اخبار میراث فرهنگی استان

تخریب یک باغ نمونه در ایذه توسط شرکت خطوط لوله نفت اصفهان سه شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۰ ساعت ۲۲:۰۷ تخریب یک باغ نمونه در ایذه توسط شرکت خطوط لوله نفت اصفهان   در طی عملیات شرکت خطوط لوله نفت و مخابرات ایران - منطقه اصفهان که در کیلومتر ۱۸۵ انجام گرفته است حجم عظیمی از خاک برداری و خاک ریزی در محل عبور جریان آب و آبراهی که طرح مذکور از آن تغذیه می شده است وارد شبکه ایستگاه پمپاژ شده و شبکه آبیاری قطره ای طرح ۳ هکتاری گوجه فرنگی را مسدود نموده و سبب خسارت سنگین معادل ۸۸۰ میلیون ریال به این باغ الگویی شده است. 

هژیر کیانی کارشناس ارشد مکانیزاسیون و سرپرست این گروه پژوهشگر در گفتگو با خبرنگار آژانس خبری بختیاری (ایبنا نیوز)، کشت اورگانیک گوجه فرنگی با روش مکانیزه و نوین آبیاری تحت فشار نواری برای نخستین بار در شمال شرق خوزستان و با اهداف اقتصادی و پژوهشی و زیست محیطی با مشارکت بانک کشاورزی و جهاد کشاورزی دهدز و ایذه توسط جمعی از جوانان فارغ الاتحصیل و پژوهشگر در منطقه ی قلعه سرد و پس از یک سال پژوهش اجرا شد. عضو سازمان نظام مهندسی و منابع طبیعی کشور گفت: شرایط اقلیمی مناسب دهدز، آب و خاک مناسب و کافی در منطقه ی دهدز شرایط بسیار خوبی را برای کشت های بهاره صیفی ایجاد نموده است. از آنجایی که تجربه ی چندین ساله کشت صیفی به روش سنتی توسط کشاورزان منطقه و عملکرد خوب آن انگیزه ای برای اجرای چنین طرحی نوین، علمی کاربردی و پژوهشی با هدف ترویج آن در بین کشاورزان به حساب می آید.

این طرح با هدف افزایش راندمان آبیاری که تا ۹۵ درصد سبب استفاده بهینه در مصرف آب می شود. افزایش سطح زیر کشت تا ۲۰ برابر روش سنتی، افزایش تولید تا ۵۰ برابر کشت سنتی ایجاد اشتغال که در صورت به بار نشستن و عدم تخریب آن توسط شرکت نفت، می توانست الگوی بسیار خوبی برای رفع معظل بیکاری منطقه و افزایش سطح معیشت مردم باشد. همچنین چند مقاله پژوهشی در حین اجرای این طرح در حال انجام بود. وگوجه فرنگي رقم هاي P.S - ايتاليايي و رقم فلات ايراني پس از یک سال پژوهش رقم های با عملکرد بالا و مناسب برای کشت در این منطقه تشخیص داده شدند. کیانی گفت: پیشرفت علمی این طرح و دستاوردهای بسیار خوب آن امیدواری های بسیاری را در منطقه دهدز با جمعیت ۳۰ هزار نفری جهت ایجاد یک الگوی مناسب کشت در بخش کشاورزی، با هدف افزایش تولید و توسعه بخش باغداری و رفع بیکاری به شکل پایدار و ایجاد اشتغال مولد به وجود آورد که متاسفانه به دلیلی بی توجهی شرکت خطوط لوله نفت و مخابرات ایران- منطقه اصفهان حجم عظیمی از مواد گچی و آهکی در طی عملیات خاکبرداری و خاک ریزی با طول ۱۰۰متر، عر ض ۱۰ و ارتفاع ۳ متر در آبراه چشمه ی "آب چنار" قلعه سرد انجام گرفته و در هنگام آبیاری شبانه (طبق توصیه های علمی و فنی کارشناسان طرح) ناگهان حجم عظیمی از گل و لای انباشته از مواد آهکی و رسی در اثر عملیات شرکت نفت وارد شبکه شده و کلیه قسمت های شبکه آبیاری تحت فشار را مسدود می نماید. این چشمه مورد استفاده بیش از ۴۰باغدار و کشاورز بهره بردار و همچنین آب شرب بیش از ۱۰۰۰۰ راس دام را تامین می نموده است. 


