آسفالت رنگی-دستور العمل ساخت آسفالت رنگی-راه و راهسازی

آسفالت رنگی از رویا تا واقعیت با رنگدانه های آلمانی شرکت رنگچی :

رنگدانه‌هایی است که قرار است از این پس لابه‌لای ذرات قیر بنشیند تا برای از بین بردن سیاهی یک‌دست سطح جاده‌ها از قوطی‌های رنگ، کارگران قلم مو به دست، ماشین‌های رنگ‌پاش و رنگ‌کاری چند‌باره آسفالت‌ خیابان‌ها بی‌نیاز شویم.

 51iqbuhzr7f5yjxdt8jm.jpg

به ‌دنبال ارائه و تولید آسفالت رنگی توسط شرکت رنگچی در کشور، از این پس این امکان وجود دارد که برای مشخص کردن محل عبور عابران پیاده، مشخص کردن بخش‌های مختلف بزرگراه‌ها، سطح سرعت‌گیر‌ها، کشیدن حصار در جاده برای مشخص کردن مسیر ویژه دوچرخه سواری و پیاده روی و محوطه های ورزشی و... از آسفالت رنگی به جای رنگ کردن سطح آسفالت استفاده کرد.

استفاده از آسفات رنگی هم دارای زیبایی بهتر و خاصیت اطلاع‌ رسانی بالاتری است و هم اینکه این آسفالت از ثبات رنگ بیشتری در مقایسه با رنگ کردن متوالی آن برخورداراست.

بالا بردن ضریب ایمنی جاده از دیگر محاسن آسفالت رنگی است که هنگامی ‌که سطح آسفالت را رنگ می‌کنیم، اصطکاک میان سطح و لاستیک ماشین کاهش می‌یابد و این مسئله به‌خصوص در مواقعی که هوا بارانی و جاده لغزنده است خطر بیشتری را به وجود می‌آورد، اما استفاده از آسفالت رنگی این مشکل را نیز مرتفع می‌کند.

صرفه‌جویی در میزان انرژی الکتریکی مورد نیاز برای روشن کردن سطح جاده‌ها در شب یا در مسیر‌های خاص همچون تونل‌ها از دیگر مواردی است که استفاده از آسفالت رنگی در جاده‌ها را موجه جلوه می‌دهد.

با استفاده از آسفالت رنگی در تونل‌ها هزینه انرژی روشنایی مورد نیز تا 30درصد کاهش می‌یابد

و مجموع  این عوامل باعث شده تا شهرداران محترم کشور و مهندسین و طراحان بخش های عمران و شهر سازی در پی دستیابی به تکنولوژی تولید آسفالت رنگی باشند.

تکنولوژی تولید قیر‌ رنگی مربوط به دهه 80 میلادی است و استفاده از آسفالت رنگی در کشور‌های اروپایی سال‌هاست که شیوه‌ای متداول است اما این شیوه با وجود برخورداری از یک تکنولوژی نه چندان پیچیده با یک تأخیر30 ساله به کشور ما رسیده است.


 

قیر، پسمانده‌ای است که از نفت خام به دست می‌آید. و نفت خام در برج تقطیر در 2مرحله تقطیر می‌شود. در مرحله اول مواد سبک مانند بنزین و پروپان در فشار اتمسفری از خوراک اولیه جدا می‌شوند و در دومین مرحله تقطیر که در فشاری نزدیک فشار خلأ صورت می‌گیرد، ترکیبات سنگینی چون نفت سفید و گازوئیل از ترکیب اولیه جدا می‌شوند. در نهایت آنچه از این 2مرحله تقطیر باقی می‌ماند، نانو‌کامپوزیتی است که از ذرات بسیار ریز جامد (آسفالتن) که در سیالی (گریس مانند ) مالتن.غوطه ‌ورند، تشکیل شده است و به آن قیر می‌گویند.

در مرحله بعد رنگدانه‌ قرمز آسفالت با افزودن اکسید آهن به قیر از پیگمنت های قرمز لنکسز آلمان ( بایر ) به دست می‌آید.

به گفته متخصصین برای تولید قیر رنگی استفاده از رنگدانه‌های معدنی ارجحیت دارد، چراکه رنگدانه‌های آلی در برابر تابش آفتاب از بین می‌روند و آسفالت به مرور زمان رنگ اولیه خود را از دست می‌دهد. ولی با استفاده از رنگدانه های اکسید آهن آلمانی ( بایفروکس ) تا زمانی که آسفالت در سطح معابر پایدار باشد رنگ آن نیز پا یدار خواهد بود.

