در باره سد درود زن

در باره سد درودزن

حدود 43 میلیون متر مکعب آب سد درودزن در رودخانه کر و دریاچه بختگان رهاسازی شده است

یكشنبه، ۱۹ خرداد ۱۳۹۲ - ۰۸:۳۶:۴۸
اخبار داخلی
برای حفظ و احیای دریاچه بختگان و اکوسیستم منطقه در سال آبی 92-91، حدود 43 میلیون متر مکعب آب سد درودزن در رودخانه کر و دریاچه بختگان رهاسازی شده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای فارس، مهندس گودرز علیدوست، رییس اداره بهره برداری و نگهداری از سد و نیروگاه درودزن، با بیان این مطلب گفت: سد چند منظوره درودزن از نوع خاکی سنگریزه ای، با طول تاج 710 متر، ارتفاع از پی 60 متر و حجم مخزن 993 میلیون متر مکعب در 100 کیلومتری شمال غربی شهر شیراز بر روی رودخانه کر و در 55 کیلومتری شهر مرودشت در نزدیکی روستای درودزن احداث شده است.
علیدوست گفت: مهم ترین اهداف این سد، تأمین آب کشاورزی اراضی پایین دست سد، تأمین آب شرب کلان شهر شیراز، مرودشت، روستاها، شهرک ها، پادگان های واقع در مسیر و حدود 200 واحد صنعتی از جمله مجتمع پتروشیمی شیراز و ... است.
وی در ادامه، تولید برق، کنترل سیلاب های مخرب، پرورش ماهی و گردشگری را از دیگر اهداف سد درودزن برشمرد و در رابطه با وظایف اداره بهره برداری و نگهداری از این سد گفت: هماهنگی لازم با مصرف کنندگان پایین دست از جمله شرکت های آبفای شیراز و مرودشت و شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری و زهکشی استان فارس درباره میزان نیاز آبی در فصول مختلف و تنظیم برنامه سد بر اساس آن از جمله وظایف این اداره است.
علیدوست در رابطه با اقدامات انجام گرفته در زمینه محیط زیست و نگهداری از فضای سبز تصریح کرد: در سال آبی 92-91 در جهت حفظ و احیای دریاچه بختگان و اکوسیستم منطقه، حدود 43 میلیون مترمکعب آب در رودخانه کر و دریاچه بختگان رهاسازی شده است.
وی با اعلام این خبر که کل رهاسازی آب از سد در سال آبی 92-91 (ابتدای مهر 91 تا کنون)، 5/554 میلیون متر مکعب بوده، اضافه کرد: از این میزان علاوه بر 43 میلیون متر مکعب در بخش زیست محیطی، بیش از 465 میلیون متر مکعب در بخش کشاورزی، 33 میلیون متر مکعب در بخش شرب، 11 میلیون متر مکعب در بخش صنعت و بیش از دو و نیم میلیون متر مکعب در سایر بخش ها به مصرف رسیده است.
وی با اشاره به اینکه به علت خشکسالی های اخیر از سال 1387، تولید برق با کاهش حدود 40 درصدی مواجه بوده است، افزود: نیروگاه سد درودزن در سال 1391 به مدت 5 ماه به میزان 21 میلیون کیلو وات ساعت انرژی برق تولید کرده که در مقایسه با سال های پیش از این ( 1372 تا 1386) تولید نیروگاه با کاهش نسبتاً زیادی روبرو بوده است.


منبع خبر: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای فارس

 

+ نوشته شده در  شنبه ششم اردیبهشت 1393ساعت 23:2  توسط عباس اتابکی  |  نظر بدهید

 


مطالب مشابه :


حسین زارع مخترع مرودشتی

محترم ایشان- مدیریت اداره برق شهرستان مرودشت آقای مهندس رضا و برق سیستمهای
معرفی روستای رجاآباد

روستاهای مرودشت روستا با همکاری بنیاد مسکن،اداره برق اداره آب وفاضلاب روستایی انجام
در باره سد درود زن

علوم تجربی شهرستان مرودشت رییس اداره بهره برداری و برق، کنترل سیلاب
یک روز با مردم کامفیروز و نماینده شهرشان

نکته جالب این بود که بچه های اداره برق شهرستان مرودشت تمامی سیم های تیر چراغ برق در دورترین
لیست شماره تلفن های ضروری

مرودشت - لیست 24 143 اداره كل بيمه خدمات 46 39971 شرکت توزیع نیروی برق.
پایان نامه

پایگاه اطلاع رسانی دکتر سلطانعلی کاظمی - پایان نامه - دانشگاه آزاد اسلامی واحد مرودشت
آخرین خبرها از دنیای رپ فارسی (حتما بخونین جدید)

استخدام در اداره برق شهرستان مرودشت | اعلام نتايج نهايي دكتري سراسري 90 | فاصله آنتاليا تا
برچسب :