لباسهای رنگی کهنه را دور نریزید

لباسهای رنگی کهنه ، لباسهای سفید کهنه ، لباسهای مشگی کهنه را دور نریزید

پارچه یکی از مواد با ارزش و قابل استفاده برای مصارف مجددی است که وقتی لیستی از انها تهیه شود ، موجب تعجب میشود.. حال میخواهد این پارچه پشمی ،نخی و یا حتی نایلونی باشد. هر کدام درجایگاه خود دوباره قابل استفاده است. با اضافه کردن آهار ، استری قابلیت شکل دهی پارچه های رنگی کهنه بیشتر و موفقیت کار شما بالاتر خواهد بود. .بطور مثال پارچه های رنگی نخی کهنه را وقتی اهار زده میشود برای برش و ساختن مدل پروانه رنگی ویا هر شکل تزئینی پارچه ای برای اطاق کودکان مناسب خواهد بود و کارشما را در برش و دوخت راحت تر می کند.

با این لباس های رنگی ، سفید و سیاه کهنه دورریختنی در منزل می توانید کلی کار هنری ابتکاری با ذوق و سلیقه ها متنوع و کارهای زیبا خلق کرد که یکی از این فواید صرفه جویی هزینه وپول خودتان است و لذت از ابتکاری که با هیچ پولی قابل خرید نیست. زیراابتکارهای شما منحصر به فرد است و میتواند فراتر از چهاردیواری منزل شما پرواز نماید. اگر ابتکارات بیشتری باشد چه بسا جنبه کارافرینی و فراگیر ان بسطح اقتصاد و تولید و صادرات نیز رسوخ نماید وبرای خود بازاری نو بگشاید. این دسته ابتکار های هنری در زمینه پارچه های رنگی و هنر بخوبی قادر است در عرصه هنر و مد جهان نیز خودی نشان دهد و بازاری برای خود ایجاد نماید. زیرا با همین اجرهای کوچک است که بناهای عظیم هنر هاخلق شده اند.

طراحی هنری با پارچه های رنگی دورریختنی

بعنوان مثال درست کردن رو میزی ابتکاری چند تکه با طرح های سنتی و یا بشکل مدرن با استفاده از پارچه های رنگی کهنه دور ریختنی با سوراخ های منگنه ای و بشکل برزنتی و درست کردن کیف های پارچه ای رنگی مدل برزنتی به روز

- درست کردن سایه بان های زیبا و رنگی برای حیاط منازل در تابستان ها با پارچه های رنگی دورریختنی

- درست کردن جلد کتاب های نفیس و نمونه ابتکاری با پارچه های مخمل رنگی کهنه و یا نقش دار ، و یا تکه های ملیله دوزی شده لباسهای کهنه . از لباس مخمل کهنه خوش رنگ برای صحافی کتابها و دفتر ها میتوان بخوبی استفاده کرد ، درست کردن جلد کتاب های قدیمی که در حال از بین رفتن است و ساختن جلد کتاب مخمل کار بسیار لذت بخشی است. در واقع صحافی کتابها با پارچه های رنگی و ساده به دوام جلد و جلوه ان میافزاید. یکی دیگر از مصارف پارچه مخمل درست کردن منگوله های رنگی و درست کردن پرده نزئینی منگوله ای است. البته با کامواهای رنگی نیز میتوان منگوله های خوش رنگی درست کرد و با ایجاد سوراخ هایی روی یک تکه پارچه توری سفید این منگوله های رنگی را در ان با نخ و سوزن بشکل ماهرانه دوخته و در ان جا داد. برای دوخت از نخ نامرئی استفاده میشود. یکی از روشهای ساختن پرده تزئینی با منگوله های رنگی استفاده از قیطان های ابریشمی ضخیم بلند با رنگهای سفید یا مشگی است که روی نوار پرده دوخته میشود و منگوله های رنگی روی این ریسمان های ابریشمی با نخ و سوزن نصب می گردد.

