سال 2007 وارد نمود و در خصوص 19 فرآورده معدنی، 100 درصد متکی بر واردات بود. برای مثال، ایالات متحده تمامی عناصرنادرخاکی سنگین مورد نیاز خود را عمدتاً از چین وارد نمود، عناصر نادر خاکی عملاً در هارد دیسک هر کامپیوتری مورد استفاده قرار می گیرند.

سیرتکاملی زمین شناسی اقتصادی در ایالات متحده

پایداری مواد معدنی ایالات متحده تنها زمانی بدست می آید اگر تخصص داخلی داشته باشیم جهت 1) پرداختن به آسیب پذیری های نگران کننده در زنجیره های عرضه (supply chains) صنعتی و نظامی 2) کمک به یافتن، توسعه و فرآوری مسئولانه و مدیریت منابع معدنی ما از نظر محیط زیستی  3) ارزیابی دقیق و معاضدت در توسعه پایای منابع معدنی جهانی.

رشته تحصیلی زمین شناسی اقتصادی در اواخر و اوایل قرون نوزدهم و بیستم به عنوان یک شاخه فرعی از زمین شناسی معدنی (mining geology) توسعه یافت. زمین شناسی اقتصادی پس از پایان جنگ جهانی دوم تا اوایل دهه 1970، با دوره های آموزشی رشته اصلی دانشگاهی (major academic programs) در دانشگاه هایی همچون هاروارد، ییل (Yale)، میشیگان و استنفورد به اوج شکوفایی رسید. سازمان زمین شناسی ایالات متحده و اداره معادن ایالات متحده (the U.S. Bureau of Mines) اجرای تحقیقات کلان دولتی را عهده دار بوده، در حالیکه که بنیاد ملی علوم (NSF) به تامین بودجه تحقیقات در موسسات دانشگاهی می پرداخت. شرکت های معدنی بسیاری گروه های تحقیقاتی زمین شناسی اقتصادی داخلی (in-house) بزرگ داشتند.

تا قبل از میانه دهه 1990 میلادی، چشم انداز برای زمین شناسی اقتصادی در ایالات متحده به طورچشمگیری تغییر یافت. یک بررسی دانشگاهی انجام پذیرفته در کانادا و ایالات متحده در سال 1994 نشان داد که میانگین سنی اعضای هیئت های علمی زمین شناسی اقتصادی 50 سال بود و آن بررسی پیش بینی کرد که این اعضاء تا زمان بازنشستگیشان جایگزین نخواهند شد (اینائودی، 1996). اندک استخدامی از پروفسورهای جوان انجام پذیرفت و رویهمرفته زمین شناسی اقتصادی از بسیاری ازموسسات سطوح بالاتر، حذف گردید. مراکز تحقیقاتی صنایع معدنی عملاً از میان رفتند. کنگره در سال 1995اداره معادن ایالات متحده را ملغی نمود و تحقیقات زمین شناسی اقتصادی سازمان زمین شناسی ایالات متحده به گونه چشمگیری کاهش یافت.

طی یک بررسی تکمیلی در سال 2002 (جدول شماره یک؛ داده های تکمیلی 1) کشف گردید که اغلب پروفسورهایی که تخصص اصلی خود را زمین شناسی اقتصادی می دانستند، 75 درصد از تدریسشان را صرف زمینه دوم تخصصشان یعنی ژئوشیمی یا سنگ شناسی/کانی شناسی  کرده و عمدتاً متکی بر کمک هزینه های دولتی برای تامین بودجه های تحقیقاتی بودند. شمار فاغ التحصیلان کاهش یافته بود و 70 درصد از این پروفسورها پیش بینی کردند که جایگاه آنان درهنگام بازنشستگی (با یک میانگین 15 ساله) توسط یک زمین شناس اقتصادی پر نخواهد گردید.

