خاطرات و وقایع تلخ و ناگوار زندگی را فراموش کنیم

ولین قدم : پذیرش واقعیت

باید بپذیرد طبیعی است هر فردی در زندگی خود با افرادی برخورد نماید که از آنان خاطرات ناخوشایندی برایش باقی بماند و یا در شرایطی قرار گیرد که نخواهد حتی یک بار دیگر آن را در ذهن تداعی کند اما مقاومت در برابر این خاطرات نه تنها کمکی نمی کند بلکه سبب برجسته و پر رنگ شدن آن می گردد .

دومین قدم : پیدا کردن نقطه قوت مسئله

بدیهیست همه انسانها یک سری خصایص مثبت دارند و همراه اش عادات منفی _ بهتر است بر ابعاد مثبت خاطرات تکیه کرد و یافتن نقاط و تاثیرات مثبت آن رابطه بر روی اخلاق ، رفتار و نحوه زندگی، توجه به آموخته ها و تجارت حاصل از رابطه دید و نگرش فرد را نسبت به خاطرات ناخوشایند اش دگرگون می نماید . بهتر است برای تمرین فرد یکی از خاطرات ناخوشایند را در ذهن خود تداعی و هم زمان نکات و تجربیات آموخته شده از آن فرد و یا واقعه را در ذهن خود جستجو و در نهایت بر روی کاغذی یادداشت شود .

سومین قدم : شکر گزاری

و در نهایت شکر گزاری ، شاید برای برخی سوال پیش بیاید چرا باید در مقابل خاطرات بد و ناخوشاید شکرگزای کرد ؟ شاید جواب این باشد : شکر گزاری برای مقاومت و استقامت فیزیک و عاطفی فرد برای گذر از شرایط نامساعد و این که وی توانسته است با شرایط و یا افراد نامطلوب کنار آمده و در این راه تجربیات بسیاری را آموخته است . سپاس گزاری برای داشتن نعمت حافظه ای که به آدمی توانایی یادآوری بسیاری از مسائل را می بخشد تصور اینکه اگر خاطرات از بین می‌رفتند بسیاری از لحظات خوشایند ، لذت بخش و شادی آور نیز فراموش شوند جالب به نظر نمی‌رسد .

 چهارمین قدم :خاطرات ناخوشایند را رها سازید

تلاش برای فراموش کردن مقاومت ایجاد می کند و به دنبالش آزار روحی و فشارهای روانی ما ملزم نیستیم هیچ چیز را فراموش کنیم هر چه بیشتر تلاش شود خاطره ای فراموش شود روز به روز پر رنگ تر می‌گردد بهتر است خاطراتی را که نمی خواهید به حال خود رها سازید و هیچ اقدامی جهت فراموش کردن انجام ندهید . هر انسانی جایگاهی ویژه و خاص خود را در زندگی اطرافیان دارد . چرا باید جایگاه دیگران را از آنها بگیریم روح انسان آنقدر وسیع و بزرگ هست که بتواند آنها را به خاطر سپرده و نقاط قوت شان را برجسته سازد و از این تجربیان جهت ادامه زندگی بهره ببرد.

با کمی فکر متوجه می شوید در خا طرات ناخوشایند هم لحظات خوب و دوست داشتنی و حتی تحسین بر انگیز هم وجود داشته است .


مطالب مشابه :


تفاوت مدرک دانشگاه آزاد( بندرعباس) و ملی -پس از تجدید نظر

کارشناسی ارشد حسابداری - تفاوت مدرک دانشگاه آزاد( بندرعباس) و ملی -پس از تجدید نظر - «خدایا
اعزام دانشجو در مقاطع کارشناسي ارشد و دکتري به دانشگاه پلي‌تکنيک تورينو ايتاليا

وبلاگ تخصصی مهندسی عمران - اعزام دانشجو در مقاطع کارشناسي ارشد و دکتري به دانشگاه پلي
راه اندازی گرایش جدید برای رشته مدیریت بازرگانی

امسال دانشگاه پیام نور یک گرایش جدید به گرایشهای رشته مدیریت بازرگانی اضافه کرده که فکر
اسامی دروس ارائه شده در ترم تابستان

وبلاگ دانشجویان دانشگاه آزاد بندرعباس - اسامی دروس ارائه شده در ترم تابستان - حال و احوال
استانداردترین تست شخصیت شناسی

انجمن روان شناسي دانشگاه پيام نور خلخال - استانداردترین تست شخصیت شناسی - زندگی یعنی هیاهو
خاطرات و وقایع تلخ و ناگوار زندگی را فراموش کنیم

انجمن روان شناسي دانشگاه پيام نور خلخال - خاطرات و وقایع تلخ و ناگوار زندگی را فراموش کنیم
برچسب :