معرفی کتاب : 1ـ نگاهی به مبانی تحلیلی نظام جمهوری اسلامی ایران

1ـ نگاهی به مبانی تحلیلی نظام جمهوری اسلامی ایران، تأملاتی در فقه سیاسی و مبانی فقهی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران / محمد جواد ارسطا / بوستان کتاب / 545 صفحه

 

با پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 57 و شکل‌گیری اولین حکومت اسلامی بر مبنای فقه اهل‌بیت (علیهم‌السلام) درعصر حاضر، علمای شیعه فرصت یافتند که یک قانون اساسی بر مبنای تعالیم اسلام و تعالیم ائمه (علیهم‌السلام) ایجاد کنند. هر چند این قانون بر اساس مبانی فقهی شیعه شکل گرفت و تبیین و تحلیل آن نیز از همان ابتدا مورد توجه اندیشمندان قرار گرفت.

کتاب حاضر پس از گذشت سی سال از تدوین قانون اساسی، بر آن است که به بررسی عمیق‌تر و دقیق‌تر مبانی فقهی این قانون بپردازد. همچنین نویسنده این کتاب مبانی حقوقی و سیاسی آن را نیز در نظر داشته است.

در فصول این کتاب مهم‌ترین مبانی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران از حیث فقهی ـ حقوقی و سیاسی، همچون حدود اختیارات ولی‌فقیه، مبانی فقهی مجلس خبرگان، نقش مردم در حکومت اسلامی، جایگاه مصلحت در فقه اهل بیت (علیهم‌السلام) و اهل سنت و مبنای اعتبار رأی اکثریت بر اساس ضوابط فقهی و موازین حقوقی بررسی شده و در ضمن آن به سوالات مهم پیرامون آن پاسخ داده شده است.

در این کتاب شامل 16 فصلی، ضمن بیان معانی ولایت در لغت، اصطلاح و اقسام ولایت مهم‌ترین مبحث قانون اساسی یعنی ولایت فقیه را مطرح کرده و ارتباط و جایگاه آن نسبت به تقسیمات قوا در کشور و قرار دادن قوای سه گانه زیر نظر ولایت مطلقه را تبیین کرده است. همچنین با توجه به بازشناسی مفهوم ولایت، بررسی ادله عدم ولایت زن و ولایت زن در موارد استثنایی و فلسفه عدم ولایت زنان به همراه چند اشکال مطرح و پاسخ داده شده است. 

این کتاب همه انقلاب نیست و پیش از 17 شهریور و تا انتصاب بازرگان ادامه دارد و تصویرسازیی زیبایی دارد که ما را به آن روزگار می‌برد.


مطالب مشابه :


معرفی کتاب : 1ـ نگاهی به مبانی تحلیلی نظام جمهوری اسلامی ایران

1ـ نگاهی به مبانی تحلیلی نظام جمهوری اسلامی ایران، تأملاتی در فقه سیاسی و مبانی فقهی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران / محمد جواد ارسطا / بوستان کتاب / 545 صفحه. با پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 57 و شکل‌گیری اولین حکومت اسلامی بر مبنای ...
معرفي كتاب با موضوع انقلاب اسلامي

1ـ نگاهی به مبانی تحلیلی نظام جمهوری اسلامی ایران، تأملاتی در فقه سیاسی و مبانی فقهی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران / محمد جواد ارسطا / بوستان کتاب / 545 صفحهبا پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 57 و شکل‌گیری اولین حکومت ...
دانلود رایگان مجله اطلاع رسانی کتاب مبانی قانونی شهرداری/قوانین شهر و شهرداری

منبع تضمین100% مبانی قانونی شهرداری - دانلود رایگان مجله اطلاع رسانی کتاب مبانی قانونی شهرداری/قوانین شهر و شهرداری - معرفی منبع قوانین شهر و شهرداری واطلاع رسانی در مورد بهترین کتاب استخدامی کشور-تست مبانی قانونی شهر.
این چند کتاب را بخوانیم

نگاهی به مبانی تحلیلی نظام جمهوری اسلامی ایران، تأملاتی در فقه سیاسی و مبانی فقهی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران / محمد جواد ارسطا / بوستان کتاب. با پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 57 و شکل‌گیری اولین حکومت اسلامی بر مبنای فقه اهل‌بیت ...
میخای 100 درصد سوالات روز آزمون شهرداری درس مبانی قانونی شهرداری با اطمینان پاسخ بدی؟؟؟

منبع تضمین100% مبانی قانونی شهرداری - میخای 100 درصد سوالات روز آزمون شهرداری درس مبانی قانونی شهرداری با اطمینان پاسخ بدی؟؟؟ - معرفی منبع قوانین شهر و شهرداری واطلاع رسانی در مورد بهترین کتاب استخدامی کشور-تست مبانی قانونی شهر.
موسر و معسر از نظر قانون و مبانی فقهی

بـــراســـاس مــواد 523 و 524 قــانــون مستثنیات دین و نیز مبانی فقهی موجود از جمله مسئله 10 کتاب الدین تحریرالوسیله امام خمینی (ره) در تعیین میزان قسط برای بـدهـکـار بـاید ابتدا مقدار درآمد و اموال محکوم‌علیه و نیز هزینه مخارج وی برابر قانون در نظر ...
کتاب برتر سال1390 و 1391 استخدامی کشور به علت تطابق100%سوالات کتاب با سوالات آزمون

منبع تضمین100% مبانی قانونی شهرداری - کتاب برتر سال1390 و 1391 استخدامی کشور به علت تطابق100%سوالات کتاب با سوالات آزمون - معرفی منبع قوانین شهر و شهرداری واطلاع رسانی در مورد بهترین کتاب استخدامی کشور-تست مبانی قانونی شهر.
بهترین کتاب قوانین شهر و شهرداری

منبع تضمین100% مبانی قانونی شهرداری - بهترین کتاب قوانین شهر و شهرداری - معرفی منبع قوانین شهر و شهرداری واطلاع رسانی در مورد بهترین کتاب استخدامی کشور-تست مبانی قانونی شهر.
برچسب :