 

 

جمعیت شناسی گروه ها در سال 2002*

میانگین

انحراف معیار

سال دریافت دکتری اعضاء گروه

1982

8

سال استخدام

1985

10

سال بازنشستگی مورد انتظار

2017

8

تعداد سال استخدام در صنعت

4.5

5

جایگزین، در زمین شناسی اقتصادی استخدام خواهد شد (احتمالاً، یقیناً)

30 %

جایگزین، در زمین شناسی اقتصادی استخدام نخواهد شد (یقیناً خیر،تقریباً یقیناً خیر، احتمالاً خیر)

70%

 

قیاس سال به سال

1982

1992

2002

دانشجویان ارشد در هر گروه (میانگین سالان

5.8

4.2

 

3.3

دانشجویان دکتری در هر گروه (میانگین سالانه)

 

1.9

2.0

2.0

درصد دروس زمین شناسی اقتصادی از مجموع دروس تدریس شده

33%

24%

توجه: بر مبنای 47 پاسخگو به یک پرسشنامه ایمیلی که بوسیله جی ایچ دیلس برای 102 دانشگاه آمریکایی و 45 دانشگاه کانادایی فرستاده شد. داده های کامل از طریق آدرس www.geosociety.org/pubs/ft2009.htm قابل دریافت می باشد. این بررسی همچنین داده های تاریخی را (انحراف معیار) نیز گرد آوری نمود.

* (47=n) : 42 دوره آموزشی (programs) همراه با 57 هیئت علمی زمین شناسی اقتصادی

جدول شماره یک- خلاصه نتایج بررسی انجام گرفته در سال 2002 در خصوص گروه های زمین شناسی اقتصادی دانشگاه های ایالات متحده و کانادا

وضعیت کنونی زمین شناسی اقتصادی ایالات متحده

اخیراً در سال 2006 یک نظر سنجی با جامعیت کمتر انجام پذیرفت و نشان داد که اندکی کمتر از 70 نفر از مجموعه حدوداً 100 نفری از پروفسورهای زمین شناسی اقتصادی در دانشگاه های ایالات متحده، در این رشته به فعالیت ادامه می دهند. برای مقایسه باید گفت که تعداد کل هیئت های علمی فعال در زمین شناسی اقتصادی در ایالات متحده برابر است با تنها یک گروه مهندسی در یکی از ایالات بزرگ ایالات متحده. در سال 2006 در حدود 150 دانشجوی بالاتر از لیسانس (graduate students) در حال فعالیت در رشته زمین شناسی اقتصادی در ایالات متحده بودند. با در نظر گرفتن میانگین زمانی برای به پایان رساندن دوره تحصیلی، این نظر سنجی نشان می دهد که ایالات متحده در حال فارغ التحصیل نمودن 40 دانشجوی بالاتر از مقطع لیسانس زمین شناسی اقتصادی در سال می باشد. این رقم احتمالاً کمتر از نیمی از شمار مورد نیاز تنها برای متوازن سازی سالانه بازنشستگی در صنعت معدنکاری داخلی  و بسیار کمتر برای سایر سازمان های نیازمند تخصص های مرتبط می باشد.

این واضح است که از پایه دانشگاهی این رشته طی سه دهه گذشته به گونه ای قابل ملاحظه کاسته شده است (شکل شماره یک). نیروهای بازار(Market forces) به تنهایی ممکن است که نیرویی دوباره به زمین شناسی اقتصادی در ایالات متحده بخشند، اما هیچ مدرکی از این امر درمدت زمان چهارساله قیمت بالای فلزات وجود نداشت. آیا ما می توانیم به سقوط دانشی حمایت گر از عرضه بلند مدت و نظارت بر منابع معدنی ای که ملت ما به آن وابستگی دارد ، تن در دهیم؟ ایالات متحده یکی از بهترین موهبت های معدنی (mineral endowments) وتعهدات قانونی شرکت های سهامی و دولتی فزاینده برای بقاء را در اختیار دارد؛ متاسفانه بدون تخصص ضروری، ما ممکن است قادر به مدیریت و توسعه این منابع به گونه ای شایسته نباشیم.

iq98l9t1e3k9et9oc7hl.jpg

شکل شماره یک -نمودار فوق، افزایش یکنواخت مصرف مواد خام (واگنر، 2002) و کاهشی یکنواخت در زمین شناسان اقتصادی  به عنوان درصدی از هيئت های علمي علوم زمین در ایالات متحده را نشان می دهد (ای جی آی، 2007- 1975)

