چگونه برای کنکور ارشد عمران بخوانیم

زمانی که مطالعه می‌کنم و برمیگردم سراغ مباحث خوانده شده انگار که آنها را نخوانده‌ام و مطالب سریع از ذهنم پاک می‌شود به طوری که استرس گرفتم  و نمی‌توانم مطالب را جمع‌بندی کنم؟

باید ابتدا مطالعه مفهومی انجام دهید به طوری که کاملاً فلسفه و نحوه بدست آوردن روابط را یاد بگیرید در این صورت ماندگاری دروسی که مطالعه کرده‌اید در ذهن شما افزایش یافته و راحت‌تر می‌توانید از آنها در حل مسائل استفاده کنید.

می‌خواهم بعضی از درس‌ها را به دلیل زمان کم از لیست مطالعاتی حذف کنم مثل معادلات دیفرانسیل و هیدرولیک این کار چقدر در رتبه تاثیر دارد؟

اصولاً در کنکور عمران حذف هیچ درسی صحیح نیست چون ضریب همه دروس 1 است و در هر درسی سوالات نسبتاً راحتی وجود دارد که با اندکی مطالعه مفهومی می‌توان پاسخ داد اما اگر از لحاظ زمانی دچار کمبود می‌باشید بهتر است به جای حذف کامل یک درس تعدادی از فصل‌های آن را حذف کنید و فصول مهمی که از آنها تعداد زیادی سوال در کنکور مطرح می‌شود را حتماً مطالعه نمایید.

به عنوان مثال در درس معادلات به جای حذف کامل این درس بهتر است قسمت‌های مهم آن شامل معادلات مرتبه اول و مرتبه دوم را حتماً بخوانید و اگر مشکل کمبود زمان دارید بقیه فصول را مطالعه نفرمایید.

لطفاً در مورد شباهت رتبه در پارسه و آزمون سراسری توضیح بیشتری بفرمایید؟

اصولاً به علت اینکه اکثر داوطلبان فعال در کنکور سراسری در آزمون های پارسه به رتبه کنکورشان شباهت زیادی دارد البته رتبه در کنکور سراسری تا حد زیادی به عملکرد داوطلب در 1 ماه آخر بستگی دارد زیرا اگر جمع بندی و مطالعه سوالات سراسری سال‌های گذشته را خوب و کامل انجام دهد رتبه در کنکور حتی از رتبه‌ی پارسه داوطلب نیز بهتر خواهد بود ولی بالطبع اگر ساعات مطالعه خود را کاهش دهد و مرور جمع‌بندی را به خوبی انجام ندهد دچار افول خواهد شد.

درس زبان را نتوانستم بخوانم با توجه به مدت باقی مانده چگونه بخوانم تا نتیجه بدهد؟

در مورد درس زبان اگر پایه متوسط یا خوبی دارید حتماً از کتابهای معرفی شده استفاده نمایید و به لغات و متن‌ها اهمیت زیادی بدهید اما اگر پایه ضعیفی دارید سعی کنید با خواندن لغات به سوالات لغوی کنکور پاسخ دهید (زیرا وقت زیادی از شما نمی‌گیرد) با خواندن لغات آخر دروس کتاب تخصصی عمران(تالیف دکتر غرمی) و لغات مطرح شده در جزوه لغات مورد نیاز در آزمون را فرا می‌گیرید برای لغت زبان عمومی خواندن لغات جزوه پارسه و Barrons 504 words پیشنهاد می‌شود.

اگر در کنکور یک درس را صفر بزنم یعنی اصلاً جواب ندهم 20 درصد معدلی که در فرمول محاسبه تراز بکار میرود( در جایی که نمره علمی دانشجو تقسیم به نمره اول به اضافه معدل می‌شود) باز هم تاثیر داده می‌شود یا باید حتماً یک درصدی بزنم تا معدلم را اعمال کنند اگر یک درسی را صفر بزنم تاثیرش کلاً چطور است؟

تاثیر 20 درصدی معدل همواره در کنکور وجود دارد ولی اگر شما درسی را سفید بگذارید تراز صفر برای آن درس منظور می‌شود و تاثیر بدی روی تراز کلی شما می‌گذارد.

 

من درصد منفی زیاد می‌زنم چکار کنم؟

سعی کنید با دقت بیشتر و به سوالاتی که مطمئن هستید جواب دهید البته تمرین و تست زدن فراوان نیز بسیار کمک می‌کند.

