کتلت (Cutlet)

کتلت جزء همه پسندترین غذاهای پرسی، سبک، شاغلی، مسافرتی می باشد که اغلب همراه با نان، گوجه فرنگی، خیارشور و سبزیجات سرو می شود. بچه ها هم علاقه فراوانی به ریختن سس کچاپ بر روی آن دارند.

با مراجعه به ویکی پدیا خواهیم دید که کتلت، همان "کاتلت (Cutlet)" است. کاتلت در زبانهای مختلف  cotoletta یا  Kotelettنیز گفته می شود. حتی ترکهای قدیمی در تبریز نیز از واژه "کاتلت" استفاده می کردند و ما خیلی خنده مان میگرفت که آخه یعنی چی؟!

"کاتلت" به صورت اورجینال با گوشت دنده گوساله، گوسفند و ... تهیه می شود. و غیره مهم است، چون اگر در خارج احیاناً کلمه "کاتلت" را شنیدید زود آن را نخورید، اول پرس و جویی در خصوص گوشت مورد استفاده اش بکنید، بعد.

"کاتلت" در آشپزی کشورهای آمریکا، شوروی سابق و بریتانیا، و ... مورد استفاده قرار می گرفت و دقیقاً نمیدانم که از کدام کشوری وارد فرهنگ ایران شده است. چون هر سه مورد امکان پذیر است. از  1700 تا 1900 میلادی کتلت فقط با گوشت گوساله تهیه میشد از آن پس با سایر گوشتها و حتی بدون گوشت و فقط با سبزیجات نیز تهیه می شود.

 

مواد لازم:

*         گوشت چرخ کرده: 250 الی 300 گرم

*         سیب زمینی سایز متوسط: 3 عدد

*         پیاز: یک الی دو عدد

*         آرد نخودچی: یک قاشق غذاخوری

*         تخم مرغ: یک عدد (ترجیحاً کوچک)

*         نمک، فلفل، زردچوبه، ادویه آبگوشت یا ادویه کاری: به میزان دلخواه

*         روغن مخصوص سرخ کردن: به میزان لازم

 

طرز تهیه:

1.     ابتدا سیب زمینی ها را شسته و بخار پز می کنیم. می توانیم آبپز هم نمائیم ولی بخارپز کردن آن بهتر است.

2.     پیاز را با رنده ریز رنده می کنیم. سپس درون صافی ریخته و کمی فشار می دهیم تا آبش برود. (پیاز سبب ترد شدن کتلت می شود و همچنین بوی احتمالی گوشت را خنثی کرده و از بین می برد).

3.     میگذاریم سیب زمینی ها بدون اینکه خیلی نرم شود، بپزد و بهتر است در حدی باشدکه اگر چنگال را در سیب زمینی فرو ببریم، فرو برود، ولی وسط سیب زمینی کمی سفت باشد. اگر سیب زمینی کاملاً بپزد احتمال وا رفتن کتلت هم بیشتر است.

4.     بعد اجازه می دهیم سیب زمینی ها کمی خنک شوند. با چنگال آن را برداشته و پوست میگیریم. سیب زمینی ها را وقتی هنوز گرم است درون کاسه ای رنده می کنیم. اگر سیب زمینی ها خنک شود، هنگام رنده کردن سیب زمینی حالت کشسانی و آدامسی پیدا خواهد کرد. ضمناً من از رنده سایز درشت استفاده می کنم، کمک میکند که مواد شل نشود.

5.     وقتی سیب زمینی ها را رنده کردیم اجازه می دهیم کاملاً خنک شود. اگر وقتی گرم است سایر مواد را بیفزائیم، مواد کتلت شل و ول خواهد شد.

6.     سپس گوشت چرخ کرده، پیاز رنده شده و آب گرفته شده، تخم مرغ، آرد نخودچی، نمک، فلفل، ادویه جات دلخواه را می افزائیم و با دست تمیز خوبِ خوب ورز می دهیم.

7.     سپس مواد را در کناری قرار می دهیم. من حدوداً نیم ساعت در یخچال قرار می دهم تا مواد خود را بهتر بگیرد.