شرکت رنگچی شیمی  تنها نماینده این رنگدانه ها در ایران افتخار دارد که  با تلاش مدیریت و متخصصین خود و با همکاری چند مجری تولید آسفالت در جهت معرفی و آشنایی دست اندر کاران این صنعت در کشور و همگامی با تکنولوژی روز دنیا اقدام به ارائه آسفالت قرمز در چند شهر و منطقه نماید .

برخی نمونه های اجرا شده شامل : سازمان عمران اصفهان – دانشگاه آزاد سمنان – شهرداری تهران ( بلوار کشاورز )

شرکت رنگچی ( بر خلاف نظر برخی از شرکت های مدعی برای پیچیده کردن این صنعت در بیان محدودیت تکنولوژیکی که  موجب محدودیت در تصمیم‌گیری نیز می‌شود،) آسفالت رنگی را صنعتی انجام شدنی و در دسترس دانسته و آن را ثابت نیز کرده است . و حالا که این فناوری تولید را داریم و مزایای استفاده از آسفالت رنگی هم کاملا روشن است، دلیلی وجود ندارد تا خودمان را از مزایای این روش محروم‌ سازیم.

البته مقرون به صرفه بودن این روش از دیگر روش ها را نیز از مزایای آن برمی‌شماریم .

با این وجود به گفته کارشناسان قیمت تمام شده آسفالت رنگی در مقایسه با رنگ کردن آسفالت کمتر خواهد بود و این نکته‌ای است که علاوه بر زیبایی، دوام و امنیت جاده استفاده از این نوع آسفالت را در مناطق خاص موجه می‌کند.

 ==================================================

دستور العمل ساخت آسفالت رنگی

رنگ

رنگ مسیر را نشان میدهد

طبیعت و انسان دردنیای رنگ زندگی می کنند. مسیرها، جاده ها و میادین عمومی انواع گسترده ای از مناظر شهری و طبیعی را به روی ما می گشایند.

از روزهایی که زمین زیرپای ما و چرخها به رنگهای خاکستری محدود می شد، گذشته است و طراحی مناظر شهری و مدرن به دلیل المانهای طراحی رنگی شده اند. بتون آسفالتی رنگی و علامات ترافیکی روی آسفالت رنگی که مسیری را نشان می دهند، مناطق و میادین را تزیین کرده اند. تنالیته های قوی و ملایم، با محیط اطراف ما ـ با رنگهایی که در زندگی ما وجود دارند ـ سازگاری یافته اند. 

دنیای رنگها

موفقیت تشکیلات ما در بازار بعنوان تولید کننده رنگدانه های معدنی در دنیا میتواند در تجربه 80 ساله ما نهفته باشد. ما خودمان را در جهت برآورده ساختن دقیقترین نیازمندهای بازار هدایت کرده ایم، و بنابراین به صورت مداوم از مزیت آگاهی از فنون و معلومات بهره می بریم. رنگدانه های با کیفیت ما توسط بسته بندی کامل از مدیریت کیفی تا مشاور اختصاصی جهت کاربرد آن پشتیبانی می شود.

مشتریان ما میتوانند پالتهای رنگدانه ها را برای رنگ آمیزی مخلوطهای قیری بعنوان مواد خام برای بتن آسفالتی و آسفالت چسبنده انتخاب کنند. طیف رنگدانه های ما از رنگدانه های روشن تا رنگدانه های مقاوم در برابر عوامل جوی با ثبات رنگی بالا که دوام بلند مدت رنگ را در هر نوع کاربردی تضمین می کند، می باشد. 

رنگدانه های رنگی

رنگدانه های معدنی مانند اکسید آهن قرمز، اکسید کروم یا رنگدانه ها با فاز مخلوط شده برای رنگ آمیزی مخلوطهای قیری ایده ال می باشند. با توجه به طیف وسیع رنگی، شرکت LANXESS نیز بیشترین آزادی عمل را دارا می باشد ، و رنگها تنها توسط مخلوط قیری مورد استفاده تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.


مخلوط قیری استاندارد سیاه  با استفاده از رنگدانه های قرمز اکسید آهن پایدار در برابر حرارت با ثبات رنگی بالا، رنگی می شوند.جایگزین هایی برای رنگهای قرمز با استفاده از اکسید کروم سبز یا اکسید آهن زرد که در برابر حرارت پایدار میباشد وجود دارد.