 

اگر ایالات متحده بدنبال تجدید نیروی تحقیق و تحصیل زمین شناسی اقتصادی است، تقاضاهای محیط دانشگاهی باید مدنظر قرار گیرند. به گونه ای فزاینده، استخدام های رسمی (tenure decisions) عمدتاً بر مبنای مقدار بودجه های تحقیقاتی پوشش دهنده تمامی هزینه های جاری (fully overheaded research funding) که بوسیله اعضاء هیئت های علمی اکتساب می گرد، انجام می پذیرد. شاید مهمتراز آن، تصمیمات در این خصوص که پر کردن جاهای خالی هیئت علمی چگونه انجام پذیرد نیز بر همین مبنا اتخاذ می گردند. با در نظر گرفتن اینکه اعضای هیئت های علمی معمولاً منصب دائمی را برای دهه ها در اختیار دارند، از دست رفتن تخصص نمی تواند به راحتی و یا به سرعت جبران گردد.

علیرغم افزایش یکنواخت تقاضا برای مواد معدنی، بودجه تحقیقاتی شورای ملی پژوهش برای زمین شناسی اقتصادی، کاهش و یا متوقف گشته است، شاید به این خاطر که ماهیت این تحقیق در عوض پایه بودنش، کاربردی استنباط گردیده است. برنامه های فدرالی ای مانند برنامه "صنایعی برای آینده" وزارت انرژی، که بودجه تحقیقاتی را برای پروژه های زمین شناسی اقتصادی عرضه می داشتند نیز قطع گردیده اند. بودجه های تحقیقاتی سازمان زمین شناسی ایالات متحده برای تحقیقات دانشگاهی زمین شناسی اقتصادی محدود و یا غیرقابل پیش بینی شده اند.

با اینکه درحال حاضر بسیاری از دوره های آموزشی باقی مانده زمین شناسی اقتصادی در ایالات متحده بودجه تحقیقاتی صنعت را دریافت می دارند اما اکثر تحقیقات با حمایت مالی شرکتی (corporate-sponsored) هر چند که در زمان و آزادی عمل، محدودند و اغلب تامین کننده تمام هزینه های جاری موسسات دانشگاهی نمی باشد،بسیارمورد استفاده قرار می گیرند. مدیران دانشگاهایی که در تکاپو برای بهم رساندن دخل و خرج می باشند ندرتاً به چنین پروژه های تحقیقاتی "فاقد بودجه کافی" (overhead) به دیده ای مثبت می نگرند. علاوه بر اين، بودجه تحقیقاتی صنعتی، اغلب به دیگر کشورها مانند کانادا و استرالیا که در آنها بودجه های تکمیلی (matching funds) دولتی عموماً در دسترسند، هدایت می گردد. اگرچه صنعت معدنکاری می تواند بوسیله افزایش بودجه تحقیقاتی کمکی به این امر نماید اما حمایت از بازگشت بودجه تحقیقاتی فدرال اختصاص یافته، ممکن است بسیار کارآمدتر باشد، به این دلیل که در بلندمدت، بودجه تحقیقاتی فدرال مستقیماً اغلب تحقیقات دانشگاهی شامل آن رشته های تحصیلی با کاربردهای مستقیم اجتماعی خواه زیست شیمی (biomedicine) یا بقاء منابع معدنی را حفظ می نماید.

آینده

هیچ گونه وفاقی بین سازمان های فدرالی و ایالتی، صنعت معدنکاری و جامعه دانشگاهی ایالات متحده در خصوص اهمیت زمین شناسی اقتصادی برای رقابت پذیری ایالات متحده آینده، وجود ندارد. بدون چنین اتفاق نظری البته همراه با عمل-  سیر قهقرایی کنونی (current downward spiral) در زمین شناسی اقتصادی ایالات متحده با از دست رفتن زود هنگام تخصصی حیاتی برای اکتشاف، بکاربندی و مدیریت منابع معدنی، ادامه خواهد داشت.

