جزئیات پذیرش دوره کاردانی فنی حرفه ای در دانشگاه علمی کاربردی از مهر سال91

دانشگاه جامع علمی کاربردی در راستای پیشبرد آموزشهای کاربردی و مهارتی خود از مهرماه سال جاری پذیرش دانشجو در دوره های جدید پودمانی کاردانی حرفه‌ای و کاردانی فنی را با سر فصل،‌ محتوا و شیوه آموزشی جدید را آغاز خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، پذیرش 230 هزار دانشجو از مهرماه سال جاری در دوره های کاردانی فنی و کاردانی حرفه‌ای در دستور کار دانشگاه جامع علمی کاربردی قرار گرفته است.

معرفی عناوین درسی

از ویژگیهای این دوره ها می توان به اختصاص نیافتن رشته های عمومی نظری اشاره کرد.

مطابق بند 4 نظام آموزش کاردانی فنی، کاردانی حرفه ای، مهندسی فناوری و کارشناسی حرفه ای در خصوص مهارتهای مشترک، شورای برنامه ریزی آموزشی و درسی علمی کاربردی عناوین دروس مهارتهای مشترک را ابلاغ کرد.

در مقطع کاردانی فنی و کاردانی حرفه ای همه گروههای صنعت، کشاورزی، فرهنگ و هنر، مدیریت و خدمات اجتماعی ملزم به انتخاب 6 واحد از بین 12 واحد در قالب 3 درس بر اساس این دروس هستند: اخلاق حرفه ای، اصول سرپرستی، کاربردی فناوری اطلاعات در ارتباطات، کارآفرینی، ایمنی و بهداشت کار، همچنین مهارتها و قوانین کسب و کار( این درس شامل مباحث مربوط به مهارتهای ارتباطی، بیمه، مالیات و قانون کار است).

به همراه 3 درس فوق، هریک از گروههای مذکور باید یک درس به ارزش 2 واحد را بر اساس دروسگزارش نویسی و مبانی کنترل کیفی در گروه صنعت انتخاب کنند.

در مقطع کارشناسی حرفه ای و مهندسی فناوری همه گروههای صنعت، کشاورزی، مدیریت و خدمات اجتماعی و فرهنگ و هنر ملزم به انتخاب 4 واحد از بین 8 واحد در قالب 2 درصد به این شرح هستند: مدیریت منابع انسانی، مدیریت کسب و کار و بهره وری، مهارتهای مسئله یابی و تصمیم گیری، اصول و فنون مذاکره.

همچنین علاوه بر 2 درس فوق، هر یک از گروههای مذکور باید یک درس به ارزش 2 واحد را بر اساس دروس کنترل پروژه و تحلیل هزینه و منفعت در گروه صنعت، توسعه پایدار کشاورزی، کاربرد تکنولوژی نوین در کشاورزی، آموزش و ترویج کشاورزی و بازاریابی کشاورزی در گروه کشاورزی، خلاقیت در هنر و فرهنگ عمومی، مدیریت مراکز و سازمانهای هنری و مدیریت مراکز و سازمانهای فرهنگی در گروه فرهنگ و هنر همچنین خدمات الکترونیک، مستندسازی، تحلیل هزینه و منفعت و روانشناسی کار در گروه مدیریت و خدمات اجتماعی انتخاب کنند.

بر اساس اعلام دانشگاه جامع علمی کاربردی، دروس مهارتهای مشترک به روش نیمسالی پس از ترم نخست و در روش پودمانی پس از پودمان نخست قابل ارائه هستند.

علاوه بر این سرفصل و ریزمحتوای دروس مهارتهای مشترک و روش اجرای آنها پس از تصویب در شورای برنامه ریزی آموزشی و درسی علمی کاربردی ابلاغ خواهد شد.

به گزارش مهر، از مهرماه سال جاری دوره کاردانی پودمانی نظام جدید آموزش عالی مهارتی با تدریس 40 درصد آموزش‌های دانش پایه و 60 درصد آموزش‌های مختص محیط کار پذیرش دانشجو را آغاز خواهد کرد.