8.     بعد روی تخته آشپزخانه مقداری پودر سوخاری می ریزیم (پودر سوخاری جدید ما بسیار ریز دانه بود و مناسب کتلت نبود، برای همین همراه آن کمی از پودر ادویه طبخ مرغ و ماهی استفاده کردم، بلکه کمی درشت دانه شود).

9.     دستهایمان را کاملاً آغشته به پودر سوخاری می کنیم. این باعث خواهد شد که مواد به دستمان خیلی نچسبد. (برخی هم با آب خنک دستشان را خیس می کنند)

10.سپس مواد را فرم می دهیم. هر کسی روشی برای این کار دارد، که همگی خوب هستند. روش من به شکل زیر است جون دوست ندارم حین کار دستهایم به مواد، زیاد آغشته شود:

11.از مواد کتلت به اندازه یک نارنگی کوچک بر می داریم. در دستمان کمی گرد می کنیم. مابین انگشتان دو دست به شکل زیر کمی حالت می دهیم.

12.بعد روی پودر سوخاری قرار می دهیم و با کمک انگشتان چند بار به آرامی قل می دهیم (به صورت رفت و برگشت). بعد بالا و پائین آن را نیز آغشته به پودر سوخاری می کنیم.

 

13.سپس روی تخته قرار داده و با کمک فشار تمامی انگشتان آن را صاف می کنیم.

 

 

14.سپس لبه های آن اگر مشکلی داشت آرام صاف می کنیم.

15.ماهیتابه را روی حرارت قرار می دهیم تا گرم شود، سپس روغن مایع مخصوص سرخ کردن را درون تابه میریزیم و می گذاریم روغن داغ شود. گرم کردن تابه از قبل، باعث می شود که روغن بدون جذب حرارت بالا به طور مستقیم، گرم شود و خیلی دیرتر بسوزد.

16.سپس کتلت را با دست به آرامی برداشته و داخل روغن قرار می دهیم.

17.کتلتها را یکی پس از دیگری داخل روغن می اندازیم و سرخ می کنیم. دقت کنیم که حرارت ملایم نباشد در غیر این صورت کتلتها نرم خواهد شد و همچنین روغن زیادی جذب خواهد کرد.

18.وقتی سرخ شدند، با کفگیر برگردانده و طرف دیگرشان را نیز سرخ می کنیم. سپس روی دو ورق حوله کاغذی آشپزخانه قرار می دهیم تا روغنش برود.

19.سپس با نان، گوجه، خیار، سبزی خوردن، لیمو ترش تازه می توانیم میل نمائیم.

20.نوش جان.

نکات و ریزه کاریها:

1.     به جای گوشت قرمز می توانیم از گوشت مرغ چرخ شده نیز استفاده نمائیم.

2.     برخی به جای گوشت چرخ کرده از گوشت پخته شده و ریش ریش شده یا کوبیده شده نیز استفاده می نمایند.

3.     از انواع سبزیجات همچون فلفل، جعفری، هویج و ... درون کتلت میتوان استفاده کرد.

4.     از انواع و اقسام ادویه جات درون کتلت می توان استفاده کرد.

5.     بهتر است سیب زمینی ها را بخارپز نمائیم، در این صورت سیب زمینی طعم بهتری خواهد داشت.

6.     اگر سیب زمینی کامل بپزد احتمال وا رفتن کتلت هم بیشتر است لذا سیب زمینی ها بدون اینکه خیلی نرم شود بپزد. به صورتیکه اگر چنگال را در سیب زمینی فرو ببریم، فرو برود ولی وسط سیب زمینی کمی سفت باشد.

7.     . بهتر است سیب زمینی ها را وقتی گرم است رنده کنیم. اگر سیب زمینی ها سرد شود، هنگام رنده کردن سیب زمینی حالت کشسانی و آدامسی پیدا خواهد کرد.

8.     بهتر است  از رنده سایز درشت برای رنده کردن سیب زمینی استفاده کنیم. این کار سبب خواهد شد، مواد شل نشود.

9.     بعد از رنده کردن،  اجازه می دهیم سیب زمینی ها کاملاً خنک شود. اگر وقتی گرم است سایر مواد را بیفزائیم، مواد کتلت شل خواهد شد.

10.استفاده از آردنخودچی سبب خواهد شد که مواد کتلت به هیچ عنوان وا نرود.

11.مواد را بایستی با دست کاملاً ورز دهیم.

