نمایشگاهی کوچک ، پژوهشگرانی بزرگ

پژوهشسرای دانش اموزی بوعلی سینا و خانه ریاضیات انزلی به مناسبت هفته پژوهش نمایشگاهی برپا کردند که گرچه چندان بزرگ نیست  اما پژوهشگرانی بزرگ و موفق  و شایسته حمایت و تشویق را در خود جای داده است.

"سامان حسینی " پژوهشگر سامانه های هوا ، فضا،  متولد 1376 هاورکرافتی ساخته که مقام سوم دانشگاه صنعتی شریف، مقام نخست جشنواره فناوری اطلاعات وزارت اموزش و پرورش  را کسب کرده  و موشک آبی ساخته دست وی  نیز مقام اول مسابقات موشکهای ابی دانشگاه گیلان را به دست آورده است  .

"جواد فیروزی " پژوهشگر عرصه نانو و فناوری پیشرفته نیز علاوه بر تحقیق در زمینه نانو ، طراحی رباتهایی را انجام داده که یک نمونه آن ربات تعقیب خط، آتش و صدا است.

ترویج علم نانو از دیگر فعالیتهای شاخصی است که این پژوهشگر جوان و همکارانش با جدیت آن را دنبال می کنند.

"سجاد زرین پور " و " ساجد زرین پور " پژوهشگران نجوم که با هزینه شخصی و تجهیزات ابتدایی دوربین تک چشمی و دوربین دوچشمی ساخته اند .

" امیر حسین عاشوری " برنده جشنواره کوشیار گیلانی برای ساخت اصطرلاب است.

" فرید عبدالعلی زاده و محمد پزنده " مقام اول دانشگاه صنعتی شریف در ساخت هاورکرافت  و مقام اول جشنواره فناوری اطلاعات را دارند.

" نفیسه عباسی غریب " مقام دوم کشوری در کنفرانس انجمن فیزیک ایران را برای ساخت مدل کارکرد ترمز خودرو را دارد ." محدثه آزرمند " و " سارا فرخنده " مقام پنجم خوارزمی برای ساخت پلیمر قابل تجزیه ،  " آرین مومیایی " مقام اول المپیاد نجوم ،

" سروش نژداغی " مقام اول المپیاد شیمی استان و منطقه ، " موژان صفایی" مقام نخست المپیاد زیست در سطح منطقه ، " مهسا کاظمی " مقام اول مسابقات ازمایشگاهی زیست شناسی گیلان .

" منیر رمضانی " مدیر پژوهشسرای بوعلی سینای بندرانزلی نیز خود از محققان شیمی است  که از کاه و دیگر ضایعات گیاهی موفق به ساخت کاغذ قابل استفاده شده و اختراعش را نیز به ثبت رساند .

خانه ریاضیات (زنده یاد علیرضا سایه بان)  انزلی نیز که اعضای فعالش در نمایشگاه با غرفه های مختلف علمی حضور دارند امسال موفق به دریافت نشان شایستگی طرح عام ترویج ریاضیات کشور شد  و  ' سید علیرضا سمیع زاده ' از پایه گذاران خانه ریاضیات انزلی ، جایزه معلم برتر ترویج ریاضی، جایزه بنیاد ملی نخبگان - علامه طباطبایی طرح عام ترویج ریاضی را کسب کرد ..

این محققان گرچه در رشته های مختلف مشغول به فعالیت هستند اما همگی در یک چیز مشترکند و آن تلاش، پویایی و نهراسیدن از مشکلات است .

و درد مشترک همه آنها نیز یک چیز است و آن بی توجهی به پژوهش ، عدم حمایت مادی ، معنوی ، آموزشی و تجهیزاتی به رغم شعارهای بسیاری است که در این زمینه داده می شود.

حسینی پژوهشگر نوجوان هوا فضا می گوید تمامی 40 میلیون ریال هزینه های ساخت هاورکرافت ها را خودم متقبل شدم و تنها جایی که به لحاظ در اختیار قراردادن کارگاه و امکانات کمک کرد پژوهشسرای انزلی بود که خود از توان مالی برای فعالیت برخوردار نیست.

وی یاداور می شود جمع جایزه های مالی که بابت ساخت هاورکرافتها داده شده نیز به چهار میلیون ریال  نمی رسد.

