خرده فروشی

 

خرده‌فروشي

شامل فروش کالاها و اجناس فيزيکي براي مصرف مستقيم توسط خريدار است که از محلي معين، همچون فروشگاه، بوتيک يا کيوسک، يا از مرکز خريد، در قالب بخش‌هاي کوچک يا منفرد تهيه شده باشد. خرده‌فروشي مي‌تواند شامل خدمات فرعي همچون تحويل باشد. خريداران مي‌توانند افراد يا سوداگري‌ها باشند. در بازرگاني، خرده‌فروش، کالاها يا محصولات را در مقادير زياد از سازندگان مي‌خرد (مستقيماً يا از طريق عمده‌فروش)، و سپس مقادير کمتر را به کاربر نهايي مي‌فروشد. مؤسسات خرده‌فروشي اغلب مغازه يا فروشگاه خوانده مي‌شوند. خرده‌فروشان در انتهاي زنجیره تامین قرار دارند. بازاريابان سازنده به فرايند خرده‌فروشي بعنوان بخش لازم راهبرد کلي توزيع مي‌نگرند. همچنين عنوان خرده‌فروش به شرايطي که در آن ارائه‌کننده ي خدمات به نيازهاي تعداد زيادي از افراد خدمت مي‌رساند نيز بکار گرفته مي‌شود، همچون خدمات عام‌المنفعه مثل برق.

2 خرده­فروشي

خرده­فروشي شامل همه فعاليت­هاي مربوط به فروش محصولات به مشتري نهايي براي مصرف شخصي يا خانگي است.خرده فروشان اخرين حلقه در کانال توزيع هستند.

                                           

6.1 عمده فروشي

عمده­فروشي شامل همه فعاليت­هايي است که مرتبط به فروش مجدد محصولات به خريداران سازماني و ديگر عمده­فروشان و خرده­فروشان است. اين فعاليت به طور خاص شامل انبارداري، حمل و نقل و سرمايه­گذاري ميشود. عمده فروشان در مرتب نمودن فرايند با جمع­آوري طبقه­اي از کالاهاي تجاري و توزيع مجدد حجم بزرگ محصول در اندازه­هاي کوچکتر مشارکت دارند. عمده­فروشان يک نيروي فروشي را فراهم ميکنند که توليد کنندگان را قادر ميسازد تا به مشتريان بيشتر با هزينه نسبتاً کمتري برسند.

انواع خرده فروشان:

خرده فروشان فروشگاهي را مي توان بنابر ميزان خدمات ، (شامل سلف سرويس ، خدمات محدود و خدمات کامل ) ، نوع کالايي که مي فروشند ، ( شامل فروشگاه کالاي اختصاصي ، فروشگاه هاي بزرگ ، سوپر مارکت ها ، فروشگاه هاي راحت ، فروشگاه هاي ترکيبي ، سوپراستور ها ، فوق بازارها و مراکز خدماتي )، سطح قيمت هاي فروش (شامل فروشگاه هاي تخفيف دار ، خرده فروشان زير قيمت و نمايشگاه هاي فروش با کاتالوگ ) ، نحوه کنترل مجاري فروش ـشامل زنجيره هاي مشارکتي ، تعاوني هاي خرده فروشي و زنجيره داوطلبانه ، تعاوني هاي مصرفي ، مؤسسات امتيازي و شرکت هاي ترکيبي تجاري ) و چگونگي گردهمايي (شامل مناطق تجاري مرکزي و مراکز خريد ) تقسيم کرد. 

.

انواع فروشگاههاي خرده فروشي :


۱-فروشگاههاي اختصاصي : در اين نوع فروشگاهها با ترکيب نسبتا کامل و محدودي از کالاهاي خاص مواجه هستيم مانند انواع کالاهاي ورزشي.
۲-فروشگاههاي بزرگ: در اين نوع فروشگاهها، کالاهاي متنوعي مانند پوشاک ،مبلمان ،اثاثيه منزل و غيره به فروش مي رسد.
۳-سوپر مارکتها: فروشگاههايي است که انواع کالاهاي شوينده،مواد غذايي و لوازم خانگي را به فروش
مي رسانند.
۴-فروشگاههاي کوچک:فروشگاههايي است که انواع کالاهاي راحتي مانند خمير دندان ،شامپو و غيره را مي فروشند.
۵-سوپر استورها: اين فروشگاهها معمولا دو برابر سوپر مارکتهاي معمولي است ، ترکيب بسيار متنوعي از مواد غذايي و اقلام غير غذايي را به فروش رسانده و خدمات مختلفي نظير خشکشويي،خدمات پستي،چاپ عکس و غيره را نيز انجام مي دهند مانند فروشگاههاي زنجيره اي رفاه.

