متن و حاشیه های اختتامیه سومین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر

در ابتدای این مراسم که با سرود جمهوری اسلامی و تلاوت قرآن کریم آغاز شد. محمود شالویی با تقدیر از زحمات دبیرخانه جشنواره تجسمی فجر گفت: امروز دفتر سومین جشنواره تجسمی فجر بسته می شود، اما از فردا با منتشر شدن فراخوان؛ چهارمین جشنواره تجسمی فجر آغاز خواهد شد. همچنین در این مراسم دبیر کل چهارمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی معرفی خواهد شد تا جشنواره چهارم رسما فعالیت هایش را آغاز کند.

وی در ادامه با تقدیر از همکاری هنرمندان با این دوره از جشنواره افزود: از همه پیشکسوتان و هنرمندان که در این دوره همراه ما بودند سپاسگذارم. تمامی بخش های جشنواره تجسمی فجر با حضور جمع کثیری از هنرمندان نامدار در بخش های مختلف در شوراهای سیاست گذاری، داوری و... همراه بود و یقینا بدون حضور آنها این امر مهم میسر نمی شد. امیداورم در جشنواره آینده نیز پیشکسوتان با اهتمام بیشتر ما را حمایت کنند.

مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی وزارت ارشاد ادامه داد: با تاکید معاون هنری وزیر ارشاد با معرفی دبیر دوره آینده جشنواره هنرهای تجسمی فجر در این مراسم ، برای سال آینده با برنامه ریزی بهتر به استقبال جشنواره چهارم فجر خواهیم رفت. همچنین با موافقت و نظر وزیر ارشاد، علاوه بر رشته کاریکاتور که در سومین دوره جشنواره به صورت بین المللی و رقابتی برگزار شد. چهارمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در رشته عکس و پوستر نیز رقابتی برگزار خواهد شد و در جشنواره چهارم شاهد سه رشته رقابتی بین المللی خواهیم بود.

در ادامه این مراسم با سورنا و دهل نوازی برنامه تجلیل از هفت هنرمند پیشکسوت برگزار شد. در این بخش از منیژه آرمین، جلیل رسولی، محمدعلی رجبی، بهمن عبدی، علی فریدونی، غلامعلی طاهری و محمد خزایی تجلیل شد و توسط وزیر ارشاد، معاون هنری وزیر ارشاد، مدیر کل مرکز هنرهای تجسمی و عباس میر هاشمی دبیرکل سومین دوره از جشنواره هنرهای تجسمی نشان عالی تجسمی به این هنرمندان اهدا شد.

در ادامه این مراسم سید محمد حسینی در کلامی موزون درباره هنرهای تجسمی سخن گفت و در ادامه افزود: از استقبالی که از سومین جشنواره هنرهای تجسمی صورت گرفته است به اعتبار بیشتر این جشنواره می توان امیدوار بود. 6 هزار شرکت کننده با حدود 22 هزار اثر؛ برپایی جشنواره در 20 استان و 6 کشور، داورانی معتبر از کشورهای صاحب هنر، همه و همه قدردانی از متولیان جشنواره را واجب می سازد.

وزیر فرهنگ ارشاد و اسلامی در ادامه با سپاسگذاری از دست اندرکاران سومین جشنواره تجسمی فجر گفت: امیدوارم با همت ، حمیت و حمایت، حق هنرهای تجسمی و هنرمندان آنرا کما هو حقه ادا نمایید. امید که نام هنرمند ایران اسلامی را با حضور در بازارهای جهانی بیش از پیش بر سر زبانها اندازید و دست به جایگاهی بیازید که شایسته این مردم است.

پس از سخنرانی وزیر ارشاد گروه آنسامبل مجلسی نیاوران به سرپرستی میثم مروستی به اجرای قطعه "بندباز" ساخته استاد علی نقی وزیری و تنظیم برای ارکستر سازهای زهی توسط حسین دهلوی پرداخت.

سپس عباس میرهاشمی دبیر کل سومین جشنواره تجسمی فجر به قرائت بیانیه شورای هنری و هیات داوران پرداخت و پس از آن نوبت به تقدیر و معرفی برگزیدگان این جشنواره رسید.

تقدیر از میشل ست بون عکاس فرانسوی بخاطر عکاسی از روزهای وقوع انقلاب اسلامی سر آغاز این بخش بود و با حضور ست بون و علیرضا کریمی صارمی جوایز بخش عکاسی سومین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر اهدا شد.

در این بخش از ساسان جوادنیا، محمدمحمدعلیپور، علی امیر فخریان، سید اسماعیل موسوی بهرام آبادی و سید مهدی امیری دشت بیاض تقدیر شد. مهدی رضوی از خراسان رضوی و حسین نوشیر از تهران برگزیدگان سوم و دوم بخش عکاسی بودند و طوبی زرین این بخش به برگزیده اول قاسم شیشه گری از تهران اهدا شد.