برای کدام درس‌ها زمان بیشتری بگذارم؟

برای دروس پایه‌ای مثل مقاومت ، تحلیل، خاک و سیالات طبیعتاً باید وقت بیشتری بگذارید زیرا پایه دروس طراحی اضافه شده نیز هستند.

با توجه به اینکه تمام ضرایب رشته عمران 1 است آیا اهمیتشان یکی است یا بستگی به این دارد که بقیه داوطلبان چه درصدهایی بزنند؟

در مورد اهمیت درس‌ها ضریب تمامی آنها 1 است و هیچ تفاوتی با یکدیگر نمی‌کنند ولی چون درس در کنکور ترازی محاسبه می‌شود میانگین درصد درس‌ها مهم می‌باشد و اگر درصد یک درس بسیار بالاتر از میانگین درصد مربوطه باشد تراز آن درس بسیار بالا خواهد بود و این به نتیجه کنکور بسیار کمک خواهد کرد.

رتبه‌ای که تو پارسه کسب می‌‌شود چقدر می‌تواند تخمین خوبی باشد برای کنکور؟ سطح شرکت کننده‌ها در پارسه در چه حد است؟

رتبه پارسه با توجه به آمار و اطلاعات گذشته می تواند تخمین خوبی از رتبه کنکور باشد البته این موضوع با توجه به شرایط روز کنکور و احتمالات دیگر است ولی اصولاً رتبه موجود در پارسه با یک تغییرات 10 الی 20% بارتبه کنکور مطابقت دارد در مورد سطح شرکت کنندگان پارسه می‌توان گفت تقریباً تمامی افرادی که در کنکور به طور مستعد شرکت می‌کنند در پارسه عضو می باشند و تقریباً یک عده محدودی از شرکت کنندگان در کنکور وجود دارند که در پارسه عضو نبوده و به عنوان رقیب کنکوری شناخته می شوند.

آیا می‌توان درسی مثل ریاضی را حذف کنم یا وقت کمی برایش بگذارم؟

با توجه به اهمیت تراز درس‌ها در رتبه کنکور رها کردن هیچ یک از درس‌ها پیشنهاد نمی‌شود چون سفید گذاشتن یک درس در کنکور موجب پایین آمدن بسیار زیاد تراز آن درس می‌گردد و حتی در کارنامه کنکور درصد مربوطه به آن درس صفر نمی‌آید بلکه در جلوی آن درس سفید درج خواهد شد همچنین در تمامی درس‌های کنکور همیشه یک‌سری تست‌های آسان وجود دارد که در صورت رها کردن آن درس تست‌های آسان آن نیز از دست می‌دهیم و با توجه به اینکه به اینکه به این سری تست‌ها بقیه رقبا پاسخ می‌دهند باعث می‌شود که بسیار زیان ببینیم.

مشکل بزرگ من فراموش کردن مطالب خوانده شده در هفته‌های قبل از آزمون در سر جلسه است ؟

پروسه آمادگی برای کنکور یک پروسه مدت‌دار و با پیشرفت رو به جلو می باشد و مهم آمادگی در سر جلسه کنکور می باشد و مباحث و فرمول‌های خوانده شده تنها با تکرار و تست‌زنی به خاطر سپرده خواهد شد و هنگام تست‌زنی در خانه نباید هنگام مشکل بلافاصله از جزوات استفاده کرد بلکه باید به فرمول یا مبحث فراموش شده فکر کرد در صورت به خاطر نیاوردن به جزوات مراجعه کنید تا فرمول یا مطلب مورد نظر به خاطر سپرده شود.

من می‌خواهم ابتدا سوالاتی را که100درصد بلد هستم رو بزنم و بعد در وقت باقیمانده سوال‌های دیگر را آیا این رویه مناسب هست و اگر نیست از چه رویه برای تست زدن استفاده کنم؟

روند پاسخ‌دهی به سوالات کنکور یک فاکتور بسیار مهم برای موفقیت در کنکور می‌باشد ولی روند توصیه شده در زیر احتیاج به تسلط بر روی مباحث دارد سوالات هر درس به سه دسته تقسیم می‌شود تست‌هایی که بلد هستیم و زمان پاسخ‌دهی آن‌ها نیز کم می‌باشد که ابتدا باید به این تست‌ها پاسخ دهیم و در صورت وقت اضافه برای درس مربوطه به تست‌هایی پاسخ می‌دهیم که بلد هستیم و زمان پاسخ‌دهی آن‌ها زیاد است و در نهایت تست‌هایی قرار می‌کیرد که ایده‌ای برای حل آن‌ها نداریم و این سه سری تستها را می‌توان با علامت‌هایی در سر جلسه مشخص نمود.