- یکی از ساده ترین کارها که بانوان با سلیقه با لباسهای مخمل کهنه میکنند ، درست کردن بالش های مخمل زیبا و طرح دار برای مصارف روزانه است که از روی مبل گرفته تا گوشه اطاق کنار پشتی ها مصرف خوبی دارد،، استفاده دیگر درست کردن کیسه مخملی برای وسایل خرد و ریز است که بشکل کیسه ای دوخته میشود و از دو طرف با نوار ابریشمی کشیده میشود. سر این نوارها میتوان از دانه های مروارید درشت و زیبای بدلی استفاده کرد. از طرحهای دیگر استفاده از پارچه های توری خوش رنگ و استفاده از پارچه مخمل در سطح حاشیه و مرکز این کیسه تزئینی است. در قدیم مرسوم بود از کیف هایی بشکل پاکت نامه که از مخمل ساده خوش رنگ بشکل ملیله دوزی شده بعنوان کیف آرایش و سرمه دان به نوعروس ها هدیه داده میشد. مصرف دیگر پارچه مخمل رنگی کهنه برای روکش دادن به جعبه و قوطی های مقوایی بادوام است که برای مصارف خانگی و حتی هدیه بسیار با ارزش است. برای زیباسازی کافی است با مقداری مروارید ریز و درشت زیبا و از صدفهای ریز رنگ امیزی شده نقره ایی و یا طلایی استفاده شود. از این جعبه های زیبا و نفیس میتوان بشکل های زیادی استفاده کرد.

- درست کردن روکش کامپیوتر باپارچه های رنگی دور ریختنی ، درست کردن جامدادی رنگی با پارچه های رنگی کهنه و دور ریختنی برای بچه ها ( لازمه ان آشنایی با کار دوخت و چرخ خیاطی است ، البته با چند دور تمرین کار بسیار ساده و هر کسی از پیر و جوان ، زن و مرد میتواند انرا فراگیرد ) ، دوختن پرده های عجیب و تماشایی با طرح های ابتکاری خودتان برای محیط مختلف منزل و انبار
- درست کردن کیف های مخصوص حمل وسایل که ساده ترین ان به این شکل است که چند تکه پارچه خوش رنگ را بشکل دو تا مربع ساده بریده و باهم دوخته میشود . دو تکه پارچه بشکل نواری بلند را نیز بعنوان دو دسته پارچه ای بلند برای این کیف پارچه ای دوخته و اضافه میشود. این کیف پارچه ای برای حمل و خرید سبزی ، میوه ، نان کاملا مناسب است و چون وزنی ندارد بخوبی میتوانید همیشه ان را به همراه داشته باشید.

- استفاده از کیف پارچه ای برای دانش اموزان و کودکان برای حمل وسایل کار ، حوله ، کفش های ورزشی و غیره در محیط ورزشی و برنامه های اوقات فراغت مساعد است و کار حمل و نقل شان را ساده میکند. فقط کافی است به این کیف های پارچه ای دو تا بند بلند از سمت پشت اضافه شود تا تبدیل به کوله پشتی سبک و شیک و راحت و قابل حمل وسایل برای کودکان شود .


ساختن گلیم برای پاگرد و راهرو با لباس های رنگی دورریختنی در روستاها نوعی بازیاب مثبت بود که هنوز باقی است

یکی از ابتدائی ترین راههای بازیاب لباس کهنه به بهترین شکل در روستاهای ساوه وجود داشته و دارد و ان این است که تمام لباس های رنگی کهنه و غیر قابل مصرف را برداشته و بشکل نوارهای هم اندازه بریده و با ان گلیم رنگی رنگارنگ را که شکل بسیار ساده دارد می بافتند و هنوز هم در گوشه و کنار روستاهای ساوه از این نوع گلیم ها به چشم میخورد. از این گلیم ها در همه بخشهای منزل استفاده می شود. بخصوص در پاگرد ، پادری ، راهرو و غیره بخوبی و بشکل بسیار زیبا با ان پوشانده می شود. و نمایی بسیار طبیعی و هماهنگ زیبایی با محیط و خانه های روستایی دارد .

