کوله پشتی


نگهداری از کوله پشتی

چیدن کوله پشتی و نگهداری از آن:

کوله پشتیها به دو دسته کلی تقسیم می شوند:
۱- کوله های کوهپیمایی (قله)
۲کوله های سنگ نوردی (فنی)

 

 

۱کوله های کوهپیمایی:

این کوله ها در اندازه های مختلفی دوخته و آماده می شوند که واحد آن لیتر است. زینی که در پشت کوله تعبیه می شود، فشار بار را به ناحیه کتفها و در صورت بستن کمربند کوله به بالای استخوان های لگن منتقل و در نتیجه از فشار وارده بر کمر و کتفها می کاهد. کوله ها عموماً دارای جیبهای بغل می باشند، اما در هنگام خرید باید سعی شود که عرض کوله از عرض بدن شخص بیشتر نباشد. در ضمن این نوع کوله ها برای کارهای فنی از جمله سنگ نوردی و یا حتی عبور از گذرگاههای باریک مناسب نمی باشد.

۲کوله های فنی:

عرض این نوع کوله ها از عرض بدن کمتر بوده و در اطراف آن جیبی که برجسته باشد کار گذاشته نمی شود. جنس این نوع کوله ها در مقابل کشیده شدن بر روی سنگها از نوع معمولی مقاومتر است. کم عرض بودن این کوله ها، به دلیل جلوگیری از درگیرشدنشان با سنگ به هنگام صعود دیواره ها و تنوره ها می باشد. 

مراقبت از کوله پشتی

۱- از حمل ظرف شیشه ای در داخل کوله ها خودداری کنید زیرا احتمال شکسته شدن و در نتیجه پاره کردن کوله ها و خرابی آنها می باشد. ضمن آنکه وزن این ظروف غالباً سنگین نیز می باشد.


۲- در حمل مواد نفتی و یا هر چیز دیگری که احتمال نشت آن می رود باید دقت شود. این نوع مواد باید داخل ظرف کاملاً آببندی شده قرار گیرند.


۳- به هنگام حمایت یا حمل کوله با طناب از دیواره توجه شود که طناب یا کارابین حتماً از داخل یکی از بندهای کتف و حلقه حمایت کوله عبور داده شود و تنها به بند حمایت اکتفا نشود.


۴به هنگام استراحت سعی شود پشت کوله که معمولاً مرطوب می باشد به سمت خورشید قرار گیرد تا رطوبت تا حدودی گرفته شود.


۵- در مواقع استراحت کوله را در جای مناسب قرار دهید تا از غلطیدن به پایین جلوگیری شود.


۶- چنانچه کوله پشتی شما کثیف شد می توانید آنرا با آب نیمگرم و صابون بشویید و از حرارت مستقیم به آن جلوگیری کنید. از شستن کوله با مواد شیمیایی (پودر رختشویی)، چنگ زدن و انداختن در ماشین لباسشویی خودداری نمایید زیرا مواد ضد آب آن بعد از مدتی از بین خواهد رفت.


۷هنگام مراجعت از برنامه حتماً کوله خود را از ظروف کثیف یا مواد غذایی مانده از برنامه و نیز لباسهای خیس و کثیف تخلیه کنید.


۸می توان کاوری جهت مراقبت از کوله در مقابل باران و خیس شدن آن تهیه کنیم. (پارچه ای ضدآب به اندازه سطح کوله تهیه و دور آن کش می دوزیم. هنگام حرکت در زیر باران و یا در مواقعی که کوله در بیرون چادر است می توان از آن استفاده کرد.)


۹چنانچه در کوله پشتی پارگی مشاهده کردید در اسرع وقت آن را ترمیم کنید.


۱۰- قبل از اجرای برنامه از سالم بودن کوله خود اطمینان حاصل کنید.


۱۱- اغلب مشاهده می شود که در برنامه های بلند مدت که مجبور می شویم کوله پشتی خود را داخل صندوق اتوبوسها و یا باربند قرار دهیم با مشکل کثیف شدن، خیس شدن و یا پاره شدن کوله مواجه هستیم. بهتر است کیسه ای برای حفاظت کوله تهیه کنیم.

