نحوه محاسبه درصد پیشرفت

در یک پروژه دو تا فاز داریم یکی  planning  ویکی  control

در واقع تا برنامه ای وجود نداشته باشد کنترل هیچ معنایی پیدا نمیکند این رو گفتم چون مهمترین آیتم کنترل برنامه پروژه درصد وزنی فعالیتهاست تا بوسیله آن میزان پیشرفت ؛ تاخیر و تقدم از پروژه محاسبه میشود

برای محاسبه درصد پیشرفت پروژه نیاز به داشتن وزن هر فعالیت از 100 داریم یعنی اینکه سهم هر فعالیت اجرایی از 100 چقدر است

درصد پیشرفت فیزیکی در نرم افزار msp

 ابتدا به درصد وزنی نیاز داریم چون زمان همواره دستخوش تغییرات است یعنی  در اکثر اقات زمان واقعی با زمان برنامه ای یکی نیست نمیتوان به درصد پیشرفت زمانی وکاری اعتماد کرد.پس بایستی در پایان فاز برنامه ریزی درصد هر فعالیت را مشخص کرد و این  درصد تا پایان پروژه ثابت است که به آن درصد وزنی گفته میشود و چند راه برای به دست آوردن آن وجود دارد . میتوان

1- زمان هریک از فعالیتها را به کل زمان پروژه بعنوان وزن ثابت  آن فعالیت  در نظر گرفت

2-  نفر ساعت هر فعالیت را به کل نفر ساعت پروژه بعنوان وزن آن فعالیت در نظر گرفت

3- بودجه هر فعالیت را به کل بودجه بعنوان وزن هر فعالیت در نظر گرفت

4- از روش تجربی وبطور تجربی برای هر فعالیت وزنی تعریف کرد .

موارد فوق راههای بود که به ذهنم رسید. و بیان نمودم .  به نظرم بهتره که اوزان فیزیکی را در نرم افزار اکسل وارد کرده و با استفاده از فرمول درصد فیزیکی هر فعالیت را با توجه به وزن آن مشخص کنیم بعدش از اکسل انتقال میدیم به m.s.p

چگونگی ایجاد کردن ستون W.F در m.s.p

1-   قدم اول ایجاد یک ستون Number1  بنام درصد وزنی یا Weight Factor  و  کلیک راست بر روی ستون و در قسمت roll up  گزینه sum  را انتخاب نمائید.

2-   سپس ستون  number 2 را ایجاد کرده بنام % plan phy درصد فیزیکی برنامه ای . حال بایستی این ستون را به زمان و درصد وزنی ارتباط دهید چون باید بدانی در هر بازه زمانی چقدر از درصد وزنی (فیزیکی ) باید تکمیل شود؟ بنا براین کلیک راست روی ستون %plan  انجام دهید و در قسمت فرمول  w.f *%com/100  را انجام دهید . و در roll up   گزینه sum را انتخاب نمائید.

3-   مرحله بعد بایستی فیل فیزیکی واقعی را ایجاد نمائید. حال  number3  را ایجاد کرده و نام آنرا %act.phy مینامیم . و این فرمول را در قسمت فرمول بنویسید : w.f *phy . comp/100 منظور از phy. Comp  فیلد مربوط به خود نرم افزار است که بایستی آنرا اضافه نمایید.

توضیح بیشتر : با این روش شما هم قادر به درصد فیزیکی برنامه ای و واقعی و هم بدست آوردن تاخیرات وبه روز آوری پروژه خواهید بود .

حال به یک مطلب دیگه اشاره کنم فرض کنیم شما تو یه پروژه قراره مثلا 1000 متر کار بشه و شما 10 تا فعالیت دارین پس باید ببینید که در فعالیت چند متر کار میشه که  این رو به درصد بیان کنید چون شما با درصد انجام کار سروکار دارین نه متراژ وحجم کار. پس اول برای هر فعالیت وزن آنرا بدست آورید و بعد به وارد کردن واقعیات بپردازید.

 

روشهای بروز رسانی برنامه زمانبندی در نرم افزار های کنترل پروژه معمولا به ثبت تاریخهای Actual Start  و Actual Finish  ، ثبت درصد پیشرفت و بروز رسانی Resource  ها محدود می شود . ولی زمانی که درصد پیشرفت فیزیکی و وزن دهی به میان می آید قضیه کمی پیچیده تر می شود .

اکثردوستان برای حل این مشکل و بدست آوردن درصد پیشرفت فیزیکی از دو روش استفاده می کنند.