درست کردن پرده های تزئینی با پارچه های رنگی دورریختنی یا پارچه های لبه قیچی ، دگمه ، منگوله رنگی کاموایی ، تکه های شیشه ای صیقلی ، با نخ ابریشمی و نخ پلاستیکی یا نخ پلاستیکی شیشه ای رنگی مدل رنگین کمانی ، با پوست فندق وگردو طلایی و یا نقره ای یا رنگی.


ساختن پارتیشن ( یا پرده تزئینی رنگی) با لباسهای رنگی کهنه دورریختنی

[size=18][color=indigo]یکی دیگر از موارد استفاده از لباسهای رنگی کهنه در منازل شهری که به زیبایی محیط بسیار اهمیت داده میشود ،ساختن پارتیشن(طنابهای تک تک اویزان شده در کنار هم که یک پرده زیبا را تشکیل میدهد وبرروی یک نوار پرده وصل میشود. ایندست پرده های تزئینی بیشتر برای زیبت محیط و بزرگ تر نشان دادن محیط از ان استفاده میشود .
یک نوع پارتیشن یا پرده تزئینی مدل رنگین کمانی این است که به پارچه فروشی سری زده و مقداری پارچه پرده ای شیشه ای از هر رنگی نیم متر و یا کمتر به تعداد شماره رنگهای رنگین کمان تهیه کنید. بعد هر کدام از این تکه پارچه های شیشه ای یا توری را به اندازه نوارهای چند سانتی متری دلخواه بشکل صاف و یکدست قیچی کنید. این نوارهای توری رنگی را روی نوار پرده ای بترتیبات رنگین کمان روی نوار گرده دوخته و پرده شما اماده است برای تزئین اطاق کودکان میتوان از این پرده رنگین کمانی استفاده کرد. البته در بعضی از بخشهای منزل نیز نسب این پرده رنگین کمانی با نور سازی منظره زیبایی را بوجود میاورد. اگر مایل باشید میتوانید روی این پرده را با سنگهای همرنگ بلوری خوش رنگ تزئین کنید. در اینصورت پرده شما نه تنها زیبا بلکه مثل قطرات باران درخشان نیز خواهد شد.
استفاده دیگر از پرده شیشه ای با چند رنگ در درست کردن صحنه اقیانوس و آب دریاست. . چند تکه پارچه پرده ای شیشه ای یا توری یا شفاف در رنگ آبی روشن و بنقش ملایم و آبی تیره و سبز فیروزه ای مایل به آبی برای درست کردن ایندست پرده های تزئینی لازم است.


نوع ساختن این پرده با گلوله های منگوله ای شکل با کامواهای رنگی است. البته اگر برای درست کردن این منگلوله ها از کرک های رنگی با رنگهای درخشان و روشن استفاده کنید نتیجه بهتری بدست میاورید. یکی از روشهای دیگر استقاده از پشم رنگ کرده با رنگهای گوناگون است که با دست باید حتما نرم و پر پوش شود . از پنبه رنگی با رنگهای گوناگون نیز میتوانیم از این طرحهای رنگی درست کنیم.

parrde06.jpg

parrde16.jpg

منبع عکسهای بالا

کد:
http://mysweethome.blogfa.com/post-62.aspx


--------------------------------------------------
برای ساختن این پرده کافی است که پارچه ضخیم و نمدی شکلی با رنگهای مختلف را با یک استکان بشکل دایره ای با گچ سفید نقش زده شود بعد این دایره های رنگی را روی ریسمان های دلخواه و یا رنگی ابریشمی یا نخی با سوزن یا چسب بی رنگ بادوام یا پیستوله ای روی نخ سفید ضخیم که برای قالی بافی استقاده میشود وصل میکنیم.