با استفاده از مخلوطهای قیری ویژه با رنگ روشن، طیف رنگی می تواند شامل سطوح سفید نیز بشود. اکثر تولید کنندگان امروزه این نوع رنگهای مخلوط قیری را عرضه می کنند. علاوه بر رنگدانه هایی که تقریباً ذکر شد، اکسید آهن زرد، قهوه ای یا سیاه نیز می توانند با مخلوط قیری روشن استفاده بشوند. محدودیتهای معین در مورد ثبات حرارتی، باید در دمای اختلاط بالاتر از 180 ـ 160 مشاهده شود که در تولید آسفالت چسبنده روی میدهد.


درصدهای اختلاط آسفالت رنگی

مهمترین رنگدانه های معدنی LANXESS Deutschland GmbH برای رنگ آمیزی بتون آسفالتی و آسفالت چسبنده :

درجه مخلوط قیری

سایه رنگی

رنگدانه توصیه شده

غلظت توصیه شده رنگدانه(%)

مخلوط قیری استاندارد

قرمز

Bayferrox® 130

4 ـ 3

زرد

-

-

قهوه ای

-

-

سبز

-

-

مخلوط قیری اختصاصی با رنگ روشن

قرمز

Bayferrox® 130

2 ـ1

زرد

Bayferrox® 3950

2 ـ1

قهوه ای

Bayferrox® 645 T

2 ـ1

سبز

Chrome Oxide Green GN

2 ـ1

افزودن رنگ

یک سؤال مهم، خصوصاً در مواجه با مقادیر بالایی از اکسید آهن قرمز مورد استفاده، این است که چگونه میتوان رنگدانه ها را به مخلوط با سهولت بیشتری افزود. دو نوع فرآیند مختلف بسته به نوع نیازمندی استفاده می شود.  

 

1- قیر رنگی

   قیر رنگی از اختلاط قیر با رنگدانه ها بدست می آید که این رنگدانه ها به دو دسته آلی و غیرآلی تقسیم می شوند. رنگدانه های غیرآلی مانند اکسید آهن، اکسید کروم، دی اکسید تیتانیوم و رنگدانه های مخلوط (مثل کبالت آبی) برای رنگی کردن مخلوطهای قیری مناسبند. این رنگدانه ها در هر شرایط آب و هوایی پایدار هستند اما رنگدانه های آلی که از حشرات و گیاهان استخراج می گردند در برابر حرارت و شرایط آب و هوایی ناپایدار، گران قیمت و برای اختلاط با قیر نامناسبند.

   مهمترین نوع رنگدانه های آلی، آزوپیگمان (azo pigment) نامیده می شوند که از هیدروکربنهای آروماتیک تشکیل شده اند.

   اکسید آهن از متداولترین رنگدانه های غیر آلی است و به دو نوع طبیعی و سنتزی تقسیم می شود. نوع طبیعی آن در محدوده رنگ زرد، قرمز قهوه ای روشن، قهوه ای متمایل به سبز و قهوه ای پررنگ و نوع سنتزی آن در محدوده رنگهای زرد و قرمز تا سیاه و قهوه ای وجود دارند.

   قیر بکار رفته نیز نقش مهمی در تولید مخلوط رنگی دارد و بیشتر اوقات اکسید آهن قرمز و اکسید کروم سبز برای آن استفاده می شود. رنگهای شفاف و روشن را فقط می توان در بیندرهای بی رنگ (Pale or colorless binder) بکار برد. این بیندرها فاقد آسفالتن و دارای رنگ پذیری بالایی هستند. اصولاً با این بیندرها می توان رنگهای متنوع تری با استفاده از اکسید آهن زرد، قهوه ای و سیاه و اکسید کروم سبز بدست آورد البته به شرطی که مقاومت حرارتی مناسبی داشته باشند. در دماهای بالای 180 درجه سانتیگراد، اکسید آهن زرد و سیاه تبدیل به اکسید آهن قرمز می شوند و باید توجه داشت که دمای اختلاط معمولاً بیش از180 درجه سانتیگراد است. همچنین از محصولات فریت روی با مقاومت بالای حرارتی برای رنگ زرد و مخلوط منگنز و اکسیدهای آهن برای رنگهای قهوه ای و خاکستری استفاده می گردد.

   قابل ذکر است که مقاومت حرارتی رنگدانه هایی مانند اکسید آهن قرمز، اکسید کروم سبز و دی اکسید تیتانیوم برای تولید مخلوط آسفالت رنگی در مصارف راهسازی مناسب است. دی اکسید تیتانیوم یکی از متداولترین پیگمانهای غیرآلی با ضریب شکست بالاست که تولید رنگ سفید می نماید و رنگدانه های آن از نظر مورفولوژی به دو شکل آناتاز(anatase) و رتایل (rutile) هستند.