ما از صنایع معدنی، دولت و موسسات سهیم در منابع معدنی، جهت آغاز نمودن یک گفتگو و ایجاد راهبردی جدید ، شاید بوساطت شورای ملی پژوهش، جهت انتقال موفقیت آمیز زمین شناسی اقتصادی ایلات متحده به قرن بیست و یکم، دعوت می نمائیم.

منابع استناد گردیده


1.      American Geological Institute (AGI), 1975–2007, Directory of Geoscience Departments, 14th–45th editions: Alexandria, Virginia, American Geological Institute.

2.      Einaudi, M.T., 1996, The future of economic geology in academia, in Brimhall, G.H., and Gustafson, L.B., eds., Maintaining compatibility of mining and the environment: Proceedings of a symposium in honor of Charles Meyer (1915–1987): Littleton, Colorado, USA, Society of Economic Geologists, p.46–59.

3.      National Research Council, 2008, Minerals, critical minerals, and the U.S. economy: Washington, D.C., The National Academies Press, 245p.

4.      U.S. Geological Survey Minerals Information Team, 2008, Mining review: Minerals Engineering, v.60, no.5, p.31–43.

5.      Wagner, L.A., 2002, Materials in the Economy—Material Flows, Scarcity, and the Environment: U.S. Geological Survey Circular 1221, 29p. Manuscript received 5 November 2008; accepted 3 March 2009.

 توجه!

spinning_globe_34.gif

استفاده از این مطلب، تنها با درج نام منبع، بلامانع می باشد.

 (Mineral resource geology in academia:

An impending crisis?)

مترجم: هومن حاجی کریمی، مهر 92

Translation from English to Farsi by Hooman hajikarimi

[email protected]

منبع مقاله

 این مقاله به صورت فایل پی دی اف از اینجا و یا از اینجا قابل دریافت می باشد

این مقاله را به انگلیسی و به صورت فایل پی دی اف می توانید از اینجا دریافت نمائیدمطالب مشابه :


استخدام زمین شناسی

استخدام زمین شناسی . فارغ التحصیل رشته زمین شناسی از دانشگاه سراسری پیام نور
جزوات ارشد زمین شناسی

جزوات ارشد زمین شناسی سوالات عمومی آزمون استخدامی سازمان تامین آگهی استخدام نهاد
لیست مشخصات اعضای گروه آموزشی زمین شناسی متوسطه(آقایان و خانم ها) شهرستان نهاوند استان همدان 1390-1

گروه زمین شناسی نهاوند سازمان زمین شناسی و اکتشافات وضعیت استخدام.
زمین شناسی منابع معدنی در دانشگاه : بحرانی قریب الوقوع ؟ (ترجمه)

سازمان زمین شناسی جایگزین، در زمین شناسی اقتصادی استخدام هومن حاجی کریمی، مهر 92.
جدیدترین آگهی های استخدامی و اخبار سایت 7 خردادماه 92

آگهی های استخدام 7 خرداد ماه 92 - آگهی استخدام کارشناس زمین شناسی و استخدام سازمان
منابع دکترای مجموعه زمين شناسی,منابع دکتری مجموعه زمين شناسي سال ۱۳۹۰,جزوه‌های زمين شناسي,فروش جزوات

تخفیف ویژه سوالات دکتری سراسری 92 استخدام می زمین شناسی،منابع دکترای زمين
برگزاری کارگاه آموزشی پتروگرافی در تهران

سلام همکاران گرامی سازمان زمین سناسی و راهبری زمین شناسی در استخدام
منابع آزمون کارشناسی ارشد - مجموعه زمین شناسی

دكتر مهدی علوی- سازمان زمین شناسی سراسری سال 92 دانلود سوالات آزمون استخدام
معرفی رشته زمین شناسی (کارشناسی):

تخفیف ویژه سوالات دکتری سراسری 92 فعالیت در سازمان زمین شناسی و اخبار استخدام
استخدام مهندس عمران،معماری،برق،مکانیک،زمین، , کشاورزی ،آب و... جهت رتبه بندی

آگهي هاي استخدام زمین شناسی , زمان ازمون استخدامی سازمان تامین اجتماعی،منابع
برچسب :