12.تخم مرغ مواد اگر زیاد باشد سبب شل شدن آن خواهد بود.

13.برخی تخم مرغ نمیزنند ولی تخم مرغ علاوه بر خوش طعم کردن کتلت سبب انسجام بهتر مواد می شود.

14.برای سرخ کردن بهتر است از روغن مخصوص سرخ کردن استفاده کنیم. این کار دو علت دارد هم اینکه دمای جوش این روغن بالاست و خیلی زود داغ نمی شود که نمیسوزد، دیگری اینکه کتلت حین سرخ شدن، روغن زیادی جذب نمیکند.

15.. گرم کردن تابه قبل از ریختن روغن باعث می شود که روغن بدون جذب حرارت بالا به صورت مستقیم، زودتر گرم شود و خیلی دیرتر بسوزد.

16.دقت کنیم که حرارت حین سرخ کردن کتلتها، ملایم نباشد در غیر این صورت کتلتها نرم خواهد شد و همچنین روغن زیادی جذب خواهد کرد.

17.بهتر است کتلتها را روی حوله کاغذی آشپزخانه قرار می دهیم تا روغن اضافی اش جذب آن گردد.

18.       برای نگهداری کتلت در فریزر:

هر کسی روش خود را دارد. این روش مورد استفاده ما می باشد. روی یک سینی کوچک، یک عدد نایلون فریزر سایز متوسط پهن می کنیم دو عدد کتلت نپخته را بر روی نایلون در کنار هم و با فاصله (روی نایلون نه داخل آن) قرار می دهیم. سپس مجدداً روی کتلتها نایلون می گذاریم و مجدداً کتلت ها. البته آخرین لایه بایستی نایلون باشد. به هر میزان که خواستیم این کار را انجام می دهیم. سپس سینی را داخل فریزر قرار می دهیم (استفاده از سینی سبب می شود که کتلتها احیاناً تغییر فرم ندهد). وقتی فریز شدند از فریزر در آورده سینی را برمیداریم و کتلتها را که اکنون انسجام دارند، داخل یک زیپ کیپ بزرگ قرار می دهیم تا بوی مواد را به خود نگیرد و بلافاصله مجدداً به فریزر منتقل می کنیم. هر بار که نیاز به کتلت شد به آسانی از فریزر در آورده و سرخ می کنیم.

 


مطالب مشابه :


کوچک‌ترین کتاب نانویی جهان در دانشگاه سیمون فریزر آمریکا به نمایش گذاشته شد.

قـاصـدک - کوچک‌ترین کتاب نانویی جهان در دانشگاه سیمون فریزر آمریکا به نمایش گذاشته شد.
طرز پیچیدن دلمه برگ مو به روایت تصاویر

یک یادگاری کوچک برای نگهداری برگ تازه در فریزر و یا داخل اب نمک همین کار دسته بندی رو
یخچال و فریزر الکترواستیل قیمت جدید

فریزر تک ۲۴ فوت سفید چرمی / صدفی(10 کشو، بدون برفک) -----۸۲۰۰۰۰ ۱ آبسردکن و یخچال کوچک
فریز کردن صحیح مواد غذایی

غذاهایی که بهتر است در فریزر قرار داده کالباس به صورت بریده شده در قسمت های کوچک 3 تا 4
دلمه کلم برگ تبریز(یا دلمه کلم پیچ) با روش ابداعی و آسان

به این صورت که کلم پیچهای نسبتاً کوچک را در فریزر قرار می دهیم تا خوب یخ بزنند.
راتاتوی برای فریز کردن

شما میتوانید راتاتوی را در به مقدار زیادی درست کرده و در بسته های کوچک داخل فریزر کوچک خرد
نگهداری مواد غذایی در یخچال

که مدت نگهداری مواد غذایی را که در یخچال برایتان عنوان می کنم با فریزر صورت کوچک
هر آنچه باید درباره خرید یخچال فریزر بدانید

من نمی خندم اگر بادکنکی می ترکد - هر آنچه باید درباره خرید یخچال فریزر بدانید - و نمی خندم اگر
کتلت (Cutlet)

برای نگهداری کتلت در فریزر: هر کسی روی یک سینی کوچک، یک عدد نایلون فریزر سایز متوسط پهن
برچسب :