زیباترین خانه تبریز

 

زیباترین خانه تبریز+عکس  

آذربایجان زنده ترین گوشه تاریخی ایران است که هنوز هم می توانید در آن بناهای تاریخی سالم و سرپایی پیدا کنید که شناسنامه هویتی این منطقه هستند.
در گذشته بخشی از سرزمین تاریخی ماد بود که به «ماد کوچک» شهرت داشت. در دوره ساسانیان هم یکی از مهم‌ترین ایالت‌های ایران بود که به‌ دلیل قرارگرفتن آتشکده‌های بزرگ و مشهور در آن به عنوان یک پایگاه اعتقادی به شمار می رفت. بعد از ورود اسلام به ایران این منطقه باز هم اهمیت خود را حفظ کرد و همچنان محل وقوع حوادث تاریخی زیادی بود. بنابراین اگر از طرفداران تاریخی و فرهنگ ایران هستید، مطمئن باشید که از سفر به آذربایجان شرقی و تبریز دست خالی بر نمی گردید!
اگر گذارتان به تبریز افتاد، پیشنهاد می کنیم بعد از گشت و گذار در شهر و تماشای مقبره الشعرا، مسجد کبود، بازار این شهر سری هم به خانه تاریخی بهنام بزنید که یکی از قدیمی‌ترین خانه‌های این شهر به حساب می آید و البته از زیباترین هایشان!


خانه بهنام در اواخر دوران زندیه و اوایل دوران قاجار، به عنوان یک خانه مسکونی ساخته شد و در زمان ناصرالدین شاه قاجار، نوسازی تزیین شد. در همین دوره هم بود که نقاشی های دیواری چشمگیری به آن اضافه شد و خانه بهنام تبدیل شد به چیزی که می بینید و حالا به عنوان بخشی از مدرسه معماری دانشگاه هنر اسلامی تبریز به حساب می آید. خانه ای اعیانی به وسعت ۳ هزار مترمربع که با گچبری‌های هنرمندانه و رنگی چشم هر بیننده ای را خیره می کند.این خانه که به بهنام گنجه‌ای یا قدکی هم معروف است، یک ساختمان اصلی دارد که به عنوان ساختمان قشلاقی مورد استفاده قرار می گرفته و یک ساختمان کوچک که به عنوان ساختمان ییلاقی شناخته می شد. این خانه هم به سبک معماری قدیم ایرانی، دو حیاط اندرونی و بیرونی دارد و شامل هشتی ورودی، دالان سردر، ایوان ستون‌دار و... است.

اگر گذارتان به خانه بهنام افتاد، باید ساختمان اصلی را در شمال حیاط ببینید و رو به جنوب ایوان ستون دار آن را مشاهده کنید که یک زیرزمین با اتاق‌هایی برای نشیمن تابستانی دارد. معمارانی که خانه را بررسی کرده اند، معتقدند که یکی از خصوصیات بارز این بنا کامل بودن مجموعه، پلان معماری و تنوع در ابعاد اتاق ها ضمن رعایت تقارن در نما است. به همین دلیل است که خانه بهنام را هم به دلیل معماری و هم به دلیل تزئیناتش به عنوان یک ساختمان مسکونی قابل مطالعه و مهم می شناسند.


مطالب مشابه :


خانه های قدیمی تبریز

خانه های قدیمی تبریز که در ترکیب تصاویر مربوط به خانه های بهنام ،قدکی دانلود پلان
موزه معماری

موزه معماری تبریز. خانه بهنام. نماي شرقي رو به طرف جنوب ساخته شده است و پلان معماري آن با
زیباترین خانه تبریز+عکس

زیباترین خانه تبریز خانه بهنام در اواخر دوران بودن مجموعه، پلان معماری و تنوع
خانه بهنام

خانه بهنام در اواخر دوران هنر اسلامی تبریز به بودن مجموعه، پلان معماری و تنوع
زیباترین خانه تبریز + عکس

زیباترین خانه تبریز خانه بهنام در اواخر دوران بودن مجموعه، پلان معماری و تنوع
موزه معماری تبریز

ساختمان موزه معماری تبریز. خانه بهنام نماي شرقي رو به طرف جنوب ساخته شده است و پلان
میراث فرهنگی!(16)

ناشناس‌ها، دیوار خانه بهنام را از خانه بهنام تبریز نشان می پلان معماری
زیباترین خانه تبریز

زیباترین خانه تبریز خانه بهنام در اواخر دوران بودن مجموعه، پلان معماری و تنوع
زیباترین و قدیمی ترین بنای تبریز !!+ تصاویر

زیباترین و قدیمی ترین بنای تبریز خانه بهنام در اواخر مجموعه، پلان معماری و
زیباترین خانه تبریز

زیباترین خانه تبریز. خانه بهنام در اواخر این بنا کامل بودن مجموعه، پلان
برچسب :