آشنایی با پرنده آوازه خوان طرقه

طرقه چنانکه در افسانه‌های قدیمی خراسان آمده است، نام پرنده‌ی کوچکی است که قصد پرواز و رسیدن به خورشید را داشت و برای این کار باید هزار اسم خدا را از بر می‌کرد تا از سوختن در گرمای خورشید در امان باشد، بنابراین تمام اسم‌ها را از بر کرده و در حال بالا رفتن ذکر می‌کرده ولی در نزدیکی خورشید اسم هزارم خدا را فراموش کرده و می‌سوزد

 

 طرقهنام پرنده ای که در اخرین قدم مانده به خورشید به خاطر از یادبردن یکی از اسامی خدا بالهایش سوخته.

درباور اهالی موسیقی در شمال خراسان ،تورغه عاشق ترین پرنده است. این طایر فرخنده بال ،پس از رنجهای فراوان "هزار و یک" اسم الهی را می آموزد و با استفاده از آموزه های معرفتی تا دیار دوست بال  می زند و جلوه ای از جمال یار می گردد.

می گویند تورغه از جمله مرغانی بوده که در محضر سلیمان نبی سلام الله علیها توفیق حضور و خدمت داشته است.  این مرغ عاشق ،با معارفی که از سر چشمه فیض سلیمان بهره گرفته ،عاشق تر ازهر زمانی شیفته دیدار یار میشود . . سلیمان به "تورغه "یادآور می شود که باید "هزارو یک "رذیله اخلاقی را از وجود خود پاک کنی و با ضمیری خالص و پاک "هزار و یک "اسم الهی را در خود ملکه گرداند.در این صورت قدرت پرواز تا اوج را پیدا کرده می تواند به دیدار جمال یار نایل شود. "تورغه "مسیر پر مخاطره "پرواز تا اوج "را بر می گزیند و با جد و جهدی شگرف دستورات استاد خود را پی می گیرد . او می آموزدکه باید ساحت اندیشه را از آنچه غیر دوست می باشد ،پاک کند تا به هزارو یکمین "اسم دوست برسد وبا قدرت این نام ملکوتی پرواز تا لاهوت دیدار را تجربه کند . روزها از پی هم میگذرد و تورغه مصمم تر از دیروز در تفکر لاهوتی ترین پرواز هاست . سلیمان در آخرین مرحله به او می آموزد که باید "نیست " شود و آموزه ی نهایی را از "عدم" آغاز کند و به او  هشدار می دهد که مبادا درهوای پروازش خیالی از غیر پیدا کند.

تورغه به لحظه پرواز می رسد . بال می گشاید ، بال می بندد و پرواز ... و با هر بال زدنی  اسمی از اسماء جناب دوست ! این پرواز ملکوتی تا آستانه  حضور و دیدار جمال محبوب تداوم می یابد،اما در آستان نورانیت جمال "تورغه " از بیان "هزارو یکمین " اسم باز می ماند ... و هبوطی دیگر.

اوج و فرود در پرواز "تورغه " آن مقدار تداوم می یابد که پری برای پرواز در بالهای تورغه نمی ماند !و تورغه درمانده و حیران در اندیشه این هبوط، در می یابد که اکنون به آن "عدم" که سلیمانش یاد آور شده بود واصل شده است . سلوکی دیگر و سیری مجدد و ذکر هزارو یک اسم دیگراز اسامی یار به همراه پروازی خجسته که بی فرود است و هبوطی در بر ندارد.

 


مطالب مشابه :


طرقه

طرقه ها در گندم زارها لانه سازی می کنند و این عامل باعث شده تا جوجه های ان به راحتی پیدا شود
خانواده توکا : دم چتری - طرقه کوهی - طرقه بنفش - دم سرخ پشت بلوطی - دم سرخ سیاه

پرندگان ایران - خانواده توکا : دم چتری - طرقه کوهی - طرقه بنفش - دم سرخ پشت بلوطی - دم سرخ سیاه
طرقه

طرقه یا جل نام پرنده ای است که شبیه گنجشک بوده ولی در سایز بزرگتر.به طرقه ، گنجشک صحرایی نیز
طرقه

در بسیاری از پرنده فروشی ها یا در خیلی از مغازه ها یا جاهای دیگه پرنده ای می بینید که در یه
آشنایی با پرنده آوازه خوان طرقه

طرقه چنانکه در افسانه‌های قدیمی خراسان آمده است، نام پرنده‌ی کوچکی است که قصد پرواز و
نگهداری و پرورش طرقه

طرقه یا جل نام پرنده ای است که شبیه گنجشک بوده ولی در سایز بزرگتر.به طرقه ، گنجشک صحرایی نیز
پرنده ی پرستو

پرستو از پرنده های مهاجر است و در فصل گرما به مناطق شمالی و در فصل سرما به مناطق جنوبی طرقه
ژینوس و طرقه و ققنوس

طرقه نام پرنده ای است سخنگو، که داستان عشق او را اهل خراسان از روزگاری دور سینه به سینه نقل
روش رام کردن پرندگان

روش رام کردن پرندگان. يکي از مهم ترين ويژگيهاي يک پرنده زينتي آوازخوان ، اهلي بودن و يا رام
فروش طرقه (پرنده آواز خوان) - جوجه پرنده"فروش طرقه"فروش طرقه - آگهی

¶@¶فروش رسمی کبوتر kabotar¶@¶ - فروش طرقه (پرنده آواز خوان) - جوجه پرنده"فروش طرقه"فروش طرقه - آگهی
برچسب :