ویژگی این دوره

در همین باره رجبعلی برزویی - معاون آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی در گفتگو با خبرنگار مهر اعلام کرد که در نیمسال نخست سال تحصیلی آینده، تمام دانشجویان کاردانی فنی و حرفه ای پودمانی 32 ساعت کار بینی خواهند داشت، این کاربینیها با اهدافی چون شناخت مشاغل مورد نظر، تشریح جریان کار و فعالیتها، شناخت مواد، تجهیزات، ابزار و ماشین آلات مربوط، شناخت جایگاه شغلی مورد نظر و نقش آن در ماموریت آن حوزه شغلی و شناخت موضوعات و مسائل جانبی شغل مورد نظر مانند ایمنی، اقتصادی، سختی و پیچیدگی کار انجام می شود. 

ظرفیت پذیرش

وی با اشاره به ظرفیت پذیرش گفت: در سال تحصیلی جدید، 113 هزار دانشجو در دوره کاردانی حرفه‌ای پذیرش می‌شوند که 103 هزار نفر آنها در بخش صنعت و 10 هزار نفر در بخش کشاورزی تحصیل خواهند کرد.

به گفته این مقام مسئول دانشگاه جامع علمی کاربردی، 117 هزار دانشجو در دوره کاردانی حرفه‌ای پذیرش خواهند شد که 36 هزار نفر آنها در بخش فرهنگ و هنر و 81 هزار نفر در بخش مدیریت و خدمات اجتماعی قرار خواهند گرفت.

منبع:خبرگزاری مهر


مطالب مشابه :


شرایط ثبت نام برای کنکور فنی و حرفه ای دولتی سال 91

شرایط ثبت نام برای کنکور فنی و حرفه ای دولتی سال 91. فنی‌ و حرفهای‌ و از وام ‌ تحصيلي
ثبت نام آزمون در فنی و حرفه ای

مرکز آموزش فنی و حرفه ای شهید باهنر » ثبت نام جهت دریافت وام مشاغل خانگی 91/12/30. 91/11/01 - 91/11
مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان قم درگفتگوی تلویزیونی عنوان کرد :

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان 88 لغایت 91 برای خانگی، وام
ثبت نام برای آزمون ادواری سازمان فنی و حرفه ای و ارتباط آن با دیپلم کاردانش و اخذ دیپلم دوم و سوم

مشاوره حرفه ای سازمان فنی و حرفه ای و ارتباط آن مهارت وام خوداشتغالی
تمدید مهلت ثبت نام کنکور فنی و حرفه ای دولتی سال 1391

وام دانشجویی (آموزشکده های فنی و حرفه ای و موسسات آموزش عالی سال 91 تا چهارشنبه 28
دریافت وام خود اشتغالی برای مشاغل خانگی

دریافت وام خود مدارک فنی و حرفه ای آرایش و پیرایش زنانه بود و در مورخه 31شهریور 91
جزئیات پذیرش دوره کاردانی فنی حرفه ای در دانشگاه علمی کاربردی از مهر سال91

وام دانشجویی دوره های جدید پودمانی کاردانی حرفهای و کاردانی فنی را با سر فصل،‌ محتوا و
گفتگو ثروتی با خبرگزاری مهر

وبلاگ حاضرپل ارتباطی مربیان حق التدریس سازمان فنی و حرفه ای گرفتن وام هم 91/6 /26 تاريخ
ثبت نام الکترونیکی آزمون های ادواری سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور

بر اساس اطلاعیه سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور ، ثبت نخستین آزمون های ثبت نام وام
ثبت نام در کنکور فنی و حرفه ای تا چهارشنبه تمدید شد :

ثبت نام در کنکور فنی و حرفه ای تا وام صندوق رفاه نمونه سوالات آزمون دکتری 90-91-92
برچسب :