به گفته خرمیان کارشناس ارشد زراعت و اصلاح نباتات و مشاورین طرح، به دلیل انسداد شبکه،توام شدن بی آبی و افزایش اسیدیته خاک در اثر این عملیات با موعد گل دهی گیاه گوجه فرنگی بیش از ۹۵ درصد خسارت به طرح مذکور وارد شده است.

خرمیان گفت: این طرح به شکل کاملا مکانیزه طراحی و اجرا شده بود که با توجه به دستاوردهای مزرعه ی پژوهشی این گروه در سال گذشته پیش بینی می شد عملکرد محصول در هر هکتار بالای یکصد تن باشد که متاسفانه بی احتیاطی مجریان پروژه ی سنگ و سیمان شرکت نفت در محل آب راه و در نزدیکی چشمه سبب خسارت هنگفت به این طرح شده است. هژیر کیانی گفت: کارشناسان و بازرسان شرکت نفت و همچنین مدیر جهاد کشاورزی دهدز و ایذه، ناظرین و مسئولین محلی نیز از طرح بازدید و طی یک صورتجلسه خسارت وارد شده توسط شرکت نفت را تایید نموده اند که متاسفانه شرکت نفت منطقه اصفهان تا کنون خسارت وارد شده را پرداخت ننموده است. وی گفت: با توجه به سرمایه گذاری انجام شده بیش از ۸۸۰ میلیون ریال خسارت به این طرح وارد شده است که از مدیر محترم شرکت خطوط لوله نفت و مخابرات ایران آقای زیار، انتطار داریم تا دستور لازم برای پرداخت خسارت صادر نمایند تا این گروه پژوهشگر بتوانند در سال زراعی جاری و پیش از فروردین ۹۱ طرح خود را احیاء و ادامه دهند. لازم به ذکر است دهدز در شمال شرقی ترین نقطه استان خوزستان مرز مشترک استان های چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد است به گفته کارشناسان یکی از مساعد ترین نقاط برای کشاورزی و باغداری در ایران است و به سبب اختلاف ارتفاع ۸۰۰ تا ۳۳۰۰ متر از سطح دریا، میانگین بارش ۷۰۰ تا۹۰۰ میلیمتر و وجود بیش از ۵ میلیارد متر مکعب ذخیره آب های سد کارون ۳ و ۴ در این منطقه، دهدز را به پرآب ترین شهر خاور میانه تبدیل نموده است.


مطالب مشابه :


استان خوزستان

استان خوزستان با مساحت ۶۴٬۰۵۷ کیلومتر مربع در شرکت ملی مناطق نفت‌خیز طراحی وب سایت.
آگهی گاز بید بلند

استان خوزستان حضوری و یا مراجعه به سایت شرکت به نشانی www.nigc خوزستان شرکت نفت
اخبار انتصابات استان

حمید دریس مدیرعامل شرکت نفت و وشکوفایی صنایع استان خوزستان مهم سایت خبری
هواپیمایی نفت استخدام می‌کند

سایت نفت نیوز در پایداری تاسیسات شرکت نفت نیروهای بومی در استان خوزستان کادر
اخبار روز خوزستان

حل اختلاف استان خوزستان سلب شرکت نفت مشغول حفاری سایت عصردنا نوشت
اخبار میراث فرهنگی استان

کارشناسان و بازرسان شرکت نفت و استان خوزستان مرز مشترک استان های سایت خبری
آگهی گاز بید بلند

استان خوزستان، کیلومتر 33 حضوری و یا مراجع به سایت شرکت به نشانی خوزستان شرکت نفت
اخبار روز خوزستان

وی که در جمع روسای hse شرکت‌های 9 گانه تابعه شرکت ملی مناطق نفت استان خوزستان سایت خبری
آگهی توزیع برق خوزستان

در محدوده استان خوزستان kepdc.co.ir ، سایت شرکت توانیر برق خوزستان دبیرخانه شرکت
اخبار استانداری خوزستان

مدیرعامل و سرمربی صنعت نفت آبادان با از آخبار متنوع از استان خوزستان سایت خبری
برچسب :