آکادمی هنرهای جهان؛ مهد فرهنگ‌های گوناگون در شهر کلن

مرکز فرهنگی "آکادمی هنرهای جهان" در ژوئن سال ۲۰۱۲ تشکیل شده و یکی از اهداف آن، معرفی آثار هنرمندان بین‌المللی با فرهنگ‌های گوناگون در شهر کلن است. علی صمدی احدی، کارگردان ایرانی یکی از اعضای این نهاد است.

شناسایی فرهنگ‌های گوناگون و متنوع‌کردن برنامه‌های هنری ـ ادبی ـ سینمایی شهر کلن در مقیاس بین‌المللی، انگیزه‌ی اصلی تشکیل "آکادمی هنرهای جهان" در شهر  کلن است. برای زیگرید گارایز (Sigrid Gareis)، مدیر کل مرکز فرهنگی "آکادمی هنرهای جهان"، این نهاد از ویژگی‌ نمونه‌واری برخوردار است. او در این باره می‌گوید: «محور اصلی کار ما، پرداختن به جنبه‌های ملی ـ فرهنگی مثل آکادمی فرانسه یا آکادمی هنرهای برلین نیست. هدف ما به طور مشخص، معرفی فرهنگ جهانی است.»

هنر در بوته‌ی سیاست

لیائو ایوو، نویسنده‌ی چینی و روی جلد کتابش با عنوان

لیائو ایوو، نویسنده‌ی چینی و روی جلد کتابش با عنوان "یک صدو یک ترانه"

به گفته‌ی مدیر مسئول امور فرهنگی شهر کلن، گئورگ کاندر (Georg Quander)، این آکادمی بخش‌های گوناگون فیلم، رقص، ادبیات، هنرهای تجسمی و موزیک را دربرمی‌گیرد. اعضای این مرکز فرهنگی که از سوی "کمیته‌ی انتصاب" برگزیده شده‌اند‌، علاوه بر دارا بودن "کیفیت حرفه‌ای"، نماینده‌ی فرهنگ‌های گوناگون نیز هستند. این هیات ۱۳ نفره، ابتدا برای مدت ۵ سال انتخاب شده‌اند.

مدیر مسئول امور فرهنگی شهر کلن در این باره می‌گوید: «ما می‌خواهیم نهادی فعال پایه‌گذاری کنیم که پاسخگوی تحولات فرهنگی جاری است، جنبه‌های گوناگون فعالیت‌های اجتماعی شهر را بازمی‌تاباند و به زندگی هنری ـ فرهنگی کلن و ایالت نورد راین‌وستفالن شکل می‌بخشد.»

به نظر زیگرید گارایز، این آکادمی قرار است "برنامه‌های سیاسی" نیز طرح‌ریزی کند: «نشست‌های آغازین تشکیل این آکادمی که در ماه ژوئن برگزار شد، نشان داد که اعضای فعال این مرکز، جنبه‌های سیاسی مسايل فرهنگی را هم مورد توجه قرار می‌دهند.»

لیائو ایوو (Liao Yiwu) یکی از این اعضا است. این نویسنده‌ی چینی چند سال پیش‌،  پس از گذراندن دوران محکومیت زندان خود، تحمل شکنجه و تضییقات دولتی به آلمان پناهنده شده است. ایوو که امسال به دریافت جایزه‌ی صلح "اتحادیه‌ی کتابفروشان آلمان" نائل آمد، در آثار خود با دیدی انتقادی به شرایط اجتماعی ـ سیاسی چین و قشری که در حاشیه‌ی جامعه زندگی می‌کند، می‌پردازد.

زیگرید گارایز، مدیر کل مرکز فرهنگی

زیگرید گارایز، مدیر کل مرکز فرهنگی "آکادمی هنرهای جهان"

علی صمدی احدی نیز یکی دیگر از اعضای این گروه است. او در سن ۱۳ سالگی برای فرار از خدمت سربازی در دوره‌ی جنگ بین ایران و عراق، به آلمان پناهنده شد. نخستین فیلم مستند او با عنوان "بچه‌های از دست‌رفته"، جایزه‌ی "فیلم آلمان"  در سال ۲۰۰۶ را برای او به ارمغان آورد. صمدی در آلمان در رشته کارگردانی فیلم تحصیل کرده است.

سایر اعضای این مرکز فرهنگی، سینماگر زن هندی، مادوسری دوتا (Madhusree Dutta) ، طراح رقصی از ساموآ (جزیره‌ای در نیوزلند) به نام لمی پونیفاسیو  (Lemi Ponifasio) و طراح برنامه‌های هنری و فرهنگی از اسرائیل، گالیت ایلات (Galit Eilat) است.

آغاز کار آکادمی

فعالیت‌های "آکادمی هنرهای جهان"، از ماه اکتبر آغاز خواهد شد. "اعضای عادی" این مرکز در آغاز کار، وظیفه‌ی برنامه‌ریزی فعالیت‌های اصلی آن  را به‌عهده دارند. قرار است در چارچوب طرح‌‌های "اهدای بورس‌های اقامتی" در کلن، هر ساله چند هنرمند غیرآلمانی در این شهر اقامت کنند.

این آکادمی هم‌چنین طرح‌های هنرمندان کشورهای دیگر را که از ویژگی‌های بین‌المللی برخوردارند، به مرحله‌ی اجرا خواهد گذاشت. از ماه اکتبر نیز "آکادمی جوانان" این مرکز تشکیل خواهد شد که فعالیت‌های آن را  جوانان مهاجرتبارهمراهی می‌کنند.

بودجه‌ "آکادمی هنرهای جهان"، از سوی ایالت نورد راین وستفالن و شهر کلن تامین می‌شود. ایالت یاد شده سالانه ۱۵۰ هزار یورو و شهر کلن سالانه یک میلیون یورو در اختیار این مرکز قرار خواهند داد.


مطالب مشابه :


پایان نامه طراحی "دانشکده معماری"

مدرسه هنر و معماری در طول ترم ، سير کامل برنامه تا طرح يک واحد آموزشي خانه ی فرهنگ
دانشگاه علمی کاربردی وحد 13

هنر و ورزش آکادمی ملی المپیک و پارا دانشگاه جامع علمی کاربردی مرکز فرهنگ و هنر واحد 13
گزارش بازدید از چاپ سیلک

هنر و ادبیات آکادمی روابط دانشگاه علمی – کاربردی واحد فرهنگ و هنر
دانلود کتاب فرهنگ و هنر پایه اول متوسطه

دانشگاه آزاد واحد آکادمی روانشناسی مهران عاصفی کیا کتاب فرهنگ و هنر پایه اول
اساس نامه انجمن علمی روابط عمومی مرکز آموزش عالی فرهنگ وهنر واحد یک مازندران

اساس نامه انجمن علمی روابط عمومی مرکز آموزش عالی فرهنگ وهنر واحد آکادمی کنترل و ) 4
مسابقه‌ی داستان نویسی علمی‌تخیلی با موضوع صلح ‌پایدار

معماری دانشگاه آزاد اسلامی واحد آکادمی فانتزی و علمی ای در حیطه فرهنگ و هنر و
آکادمی هنرهای جهان؛ مهد فرهنگ‌های گوناگون در شهر کلن

فرهنگ و ادبیات آلمانی آکادمی کلن, هنر واحد پول یورو (€)
هویت فرهنگی

راحتی فرهنگ و تمدن خود و فیلمسازی ، آکادمی هنر واحد تلویزیونی و
برچسب :