من با حفظ کردن فرمول‌های درس‌ها خیلی مشکل دارم لطفاً راهنماییم کنید؟

اولاً اینکه حتماً یک دفترچه‌ی نکات برای خود تهیه کنید بعضی از مواقع چند فرمول چند فرمول مختلف همگی از یک فرمول مشتق شده‌اند در این موارد فقط آن فرمول اصلی رایاد بگیرید و چگونگی استخراج و علت آن و همچنین کاربرد آن فرمول‌ها را در ذهن داشته باشید تنها راه در یاد نگه داشتن فرمول مرور زیاد و زدن تست‌های زیاد در آن زمینه است.

در یک ماه مانده به کنکورفقط باید تست بزنم؟من تک تک تست‌ها را بررسی می‌کنم و این باعث می‌شود زمان زیادی را هدر بدهم آیا این شیوه مناسب است در سر جلسه فرمول‌ها از یادم می‌رود باید چکار کنم؟

یادگیری مطالب جدید را در اولویت دوم برنامه مطالعاتی خود قرار دهید در فاز پایانی و نزدیک کنکور بهتر است به مرور خلاصه مطالب خوانده شده بپردازید تست زدن برای مرور خوب است ولی قبل از تست زدن باید معلومات مفهومی خود را تقویت کنید تا در صورتی که موفق به پاسخ دادن تست نشوید با مطالعه پاسخ تشریحی نکات آن تست را فرا گیرید و یادداشت نمایید.

برای جمع‌بندی کدام بهتر است مرور همه نکات به طور مفصل و یا حل تست‌های آزمون‌های سال‌های پیش؟

1-بهترین منبع برای مرور و جمع‌بندی دفتر نکات شما خواهد بود.

2-در هنگام مرور حتماً بعد از مطالعه دفتر نکات خود سراغ تست‌هایی که قبلاً آنها را زده‌اید و در آنها دچار مشکل بوده‌اید بروید و آنها را مرور کنید.

3-در گام آخر سراغ تست‌های کنکور سال‌های قبل بروید و سعی کنید آنها را با در نظر گرفتن وقت جواب دهید.

4-یادگیری مفاهیم جدید را در اولویت دوم خود قرار دهید و در اولویت اول مشکلات خود را در مطالب خوانده شده رفع نمایید تا حداقل بر روی نکاتی که تا کنون خوانده‌اید تسلط داشته باشید.


مطالب مشابه :


منابع کارشناسی ارشد مهندسی عمران 93

مواد امتحانی. بر اساس برنامه سال گذشته آزمون سراسری، داوطلبان شرکت در آزمون سراسری تنها
کارشناسی ارشد عمران 91

مصاحبه با نفر اول کنکور ارشد عمران 91: لطفا خودتان را معرفی کنید نفر اول کنکور عمران 19
تراز و کارنامه کارشناسی ارشد سراسری 90 عمران

مهندسی عمران (سازه) - تراز و کارنامه کارشناسی ارشد سراسری 90 عمران - - مهندسی عمران (سازه)
ارشد عمران معرفی گرایش های کارشناسی ارشد عمران m

مهندسی عمران - ارشد عمران معرفی گرایش های کارشناسی ارشد عمران m - عمرانی
آمارگیری ثبت نام دانشگاه آزاد

سایت ارشدعمران - آمارگیری ثبت نام دانشگاه آزاد , سایت تخصصی کنکور کارشناسی ارشد فوق-لیسانس
چگونه برای کنکور ارشد عمران بخوانیم

مهندسی عمران (سازه) - چگونه برای کنکور ارشد عمران بخوانیم - - مهندسی عمران (سازه)
مصاحبه با نفرات برتر کنکور کارشناسی ارشد عمران

این وبلاگ در راستای کمک به داوطلبین آزمون کارشناسی ارشد سال 93-94 در رشته عمران طراحی گردیده
واحدهای دانشگاه آزاد (کارشناسی ارشد عمران)

ܓܨܓܨبچه های ساختمان جهاددانشگاهی رشتܓܨܓܨ - واحدهای دانشگاه آزاد (کارشناسی ارشد عمران
كارشناسي ارشد سازه

مهندسي عمران - كارشناسي ارشد سازه - دانلود مقاله و پروژه هاي عمراني - مهندسي عمران
برچسب :