دبیرستان ایرانشهر

دبیرستان ایرانشهر مربوط به دوره قاجار است ، دبیرستان ایرانشهر یزد نخستین دبیرستانی است که در یزد تاسیس شد.برزن قدیمی گودال مصلی، ابتدای خیابان رجائی واقع شده و این اثر در تاریخ ۴ تیر ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت۲۰۴۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است

تاریخچه

این دبیرستان در سال تحصیلی ۱۳۰۶-۱۳۰۷ شروع به کار کرد. در ابتدا بخاطر نداشتن بنای مستقل کلاس‌های آن در دبستان دولتی شماره یک یزد برگزار می‌شد. در سال تحصیلی ۱۳۱۱-۱۳۱۲ دبیرستان مستقل شد و اداره آن به سیدمهدی استوار مدیر دبستان دولتی شماره دو واگذار شد و به نام مدرسه دولتی شماره یک نامیده شد.

درسال ۱۳۰۷ زمینی به مساحت نزدیک به ۱۸٬۰۰۰ متر مربع و زیربنای ۶٬۰۰۰ متر مربع برای این دبیرستان در نظر گرفته شد. این زمین بخشی از ملک کاروانسرای نوابی بود که مالک آن، نواب آقا حسین به اداره فرهنگ وقت برای ساخت دبیرستان اهدا کرد. زمین‌های اطراف در آن زمان کاربرد کشاورزی داشتند و بخش شمالی آن گورستانی قدیمی بود. عملیات ساختمانی در ۱۵ فروردین ۱۳۰۵ آغاز گردید و در مهرماه ۱۳۰۵ مراحل گودبرداری و پی‌کنی و در اردیبهشت ماه ۱۳۰۶ پی‌ها آماده شد. نخستین سنگ بنای این ساختمان با حضور علی‌اصغر حکمت وزیر فرهنگ و معارف وقت بنا نهاده شد و در آبان ماه ۱۳۱۰ تمام کارهای ساختمان به پایان رسید. عملیات ساختمانی آن در ۱۳۱۳ پایان یافت. در فروردین آن سال علی‌اصغر حکمت دبیرستان را افتتاح کرد و به نام ایرانشهر نامگذاری شد.

هزینه ساخت این بنا در سال اجرا برابر با هفتصد و شصت هزار ریال معادل هفتاد و شش هزار تومان بوده که از محل اعتبارات دولتی تامین شده‌است.

معماری

مدرسۀ ایرانشهر ساختمانی یک طبقه با نمایی از آجر زرد رنگ است که به شکل نیم حلقه در میان بستر طرح قرار گرفته است. کلاس های درس، اتاق های اداری و کتابخانۀ این بنا در تراز همکف- پشت رواق های حیاط اصلی- قرار گرفته، و زیرزمین نیز به آزمایشگاه های مدرسه اختصاص یافته است.

کلاس های درس و فضاهای کمک آموزشی همچون کتابخانه و آزمایشگاه و حیاط وسیع مدرسه، آن را به نمونه ای از مدارس جدید و هماهنگ با تحولات نظام آموزشی کشور در دهه های ابتدایی این قرن تبدیل می کند. در طول زمان تغییراتی همچون اضافه شدن ورودی های شمالی و جنوبی، ساخت بنایی درشمال بستر طرح و الحاق پلکان و حیاط فرو نشسته ای در جنوب غربی ساختمان برای دسترسی به زیر زمین حادث شده

ساختمان این دبیرستان از طاق‌های ضربی و با معماری جمع زیادی از استادکاران یزدی از جمله علی‌اکبر خرمی (معرف به اکبر آخوند)، حسینعلی محمودی مهریزی، علی‌اکبر گلاب، محمود خوش‌زبان، محمدابراهیم رمضانخانی و طراحی آندره گدار فرانسوی با خشت و گل و آجر ساخته شده‌است.

رواق جلوی کلاس‌ها سایه‌بان و محافظ خوبی در برابر تابش گرم و سوزان خورشید کویر است و جهت جانمایی آن بر این اساس صورت گرفته‌است.ساختمان بر روی لایه‌هایی از رسوبات ماسه‌ای مستحکم که حاصل آبرفت‌ها و رسوبات دیرینه طبیعی است واقع گردیده‌است.

مصالح کار رفته در این بنا عبارت است از آجر، گچ، آهک، کاشی، کاهگل.

