رنگ و تأثیر در ارتباط

 

 

یکی از عوامل موثر در ایجاد ارتباط موثر معلم با دانش آموزان ، رنگها می باشند. در اینجا به بررسی رنگ محیط آموزشی یا کلاس درس،پوشش معلمان و دانش آموزان اشاره می شود.

 

فضای آموزشی:

 

  اطلاع از خواص درمانی مختلفی که به هریک از رنگها نسبت داده شده است می تواند کمک شایانی به انتخاب صحیح آنها هنگام تهیه ی لوازم و طراحی دکوراسیون فضاهای مختلف مدرسه باشد.

به عنوان مثال رنگ نارنجی، رنگ گرم و صمیمی است. نارنجی پرتوهای شادی آفرینی از خود ساطع می کند که موجب رفع خستگی است. یا رنگ سبز که انرژی زا و آرامش بخش است به طوری که اضطراب را از انسان دور می کند و موجب رفع تنش و گرفتگی های عضلانی می شود. به خصوص اینکه سبز رنگ ایده آل برای فضاهایی است که در آنها تمرکز و آرامش مورد نیاز است.

 

پوشش معلمان:

 

  استفاده ی معلمان از لباسهای تکراری ، ساده و رنگهای تیره موجب عدم توجه و ایجاد نارضایتی و بی حوصلگی دانش آموزان در کلاس درس می شود.

خانم لیلا صالح آبادی ، روانشناس در خصوص تأثیر رنگ و نوع پوشش معلمان بر تحصیل دانش آموزان اظهار داشت: در حال حاضر یکی از تکنیک های جذب دانش آموز ، استفاده ی معلمان از پوشش طرح دار با رنگهای کرم، آبی ، سفید و سبز است. به گفته ی ایشان، پوشش رنگی معلمان در ارتباطات گفتاری ، دیداری و نوشتاری دانش آموز موثر است. وی با بیان اینکه رنگها بخش میانی مغز را تحریک می کنند، عنوان کرد: رنگ پوشش معلم، فعالیت ذهن و هوش دانش آموزان را افزایش می دهد و باید در نظر داشت فعال شدن هوش  دانش آموز منجر به بروز خلاقیت،تلاش و کوشش فرد در یادگیری می شود.

وی با اشاره به اینکه معلمان باید لباسی بپوشند که از طریق آن هم شئونات اسلامی رعایت شود و هم ارتباط نزدیک با دانش آموزان داشته باشد،گفت : معتقدم اگر معلم بر اساس تأکیدات قرآن کریم از رنگهای شاد مانند رنگ سفید و آبی در پوشش خود استفاده کند، ترس دانش آموزان از محیط مدرسه و معلم از بین می رود.در نتیجه پیشنهاد می شود معلمان به خصوص مربی های دبستان و پیش دبستانی هنگام حضور در کلاس، لباس هایی با رنگهای شاد و روشن از قبیل رنگهایی چون کرم،لیمویی،آبی آسمانی،سفید یا سبز بپوشند.

 

پوشش دانش آموزان:

 

  پژوهش های جدید جامعه شناسان و متخصصان علوم رفتاری حاکی از آن است که رنگ،مدل و جنس روپوش مدارس تأثیرات زیادی روی خستگی عصبی، پرخاشگری و افت تحصیلی دانش آموزان می گذارد. رنگ و نوع روپوش دانش آموزان بر افت تحصیلی، افسردگی و کاهش نشاط دانش آموزان اثری مستقیم دارد و رنگ تیره روپوش مدارس ابتدایی پسرانه موجب خستگی زودهنگام آنها در مدرسه شده و کاهش نشاط آنها در کلاس منجر به انحراف ذهنی آنها می شود. همچنین در شرایطی که نوع رنگ لباس دانش آموزان دختر نیز یکنواخت باشد، موجب خستگی عصبی و تنبلی دانش آموزان در انجام تکالیفشان در خانه می شود.

درنتیجه پیشنهاد می شود که در تهیه روپوش دانش آموزان ابتدایی از رنگهای ملایم و شاد مانند سفید،زرد،سبز و ... استفاده شود.


مطالب مشابه :


ارتباط بین رنگ آبی و کاهش وزن

غذایی که میخورید ممکن است اشتها انگیز باشد یا اشتهای مارا کور کند و این با رنگ غذا ارتباط
ارتباط موثر

ارتباط موثر نویبسنده: بتول صادقیان(کارشناس ارشد علوم ارتباطات) هر یک از ما در هر لحظه در
ارتباط معلم و دانش آموز

آبی آرام - ارتباط معلم و دانش آموز - تشویق. تشویق شامل دو بخش است؛ آنچه ما به دانش‌آموز می
ارتباط گل نیلوفر آبی با معماری - دانشجو نصیری "کلاس عصر"

از معماری - ارتباط گل نیلوفر آبی با معماری - دانشجو نصیری "کلاس عصر" - وبلاگ دانشجویان
راههای برقراری نظم درمدرسه

آسمان آبی. راههای انضباط و تعلیم و تربیت ارتباط خیلی نزدیکی دارند و بعضی دیگر از معلمان با
دوست یابی و چگونگی ارتباط با افراد

نیاز به برقرای ارتباط با دیگران دارد ، همواره می کوشد با دیگران ارتباط . دفتر آبی
چرا آبی رنگ واقعی رسانه‌های اجتماعی است؟

همه چیز - چرا آبی رنگ واقعی رسانه‌های اجتماعی است؟ - همه جور اطلاعاتی - همه چیز
کتابدار مرجع

کتابــــــــــــــدار آبــــــــــــــی ارتباط غیر کلامی در بخش مرجع کتابخانه می
رنگ و تأثیر در ارتباط

یکی از عوامل موثر در ایجاد ارتباط موثر معلم با دانش طرح دار با رنگهای کرم، آبی ، سفید
برچسب :