Basti627.jpg

parrde20.jpg

رای ساختن این پرده تزئینی از نخ های رنگی با ترتیبات شماره رنگهای رنگین کمان استفاده شده. البته از سیم های رنگی مدل شیشه ای نیز میتوان از این دست پرده های تزئینی ساخت و بالای ان نورپردازی شود تا به گوشه اطاق شما زیبایی خاصی دهد. یکی دیگر از روش ساختن ارزان این پرده استفاده از سیم های رنگی که در فروشگاه لوازم الکتریکی و برقی به فروش میرسد است. از هر رنگ سیم میتوانید چند متر خریده و این پرده را بسازید. روش دیگر ساختن طرح پرده طلایی ، مسی و نقره ایی است. برای ساختن این پرده نیز لایه رویی سیم های برق را با سیم پاک کن کنده و رنگ مسی ظاهر میشود. سیم هایی با مغزه شبه طلایی و نقره ای رنگ نیز در میان سیم های برق هست که همانطور که خدمتتان عرض کردم ، میتوانید از مغازه الکتریکی ان را تهیه کنید.

parddee.JPG

Bunte%20Gardinee.jpg

این نیز نوع ابتکاری و جدیدی از پرده های پهن کرکره ای است که بجای مدل های قدیمی که فقط ساده تهیه میشد ، در اینجا ابتکار جدید بکار بردن عکس مناظر طبیعی است. با توجه به مناظر زیبای کوهسارها و رودخانه و گلزارهای ایران ، تولید ایندست پرده ها برای صادرات کالای جذاب و زیبایی است و مثل فرش میتواند نماد فرهنگی ملی از مناظر و نقوش ایرانی داشته باشد. برای مصارف داخلی نیز به محیط داخلی منازل نمایی جدید و با نشاط میدهد.


parrde01.jpg

در این سایت میتوانید نمونه های بسیاری از این دست پرده پلی درایه را مشاهده بفرمائید
منبع عکس از سایت فوق:
کد:
http://www.poosheshgaran.com


این نیز طرحی از پرده تزئینی است که با کمک دگمه های رنگی زیبا تهیه شده .

parrde04.jpg

parrde07.jpg

 

از منگوله مثل منگلوله پرده با نخ های مخصوص تهیه قالی یا کاموایی ، ربان های رنگی مدل شیشه ای شفاف یا مخملی رنگارنگ یا یکدست نیز میتوان پرده های تزئینی زیبای درست کرد.

parrde09.jpg

parrde12.jpg

parrde13.jpg

parrde14.jpg

parrde15.jpg

 

parrde18.jpg

parrde19.jpg


منابع عکسهای بالا از سایت های اینترنت


یکی از فواید دیگر ان ایجاد سایه ملایم و جلوگیری از تابش نور مستقیم در فصل تابستان به محفظه بخش افتاب گیر است. از ان برای جداسازی محیط و تنوع و زینت محیط زندگی نیز استفاده میشود.). بیشتر کاربرد ان در زیباسازی مبلمان و ترکیب منزل است. برای هنرمندان مبتکر این امکان را ایجاد میکند تا طرحهای هنری خویش رابخوبی پیاده کنند و در ان دست به هر تنوع ایی بزنند و حتی میتوان ار طرحهای فرش ایرانی برای ساخت ان بشکل برجسته کاری بخوبی بهره ها برد. برای بخش هایی از اطاق کودکان این دسته پرده های تزئینی بعلت تنوع رنگ موجب نشاط و شادی میشود.
طرز ساختن یک نوع پرده تزئینی یا پارتیشن با کمک پارچه های رنگی دور ریختنی ، پوست سفت گردو ، فندق و بادام

