زنانی مشهور که روزی ايرانی بودند

 

 

زنانی مشهور که روزی ايرانی بودند

 

 

 


پرديس ثابتی

 

پرديس ثابتي (زاده ۱۳۵۴ در تهران) اکنون زيست شناس برجسته ايراني-آمريکايي اهل فلوريدا و ساکن ماساچوست در ايالات متحده آمريکا و استاد دانشگاه هاروارد است.

 

http://www.goonagoon-groups.com

ثابتي سومين زني در تاريخ است که با معدل ۱۰۰ از مدرسه پزشکي دانشگاه هاروارد آمريکا فارغ التحصيل شدهاست.
وي بعنوان يکي از سرشناس ترين محققان آمريکا در زمينه بررسي ژنوم مالاريا، از بنياد بيل و مليندا گيتس بالغ بر ۲ ميليون دلار بودجه تحقيقاتي دريافت کرده است. پرديس ثابتي اخيرا نيز به عنوان يکي از ۱۰۰ چهره نابغه جهان از سوي گروه بين المللي Creators Synectics معرفي شدهاست.
شبکه خبري سيانان نيز در سال ۲۰۰۷، ثابتي را به عنوان «يکي از ۸ نوابغي که دنياي ما را متحول خواهند ساخت» عنوان کرده است.
تحقيقات وي در خصوص تکامل انساني در طيف وسيعي از نشريات معتبر علمي و تحقيقاتي جهان نظير نيچر و ساينس منتشر شدهاست. دکتر ثابتي که تاکنون بالغ بر ۲۰ اثر علمي و تحقيقاتي را به رشته تاليف درآورده است.

وي همچنين عضو هيئت ناظرين متخصص در گردهمايي سال ۲۰۰۸ مجمع جهاني اقتصاد بود.

 


انوشه انصاری


 

http://www.goonagoon-groups.com 

او متولد شهر مشهد درايران است . انوشه هميشه عاشق فضا و فضانوردي و درپي راه يافتن به فضابوده ‌است . وي در سال۱۳۶۳ (۱۹۸۴) به همراه خانواده‌اش به آمريکا مهاجرت کرد.

وي اولين فضانوردايراني الاصل دنياست و اولين زن کيهان‌گرد و چهارمين نفري است که هزينهٔ سفر فضايي خود را پرداخت کرده‌است. او همچنين پس ازعبدالاحد مومند فضانوردافغان دومين فضانورد فارسي ‌زبان است. انصاري ترجيح مي‌دهد درمورد خود از عنوان «فضانورد همراه» به ‏‏جاي واژهٔ «گردشگر فضايي» استفاده کند.

 


رکسانا مصلحی

 

رکسانا مصلحي يک متخصص ژنتيک است که اکثر تحقيقات و پژوهش هاي وي در رابطه با سرطان و راه های درمان آن معطوف بوده است .

 

http://www.goonagoon-groups.com 

 

او در ايران متولد شد و در کانادا رشد کرد و هم اکنون استاديار بخش ژنتيک دانشگاه نيويورک است .وي در دانشگاه کلمبيا تحصيلات خود را سپري کرد و جوايزي همچون را در زمينه تدريس و شيوه ي خوب علم آموزي وي همچون Award for Excellence in Teaching (UBC و Biovision Fellowship را در يافت کرده است .

 


مريم ميرزاخانی


 

http://www.goonagoon-groups.com 

دکتر مريم ميرزاخانی استاد جوان ايرانی، يکی از10 مغز برتر آمريکا

دکتر مريم ميرزاخاني، استاديار جوان دانشگاه«پرينستون»، به عنوان يکي از 10 مغز برتر آمريکاي شمالي معرفي شد و به او لقب سد شکن دادند. مريم ميرزاخاني در سال هاي ۷۳ و ۷۴ ( سال سوم و چهارم دبيرستان) از مدرسه‌ي فرزانگان تهران موفق به کسب مدال طلـای المپياد رياضي کشوري شد و بعد از آن در سال ۱۹۹۴ در المپياد جهاني رياضي هنگ کنگ با ۴۱ امتياز از ۴۲ امتياز مدال طلاي جهاني گرفت . سال بعد يعني ۱۹۹۵ در المپياد جهاني رياضي کانادا با ۴۲ امتياز از ۴۲، رتبه ي ۱ طلاي جهاني را به دست آورد

ميرزاخانی از جمله بازماندگان سانحه غم‌بار سقوط اتوبوس حامل نخبگان رياضی دانشگاه صنعتی شريف به دره در اسفندماه سال 76 است.

