آیین نامه ای برای...

سلام به همه.

 

میبینم که دوستان گرامی، تشریف میارند و بعله.

یک سلام هم بکنند که طوری نمیشه....

اشکالی نداره. باید اعتراف کنم که ۹۰٪ مسائل این مملکت (و بالطبع دوستان گرامی من جمله خودم)، فقط و فقط به خاطر کمبود یک میوه هست که متاسفانه روی اون چندان سرمایه گذاری نمیشه.

میوه ای که میتونه بر همه سیستم مملکت تاثیر بگذاره. اسمش چیه؟ "سنجد".

خوب. بگذریم. این داستان کماکان ادامه دارد.

 

این جملات برای شماها باید آشنا باشه. از قدیم گفتند که اینها تجربه و قلق رانندگیه. با هم بخونیم:

 

۱- در شب، برای جلوگیری از خستگی چشم، به سمت راست جاده نگاه کن.

۲- لغزنده ترین حالت برای ماشین، دقایق اولیه باران رو جاده آسفالته هست. (دلیلشو که خودتون بهتر از من میدونید)

۳- بعد از پارک ماشین، اگر ماشین در سربالایی پارک شد،فرمان ماشین را به سمت خیابان و اگر در سراپایین پارک شد، بالعکس بدین که ماشین اگر حرکت کرد، به سمت مرکز جاده نره.

۴- هنگام توقف برای گردش به چپ، فرمان ماشین را در حالت مستقیم بگیرید (بعد از حرکت، شروع به فرماندهی به سمت چپ کنید). چون اگر ماشینی از پشت با شما برخورد کرد، ماشین شما به سمت ترافیک روبرو وارد نمیشود.

۵- وقت عبور از کنار دوچرخه و یا موتور، خیلی به اونها نزدیک نشوید. سعی کنید با فاصله از سمت چپ رد شود.  چون باعث ترسیدن اونها و حرکت ناگهانی اونها میشه.

و ....

ولی شاید باورتون نشه که اینها همگی توی کتاب آیین نامه رانندگی در ایالت کالیفرنیا هست. شاید ۴۰-۵۰٪ این کتابچه ۷۰ صفحه ای، قوانین بود. بقیه همگی نکات ریز و درشتی مثل چیزهایی که بالا گفتم بود که تاثیر بسیار زیادی بر راندمان رانندگی مردم داره.

چیزهایی که بالا گفته شد، شخصا، وقتی داشتم از پدر عزیزم رانندگی یاد میگرفتم، به من گفته شد.

به شوخی به پدرم چند روز پیش گقتم که اون موقع، رانندگی در سطح کالیفرنیا به ما یاد می دادی و خود ما خبر نداشتیم. باید اینجا یک تشکر جانانه بکنم که واقعا خیلی خوب مربی داشتم...!!!!!

 

خلاصه، امروز با اجازتون، بعد از این همه مدت، هوس کردم که دوباره گواهینامه رانندگی بگیرم. خوشبختانه، امتحان آیین نامه را قبول شدم! (آفرین! هورا!!! خدا وکیلی تشویق هم داره دیگه....)

خدمتتون عرض کنم که از هفته پیش، روزی ۱۰ صفحه از کتاب آیین نامه را میخوندم. شیطون هم توی گوش مبارک هی نجوا میکرد که بنده قبلا این امتحان را توی ایران دادم. دیگه چندان نیازی نیست بخونم. به قول قدیمای، ناپلئونی پاس میکنیم میره.

ولی، دیدم که نکات خیلی جالبی هست. سعی کردم که خیلی از اونها را یاد بگیرم.

حالا، یک سری از نکات جالبی که به چشمم اومد، براتون میگم. شاید برای شما هم جالب باشه که توی این کتاب، این جور چیزهای جور واجور پیدا میشه.

 

۱- در مسافرتهای طولانی، برای جلوگیری از خستگی، هنگام رانندگی سعی کنید که آدامس بجوید و یا همراه با آهنگ، شما هم آواز بخونید (حرام است آقا! حرام! نمونه بارز فس.اد جوانان). باعث میشه که آمادگی بدن برای واکنش سریع از دست نره.

۲- در استراحتگاهها، اگر هم احساس خستگی نمی کنید، باز هم استراحت کوتاهی بکنید.

۳- هنگام عبور عابر پیاده که نابینا هست، الف) خیلی دور از آدم نابینا ایست نکنید. چون اون با صدای موتور ماشین شما، فکر میکنه که شما هنوز به چهار راه نرسیدید. ب) وقتی برای نابینا ایستادید، به هیچ عنوان سعی نکنید که با حرف زدن، به اون خبر بدین که رد بشه (رد شو دیگه، نا نداری!). انقدر شعور داره و گوش اون آدم کار میکنه که تشخیص میده که باید رد بشه. (به عبارت دیگه، آدم نا بینا، خنگ نیست. با این کارتون، دارید به اون توهین میکنید.)