 

   در کل، اکسید آهن قرمز برای مخلوطهای قیری مناسبترین رنگدانه ها می باشند اما با قیرهای بدون آسفالتن، محدوده وسیع تری از رنگها شامل زرد تا آبی قابل حصول است.

 جدول 1: مشخصات رنگدانه های اکسید آهن

Sieve residue on 0.045 mm mesh

(max%)

pH value

(range)

Oil/Water absorption

(approx%)

Loss on heating at 1000°C 0.5hour

(max%)

Moisture at 105°C

(max%)

Water soluble salts

(max%)

Fe2O3 or Fe3O4

(min%)

Color

0.3

3.5-7

25

5

1.0

1.0

94

Red

0.3

3-6

40

14

1.0

0.5

86

Yellow

0.3

5-8

 

 

1.0

0.5

95

Black

0.5

3.5-7

30

 

1.0

0.5

85

Brown

  1خصوصیات فیزیکی رنگدانه ها: رنگدانه ها از نظر فیزیکی به چهار شکل زیر وجود دارند:

1- فشرده (compact)

2- پودری (powder)

3- گرانول (granules)

4- دوغاب (slurry)

    اندازه ذرات در نوع فشرده در بهترین حالت بین 0001/0 تا 001/0 میلیمتر است. برای تهیه این نوع رنگدانه، ذرات ریز رنگدانه در یک بیندر سازگار با قیر (مانند ملات سیمان) مخلوط می گردند تا به هم چسبیده و به صورت کره های کوچک فشرده روان درآیند. این بیندر مقدار فشردگی رنگدانه ها را کنترل می نماید تا اطمینان حاصل گردد که در طول حمل ونقل و ذخیره سازی  نیز پایدار بمانند و در حین حال به راحتی در مخلوط آسفالتی بشکنند.

  رنگدانه های پودری ذرات بسیار ریزی هستند که به راحتی روان نمی شوند. این بدین معناست که هنگام تخلیه سیلوهای ذخیره باید از یک وسیله مکانیکی مانند لرزاننده استفاده کرد. اما رنگدانه های فشرده چون به راحتی روان می شوند، می توان آنها را به آسانی در سیلوها ذخیره و تخلیه کرد، گرد و غبار نیز ایجاد نمی کنند. یکی دیگر از امتیازات رنگدانه های فشرده آن است که دانسیته بالک بیشتری نسبت به نوع پودری دارند که باعث می شود هنگام ذخیره سازی جای کمتری اشغال نمایند. در جدول 2 خصوصیات فیزیکی دو شکل فشرده و پودری یک نوع رنگدانه اکسید آهن با هم مقایسه شده اند.

 جدول2 : مقایسه رنگدانه فشرده و پودری

مشخصات فیزیکی

رنگدانه فشرده

رنگدانه پودری

روش استاندارد

اندازه ذرات (mm)

8/0- 3/0

00017/0

-

مقدار Fe2O3 (%)

         97- 92

97- 94

DIN 55913

مقدار SiO2 + Al2O3

4- 2

4- 2

DIN 55913

دانسیته بالک (kg/l)

4/1- 0/1

7/0

DIN EN ISO 787-11

مقدار مواد محلول در آب (%)

5/3 >

5/0 >

DIN EN ISO 787-3

جذب آب (g/100 g)

25

25

DIN EN ISO 787-5

رطوبت (%)

0/1 >

5/0 >

DIN EN ISO 787-2

دانسیته (g/ml)

0/5

0/5

DIN EN ISO 787-10

pH

8- 4

8- 4

DIN EN ISO 787-9

 رنگدانه های دوغابی به صورت امولسیون ذرات جامد در رنگ معمولی با خصوصیات فیزیکی زیر می باشند:

 جدول3 : خصوصیات فیزیکی رنگدانه های دوغابی

مشخصات فیزیکی

مقدار

روش استاندارد

محتوای جامد

55- 50

DIN EN ISO 787-2/ ASTM D 3926

مقدار Fe2O3 در جامد (%)

93

DIN 55913

pH سوسپانسیون

10- 7

DIN EN ISO 787-9/ ASTM E 70

دانسیته (g/ml)

6/1

DIN EN ISO 787-10

ویسکوزیته (mPa.S)

1500- 1200

ASTM D 153-84


 3- مقدار رنگدانه های مصرفی:

   برای قیر معمولی سیاهرنگ، افزودن حدود 3-4% رنگدانه اکسید آهن سنتزی قرمز با قدرت رنگ دهندگی بالا نسبت به کل مخلوط کافی است. افزایش مقدار رنگدانه اثر کمی در ازدیاد شدت رنگ دارد اما اگر قدرت رنگ دهندگی رنگدانه ها کمتر باشد این درصد بیشتر می شود. برای سایر رنگدانه ها مانند اکسید کروم سبز که برای تغییر رنگ طبیعی قیر سیاه خیلی مناسب نیستند، این درصد به هیچ وجه کافی نیست. همچنین رنگهایی به غیر از قرمز را به راحتی نمی توان در قیرهای سیاهرنگ بوجود آورد و لازم است از سنگدانه های رنگی در تولید مخلوط آسفالتی استفاده شود.