سپس با حضور استاد قباد شیوا جوایز بخش پوستر سومین جشنواره تجسمی اهدا شد. در این بخش از مسعود آقایی، حسین قازانچایی، مریم آزادی سلیمانه، ایمان یزدان پژوه، محمد اردلانی، حمزه قنبری و محمد حسین قلی پور تقدیر به عمل آمد . جوایز این بخش به علی اکبر معتمدیان از استان البرز نفر سوم، رمضانعلی زابلی از مازندران نفر دوم و طوبای زرین این جشنواره به عاطفه شید مودب از خراسان رضوی نفر اول تعلق گرفت.

در ادامه مراسم اهدای جوایز با حضور استاد محمود جوادی پور و اکثیم عبدالحمید مدیر اداره هنرهای زیبای کشور سوریه جوایز بخش نقاشی اهدا شد. در این بخش لوح تقدیر جشنواره به رشید خمارلو، حسین شیخ علیشاهی، سارا قاضی اسدالهی، مریم عاشوری برمچه و فرشته محسنی تعلق گرفت.

همچنین در بخش هیات داوران بخش نقاشی هیچ اثری را شایسته دریافت جایزه اول ندانست و با تقسیم این جایزه دو برگزیده را معرفی کرد. بر این اساس روح الله طامهری از یزد و علی احمدی پیروز از تهران دیپلم افتخار این جشنواره را دریافت کردند.
هیات داوران با تقسیم جایزه دوم و سوم نیز از 5 هنرمند تقدیر ویژه به عمل آوردند. فریبا رجب پور، مهری ندریان، سید مهدی ریحانی کاظمی، اردوان منظم و بهناز عبدالله پور تقدیر ویژه کردند.

در ادامه این مراسم جوایز بخش کاریکاتور که به صورت رقابت بین المللی بود اهدا شد. با حضور ولادمیر استانوفسکی کارتونیست صربستانی، محمدحسین نیرومند و کامبیز درم بخش جوایز این بخش اهدا شد. در بخش کارتون موضوعی از جئتت کوئستانا از اندونزی، هیکابی دمیرچی از ترکیه، توسوبورکوویچ از صربستان، شهرام رضایی و مجید امینی از ایران تقدیر شد. در این بخش طوبای زرین این جشنواره بدون حائز نفر برتر به سه هنرمند احمد آیکانات از ترکیه، ناصر مقدم از ایران و آرس از کوبا تعلق گرفت.

همچنین در بخش کاریکاتور چهره نیز از تورسیوس از اسپانیا، گیلمار از برزیل، آچیل سوپربی از ایتالیا، وحید جعفری و علیرضا باقری از ایران تقدیر شد. در این بخش نیز بدون حائز رتبه طوبای زرین این جشنواره به ادواردو باپتیستائو از برزیل، هادی طبسی و پوریا هادی زاده از ایران اهدا شد.

این مراسم با اهدای جوایز سفال و سرامیک توسط محمد مهدی قان بیگی و عباس میرهاشمی ادامه یافت. در این بخش از مجتبی ضیایی یوسف آباد، سمیرا حیدربیگی، سید ایمان موسوی بروجنی، تهمینه محبی، رضوان رسولی، افهام مشهور و سید یونس خان بیگی تقدیر شد. سپس حایزه سوم این بخش به احسان عزیزی از خراسان رضوی اهدا و حسن شاملو ثالث از خراسان رضوی نیز نفر دوم این بخش اعلام شد. طوبای زرین این جشنواره نیز به معراج نورمحمدی از تهران تعلق گرفت.

در ادامه جوایز بخش خوشنویسی اهدا شد که با حضور نصرالله افجه ای، محمد سلحشور و فرید علی خوشنویس کویتی از مصطفی عابدینی، سلیمان میری، غلامرضا فیروزی، لیلا سفیدیان و سید مهدی علوی در گرایش نستعلیق تقدیر شد. در این بخش سید پیمان سادات نژاد از ایلام نفر سوم شد و هیات داوران با تقسیم جوایز اول و دوم، دو تندیس طوبای زرین را به حمید جعفری از استان البرز و سید حیدر موسوی از قزوین اهدا کردند.

در بخش شکسته نستعلیق نیز از بهادر پگاه، غلامرضا گوران، مهدی خمسه، راضیه فولادی سپهر و ذبیح الله لولویی مهر تقدیر شد. همچنین جایزه سوم این بخش به صورت مشترک به میثم سلطانی از قم و شهرام روحی از آذربایجان شرقی اهدا شد. جایزه دوم این بخش یه رضا امینی از قزوین و طوبای زرین نفر اول نیز به مصطفی رضایی از اصفهان اهدا شد.

در گرایش نقاشی خط نیز هیات داوران با اهدای لوح از محمد سعید نقاشیان، کیوان مکری، مجتبی زمانی، علی تن، سپیده مشایخی و علیرضا آستانه تقدیر ویژه به عمل آورد.

