معماری موزه

علاوه بر این ، آزادی فرمال معماران در طراحی موزه ها و حضور ثابت معماران بنام بین المللی در این عرصه نیز در اهمیت فضاهای فرهنگی تاثیری به سزا داشته است . معماران تراز اولی چون : لیبسکیند ، گری و رنزوپیانو که با زیرکی ، تغییر خواستگاه های جوامع امروزی را درک کرده و از این فرصت جهت افزایش اعتبار و همچنین طرح ایده هایی نو در عرصه معماری نهایت استفاده را می کنند . حاصل تمامی این اتفاقات مطرح شدن معماری موزه ها به عنوان نماد و شاخصه هزاره سوم می باشد . امروزه جایگاه موزه ها فراتر از محلی صرفا" برای حمل ، نگهداری و یا نمایش آثار هنری می باشد و حتی در بسیاری از موارد به شاخصه هایی منطقه ای، ملی و بعضا" مذهبی و سیاسی تبدیل گردیده اند . جدا از نقش فرهنگی و اجتماعی موزه ها، می توان به نقش اقتصادی انها در جلب توریست ، نظیر تاثیر افزایش ساخت موزه ها بر افزایش جمعیت توریست فرهنگی در کشورهایی نظیر آلمان ، اسپانیا و ایالات متحده و همچنین نقش سیاسی موزه ها در تبلیغ و القا تفکراتی خاص اشاره نمود .

معماری موزه از وجه دیگری نیز حائز اهمیت می باشد و آن تاثیر و نقشی است که امروزه معماری موزه در موفقیت و یا عدم موفقیت موزه ها دارد . در قرون گذشته موزه ها و گالری هت غالبا" در بناهایی قدیمی و تاریخی دایر می شدند که به موزه تغییر کاربری یافته بودند . اما امروزه و با اهمیت یافتن نقش و تغییر جایگاه معماری، پیوندی ناگسستنی میان ظرف و ظروف (معماری موزه و آثار درون موزه ) به وجود آمده و بسیاری از هنرمندان و بنیادهای هنری پی به ارزش های معماری موزه ها برده و سعی دارند تا حداکثر بهره را از هنر معماری در جهت پیشبرد اهداف خود ببرند .

دسته بندی انواع موزه

موزه های هنری

موزه هنری تاریخی به دو دسته تقسیم می شوند : هنری تاریخی و هنر مدرن

موزه های غیر هنری

تنوع موزه های غیر هنری به حدی است که دسته بندی آن ها را تقریبا" غیر ممکن می نماید . تعداد زیادی از این نوع موزه را موزه های علمی تاریخی تشکیل می دهند .

 

زیبایی شناسی فرم و پیچیدگی عملکرد در طراحی موزه

اولویت فرم یا عملکرد در طراحی ، همواره از موضوعات چالش برانگیز در عرصه معماری بوده و ارجحیت بیش از حد یکی بر دیگری در دوره های زمانی مختلف موجب ظهور معماری های افراطی شده است؛ همچون اهمیت بیش از حد عملکرد در دوره معماری مدرن . اما در معماری موزه برای نخستین بار مفهوم محتوا هم تراز با فرم و عملکرد مورد توجه قرار گرفته و نظر بسیاری از معماران را به خود جلب کرده است .

در سال های اخیر حضور فعال معماران صاحب سبک در طراحی موزه ها سبب پیدایش و بروز دیدگاه هایی متفاوت و همچنین تکامل زیبایی شناسی فرم موزه گردیده است که در همه این دیدگا ها ذره ای از اهمیت و محوریت عملکرد کاسته نشده است .

امروزه موزه ها در دو جهت متضاد در حال گسترش می باشند ؛ از سویی ترکیب موزه ها با سایر فضاهای فرهنگی نظیر فضاهای آموزشی ، کتابخانه ها، سالن های کنسرت به شکل گیری مراکز فرهنگی چند منظوره با برنامه ریزی های متفاوت انجامیده و از سوی دیگر موزه هایی کوچک ، شخصی و تخصصی رو به افزایش می باشند . با این وجود نکات کلیدی در پاسخگویی به نیازهای عملکردی در تمامی انواع موزه مشترک می باشد . نکاتی نظیر استفاده از نور طبیعی ، حداکثر استفاده از فضای گالری ها جهت نمایش ، ایجاد شرایط محیطی استاندارد جهت حفظ آثار از انواع ممکن ، انعطاف پذیری پلان ، امکان گسترش بنا در طول زمان و همچنین امکان نمایش آثاری با ابعاد و اندازه های متفاوت در گالری ها . تنوع راهکارهای ارائه شده در خصوص پیچیدگی های عملکردی موزه ، خصوصا" در پروژه های به اجرا درآمده می تواند به نزدیک شدن طرح ها به واقعیت و درک محدودیت ها در طراحی این عملکرد یاری رساند .


مطالب مشابه :


اصول طراحی موزه

معمار و معماری - اصول طراحی موزه - گروه معماری دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردستان.
موزه هنرهاي معاصر

موزه هنرهاي معاصر در حاشيه شرقي خيابان كارگر شمالي و در جوار پارك لاله بنا شده است. پارك لاله و بازار هنر (مركز خود اشتغالي امروز ) همسايگان جنوبي و شرقي موزه هستند .
معماری موزه

آشنایی معماری. معماری موزه. علاوه بر این ، آزادی فرمال معماران در طراحی موزه ها و حضور ثابت معماران بنام بین المللی در این عرصه نیز در اهمیت فضاهای فرهنگی تاثیری به
موزه برلین یهود-آلمان

معماری - موزه برلین یهود-آلمان - معماری در ایران و جهان - معماری.
√ تحلیل معماری موزه هنرهای معاصر تهران

http://www.8pic.ir/images/02751689137583024618.jpg موزه هنرهای معاصر در ضلع شمالی بلوار کشاورز و غرب پارک لاله واقع شده است و درسال ۱۳۵۶، فعالیت فرهنگی و
انواع موزه ها، کلیات معماری موزه ها

موزه شناسی پست مدرن- Post-Modern museums - انواع موزه ها، کلیات معماری موزه ها - اطلاعات تخصصی موزه: طراحی موزه(Museography)، موزه شناسی (Museology)، موزه
پایان نامه معماری در باره موزه

دانلود رایگان آسان و بدون عضویت - پایان نامه معماری در باره موزه - دانلود رايگان بدون عضویت، ساده و آسان انواع فایل"کتاب،مقاله،نرم افزار،سخنرانی،و..."
دانلود رایگان تحلیل موزه هنرهای معاصر تهران

آتلیه معماری پایدار - دانلود رایگان تحلیل موزه هنرهای معاصر تهران -
برچسب :