   قیرهای بی رنگ که قبلاً ذکر شد فقط در برخی از کشورها وجود دارند. از معایب آنها قیمت بالا و مقاومت کم آنها در برابر تغییرات آب و هوایی است. اما هنگام کار با آنها می توان محصولات رنگی بیشتری را به راحتی و با بکار بردن حدود 1-2% رنگدانه تولید کرد.

 4- آسفالت رنگی:

روشهای تولید آسفالت رنگی به شرح زیر می باشد:

4-1- افزودن رنگدانه ها به مخلوط آسفالتی در طول فرآیند تولید آسفالت: این فرآیند به دو صورت ناپیوسته  و پیوسته  انجام می شود.

 

    در واحد ناپیوسته، رنگدانه ها را می توان بصورت دستی از طریق شوتهای معمولی مستقیماً به مخلوط اضافه کرد. معمولاً رنگدانه ها در بسته بندیهای پلی اتیلن ریخته می شوند که نیازی به خالی کردن این بسته ها نیست چون پلی اتیلن در 130-140 درجه سانتیگراد کاملاً حل می شوند. از مزایای این روش آن است که هیچ گونه گردوغباری ایجاد نمی شود و عمل اختلاط در زمان کوتاهی در حدود 60-90 ثانیه انجام میگیرد. برای جلوگیری از لخته شدن رنگدانه ها باید آنها را قبل از قیر اضافه کرد و حدود 10-15 ثانیه با سنگدانه ها مخلوط نمود.

 

   در واحدهای پیوسته که نمی توان با روش دستی رنگدانه ها را اضافه کرد لازم است کارخانه، مجهز به یک واحد اندازه گیری رنگدانه ها باشد.اما در کل، واحد تولید آسفالت رنگی به جز همزن نیازی به تجهیزات خاص دیگری ندارد.

 

منبع:شرکت رنگچی

 


مطالب مشابه :


VÖGELE-SUPER 3000-2 Paves Without Joints

تولیدو پخش آسفالت-فروش وترخیص ماشین آلات - VÖGELE-SUPER 3000-2 Paves Without Joints - خرید و فروش و ترخیص و
روستای سردها -موقعیت و تاریخچه-جاذبه‌های گردشگری

تولیدو پخش آسفالت-فروش وترخیص ماشین آلات - روستای سردها -موقعیت و تاریخچه-جاذبه‌های
آسفالت رنگی-دستور العمل ساخت آسفالت رنگی-راه و راهسازی

تولیدو پخش آسفالت-فروش وترخیص ماشین آلات - آسفالت رنگی-دستور العمل ساخت آسفالت رنگی-راه و
هیوندای آوانته

ماشین فروش - هیوندای آوانته - تصاویر و بحث درباره ی پخش كاست دار
انواع قیر- درجه بندی قیر

تولیدو پخش آسفالت-فروش وترخیص ماشین آلات - انواع قیر- درجه بندی قیر - خرید و فروش و ترخیص و
آسفالت-عوامل تاثيرگذار در خرابي آسفالت

تولیدو پخش آسفالت-فروش وترخیص ماشین آلات - آسفالت-عوامل تاثيرگذار در خرابي آسفالت - خرید و
زیرسازی- محوطه سازی- تولید و فروش و پخش آسفالت-اجاره اکیپ پخش آسفالت،غلطک آهنی ،غلطک لاستیکی،فینیشر

تولیدو پخش آسفالت-فروش وترخیص ماشین آلات - زیرسازی- محوطه سازی- تولید و فروش و پخش آسفالت
راهسازی- راه آسفالتی بهتر است یا بتنی؟

تولیدو پخش آسفالت-فروش وترخیص ماشین آلات - راهسازی- راه آسفالتی بهتر است یا بتنی؟ - خرید و
عکس و مجله ماشین

تولیدو پخش آسفالت-فروش وترخیص ماشین آلات - عکس و مجله ماشین - خرید و فروش و ترخیص و اجاره
دستگاه درزگیری

تولیدو پخش آسفالت-فروش وترخیص ماشین آلات - دستگاه درزگیری - خرید و فروش و ترخیص و اجاره ماشین
برچسب :