آموزش بافت پتوی قلاب بافی

قلاب بافی یکی از هنرهای بسیار راحت اما در عین حال خیلی زیبا و کارآمد هست.

برای اثبات حرفم، براتون آموزش یک پتو رو در نظر گرفتم، که خیلی خیلی راحته. در بافتش، فقط زنجیره مورد نیاز هست و پایه بلند. یعنی اگر شما فقط و فقط این دو نوع بافت رو که خیلی هم ساده و ابتدایی هستن، بلد باشید، می تونید به راحتی، این پتوی زیبا رو ببافید و حتی از این الگو، برای بافتن چیزهای دیگه مثل کیف، رومیزی، روتختی، ساک وسایل بچه و… استفاده کنید.

برای شروع، به نقشه ی کار دقت کنید که البته تاکید می کنم بسیار راحته.

 

throw blanket 7 (5)در ابتدا شما چند زنجیره می زنید و یک دایره ایجاد می کنید. بعد هم، سه زنجیره به جای اولین پایه بلند رج، و بعد دو پایه بلند در کنارش. بعد دو زنجیره، سه پایه بلند، دو زنجیره، سه پایه بلند…

برای رج بعد، بین هر سه پایه بلند، باید یک زنجیره بزنید، به جز پایه بلند هایی که در گوشه قرار می گیرن. به نقشه دقت کنید.

gholab

طبق نقشه یک رج رو که تمام کردید، برید سر وقت رج بعدی. همین سیکل و الگو، مدام در هر رج تکرار می شه. در واقع، شما در حین بافت، به هیچ الگویی نیاز ندارید. چون رج دوم، نقشه رو کامل حفظ می شید و دیگه نیازی بهش ندارید. برای همین تاکید کردم این نوع بافت، بسیار راحته. فقط دقت کنید برای اینکه گوشه ها، حالت مربعی به خودشون بگیرن، باید بعد از سه پایه بلند، دو زنجیره بزنید، بعد سه پایه بلند دیگه. حتما در هر گوشه ای این کار، طبق نقشه باید انجام بشه. به این روش هم در هر رج، دانه های مورد نیاز اضافه می شه و هم حالت مربعی طرح، حفظ می شه و شکل دایره به خودش نمی گیره.

Croche Throw 6 (1)

بسته به سلیقه ی خودتون می تونید هر رج، نخ رو کور کنید و برای بافت رج بعدی، از رنگ دیگری استفاده کنید. یا هر چند رج رو با یک رنگ ببافید. من سعی کردم از رنگ های شاد استفاده کنم. سه رنگ اصلی که دوست داشتم بیشتر توی کار نمود داشته باشن، بنفش، سبز و نارنجی بود. شما هم بر اساس سلیقه ی خودتون، از رنگ های دلخواه استفاده کنید.

1233

بر اساس کلفتی یا نازکی کاموا، باید به قدری ببافید که اندازه ی پتو، حدود نود الی صد سانتی متر بشه. البته باز هم این اندازه، به سلیقه ی خودتون بستگی داره. حتی می تونید با این سبک بافت، یک رو تختی برای تخت خودتون ببافید.

عکسی از نمای نزدیک بافت گذاشتم تا کاملا متوجه تعداد پایه ها و شکل اصلی کار بشید.

123555

1236666

سرانجام وقتی بافت پتو کامل شد، دورش رو به هر روشی که دوست دارید حاشیه بزنید.

123444

این حرف تکراریه و قبلا هم اون رو گفتم. اما به نظرم، چیزی که خودمون با ذوق و سلیقه و هنر خودمون می بافیم، از گران قیمت ترین محصولات فروشگاه ها هم با ارزش تره. نه اینکه بخوام شعار بدم و تلقین کنم. اگر واقعا تمیز ببافید و بتونید رنگ ها رو با هنرمندی کنار هم بچینید، در پایان کار بسیار ارزشمندی خواهید داشت که نمونه ش رو در هیچ فروشگاهی پیدا نخواهید کرد. ضمن اینکه اغلب کارهای آماده، دست باف نیستند و تولید ماشین های کارخانه ای هستند.

12366

با این روش بافت که خیلی هم ساده هست، می تونید انواع و اقسام طرح ها و رنگ ها رو خلق کنید. حتی می تونید اون رو به صورت موتیف ببافید و به هم وصل کنید. برای اینکه با مدل های مختلف این طرح آشنا بشید، در زیر، چند نمونه رو براتون میذارم. امیدوارم لذت ببرید و طعم شیرین بافتنی رو تجربه کنید. چنانچه سوالی داشتید، خوشحال می شم بتونم کمک تون کنم.

Croche Throw 6 (2)Croche Throw 6 (3)

throw blanket 7 (1)

throw blanket 7 (2)

throw blanket 7 (3) Screenshot_2013-09-13-21-00-28

throw blanket 7 (4)throw blanket 7 (7)

دیگر نوشته های مرتبط:٬ crochet٬ crochet blanket٬ crochet pattern٬ free pattern٬ pattern٬ آموزش٬ آموزش بافت٬ آموزش بافتنی٬ الگو٬ الگوی قلاب بافی٬ بافت٬ بافت پتو٬ بافتنی٬ روتختی٬ قلاب٬ قلاب بافی٬ نقشه قلاب بافی٬ نوزاد٬ پتو٬ پتوی بافتنی٬ پتوی نوزادی


مطالب مشابه :


طرز بافت پتوی نوزاد با قلاب

آموزش قلاب بافی | آموزش بافتنی|بافت کلاه 25 گل در طول و 12 گل در عرض پتو بکار می ره.
آموزش بافت پتوی قلاب بافی

چاپ مقاله isi - آموزش بافت پتوی قلاب بافی - چاپ مقاله آی اس آی ISI
پتو و متکای قلّاب بافی

چهل تیکّه - پتو و متکای قلّاب بافی - از هر انگشت ،یک هنر!
قلاب بافی

بافتنی - قلاب بافی - - بافتنی تاريخ : شنبه بیست و هفتم مهر ۱۳۹۲ | 12:19 | نویسنده : maryam
برچسب :