 

نکاتی که در کوله بستن باید رعایت کرد

کوله پشتی باید توسط کسی که آن را حمل می کند بسته شود. یک کوله پشتی موقعی خوب بسته شده که ضمن حرکت اگر چیزی بخواهید، فوراً روی آن دست بگذارید. بنابراین: 
۱- سعی شود وسایل و پوشاکی را که در مواقع ضروری و کلاً در طول روز به آن نیاز نیست در قسمتهای زیرین کوله چیده شود و بهتر است برای جلوگیری از خیس شدن وسایل، مخصوصاً کیسه خواب و پوشاک، آنها داخل کیسه های پلاستیکی قرار داده شوند. پس از آن وسایل سنگین تر خود شامل کنسروها و ... را در راستای ستون فقرات از قسمت بالای لگن نزدیک به بدن در قسمت بالای کوله قرار دهید.

۲- مواد غذایی مورد نیاز در طول روز مثل قمقمه، آب، تنقلات، غذای بین راه، کمکهای اولیه، بادگیر، کلاه، دستکش، چراغ قوه، چاقو، لیوان، طناب انفرادی، یک عدد کارابین را در جیبهای بغل و درب کوله جای دهید.

۳- کوله پشتیها را بر اساس نوع برنامه و مدت آن انتخاب کنید. بنا بر یک ضرب المثل کوهنوردی قدیمی: "هرچه کوله شما بزرگتر باشد، شما هم وسایل بیشتری را با خود برخواهید داشت". حتی منضبط ترین کوهنوردان اگر امکان حمل کافی داشته باشند به سختی می توانند از برداشتن یک لیتر سوخت اضافی یا برداشتن یک کیسه خواب سنگین تر و گرمتر خودداری کنند. برعکس یک کوله کوچک نیز می تواند دردسرزا باشد. علاوه بر فشار آوردن بر کوله و درزهای آن به دلیل عدم تعادلی که دارد، هنگام حرکت مشکل ایجاد می کند. در ضمن هم در هنگام بستن و هم در هنگام حرکت انرژی بیشتری از انسان صرف می کند.

وسایل و پوشاک مورد نیاز در یک برنامه بلند مدت 
۱کیسه خواب 
۲کت پر 
۳زیر انداز 
۴- پیراهن و شلوار بادگیر 
۵کوله قله 
۶- کرامپون 
۷کلنگ 
۸قمقمه 
۹جوراب پر 
۱۰جوراب بیرون چادر 
۱۱- کلاه آفتابی و پشمی 
۱۲- پلیور و بلوز پشمی 
۱۳- لباس زیر اضافی 
۱۴- شلوار گرمکن 
۱۵وسایل دیگر: قطب نما، طناب انفرادی، کارابین، عینک آفتابی و توفان، درب بازکن کوچک، چاقو، کاسه، قاشق، مسواک، سوت و ... 
۱۶وسایل گروهی: چادر، کمکهای اولیه، چراغ خوراک پزی، ظروف، وسایل فنی، مواد غذایی و ...

 

   

 


 


مطالب مشابه :


مسئله 14 (کوله پشتی)

مسئله های برنامه نویسی - مسئله 14 (کوله پشتی) - حل مسائل مختلف دنیای برنامه نویسی
سفرنامه ویتنام (سایگون 1)

کوله پشتی نارنجی - سفرنامه ویتنام (سایگون 1) - هوای سفر دارم، کفشهایم را می پوشم و کوله پشتی ام
کوله پشتی

دیشب و پریشب، گفتگوی سردار رادان و فرزاد حسنی از برنامه "کوله پشتی" پخش شد. از نکات جالب بحث
کوله پشتی

طبیعت - کوه - گردشگری - کوله پشتی - طبیعتگردی کلمه ای زیبا تر از “همنورد” برای خطاب تو نیست.
راهنمای خرید کوله پشتی

کوله برنامه 1 روزه با 3 روزه فرق می‌کند، حجم وسایل در زمستان از تنظیم کوله پشتی روی بدن
مثلث طلایی آسیای میانه (سفرنامه ترکمنستان، ازبکستان و تاجیکستان)

کوله پشتی نارنجی - مثلث طلایی آسیای میانه (سفرنامه ترکمنستان، ازبکستان و تاجیکستان) - هوای
کوله پشتی و فرزاد حسنی !!

علاوه بر اینها خود برنامه کوله پشتی باعث گردید که در بخش های مختلفی از روند کاری صدا و سیما
کوله پشتی

کوله پشتی . در ميان وسايل کوهنوردي پس از کفش مهمترين وسيله کوله کوله مناسب بدن و برنامه
برچسب :