 


دکتر آذر نفيسی


 

http://www.goonagoon-groups.com

نویسنده و استاد دانشگاهی ایرانی در دانشگاه جانز هاپکینز است که هم اکنون در آمریکا زندگی می‌کند.
معروف‌ترین اثر وی کتاب پرفروش لولیتاخوانی در تهران است.که توجه زیادی را به خود جلب کرد و به ۳۲ زبان ترجمه شده‌است. کتاب دوم او با نام آنچه درباره‌اش سکوت کرده‌ام، به یک زندگینامه نزدیک‌تر است. رمانی که زندگی خاندان نفیسی از کودکی نویسنده تا زمان از دست‌دادن پدر و مادرش را روایت می‌کند.وی در حال حاضر استاد ادبیات انگلیسی دانشگاه جانز هاپکینز و سخنران میهمان در موسسه سیاست خارجی آن دانشگاه در دانشکدهٔ مطالعات پیشرفتهٔ بین‌المللی (سایس) واقع در واشینگتن آمریکاست.
او دختر احمد نفیسی شهردار سابق تهران، و نزهت نفیسی (از نخستین زنانی که به مجلس شورای ملی راه یافت). آذر نفیسی با بیژن نادری ازدواج کرده، صاحب دو فرزند به نام‌های نگار و دارا می‌باشد. برخلاف آنچه در کتاب ایشان مطرح شده‌است آذر نفیسی به هیچ وجه برادرزادهٔ استاد سعید نفیسی نبوده‌است. در مورد نسبت ایشان با سعید نفیسی استاد ادبیات معاصر ایران ذکر این نکته کافی است پدر بزرگ پدری این بانو پسر عموی نا تنی پدربزرگ سعید نفیسی بوده‌است.

 


کريستين امانپور

 

http://www.goonagoon-groups.com 

کريستين امان‌پور فرزند محمد امان‌پور مدير هواپيمايي ايراني و همسر بريتانيايي او پاتريشيا است. کريستين تحصيلات خود را تا سن يازده سالگي در ايران و پس از آن تا پايان دوره دبيرستان در بريتانيا انجام داد. سپس به دانشگاه رودآيلند در آمريکا رفت و تحصيل خود را در رشته روزنامه‌نگاري در در سال ۱۹۸۳ به پايان رساند.

کريستيان امانپور مجري برنامه «اين هفته» در شبکه اي‌بي‌سي است. او پيش‌تر گزارشگر ارشد بخش اخبار بين‌المللي شبکه خبري سي‌ان‌ان بود. او يکي از خبرنگاران نامدار ايالات متحده آمريکا است.

او از خبرنگاران جنگي متبحر جهان به شمار مي‌رود. گزارش‌هاي امان‌پور از بالکان باعث شد که در سال ۱۹۹۴ جايزه امي دو جايزه جورج فاستر پيبادي، دو جايزه جورج پولک و جايزه شجاعت در گزارشگري دريافت کند.
او همچنين مصاحبه‌هاي بسياري انجام داده‌است که از آن جمله مي‌توان به مصاحبه با ژاک شيراک ۲۰۰۳ (قبل از جنگ عراق)، محمود عباس ۲۰۰۳، ملک عبدالله ۱۹۹۹، پرويز مشرف ۲۰۰۱، ياسر عرفات ۲۰۰۰ و محمد خاتمي ۱۹۹۷ اشاره کرد.
او به زبان‌هاي انگليسي، فرانسوي و فارسي مسلط است.

 


گلنوش خالقی

 

http://www.goonagoon-groups.com
 

روح الله خالقی به همراه دخترش گلنوش

گلنوش خالقي فارغ التحصیل مدرسه ملی موسیقی تهران می باشد, استادان وی جواد معروفی و حسین صبا بودند..او یکی از معروفترین رهبران ارکستر است وهم اکنون ساکن واشنگتن است و به همراه شوهرش استفان کرک و دو فرزندش زندگی می کند...

 


زهره جويا

 

http://www.goonagoon-groups.com 

زهره جويا در مشهد به دنيا آمد. او از پدري افغان ( اهل هرات) و مادري ايراني زاده شده است. در هنر آوازخواني خانم جويا ، نه تنها تاثير اين دو فرهنگ ، بلکه رد پاي موسيقي اروپايي نيز بسيار برجسته مي‌باشد.
زهره جويا مدرسه را در ايران به پايان رسانده وبراي آموختن موسيقي به اروپا رفت وتحصيلات عالي اش را دراين رشته در آمستردام و بعداً در دانشسراي هنرهاي زيباي وين – اتريش – به پايان رسانده‌است و در رشته «اپرا» فوق ليسانس گرفته‌است.

جويا با اجراي کنسرت‌هايش، نه تنها درعرصه‌هاي موسيقي ايراني و افغاني هنرنمايي کرده‌است، بلکه دراجراي اپراها درکشورهاي غربي نيز از محبوبيت خاصي برخوردار گشته‌است.

