عکس مبارز اسطوره ای کتول عباس گالش-وقایع و رویدادهای آن زمان

عباس گالش مبارز اسطوره ای کتول:

لحظه به دار آویختن مبارز اسطوره ای کتول-عباس گالش

 در میان مردمان منطقه کتول و  استراباد حکایت عباس گالش همیشه رواج داشته است.این مبارز افسانه ای برای مردم منطقه به نمادی از شجاعت و  ایستادگی در برابر ظلم و بدل گشته است.حکایت این بزرگ مرد را همه ما از زبان پدربزرگ ،مادربزرگ هامون شنیدیم  که از مبارزات این دلاور تا اعدام و مرگ غم بار وی برای ما جوان ترها گفته اند و ما نیز همیشه با شوق و هیجان به داستان های آنان گوش دادیم .

 در موسیقی فولکور ما نیز بخشی به صورت منظومه خوانی با عنوان « منظومه عباس گالش» اختصاص داده شده است که در آن هنرمندان منطقه با ذوق و هنر خود به بازخوانی سرگذشت این قهرمان پرداخته اند. سرایندگان ما نیز در وصف وی شعر ها سروده اند و در میان مردم کوچه وبازار نیز ضرب المثل ها در باب این پهلوان رواج یافته است که همگی حالی از  روح بزرگ این بزرگ مرد دارد که چنین تاثیری در روج و جان،هنر و فرهنگ منطقه گذاشته است.

برای دانلود منظومه عباس گالش با تکنوازی کمانچه و صدای استاد عیسی فیوج کلیک کنید

عباس گالش و رویدادهای آن زمان:

داستان عباس گالش و  وقایع آن مربوط به اواخر دوران قاجار و اوایل حکومت پهلوی ست. در دوران یاد شده ضعف حکومت مرکزی در این منطقه و فقر عمومی زمینه ساز  سرکشی های مستمر گروه های پراکنده ای از راهزنان ترکمن گردیده و موجب سلب آسایش اهالی شده بود. این دسته از راهزنان درکسوت افرادی چند نفره و معمولاً شبها به ابادی ها و روستاهای استارباد شبیخون زده و علاوه بر غارت احشام و اموال مردم، زنان و دختران را نیز ربوده و به صورت گروگان انان را در صحراها و دشت های معروف صحرای ترکمن پنهان ساخته و گروگان های خود را جهت اخاذی اهالی بومی قرار داده و یا در بازارهای خیوه به عنوان برده به فروش می رساندند. این مسئله قرن ها به صورت سنتی مذموم و غیر انسانی، حیات اجتماعی اهالی را با مخاطرات جدی مواجه ساخته و پیوسته دامداران مناطق مرزی را در هاله ای از ترس و وحشت فرو می برد. در همین رابطه سراسر فرهنگ فولکلور این منطقه آکنده از مویه ها، باورداشتها و ضرب المثل ها وداستان هایی ست، که بازتاب رنج و تلخ کامی های بی حد و حصر این مردم بوده است.

بی جهت نیست که تا چند دهه پیش تر روخانه ی اترک نزد زنان و مردان سال خورده ی استان گلستان، مازندران، سمنان و شمال خراسان به عنوان نمادی از نفرت، مرگ و وحشت متجلی گردیده و به گمان بسیاری مامن و مخفیگاه اصلی راهزنان یاد شده بوده است. عباس گالش که به فراخور لقبش، دامداری از اهالی استارباد بوده، تفنگ برداشته و در دفاع از جان، مال و ناموس مردم یک تنه به مبارزه با راهزنان پرداخت. قهرمانی ها و رشادت های او انچنان هراسی در دل ایلغارچیان و آلامانچیان ایجاد نمود که تا مدت ها مانع از هرگونه اقدام چپاولگرانه ی آنها شده وامنیت را به این منطقه بازگرداند. پس از تشکیل واحدهای منظم ژاندارمری و سامان یابی امنیتی منطقه و گردن نهادن ترکمن ها به قوانین حکومت مرکزی ، عباس گالش به خاطر نفرت دیرینه اش همچنان به برخورد با آنان اصرار ورزید. این موضوع از نظر حکومت مرکزی ایران نوعی قانون شکنی قملداد شده و در نهایت باعث رویارویی او با افسران ژاندارمری و دستگیری و اعدام او گردید.

تصویری که از عباس گالش مشاهده میکنید مربوط به اعدام خزن انگیز این دلاور در اواخر دهه 1330 در میدان شهرداری گرگان ،میباشد. این تصویر برای اولین بار در نمايشگاه عكس يادگاران جرجان  که از تاريخ 1 الي 8 مهرماه سال 1385 در تالار فخرالدين اسعد گرگاني توسط سازمان ميراث فرهنگي استان گلستان برگزار شده بود توسط حاج مهدی فلسفی که خود از یادگاران استرآباد میباشد ،به معرض نمایش گذاشته شده بود.

با تشکر فراوان از پژوهشگران حوزه هنر و فرهنگ کتول آقایان عباسعلی فرهادی و محمدرضا برزگر به پاس زحمات بی دریغ این دو بزرگوار در شناساندن فرهنگ و هنر کتول.

منابع:

  • کتاب کوچ(بررسی موسیقی نواحی ایران)
  • مصاحبه


مطالب مشابه :


روستای ریگ چشمه(رق چیشمه)

روستای ریگ چشمه تصاویر روستاهای واقع در دهنه محمدآباد کتول، تصاویر روستای ماهیان/علی
آشنایی با موسیقی کتول

روستای ریگ چشمه(رق چیشمه) روستای موسیقی کتول.
دانلود آهنگ کتولی (شهر دلیران-علی آبادکتول)

روستای ریگ چشمه از آهنگ های زیبا که درکنسرت گروه نجوای کتول در اداره ارشاد شهرستان علی
استاد جواد معززی

روستای ریگ چشمه گنو روستای ییلاقی گرانبهایی برای دوتار نوازان نسل حاضر کتول می
روستاها و ییلاقات

گنو روستای ییلاقی توریستی علی آباد کتول گنو روستای ییلاقی توریستی علی آباد
عکس مبارز اسطوره ای کتول عباس گالش-وقایع و رویدادهای آن زمان

روستای ریگ چشمه(رق چیشمه) روستای عباس گالش مبارز اسطوره ای کتول:
زنده یاد استاد حاج حسن خان معززی

روستای ریگ چشمه(رق چیشمه) روستای حسن خان یادگار اوج دوره ی موسیقی مقامی کتول می باشد .
برچسب :