آموزش AVR به زبان سی C

به نام خدا

مقدمه

از امروز می خوام آموزش میکروکنترلر AVR به زبان C (سی) رو شروع کنم الیته خودم هم تازه زبان سی رو شروع کردم، انشاء الله به کمک هم یه چیزهایی من میگم شما استفاده می کنید و یه چیزهایی هم شما میگید من استفاده می کنم. تا این زبان قدرتمند رو باهم دیگه یاد بگیریم.

برای شروع اصلا چرا زبان سی رو باید یاد بگیریم؟ ما تا الان زبان بیسیک رو توضیح دادیم این زبان یاد گیری بهتری نسبت به سی داره ولی کلا سی یه چیز دیگه ای هستش هم از لحاظ قدرت و هم اجرا یادگیری اش کمی سخت هست ولی اگر علاقه داشته باشید حتما موفق خواهید شد چون زبان C به اسمبلی نزدیک هست باید کمی هم سخت افزار میکرو رو بلد باشیم تا بتونیم خیلی خوب با میکرو ارتباط برقرار کنیم. من هم تا اون جایی که به تونم ساده و روان همراه با مثال های زیاد توضیح می دم.

خوب ابتدا نرم افزار هایی که لازم  داریم:

من خودم از کامپایلر زبان سی CodeVisionAVR V2.03.9 استفاده می کنم که ورژن های پایین تر هم جواب میده ولی سعی کنید این نسخه رو نصب کنید. در مورد پروتیوس که واقعا بهترین برنامه برای یادیگیری AVR هستش هم من نسخه Proteus 7.6 SP0 رو استفاده می کنم البته نسخه های پایین تر هم جواب میده.

کمی در مورد Code Vision AVR :

ابتدا برنامه CodeVisionAVR را اجرا کنید سپس از منوی File è New را کلیک کنید در پنجره ظاهر شده گزنیه project را انتخاب کنید و OK کنید و در پنجره confirm گزینه Yes را کلیک کنید. اکنون پنجره codeWizardAVR جلوی شماست این پنجره که به جادوگر کد معروف است به شما این امکان را می دهد که با وارد کردن یه سری اطلاعات از جمله مدل میکرو فرکانس کاری تعین پورت ال سی دی، پیکره بندی پورت ها، تایمرها کانترها و ... کدهای مربوطه رو تولید کند که بعد از تنظیم کردن آنها از منوی File گزینه Generate, save and Exit رو کلیک کنید. و در پنجره بعدی اسمی برای فایل *.C وارد می کنیم و همین طور برای project و codeWizardAVR اسم وارد کنید. اکنون شما می توانید شروع به برنامه نویسی کنید. نکته برنامه زبان سی رو حتما در فایل *.C بنویسید که این فایل در سمت چپ برنامه با یک آیکون زرد رنگ هست.

در اینجا چون شما از codeWizardAVR استفاده کردید می بینید که در فایل سی تعدادی دستور به صورت آماه و مطابق با تنظیمات شما که در ابتداد به اون دادید رو نوشه شده، که توصیه من این که همشو پاک کنید (هر چیزی که توی فایل سی هستش) به این دلیل گفتم پاک کنید تا شما مجبور بشید خودتون اون دستورات رو تایپ کنید که این کار برای یاد گیری تون خیلی خوبه.

حال فرض می کنیم برنامه ای نوشته اید خوب الان برای کامپایل کردن اون باید برید از منوی project و سپس گزینه Build All را کلیک کنید اکنون اگر در برنامه شما خطایی نباشد برنامه کامپایل شده و فایل هگز HEX که برای شبیه سازی در پروتیوس نیاز داریم رو در پوشه Exe قرار میده.

نحوی لود کردن فایل هگز روی میکروکنترلر را قبلا توضیح دادم و در وبلاگ هست. آموزش پروتیوس


مطالب مشابه :


آغاز برنامه نویسی به زبان C

آموزش برنامه نویسی بیسیک میکروکنترلر avr - آغاز برنامه نویسی به زبان c - سایتی برای دانلود
آموزش گام به گام برنامه نویسی AVR به زبان C

برنامه نویسی میکروکنترلرهای AVR با کامپایلر CodeVisionAVR. با توجه به درخواست های مکرر کاربران
آموزش AVR به زبان سی C

به نام خدا این وبلاگ درباره الکترونیک و میکرو کنترلر و برنامه نویسی آن می باشد. در این وبلاگ
آموزش گام به گام برنامه نویسی AVR به زبان C

وبلاگ تخصصی کامپیوتر - آموزش گام به گام برنامه نویسی avr به زبان c - وبلاگ تخصصی رشته کامپیوتر
دانلود کتاب آموزش سریع میکروکنترلرهای AVR

میکروکنترلرهای avr به زبان c با مبانی برنامه نویسی به زبان c آشنا خواهید شد و
دانلود کتاب آموزش میکرو کنترلر AVR به زبان C و برنامه Codevision به همراه پروژه های کاربردی

دانلود کتاب آموزش میکرو کنترلر avr به زبان c و برنامه به یک زبان برنامه نویسی
برچسب :