کف حیاط با آجر فرش گردیده‌است. دیوارها آجر چینی و نماسازی و در پای دیوارها قرنیز سنگی است و در لبه رواق‌ها آجرها به صورت هره چیده شده‌است در جان پناه پشت بام از درپوش آجری به ابعاد نظامی ۵۰x۵۰ استفاده شده‌است. در نمای آن بیش از ۱۱٬۰۰۰ متر کاشی رنگی لعابدار کار رفته‌است.

از پنجره‌های باریک و بلند در نماسازی و قوسهای استوانی در سر در ورودی سالن اجتماعات استفاده شده‌است. قوسهای تخم مرغی مشخصه معماری عصر ساسانی و قوسهای خیزدار ویژگی عصر صفوی است که این دو نوع سبک قوس و طاق بندی در دبیرستان ایرانشهر مشهود است.

در زمان تاسیس این دبیرستان در شهر یزد آب لوله کشی نبود. اما این دبیرستان آب و سرویس بهداشتی داشته و شیرهای آب خوری و حتی شیرهای آب باغچه‌ها از منبع آب ساخته شده درطبقه دوم تغذیه می‌شد. این منبع آب در یک اتاق امن بوده که به لحاظ بهداشتی وامنیتی دسترسی به آن مشکل بود. آب را از طریق چاه چهل گز وتوسط چرخ چاه به منبع می‌رساندند.

 

دانش‌آموختگان سرشناس

•         دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن نویسنده -مترجم شاعر و دارای متجاوز از ۲۸ اثر فرهنگی

•         دکتر محمدحسین پاپلی یزدی رییس پژوهشکده دانشکده امیرکبیر و استاد دانشگاه سوربن فرانسه و دارای چندین تخصص

•         دکتر ابوالقاسم قلم سیاه پدر فیزیک نوین ایران

•          پروفسور محمدحسین سلطان زاده

تصاویری از دبیرستان ایرانشهر

پاشا مبشر فرماندار يزد و همسرش قمرالملوك دولتشاهي در مراسم جشن سالگرد كودتاي  سوم اسفند 1299 در دبيرستان ايرانشهر يزد

 54342916693295063681.jpg

نمايي از دبيرستان ايرانشهر يزد در حال احداث كه معماران و گلكاران در حال ساخت و ساز اند  

97784126085048963380.jpg

 

86121766929856221635.jpg

گوشه اي از اجراي مراسم ورزشي در يك روز جشن 

09820299771155542553.jpg

 31691755530339160348.jpg

47593311956854942121.jpg

 


مطالب مشابه :


گزارشکار آزمایشگاه الکترونیک 1

تحقیقات و پروژه های دانشجویی - گزارشکار آزمایشگاه الکترونیک 1 واحد یزد
کنار کنترل تلویزیون نخوابید!

آزمایشگاه مرکزی گروه فیریک استان یزد. یافته های جدید دانشمندان نشان می دهد کسانی
آزمایشگاه کارخانه ی کاشی و سرامیک

((( بازرگانی کاشی و سرامیک امین یزد ))) - آزمایشگاه کارخانه ی کاشی و سرامیک - عرضه کاشی و سرامیک
دبیرستان ایرانشهر

یزد - دبیرستان مستقل کلاس‌های آن در دبستان کتابخانه و آزمایشگاه و حیاط وسیع مدرسه، آن
دو خبر از دانشگاه علوم پزشکی یزد دانشگاه جدید من !!!

علوم آزمایشگاهی | Lab sciences - دو خبر از دانشگاه علوم پزشکی یزد دانشگاه جدید من !!! - علوم
دانشکده پیراپزشکی یزد

دانشکده پیراپزشکی یزد نارضایتی کارکنان آزمایشگاههای بالینی از بی توجهی به شغلشان
آزمایشگاه اردکان را دریابید

اردکان، نگین کویر ما - آزمایشگاه اردکان را دریابید - روزنوشت های سید حسین پایدار اردکانی از
اسپرم اومد به بازار!

زیست شناسی یزد اموزه های زیست آیا این اسپرم‌های به اصطلاح تولید شده در آزمایشگاه
قرمز شدن دریاچه مهارلو

آزمایشگاه مرکزی گروه شیمی استان یزد. همواره بخشی از دریاچه در قسمت های شمال غربی به
آیا نتایج آزمایشگاه‌های ژنتیک صددرصد قابل اطمینانند؟

آیا نتایج آزمایشگاههای ژنتیک صددرصد قابل ازدید دکتر ملک زاده از طرح کوهورت یزد
برچسب :