امروزه با توجه به تقسيم بازار،نشانه گيري در بازار هدف،تخصصي شدن کالاها و سبک زندگي جديد مردم فروشگاههاي تخصصي براي فروش کالاهاي گوناگون ، رونق بسياري داشته است.
و نهايتا فروشگاه های ترکيبی:

 فروشگاههايي هستندکه مواد مختلف دارويي ، غذايي و غيره را به فروش مي رسانند و نهايتا

 

ويژگي‌هاي صنعت خرده فروشي و فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي

·         حجم فروش بالا

·         توزيع‌شدگي جغرافيايي فروشگاه‌ها و انبارها

·         مديريت سياست‌گذاري‌هاي متنوع فروش به صورت متمرکز

·         مديريت در لحظه و به روز موجودي فروشگاه‌ها

·         تنوع و حجم بالاي کالاهاي در گردش در فروشگاه‌ها

·         تنوع مدل‌هاي فروش براي مشتريان متفرقه، خاص، کارکنان سازمان و ساير شرکت‌ها

·         تنوع مدل‌هاي تسويه حساب بصورت‌هاي نقدي، بن، اعتباري و قسطي و...

·         ارتباط با تعداد زياد تامين‌کنندگان

·         ارتباط مستقيم با مصرف کننده نهايي و لحظه‌اي بودن فرآيند فروش

مسائل و نيازهاي خاص صنعت خرده فروشي و فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي

نياز به تامين به موقع موجودي فروشگاه:

در فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي به دليل خريدهاي با حجم بالا از تامين‌کنندگان و لزوم شارژ به موقع موجودي کالاها در فروشگاه‌ها و در سطح هر غرفه و قفسه، نياز مبرم به کنترل موجودي در لحظه کالاها در سطح هر فروشگاه‌ و کل سازمان وجود دارد.

·         پبچيدگي مديريت گردش گالاها:

·         جلوگيري از راکد ماندن کالاهاي کم فروش در فروشگاه‌ها، کاهش هزينه کالاهاي انباشت شده و گردش سريع کالاها در فروشگاه‌ها يکي از چالش‌هاي اساسي فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي در کاهش هزينه‌هاي سازماني است.

·         رضايتمندي و وفاداري مشتريان :

·         حجم بالاي فروش در فروشگاه‌ها به تبع خود موجب معطلي مشتريان در پاي صندوق‌هاي فروش ميشود. پاسخ‌گويي به موقع و سريع به مشتريان و کاهش زمان انتظار آنها موجب رضايتمندي و وفاداري آنها خواهد شد. مديريت فروشگاه بايد با سياست‌گذاري‌هاي فروش منعطف، سعي در حفظ مشتريان کنوني و افزايش مشتريان جديد داشته باشد.

·         کنترل ضعف درون سازماني:

 

·         با توجه به وسعت فرآيندهاي فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي و پيچيدگي فرآيند تامين و فروش مالي در فروشگاه‌هاي بزرگ، کنترل‌هاي درون سازماني اعم از صندوقداران، غرفه‌داران و فروشگاه از اهميت ويژه‌اي براي سازمان برخوردار است. اين کنترل مي‌تواند در هر سطح سازمان مورد نياز باشد.

·         جمع اوري و پردازش حجم بالاي اطلاعات فروشگاه ها:

·         حجم بالاي اطلاعات فروشگاه‌ها به دليل تراکنش در لحظه و با حجم بالا، مديريت سازمان را در تحليل روندهاي فروش براي تصميم‌گيري در سطح کلان همچون فرآيندهاي تامين و فروش کالاها و در سطح خرد مانند نحوه چينش کالاها با توجه به سبد کالاي مشتري دچار چالش مي‌کند. اين امر باعث کند شدن تصميم‌گيري مديريت سازمان و فروشگاه و در نتيجه عدم انعطاف‌پذيري در قبال تغييرات محيطي مانند خواسته و نيازهاي مشتريان مي‌شود.

