شرح فضا و جزئیات طراحی فضاهای ورزشی

ـ دیاگرام زیر شرح فضاها و روابط بین آن ها را در بخش خدماتی ویژه ی تماشاگران یک استادیوم یا سالن ورزشی متعارف و معمولی را نشان می دهد که می تواند با کوچک  یا بزرگ شدن ،فضاهای آن نیز با توجه به نیاز تغییر کند.

با بزرگ شدن استادیوم و افزایش تعداد تماشاگران همین شرح فضا در پلان یک طبقه و یا در چند طبقه تکرار می شود تا خدمات در هر بخش به صورت جداگانه صورت گیرد. همچنین این قسمت ها می توانند با هم ارتباط داشته باشند و به صورت مشترک خدمات دهند.

با کوچک شدن و کاهش تماشاگران مثلا زیر 2000 یا 1500 نفر ابتدا بخش های اورژانس و نمازخانه حذف می شود ، سپس ورودی و خروجی و بلیط فروشی در هم ادغام می شوند و انتظامات و سایر بخش های حذف شده به کل مجموعه اختصاص می یابد.

بخش های انتظامات ، فروشگاه و اورژانس بهتر است به صورت مجزا به بیرون ساختمان راه داشته باشند.

کنترل ورودی و خروجی توسط انتظامات ضروری است که می تواند به وسیله ی دوربین مدار بسته نیز صورت گیرد. درانتظامات استادیوم های بزرگ  بخش های مانیتورینگ و زندان موقت نیز وجود دارد.

تعداد و عرض تونل ها و راه های ورودی لابی به سکو و جایگاه تماشاگران به تعداد تماشاگران ، ماکسیمم تردد و شکل پلان و نحوه ی خدمات دهی بستگی دارد که در پروژه های مهم و بزرگ از فرمول های خاص محاسبه می شود تا زمان و حجم ورود و خروج تماشاگران بهینه باشد.

تعداد سرویس های بهداشتی نیز با تعداد تماشاگر در رابطه است و معمولا به ازای هر 50 تا 80 نفر تماشاگر یک سرویس بهداشتی در نظر گرفته می شود.

 

ـ جایگاه ویژه یا vip (very important person) در سالن های ورزشی و استادیوم ها برای مهمان ها و تماشاگران خاص طراحی می شود تا خدمات دهی به این افراد بهتر صورت گیرد. همچنین نیاز ارتباط این بخش با رختکن ها ، جایگاه خبرنگاران ، اتاق کنفرانس مطبوعاتی کنار زمین باعث جدا شدن این بخش از بقیه ی جایگاه تماشاگران می شود.

ورودی و خروجی ، لابی ، فروشگاه ، نمازخانه و سرویس بهداشتی مجزا از الزامات این بخش است و ممکن است اورژانس و انتظامات این بخش با بخش های خبرنگاران و بازیکنان مشترک باشد.

 ـ فیلمبرداری ، گزارشگری و پخش زنده از نیاز های اساسی ورزش امروز است.

اتاق گزارشگر و فلیمبردار باید در طول زمین و ترجیحا در وسط آن و مسلط به کلیه ی اتفاقات داخل و اطراف زمین باشد. فضای مورد نیاز برای کارگردانی و ارسال تصاویر زنده نیز باید در این بخش تعبیه شود.

راه ارتباط خبرنگاران و عکاسان به کنار زمین و اتاق کنفرانس مطبوعاتی باید محیا باشد. ورودی و خروجی این بخش نیز باید به خارج از استادیوم کاملا مجزا باشد و پارکینگ جدا هم برای این بخش در نظر گرفته شود.

 

ـ ورود و خروج بازیگران و تیم ها به داخل زمین از طریق یک تونل صورت می گیرد که به رختکن داوران و تیم ها راه دارد. علاوه بر این رختکن تیم ها به صورت مستقل هم می توانند به کنار زمین راه داشته باشد.

وجود یک اتاق یا بخش کوچک به عنوان کلاس علاوه برسایر بخش های رختکن در رختکن تیم ها الزامی است.

در استادیوم های بزرگ تر فضایی برای گرم کردن و تمرین ، بدنسازی ، جکوزی ، سونا و استخری کوچک هم در رختکن وجود دارد.

وجود لابی متحد یا جدا برای رختکن ها لازم است که باید به اتاق کنفرانس مطبوعاتی و جایگاه ویژه هم در ارتباط باشد. این ارتباط ها به وسیله ی چند راهرو معمولا تامین پذیر است.

پارکینگ اتوبوس های تیم ها و داوران معمولا در داخل ساختمان ساخته می شود تا ورود و خروج بازیکنانو داوران در قبل و بعد بازی به راحتی و امنیت بیشتر صورت گیرد.

 

 

ـ در پروژه های بزرگ و خاص بخش های خاصی برای نیروهای امنیتی ، آتش نشانی و اورژانس وجود دارد که همه ی این بخش ها به بیرون استادیوم و کنار زمین راه دارند.

کلیه این فضا ها می تواند با افزایش ، کاهش و تغییر نیاز و تغییر ویژگی های فرهنگی و اجتماعی در زمان و مکان متفاوت تغییر کند.

 

 

 

 


مطالب مشابه :


پلان مجموعه فرهنگی ورزشی شهدا همدان

پلان مجموعه فرهنگی ورزشی شامل فضاهایی مثل استخر سالن های ورزشی مانند ایروبیک و
پلان مجموعه فرهنگی ورزشی شهدا همدان

standard&boushehr&civil - پلان مجموعه فرهنگی ورزشی شهدا همدان - علمي - فرهنگي - سياسي - اجتماعي - ورزشي
نقشه های اتوکدی مجتمع ورزشی سری اول

مجتمع ورزشی رو در قالب اتوکد قرار بدم.این فضاها شامل سایت کلی مجتمع،سالن های پلان حجم
شرح فضا و جزئیات طراحی فضاهای ورزشی

با بزرگ شدن استادیوم و افزایش تعداد تماشاگران همین شرح فضا در پلان در سالن های ورزشی و
نقشه های اتوکدی مجتمع ورزشی سری چهارم

اسم :سالن ورزشی 3 حجم: 393kb اسم :سالن شنا 2 حجم:1.41mb دانلود. اسم : سایت پلان حجم:2.54mb کد :2056 قیمت :
کارنامه ورزش بخش پلان در سالی که گذشت

میخواهیم کارنامه سالانه ورزش بخش پلان که متولی آن را نمایندگی سالن ورزشی که قرار بود در
مطالعات سالن مد و فشن

دانلود پروژه های معماری www. irannb.com - مطالعات سالن مد و فشن - بزرگترین مرجع پروژه های معماری با
اتووود کلاسیک ـ سالن اجتماعات و نمازخانه ی کریسگی ـ ارو سارینن

پلان سالن اجتماعات با گنجایش 1238 نفرعبارت است از یک مثلث متساوی مطالعات رساله فرهنگی ورزشی
مجموعه ورزشی آبی المپیک ۲۰۱۲ لندن – شاهکاری دیگر از زاها حدید

مجموعه ورزشی ورزش قابلیت دید مستقیم از هر طرف سالن و برای دانلود کلیه پلان ها
برچسب :