1. ساختن پارتیشن از لباسهای کهنه رنگی و بدون مصرف بشکل طناب و ریسمانی که طرحهای دیگر به ان چسبانده یا دوخته میشود ، بطور مثال ساختن طرحهای کروی با پارچه های خوش رنگ و یا پارچه های توری شفاف که نور را از خود منعکس کند و یا هر طرح جدید و ابتکاری با کمک دوخت و قلم موی نقاشی که به زیبایی و تنوع طرح ان بیفراید ، و یا پوشاندن سطح این ریسمانهای پارچه ای با تکه های برش داده شده پارچه های رنگی دیگردر طراحی و زیبا سازی این ریسمان های رنگی برای ساخت پارتیشن های ابتکاری هر نوع آزادی عملی را مهیا میکند. اگر از اشیاء دیگر بطور مثال مانندپوست سخت گردو استفاده شود علاوه بر بخش رنگی و تصویری بخش صدا نیز به ان افزوده میشود. از هر نوع شی دیگر مثل روبان های خوش رنگ و براق که به شکل های جالبی از قبل تهیه و روی ریسمان نصب میشود ، منگوله ابریشمی ، سنگهای زینتی بدلی رنگی ، دگمه های رنگی ، شیشه های رنگی بدلی ، تکه های بریده شده چوب های رنگارنگ ، حتی سنگ ریزه های سوراخ شده رنگی ، تکه های سوراخ شده کریستال های یک چلچراغ بدون مصرف نیز برای این کار همگی مناسب و اشکال و طرحهای متنوعی را می سازند.
2. ساختن پارتیشن بوسیله لباسهای کهنه رنگی و نیز پوسته سخت و چوبی گردو ، بادام ، فندق، بلوط و هر پوسته مناسب که دوام بسیار خوبی داشته باشد به این شکل نحوه کار شروع میشود.

ابتداء پوست سخت و چوبی گردو را که دو نیم کرده اید را برداشته با آب گرم، سرکه و مواد شوینده خوب شسته میشود. بعد از خشک کردن پوسته گردو بادام و فندق انها را خشک کرده با دلر سوراخ کرده و و یا روی گردو با یک سیم ظریف گیره ای برای نصب درست کرده و چسبانده میشود. میتوان دو طرف گردو را که گیره فلزی را در ان جای داده با چسب محکمی به هم چسبانده و یک توپ گردو با ان ساخته شود. همه گردوها را در سینی بزرگی چیده میشود . چند ورق روزنامه را پهن کرده و با توجه به سلیقه خودتان پوسته سفت گردو و بادام و فندق را با رنگ های طلایی ، اکلیل ، یا نفره ایی یا رنگین کمانی شکل ( یعنی چند رنگه رنگ می کنید) . البته اگر میخواهید پارتیشن شما طرح چند رنگه رنگین کمانی جالبی داشته باشد. میتوانید در محوطه وسیع و بازی پوسته سفت و سخت گردو ، بادام و فندق را با ترکیب مناسب و یا فقط با هر کدام از این مصالح به شکل پرده ( یعنی طرح دلخواه خود چیده ) و با طرحی که از پیش روی کاغذ بشکل رنگی کشیده اید روی زمین چیده و طبق طرح نقاشی شده بترتیب به رنگ آمیزی ان پرداخته شود . پوسته گردو و یا هر پوسته دیگر را می توانید به ترتیب پرده مورد نظر رنگ امیزی کنید و یا تک تک با رنگهای گوناگون رنگ کیند. برای کمک گیری می توانید ازتصاویر رنگین کمان در اینترنت بهترین استفاده را بنمائید. نکته دیگر این است اگر میخواهید پوسته گردو بشکل گرد باشد باید از قبل همانطور که گفته شد ، هردو قطعه پوست گردو را با چسب محکم و بادوامی خوب به یکدیگر چسبانده و بگذارید خوب خشک شود .