·         مديرت مالي متمرکز در فروشگاه و دفتر مرکزي:

·         يکي از نيازهاي اساسي فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي، يکپارچگي فرآيندهاي مالي در بين واحدهاي مالي، بازرگاني و انبار در سطح فروشگاهي و سازمان است. پاسخگويي به مراجع قانوني در زمان مناسب و اطلاعات کافي براي سازمان مهم و حياتي است.

  • سرعت در عمليات فروشگاه:
  • سرعت عمليات در فرآيندهاي فروش و انبارداري فروش يکي از چالش‌هاي فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي در افزايش درآمد محسوب مي‌شود. پشتيباني از حجم زياد مشتريان با حجم بالاي تراکنش‌هاي فروش از ريسک‌ها و دغدغه‌هاي اصلي اين صنعت محسوب مي‌شود.

·         نياز به انجام مدل هاي متنوع تسويه(اقساطي.اعتباري و...):

·         يکي از سياست‌هاي مراکز خرده فروشي و فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي براي افزايش حجم فروش استفاده از روش‌هاي تشويقي و خاص براي دريافت مبالغ فروش خود است. مديريت و کنترل اطلاعات تسويه فاکتور‌ها با استفاده از ارائه اعتبار به مشتريان، فروش اقساطي، دريافت بن‌ها و کارت‌هاي تخفيف سازماني و... از مشتريان يکي از مهم‌ترين چالش‌هاي مديران اين صنعت است.

راهکار همکاران براي صنعت خرده فروشي و فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي

کنترل موجودي و سفارش تامين‌کنندگان

با توجه به حجم بالاي ورود و خروج کالا در فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي‌، شارژ به موقع موجودي، سفارشات کمبود آن به تامين‌کننده يا دفتر مرکزي و دريافت آن مي‌تواند در سود آوري بنگاه بسيار موثر باشد. سيستم فروش فروشگاهي همکاران سيستم علاوه بر کنترل موجودي منفي در سطح هر انبار و در صندوق فروشگاه، امکان تعريف نقطه سفارش کالا را در سطح هر فروشگاه و صدور درخواست اتوماتيک بر مبناي آن را فراهم مي‌آورد. از طرف ديگر شما مي‌توانيد موجودي کالاهاي هر تامين کننده را به صورت گزارشي و يا در صورت نياز اتصال به وب‌سايت، در اختيار وي بگذاريد.

گزارشات کنترلي

با دريافت انواع گزارشات کنترلي در سطح انبار و گردش مالي فروشگاه، مي‌توان هزينه‌ها و ريسک‌ها را کاهش داد. اين گزارش‌ها مي‌توانند براي تعيين اثربخشي سياست‌هاي فروش، رديابي موجودي فروشگاه‌ها و سازمان و مغايرت‌گيري از دريافت و پرداخت هر فروشگاه و مقايسه با فروش آن استفاده شوند. اين سيستم امکان دريافت گزارشات تحليلي براي رديابي در سطح هر واحد کالا بين فروشگاه‌ها و انبارهاي سازمان با در نظر گرفتن عوامل رديابي چند سطحي را فراهم مي‌کند.

مديريت مشتريان فروشگاهي

در راهکار همکاران سيستم علاوه بر ثبت اطلاعات کامل مشتري، قابليت گروه‌بندي فرعي و اصلي براي تهيه گزارشات تحليل و اعمال ترفيعات انعطاف‌پذير، برنامه‌هاي تشويقي براي ترغيب مشتريان به خريد بيشتر نيز وجود دارد.. اين برنامه‌هاي تشويقي مي‌تواند شامل موارد زير باشد:

·         صدور انواع کارت‌هاي هديه با شرايط انعطاف‌پذير

·         صدور انواع بن‌هاي سازماني و توزيع آنها بين فروشگاه‌ها وشرکت‌هاي مختلف

·         صدور کارت‌هاي اعتباري چند منظوره با کنترل اعتبار و شارژ مجدد آنها در تراکنش‌هاي برگشت از فروش

·         امکان قيمت‌گذاري بر مبناي روش دريافت و گروه مشتريان تعريف شده

·         امکان تعريف کارت وفاداري براي مشتري و افزايش رتبهي مشتري متناسب با افزايش خريد به رتبه‌هاي برنزي، نقره‌اي، طلايي و پلاتين و... 