۴- هنگام هوای مه آلود، از نور، "پر نور" یا "نور بالا" استفاده نکنید. چون باعث میشه که با بازتاب نور، عملا دید خودتون بسته بشه. از نور کم یا پایین استفاده کنید.

۵- هنگامی که در هوای مه آلود مجبور شدید که در کنار خیابان پارک کنید، به هیچ عنوان و مطلقا، چراغهای خودرو را روشن نگذارید. چون راننده ها که از دور به شما نزدیک میشوند، با این خیال که شما در جاده در حال حرکت هستید، مسیر خودشون را عوض میکنند و به سمت ماشین شما حرکت میکنند که ممکنه که تصادف ایجاد بشه.

۶- اگه به راننده ای به قول خودمون اوسکل (جایی از بدن مبارکشان به شدت میخارد) برخورد کردید: الف) با کم کردن سرعت و رفتن به سمت راست جاده اجازه بدین که رد بشه ب) اگر مشکلی ایجاد کرد، به هیچ عنوان با بوق، به طرف عملا فحش ندین! (خدا وکیلی، توی ایران، بعضی از این ماشینها و مخصوصا تریلی ها، انگار که صاحب جاده هستند. آنچنان بوق میزنند که اگه یک مترجم بوق به زبان شیرین پارسی داشتیم، عملا میشه فهمید که دارند فحش ناموسی میدند !٬٫*،!٬*،٫!٬*،٫!٬٫) پ) به هیچ عنوان ارنباط چشمی برقرار نکنید چون باعث عصبی شدن راننده میشه! ت) بکشید کنار، پارک کنید.

(یاد یک فیلم از اسپیلبرگ افتادم. دعوای یک راننده تریلی با یک راننده عادی توی جاده. یادتون هست اسمش چی بود؟)

و ....

(یه عالمه نکته جالب و باحال که باید سالها بگذره تا آدم یاد بگیره...)

 

خوب. خواستم اینو مقایسه کنید با کتاب آیین نامه ایران که آدم باید علایمی را یاد بگیره که (بخونید حفظ کن پاس کن و فراموش کن) شاید از لحاظ عملی، به درد بالا بردن آگاهی و کیفیت رانندگی آدم نمیشه.

البته اگه نگاه کنید، اکثر سیستم آموزشی ایران بر مبنای تئوری محضه. کمتر به فکر عمل و کابرد اونها است.

 

خوب بریم بخوابیم.

بای

مهدی

 

پ.ن.: من به خدا هنوز روزه خبر دارم. ولی بعضی اخبار انقدر خفنند که اونها سراغ شما میاند. این خانم بوتو هم متاسفانه کشته شد. اون هم باید بگیم به نامردانه ترین شیوه. "ترو..ر." چیزی که اصلا هیچ جای دین همین آدمهایی که این دین را قبول دارند و انجامش دادند (یا ظاهرا گفته میشه که کار اونها بوده) وجود خارجی نداره.

سیستم کشورهای جهان سوم، اینه! نخبه کشی. توی هر زمینه ای.

باید بعضی وقتها، برای صلح و آدما، گریه کرد. ولی بهر حال، روحش شاد.

 

 


مطالب مشابه :


قوانین عجیب و غریب رانندگی در دنیا

بررسی زیر خودرو پیش از رانندگی برای کسانی که دلیل خوبی دارند برای ترسیدن از احتمال وجود
آیین نامه ای برای...

چون باعث ترسیدن اونها چیزهایی که بالا گفته شد، شخصا، وقتی داشتم از پدر عزیزم رانندگی یاد
روش صحیح رانندگی با اتومبیلهای دیفرانسیل جلو

رانندگی یکی از هنرهایی امیدوارم مجزا کردن بخش بخش این روش در ادامه مطلب باعث ترسیدن شما
10 چیزی که همه انسان‌ها از آن می‌ترسند!

در واقع ترسیدن از تاریکی یکی از رایج در مرگ‌های ناشی از سوانح رانندگی یک در 100 و در
10 چیز ترس آور که شاید به آن فکر نکردید!

در واقع ترسیدن از تاریكی یكی از در مرگهای ناشی از سوانح رانندگی یك در 100 و در
10 چیزی که همه انسان‌ها از آن می‌ترسند!

دنیای حرفه و فن .:سالاری:. - 10 چیزی که همه انسان‌ها از آن می‌ترسند! - :راه بیشتر آموختن کار و
اختلال استرس پس از سانحه

روانشناسی مشاوره - اختلال استرس پس از سانحه - تو هماني كه مي انديشي - روانشناسی مشاوره
برچسب :