دومين گوساله شبيه سازي شده خاورميانه با نام "تامينا

دومین گوساله شبیه سازی شده خاور میانه با نام(تامینا)

گوساله های "بنیانا" و "تامینا" از سلولهای بدن یک راس گوساله نر ممتاز در مجتمع دامپروري نصر و شرکت دامپروری فکا متعلق به سازمان تامین اجتماعی شبیه سازی شده اند و بنیانا در روز 20 تیر و تامینا در روز 3 مرداد در اصفهان بدنیا آمدند.

مسوول پژوهشکده رويان اصفهان به خبرنگار ايرنا گفت:اين گوساله پس از طي مراحل انتقال جنين سالم و (IVF) از سوي پژوهشکده تحقيقاتي رويان اصفهان وشرکت "فکا" وابسته به شرکت سرمايه گذاري تامين اجتماعي در اصفهان متولد شد.
دکتر"محمدحسين نصراصفهاني" افزود:نام اين گوساله نر به دليل همکاري سازمان تامين اجتماعي با پژوهشکده رويان"تامينا" ناميده شده است. وي اظهار داشت: اين دومين گوساله شبيه سازي شده است که پس از زايمان زنده مانده است .
اولين گوساله شبيه سازي شده خاورميانه "بنيانا"نيز 20 تيرماه در مجتمع دامپروري "نصر" به دنيا آمد. نصراصفهاني گفت:اين گوساله بعد از 280 روز با عمل سزارين به دنيا آمد و وزن او حداقل 70 کيلوگرم است .
وي اضافه کرد:حال اين گوساله شبيه سازي شده خوب است.

دامپزشک شرکت فکا به ايرنا گفت : از سال82 تاکنون پروژه تولد گوساله شبيه سازي شده در اين شرکت با همکاري پژوهشکده رويان انجام گرفت و بالغ بر پنج ميليار د ريال از سوي اين شرکت هزينه شده است . "مهدي صفاهاني" افزود: مادر اين گوساله، اولين مادر سالم در پروژه گوساله شبيه سازي شده است که به بيماري "هيدروآلانتوييس" مبتلا نشد. به گفته وي، تاکنون 37 جنين در اين شرکت براي توليد گوساله شبيه سازي شده انتقال داده شده است که اين دومين گوساله زنده حاصل از اين پروژه است .
 
"رويانا"اولين گوسفند شبيه سازي شده،"حنا"اولين بز شبيه سازي شده، "بنيانا" و "تامينا"اولين و دومين گوساله شبيه سازي شده در خاورميانه از مهمترين دستاوردهاي پژوهشکده تحقيقاتي رويان اصفهان است.

کشور ما با تولد حيوانات شبيه سازي شده در جايگاه معدود کشورهاي صاحب توانمندي در شبيه سازي انواع حيوانات مزرعه اي (گاو،گوسفند و بز) قرار گرفته است.

مدیر پایگاه تحقیقاتی رویان اصفهان افزود: شبیه سازی در دام گاو یکی از سخت ترین پروژه های شبیه سازی است و به دلیل وزن بالای این دام سزارین بسیار مشکل انجام می گیرد و دوران بارداری طولانی است به همین دلیل مراقبت و هزینه نگهداری آن نیز بسیار بالاتر از سایر دامها است.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه دو گوساله ای که سالم به دنیا آمده اند جزئی از زنجیره تحقیقاتی بوده اند که ما را به زنجیره اصلی می رسانند و توانسته ایم از ابتدای حلقه که لقاح آزمایشگاهی بوده تا روند شبیه سازی را به طور کامل انجام دهیم.

نصراصفهانی گفت: در حال حاضر ما در رویان پروژه شبیه سازی دام ها را برای تولید فرآورده های دارویی نوترکیب از شیر این دامها پیگیری می کنیم و هدف این بود که در دام هایی که دارای شیردهی بالایی هستند این کار صورت گیرد.

حیوانات شبیه سازی شده جدید درراهند
نصراصفهانی با اشاره به اهمیت بدنیا آمدن تامینا یادآور شد: در آینده نیز تولدهای دیگری در مورد حیوانات شبیه سازی خواهیم داشت که در زمان مقتضی اعلام می شود. اما نکته اینجا است که با به دنیا آمدن حیوانات شبیه سازی می توانیم چند کپی ژنتیکی از چند حیوان داشته باشیم تا مطالعات بیشتر و بهتری بر روی روند جیره غذایی، شیردهی و پروتئین انجام دهیم.

تولیددارو از دامها تا دوسال آتی
وی گفت: تحقیقات مستمر ادامه می یابد و سعی داریم که یک تا دو سال آینده داروهایی که از این دام ها به دست می آید را تولید کنیم که البته روند تخلیص این داروها و در نهایت استفاده آن برای بیماران زمان بیشتری می طلبد.
مدیر پایگاه تحقیقاتی رویان اصفهان افزود: تحقیقات نیاز به پشتیبانی دارد و در این راه نیز برخی حمایتها صورت گرفته است.


مطالب مشابه :


دستگاه تولید مثلی گاو نر

فتو فانی وبلاگ علوم
زندگی نامه رازق فانی

رازق فانی سرودن شعر را در سال 1340 آغازکرد و از عرصه نشرات همه فتو ا دا د
معرفي رشته علوم دامي

فتو فانی وبلاگ علوم
نکات کاربردی در مدیریت تغذیه ای گاو های شیری

فتو فانی وبلاگ علوم
دومين گوساله شبيه سازي شده خاورميانه با نام "تامينا

فتو فانی وبلاگ علوم
انواع نژاد گوسفند

فتو فانی وبلاگ علوم
فرآیند های فیزیولوژی تولید مثل در دام ها

فتو فانی وبلاگ علوم
تولید مثل در گاو

فتو فانی وبلاگ علوم
افزایش حقوق معلمان چند پایه...

فانی عنوان کرد: ارتقای انگیزه معلمان در تدریس کلاس‌های چندپایه و افزایش کیفیت‌بخشی در
برچسب :