فیروزی که اکنون دانشجوی فیزیک حالت جامد در مشهد و از مروجان علم نانو است از فقدان ظرفیت برای فعالیتهای پژوهشی در گیلان و انزلی گله می کند.

این محقق جوان با انتقاد از خلاء ترویج علم و آموزش می گوید : یکی از ضروریات پژوهش فعالیت نهادی برای آموزش و ترویج علوم است که به واقع در استان وجود ندارد .

زرین پور نیز با اشاره به فقدان برنامه ریزی برای رصد و ستاره شناسی در استان گیلان می گوید معدود تجربه های رصدی که اخیرا داشتیم کیفیت قابل قبولی ندارد.

وی افزود : آسمان نمای خیلی خوبی در انزلی داشتیم که متاسفانه نتوانستند ان را در شهر حفظ کنند و الان به مازندران منتقل شده است.

" صدف سروش نیا " عضو نوجوان خانه ریاضیات حمایت از ایده ها و طرحهای نو را برای رشد تحقیقات الزامی می داند.

وی با تاکید بر این که ایده های بزگ از طرحهای کوچک شروع می شود افزود: خود من ایده ساخت توربین های کوچک برای تولید برق با استفاده از آب ناودان و یا شیرآب را که قابلیت استفاده در 13 استان باران خیز کشور را دارا است مطرح کردم ولی هیچ حمایتی نشد.

" علیرضا بابایی " دانشجوی رشته عمران، فعال رسانه ای و عضو خانه ریاضیات انزلی که با سازه های ماکارونی در نمایشگاه شرکت دارد حمایتهای اموزشی ، مادی و معنوی اموزش و پرورش را برای رشد علمی دانش اموزان شهرستان بسیار مهم خواند.

وی گفت : خانه ریاضیات انزلی با سابقه ترین خانه ریاضی در گیلان است اما تاکنون هیچ حمایتی از سوی آموزش و پرورش از این مرکز علمی صورت نگرفته است.

منیر رمضانی مدیر پژوهشسرای دانش اموزی بوعلی سینا بندرانزلی در تائید  صحبت محققان نوجوان و جوان شهرستان می گوید نه تنها هیچ ارگانی حمایت نمی کند بلکه حتی مدارس به بخشنامه ها توجه نمی کنند که دانش اموزانش را به نمایشگاه اعزام کنند.

نسترن مقراضی از بنیانگذاران خانه ریاضیات انزلی و از مدرسان با تجربه ریاضی تاکید کرد باید به نوجوان و جوانان بها بدهیم و باورشان کنیم .

وی خاطرنشان کرد : حمایت مادی و معنوی از این محققان نوجوان و جوان پویا و مستعد موجب تقویت ایده های نو، اختراعات و در نهایت به نفع کشور است.

سازمان منطقه آزاد انزلی ، پارک فناوری گیلان و مرکز رشد واحدهای فناور ، اداره کل اموزش و پرورش و ادارات تابعه و سازمانها ، ارگانها و ادارات و همچنین شرکتهای بخش خصوصی با حمایت و هدایت این نوجوانان می توانند گام مهمی در راستای رشد علمی و فناوری کشور بردارند.

حمایت از این پژوهشگران و جوانان و نوجوانان پویا و شایسته ، مدیریت منابع مالی و امکانات و هدایت آنها به سمت استفاده بهینه برای رشد علمی و امکان انجام تحقیقات توسط پژوهشگران به جای بهره برداری های نمایشی نه تنها در شرایط اقتصاد مقاومتی بلکه در تمامی دورانها ضروری و موجب توسعه کشور است .

نمایشگاه هفته پژوهش انزلی با همکاری پژوهشسرای دانش اموزی بوعلی سینای انزلی و خانه ریاضیات ( زنده یاد علیرضا سایه بان) با غرفه های الکترونیک، رباتیک، نجوم ، کارهای دستی ، اریگامی ، سازه های ماکارونی ، هوا فضا، هنری ، شیمی و غیره در محل پژوهشسرا بر پا شد.

این نمایشگاه امروز پنجشنبه و روزهای یکشنبه و دوشنبه 23 و 24 آذر صبح از ساعت 9 تا 13.30 و عرص از ساعت15.30 تا 19.30 برپاست.