·         امکان تعريف تخفيفات و شرايط خاص براي مشتريان متناسب با رتبه وفاداري

·         انجام فروش اقساطي به مشتريان و مديريت دريافت اقساط آن‌ها و محاسبه جريمه ديرکرد

کنترل سيستمي بر فرآيند فروشگاهي

در راهکار همکاران سيستم در سطوح مختلف سازماني اعم از دفتر مرکزي ، شعب، فروشگاه‌ها و غرفه مي‌توان براي هر کاربر حق دسترسي‌هاي مشاهده اسناد مختلف و همچنين در سطح عمليات را تعريف کرد. علاوه بر اين، سيستم فروشگاهي علاوه بر کنترل حق دسترسي کاربران، امکان کنترل دريافت و پرداخت صندوق‌هاي فروش به ريز هر تراکنش و ثبت اضافي و کسري صندوق و پشتيباني از عمليات حسابداري آنها را فراهم مي‌آورد.

يکپارچگي سيستم فروشگاهي با سيستم‌هاي back office مالي و بازرگاني

مهم‌ترين مزيتي که راهکار همکاران سيستم براي شما دارد، کاهش هزينه‌هاي سازمان از طريق يکپارچگي کامل فرآيند‌هاي فروشگاهي با فرآيندهاي مالي و بازرگاني و انبار در دفتر مرکزي است. در اين‌صورت ديگر نيازي به ثبت دوباره اطلاعات در سيستم‌هاي وجود ندارد. همکاران سيستم امکان يکپارچگي فرآيندهاي انبار، دريافت و پرداخت مشتريان و فروشگاه‌ها و حسابداري فروش و اسناد انبار را فراهم آورده است که به مديريت مالي سازمان نيز کمک شاياني مي‌کند. اين يکپارچگي در سطح انبار بدليل تراکنش‌هاي بالا مي‌تواند بصورت اتوماتيک صورت پذيرد.

گزارشات مديريتي

در قالب گزارش مديريتي ارايه شده در راهکار همکاران سيستم مي‌توان با نگاهي تحليلي به اطلاعات فروش، به تحليل روند فروشگاه‌ها و ارزيابي عملکرد آنها پرداخت. اين گزارشات ضمن تحليل سودآوري سازمان در سطوح مختلف، امکان مقايسه فروش‌ها در سطح فروشگاه‌ها ، بررسي روند افزايش يا کاهش فروش و امکان کمک به تصميمات مديران عالي در آينده را فراهم مي‌آورد..

راحتي کاربري

در راهکار همکاران سيستم، امکان تعريف کليدهاي ميانبر براي عمليات مختلف در سطح فاکتور فروش و برگشت از فروش وجود دارد. شما مي‌توانيد به ازاي هر صندوق و غرفه، صفحه کليد مجازي براي کالاهاي پرفروش تعريف کرده و به صندوق اختصاص دهيد. علاوه بر اين سيستم فروش فروشگاهي با سازگاري با انواع دستگاه‌هاي جمع‌آوري کننده داده، تسهيلات لازم را براي درج داده در فرآيندهاي مختلف فراهم مي‌آورد

 

 


مطالب مشابه :


کلماتی که در گوگل زیاد جستجو می شوند

نگهداري مخصوص استاندارد ايزو مديريت کيفيت همراه تلفن همراه اقساطي گوشي قيمت انواع
فروشگاه اینترنتی موهابیز

داراي پايه ي قوسي کروم - پشتيباني از کنترل گوشي هوشمند خريد اقساطي يخچال هاي اسنوا
خرده فروشی

(اقساطي .اعتباري و مردم 9 کشور دنيا با خريد از اين عمده فروشي قيمت از طريق گوشي تلفن
معجزات الهي

نگهداري مخصوص استاندارد ايزو مديريت کيفيت همراه تلفن همراه اقساطي گوشي قيمت انواع
چت روم سکسی

سنگ,معدن,341,املاك خريد,گردش فروردين,گردش ,گوشي موبايل اقساطی,.,فروش اقساطي خودرو بدون
برچسب :