1-در روش اول جدول Weight Factor   ها در نرم افزار اکسل تهیه می شود و برای هر فعالیت یک وزن ریالی یا زمانی یا ترکیبی از ریالی- زمانی (مثلا 60 در صد ریالی و 40 در صد زمانی ) در نظر گرفته می شود. پس از ثبت درصد پیشرفت در نرم افزار بایستی در صد پیشرفتهای فیزیکی نیز مجددا در این فایل اکسل و در مقابل هر فعالیت پبت گردد و با فرمول دهی کردن به این کاربرگ اکسل در صد پیشرفت برای Summary  ها و در نهایت کل پروژه بدست آید. مشکل بزرگ این روش همان مشکل بودن کار و دوباره کاری در ثبت درصد های پیشرفت می باشد.

2-در روش دوم یک Resource  مجازی به عنوان Weight Factor  تعریف می شود و به تمامی فعالیتهای پروژه تخصیص داده می شود.در این  مجازی Budgeted Unit   هر فعالیت درحقیقت نشان دهنده میزان Weight Factor  این فعایت می باشد.پس از بروز رسانی و ثبت Actual Unit  برای هرفعالیت در صد پیشرفت Resource  در حقیقت در صد پیشرفت پروژه را نشان می دهد . ولی این روش نیز با مشکلاتی در زمان بروز رسانی مواجه می باشد .مثلا حتما باید تنضیماتی رو که میگه هر زمان Resource  بروز رسانی شد Activity  هم بروز رسانی شود رو بردارید وگرنه فعالیت شما ناخواسته بروز رسانی می شود.

فکری که به نظر بنده در خصوص وزن دهی و بدست آوردن در صد پیشرفت فیزیکی باوزن دهی هزینه ای در نرم افزار Primavera Enterprise 5  رسید استفاد ه از Expense   ها بود.(Expense در حقیقت منبعی است که در هیچ کدام از 3 دسته Labor و Nonlabor  و Material  نمی گنجد . یک نوع منبع با نوع نامشخص ) در فایل ضمیمه مقاله میتوانید شرح مفصلی از چگونگی انجام این کار روببینید.

خوشحال میشم اگه دوستان نظر اتشون رو در رابطه با استفاده از این روش بگن تا من هم از تجربیات شما استفاده کنم.
مطالب مشابه :


نحوه محاسبه درصد پیشرفت

نحوه محاسبه درصد پیشرفت برای محاسبه درصد پیشرفت پروژه در صد پیشرفت فیزیکی
محاسبه درصد پیشرفت پروژه ها

نحوه محاسبه قیمت تمام شده کالای محاسبه درصد پیشرفت پروژه ها. درصد پیشرفت فیزیکی.
طریقه محاسبه درصد پیشرفت فیزیکی برنامه ای و واقعی پروژه

آنگاه برای محاسبه پیشرفت فیزیکی برنامه ای پروژه برای محاسبه پیشرفت فیزیکی نحوه گزارش
دانلود رایگان مقاله کوتاه محاسبه درصد پیشرفت فیزیکی پروژه با استفاده از مقایسه زوجی‎‎(مهندس حسن فراه

درصد پیشرفت فیزیکی پروژه با پروژه هایی که نحوه پرداخت محاسبه درصد پیشرفت
طراحی چارچوب کاربردی برای مدیریت نقدینگی در جهت کاهش اثرات ریسک در پروژه های EPC

نحوه محاسبه درصد پيشرفت خارجی که بیشتر جهت محاسبه پیشرفت فیزیکی پیشرفت پروژه.
نحوه اجرایی برنامه ریزی وکنترل یک پروژه

تا بتوانید راحت تر پیشرفت فیزیکی یک . پروژه را نحوه کنترل یک پروژه . محاسبه تاخیرات
فرم های کمکی برای کنترل و نظارت بر مراحل اجرای ساختمان

فرم پیشرفت پروژه فرم پیشرفت فیزیکی پروژه های فرم دستورالعمل نحوه محاسبه مابه
دانلود پروژه کارآفرینی کارگاه تولید قوطی کنسرو

پروژه و مقالات دانشجویی جدول 11 واحدهای با پیشرفت فیزیکی 25 الی محاسبه هزینه تولید در
روند اجرایی پروژه های ساختمانی

۲-۳-مبلغ پیمان ، نوع فهرست بها ، سال فهرست بها و نحوه محاسبه پیشرفت فیزیکی و پروژه ‌ها. ۸
برچسب :