محدوديت‌هاي جديد دولت براي بي سوادان

به گزارش روابط عمومی سازمان نهضت سواد آموزی به نقل از روزنامه آفرینش ،  رئيس سازمان نهضت سوادآموزي با اشاره به تصويب سه محدوديت براي افراد بيسواد که از سال 1395 اجرايي مي‌شود، گفت: دولت در اين مصوبه به افراد بيسواد يک سال فرصت داده است تا از نعمت سواد بهره‌مند شوند.علي باقرزاده رئيس سازمان نهضت سوادآموزي در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به مصوبه جديد دولت اظهار داشت: دولت در خصوص افراد بيسواد محدوديت‌هايي را تعريف کرده است و 12 اسفند سال 93، اين مصوبه از سوي دولت به سازمان نهضت سوادآموزي ابلاغ شد.وي افزود: براي ترغيب افراد بيسواد به سوادآموزي از طريق قانونگذاري به نتيجه نرسيديم و با درک ضرورت سوادآموزي، دولت محدوديت‌هايي براي بيسوادان تصويب کرد.

    يک سال فرصت دولت به بيسوادان

    باقرزاده با اشاره به تصويب سه محدوديت براي افراد بيسواد که از سال 1395 اجرايي مي‌شود، خاطر نشان کرد: دولت در اين مصوبه به افراد بيسواد يک سال فرصت داده است تا از نعمت سواد بهره‌مند شوند.

    وي افزود: اگر در گروه سني 10 تا 49 سال فردي اصرار کند که بيسواد بماند، صدور و تمديد گواهينامه رانندگي براي آن فرد مقدور نخواهد بود؛ يعني اگر قبلاً هم گرفته است نيروي انتظامي و راهنمايي و رانندگي موظف است ديگر گواهينامه افراد بيسواد را تمديد نکند.

    وي ادامه داد: تمديد و صدور پروانه کسب هر فردي که از اتحاديه‌ها و انجمن‌هاي صنفي اجازه فعاليت گرفته باشد نيز جزو اين مصوبه است که اگر فرد با سواد نشود پروانه فعاليت او تمديد نخواهد شد و به متقاضيان جديد بيسواد نيز قطعاً پروانه فعاليت داده نخواهد شد.

    پرداخت وجه به بيسواداني که با تلاش خانواده‌شان باسواد مي‌شوند

    رئيس سازمان نهضت سوادآموزي با اشاره به سومين محدوديت دولت براي افراد بيسواد تصريح کرد: سومين موضوع مربوط به کميته امداد و بهزيستي است؛ پرداخت مستمري به افراد تحت پوشش اين سازمان‌ها توأم با ثبت نام و آموزش سوادآموزي خواهد بود که البته براي اين بخش مثبت نوشته شده است.

    باقرزاده اضافه کرد: اگر فردي در اين يکسال آموزش ببيند و قبول شود معادل 20 درصد سرانه سواد آموختن به او جايزه داده مي‌شود يعني به طور ميانگين 130 هزار تومان به سوادآموز پول نقدي داده خواهد شد. وي ادامه داد: هر فردي هم به طور خودآموز آموزش ببيند يعني اعضاي خانواده به او آموزش دهند، تمام سرانه 645 هزار توماني به خود فرد پرداخت خواهد شد.

    سوادآموزان هيچ هزينه‌اي را نبايد پرداخت کنند

    باقرزاده در پاسخ به اين پرسش که افرادي که بخواهند آموزش سواد را شروع کنند بايد به کجا مراجعه کنند، اظهار داشت: از 20 فروردين امکان ثبت‌نام فراهم شده است و هر فردي که بيسواد است مي‌تواند به ادارات آموزش و پرورش مراجعه کند و اگر ولي دانش‌آموز است مي‌تواند به مدرسه فرزند خود مراجعه کند.

    وي افزود: سوادآموزان هيچ هزينه‌اي را نبايد پرداخت کنند و کتاب و لوازم‌التحرير براي آنها نيز رايگان است و حتي جوايزي از سوي سازمان نهضت سوادآموزي به آنها اهدا مي‌شود. معاون وزير آموزش و پرورش در پايان تأکيد کرد: تمام محدوديت‌هايي که دولت در اين مصوبه براي بيسوادان در نظر گرفته است براي گروه سني 10 تا 49 سال است
منبع خبر :   روزنامه آفرینش


مطالب مشابه :


اخبار آموزشیاران و سوادآموزی در ایران

سواد آموزی - اخبار آموزشیاران و سوادآموزی در ایران - علم آموزی - سواد آموزی
مدیرکل آموزش وپرورش فارس:

اخبار آموزشیاران و سوادآموزی در ایران - مدیرکل آموزش وپرورش فارس: - اخبارو برنامه های
روش های نوین تدریس برای بزرگسالان

اخبار آموزشیاران و سوادآموزی در ایران - روش های نوین تدریس برای بزرگسالان - اخبارو برنامه
محدوديت‌هاي جديد دولت براي بي سوادان

اخبار آموزشیاران و سوادآموزی در ایران - محدوديت‌هاي جديد دولت براي بي سوادان - اخبارو
جزئیات برنامه‌های هفته سوادآموزی+جدول

اخبار آموزشیاران و سوادآموزی در ایران - جزئیات برنامه‌های هفته سوادآموزی+جدول - اخبارو
ضرورت و اهمیت آموزش بزرگسالان

اخبار آموزشیاران و سوادآموزی در ایران - ضرورت و اهمیت آموزش بزرگسالان - اخبارو برنامه های
برچسب :