مطالب مشابه :


خانه ریاضیات انزلی نشان شایستگی طرح ترویج ریاضیات کشور را دریافت کرد

مدیر اجرایی خانه ریاضیات بندرانزلی روز یکشنبه به خبرنگار ایرنا گفت : این نشان به پاس برنامه های این مرکز در زمینه عمومی کردن ریاضیات در مناطق محروم اهدا شده است . ' نسترن مقراضی 'خاطرنشان کرد کرد : همچنین ' سید علیرضا سمیع زاده ' از پایه گذاران خانه ریاضیات انزلی ، جایزه معلم برتر ترویج ریاضی، جایزه بنیاد ملی نخبگان - علامه طباطبایی طرح عام ترویج ریاضی را کسب کرد . وی افزود : از سال 90-89 مبحثی از طرف یونسکو مبنی بر بردن ریاضیات به روستاها و عمومی کردن این علم در روستاها ...
اعضاء بی طرف هیئت اجرایی انزلی انتخاب شدند.

خبر : اعضای هیئت اجرایی انتخابات مجلس نهم در حوزه انتخابیه بندر انزلی مشخص شدند. بیت الله کاظمی ... اصلا عزیزان بی طرف این مجموعه حتی برای یک بار هم که شده وارد خانه معلم نشده و اصلا راه خانه معلم را بلد نیستند!!! مثلا چه کسی ...
آدرس و شماره تلفن خانه معلم های سراسر کشور

خیابان فدائیان اسلام -سه راه ورامین -مقابل تالار آئینه. 64. گیلان. رشت. 3223046. 0131. میدان فرهنگ. 65. بندر انزلی. 4243022. 0181. خیابان شهید مطهری روبروی مسجد فاطمیه. 66. گلستان. گرگان. 5521652-3. 0171. بلوار ناهار خوران نبش عدالت 96. 67.
مائده كبرايي دخترك گم شده

ساعت ۱۰/۵ صبح چهارم خردادماه سال جاری پدر دختر ۷ ساله وقتی به مقابل مدرسه دخترانه ای در خیابان معلم بندر انزلی رفت تا دخترش را به خانه ببرد هیچ اثری از مائده کوچولو نبود و مرد به تکاپو افتاد. پدر مائده وقتی دید کسی از دختر کوچولویش خبری ندارد ...
شرایط رزرو اینترنتی خانه های معلم

شرایط رزرو اینترنتی خانه های معلم تسهیلات اسکان فقط برای استفاده فرهنگیان و منسوبین درجه یک آنان (همسر-فرزندان-پدر و مادر ) می باشد. حضور شخص فرهنگی در زمان تحویل اتاق الزامی است. همکاران فرهنگی ساکن همان شهر نمی توانند از رزرو اینترنتی ...
نمایشگاهی کوچک ، پژوهشگرانی بزرگ

پژوهشسرای دانش اموزی بوعلی سینا و خانه ریاضیات انزلی به مناسبت هفته پژوهش نمایشگاهی برپا کردند که گرچه چندان بزرگ نیست اما پژوهشگرانی بزرگ و موفق و شایسته حمایت و تشویق را در خود جای داده است. "سامان حسینی " پژوهشگر سامانه های هوا ، فضا، متولد ... منیر رمضانی " مدیر پژوهشسرای بوعلی سینای بندرانزلی نیز خود از محققان شیمی است که از کاه و دیگر ضایعات گیاهی موفق به ساخت کاغذ قابل استفاده شده و اختراعش را نیز به ثبت رساند . خانه ریاضیات (زنده یاد علیرضا سایه بان) انزلی نیز ...
نمایش کمدی «بدل» در بندرانزلی به روی صحنه می رود

از جمله کارهای اخیری که وی به روی صحنه برد می توان به "خانه عروسک "سال 88 ، "فنز" 89 ، "بیدرمن و آتش افروزان " سال 90 اشاره کرد. نمایش کمدی " بدل " از دوم تا دهم آبان ساعت شش عصر در مجتمع فرهنگی ارشاد بندرانزلی واقع در میدان مالا ، خیابان معلم به روی ...
برچسب :