زهره جويا، پيوسته با هنرش به موسسات خيريه و نهادهايي که براي تامين حقوق زنان تلاش مي‌ورزند مددکاري نموده‌است. وي با فعاليت‌هاي هنريش، با گروه‌هاي نيکوکاري به ويژه سازمان‌هاي خارج از کشور که براي حقوق زن در افغانستان فعاليت دارند، کمک و همکاري دارد.

 


ليلی افشار

 

http://www.goonagoon-groups.comلیلی افشار، متولد ۱۳۳۸ در تهران، از ده سالگی فراگیری گیتار را آغاز کرد . وی با درجه لیسانس و فوق لیسانس موسیقی در رشته نوازندگی گیتار از "کنسرواتوآر بوستون" و "کنسرواتوآر موسیقی نیوانگلند" فارغ‌التحصیل شد و نخستین زنی در جهان بوده که موفق به اخذ درجه دکترا در نوازندگی گیتار شده است.

خانم افشار مدتی نیز در "مرکز هنرهای تجسمی بنف" و "فستیوال موسیقی اسپن" تحصیل کرده و دیپلم افتخاری "آکادمی موسیقی کیجانا درسی ینا" ایتالیا نیز به وی اعطاء شده است

او مدارک دیگری نیز در نوازندگی گیتار از کنسرواتوار موسیقی بوستون، نیوانگلند، دانشگاه ایالتی فلوریدا دارد. وی در مرکز آموزش هنرهای زیبای بناف (Bnaff) تحصیل کرده‌است. دارای مدارک افتخاری از آکادمی موسیقی کیجیانا واقع در شهر سینای ایتالیا است.
لیلی افشار کرسی پروفسوری خود را برای "دانشگاه ممفیس" در سال ۱۹۸۹ بدست آورد و هجده سال است برنامه لیسانس و فوق لیسانس و دکترای نوازندگی گیتار در دانشگاه ممفیس را اداره می‌کند، که در آنجا نیز جایزه استاد برجسته دانشگاه در سال ۲۰۰۰ به وی تعلق گرفته است .

 


آمونا اميری

 

http://www.goonagoon-groups.com


دختر شايسته ی کانادا در سال 2007

 


نازنين افشين جم

 

http://www.goonagoon-groups.com


دختر شايسته ی جهان در سال 2003

 


شرمين شاريور

 

http://www.goonagoon-groups.com

برنده ی جايزه ی دختر شايسته ی آلمان و اروپا در سال 2004 و 2005

 

تنيس

ارغوان رضايی

 

http://www.goonagoon-groups.com

بازيکن ايرانی - فرانسوی در سطح برتر تنيس دنيا

 


شقايق لنکس

 

http://www.goonagoon-groups.com

 

مدل مشهور جهانی

 

 

کاترين بل


 

http://www.goonagoon-groups.com


بازیگر انگلیسی-آمریکایی ایرانی-تبار سریال‌های تلویزیونی (JAG) آمریکا است.
کاترین در ۱۴ اوت ۱۹۶۸ در لندن بدنیا آمد. او از پدری اسکاتلندی و مادری ایرانی زاده شده. والدینش بعدها از همدیگر جدا شدند.
کاترین سپس در ۳ سالگی به همراه مادرش مینا به لس آنجلس رفت. او در زمان کودکی در تبلیغ ‌های تلویزیونی زیادی ظاهر گردید، و قصد داشت که پزشک یا مهندس بیومدیکال بشود سر از حرفه مدل تمام وقت در آورد.

او به زبان‌های انگلیسی و فارسی تسلط دارد.

 

 


مطالب مشابه :


زنانی که روزی ایرانی بودند!!!

گالری عکس پیکفا. کد مصلحی. رکسانا جهانی ریاضی کانادا با ۴۲ امتیاز از ۴۲ ، رتبه ی ۱ طلای
موفق و معروفترین زنان ایرانی در دنیا +عکس

گالری عکس بانوان هنر رکسانا مصلحی : از مدرسهی فرزانگان تهران موفق به کسب مدال طلای
زنانی مشهور که روزی ايرانی بودند

گالری عکس رشد رکسانا مصلحی از مدرسه‌ي فرزانگان تهران موفق به کسب مدال طلـای المپياد
الگوی زن ایرانی،اسلام یاغرب (۲)

رکسانا مصلحی یک متخصص ژنتیک است که اکثر امتیاز از ۴۲، رتبه ی ۱ طلای جهانی »گالری عکس
موفق و معروفترین زنان ایرانی در سطح جهان +تصاویر

دانستنیها - موفق و معروفترین زنان ایرانی در سطح جهان +تصاویر - بیمه توسعه نمایندگی حاتمی کد
برچسب :