بعد از اتمام رنگ امیزی میتوانید از نوارهایی که از پارچه های رنگی کهنه بشکل ریسمان تهیه فرموده اید این مهره های رنگی را از ان بشکل دلخواه عبور داده و در جای خود محکم کنیدو یا اگر میخواهید میتوانید حتی به این ریسمان های رنگی خود با رنگ طرح و مایه ای که دوست دارید اضافه کنید تا کار به شکلی که مد نظر شماست دراید. بطور مثال اگر تصویر اسمان را بخواهید درست کنید. بنا بر این باید پرده فوق تصویری از آسمان آبی تیره و مملو از ستارگان درخشان را نشان دهد. بنا براین زمینه طرح پاتیشن یعنی (ریسمان های نواری شکل از پارچه رنگی کهنه به درصد بیشتر با آبی تیره رنگ امیزی میشود ) و بعضی بخش های رنگی (پارچه های رنگی کهنه ) یعنی ریسمان ها به همان شکل طبیعی می تواند باقی بماند تا کار جلوه های طبیعی خودر را حفظ کند.

بعد پوست گردو هایی که بشکل طلایی و نقره ای رنگ امیزی شده را از ریسمان عبور داده و بشکل مطلوب چیده میشود. البته سوراخ های پوست گردو یا حلقه های ریز فلزی باید جوری تعبیه شده باشد که ریسمان های رنگی وقتی از ان عبور میکند پوست گردو روی ریسمان ثابت باقی بماند وسر نخورد. .اگر مایل هستید که کارتان درخشش بیشتر داشته باشد، می توانید روی پوسته گردو را با چند نگین رنگی هماهنگ و یا با کنتراس مناسب چسب کنید تا درخشش پوسته گردو گلوله ای شکل تصویر ستارگان درخشان و رنگی را بخوبی در زمینه کارمنعکس کند. البته این پارتیشن یا پرده تزئینی را با هر ماده ای می توانید درست کنید. بطور مثال با تکه فلزات رنگارنگ ،شکل داده شده و یا بریده شده ، صدف و دگمه مروارید بدلی، پیچ و مهره های بی مصرف بنابر سلیقه شما میتوانید پارتیشن های جالب و مدرنی را درست کنید. پارچه های ابریشمی رنگی که با یک تکه ابر بشکل گلوله و توپی شکل درست میشوند نیز برای طرح پرده تزئینی مناسب هستند. البته باید حتما از نخ نامرئی استفاده شود تا دوخت ها دیده نشوند. البته با چسب محکم نیز میتوان انها را نسب کرد و سریعتر کار تمام میشود.

البته برای محیط باغ این نوع پارتیشن های فلزی یا ساخته شده با صدف های دریایی بیشتر مناسب است زیرا موقع وزیدن باد صدای وزینی تولید میکند و بنا بر میزان فلزات با توجه به نسبت ترکیب پارچه رنگی کهنه و غیره این امکان هست از شدت صدای وزین کاست یا برعکس هر قدر میزان فلزات در پارتیشن شما بیشتر باشد صدای وزین ان بیشتر خواهد بود. .


مطالب مشابه :


دوخت پادری شبه قالی

☂جادوگري☂ - دوخت پادری شبه قالی - - مدل جدید بافت شال بدون استفاده از میل یا
بافت{بافتنی با کاموا.پارچه.دستبند دوستی.قلاب بافی.تابلو فرش.شبه قالی}

فروشگاه کارهای خانگی - بافت{بافتنی با کاموا.پارچه.دستبند دوستی.قلاب بافی.تابلو فرش.شبه قالی
لباسهای رنگی کهنه را دور نریزید

یک نوع پارتیشن یا پرده تزئینی مدل رنگین کمانی که برای قالی بافی شبه طلایی و
عروس و داماد در شب عروسی در حجله خون ...

شب عروسیه، آخره شبه ، خیلی سر همسایه یک قالی روی زمین پهن کرد و پس از مدت کوتاهی مدل لباس
توليد فرش دستباف درمناطق مختلف ايران

تبریز یکی از قطب های بافندگی بسیار با اهمیت ایران در زمینه ی قالی های شبه چهار مدل مانتو
برچسب :