پایان بخش جوایز سومین جشنواره هنرهای تجسمی فجر نیز به بخش نگارگری اختصاص داشت و در بخش نقاشی ایرانی از مریم میرزائیان، مریم میرصدرایی، جعفر فتاحی، حمدالله کتال و مهرداد صدری تقدیر شد. همچنین جایزه سوم این جشنواره به طور مشترک به محمد ابراهیم مرادی و سارا آقامیری از استان البرز اهدا شد.فرنگیس یادگار از خراسان شمالی نفر دوم شد و طوبای زرین این جشنواره نیز به امیرحسین آقامیری از تهران تعلق گرفت.

در بخش گرایش تذهیب نیز از عسگر مرادی و نفیسه امیراحمدی تقدیر شد و جوایز سوم مشترکا به مهدی ایرانی از اصفهان و بهرام مهربان از کردستان اهدا شد. مهرداد راستین از استان البرز نفر دوم و رحیم چرخی از استان آذربایجان شرقی نفر اول این بخش شد و طوبای زرین ان جشنواره را دریافت کرد.


حاشیه ها:
محمد جعفر خسروی مجری این مراسم در ابتدای برنامه رو به وزیر ارشاد و معاونان و مشاوران وزیر اعلام کرد آنچه که در این جشنواره اتفاق افتاد نه به اعتبار وزیر و مدیران وزارت ارشاد بلکه آنچه که در هنر کشور اتفاق افتاد به اعتبار هنر ایرانی و اسلامی است.

خسروی برای حضور وزیر ارشاد برای اهدای نشان عالی تجسمی از سید محمد حسینی به عنوان وزیری که با برائت از ارج طلبی به تلاش برای جامعه هنر پرداخته است یاد کرد.

در بخش تجلیل از هفت هنرمند منیژه آرمین به دلیل بیماری حضور نداشت و با وجود اینکه محمد خزائی در مراسم حضور داشت برای دریافت نشان عالی تجسمی حاضر نشد.

محمود شالویی در این مراسم از وزیر ارشاد، معاون و مشاور وزیر ارشاد در خواست کرد تا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دارندگان نشان عالی تجسمی، نشان درجه یک هنری معادل دکتری اهدا کند.

خسروی مجری این برنامه، در این مراسم اعلام کرد که حکم دبیری چهارمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر توسط وزیر ارشاد اهدا خواهد شد که سید محمد حسینی از میانه های این برنامه تالار وحدت را ترک کرد تا این حکم توسط عباس میر هاشمی اهدا شود.

مجری این برنامه در زمان معرفی گروه مجلسی نیاوران برای اجرای قطعه "بندباز" از استاد حسین دهلوی با عنوان زنده یاد؛ یاد کرد. او همچنین در بخش معرفی برگزیدگان کاریکاتور با جا انداختن برگزیده اصلی پس از ترک صحنه توسط اهدا کنندگان جوایز، دوباره از محمد حسین نیرومند خواست تا برای اهدای این جایزه به روی سن باز گردد.

در مراسم اختتامیه سومین جشنواره تجسمی فجر از چهار شرکت کنند تقدیر ویژه به عمل آمد. در این بخش از افسانه مساحری بخاطر پیش دستی در ثبت نام برای حضور در جشنواره، از محمدحسین نژاد به عنوان کم سن ترین شرکت کننده و از محمد باقر کمیلی و حسن دهقان نیری به عنوان مسن ترین هنرمندان حاضر در این دوره از جشنواره تقدیر به عمل آمد.
مطالب مشابه :


متن تقدیرنامه از هنرمندان نقاش

(مجری واجرا)Mazinani-Mojri.blogfa.com - متن تقدیرنامه از هنرمندان نقاش - مطالب درخصوص مجری گری/اطلاع
اكران "تنهاي تنهاي تنها" در گناوه/ تقدیر از هنرمندان

اكران "تنهاي تنهاي تنها" در گناوه/ تقدیر از هنرمندان. زاده از هنرمندان برتر متن آقای
متن و حاشیه های اختتامیه سومین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر

متن و حاشیه های اختتامیه سومین وی در ادامه با تقدیر از همکاری هنرمندان با این دوره از
مراسم تقدیر از هنرمند فرهیخته و جوان عبد ا... برجسته در مراسم اختتامیه پنجمین جشنواره پویا

مراسم تقدیر از هنرمند ترین و خلاق ترین هنرمندان در متن لوح یادبودی که از طرف
تقدیر از جانبازان در مسابقه پرسپولیس و سایپا

عکسهای تمرین والیبال هنرمندان بعد از چند مراسم تقدیر از جانبازان نیروی زمینی ارتش در
تقدیر سایت یاهو از حرکت زیبای آندو تیموریان

تقدیر سایت یاهو از حرکت زیبای آندو عکسهای تمرین والیبال هنرمندان بعد از چند هفته
تقدیر یا تمسخر از ملی پوشان 98 فرانسه !

خبرها و عکس های استقلال و هنرمندان . مراسم تقدیر از ملی پوشان ۹۸ فرانسه دیشب در حالی
متن لوح تقدیر؛1

انجام شده از جنابعالی تقدیر عرصه معرفی هنرمندان متن لوح تقدیر
برچسب :