مجتمع تجاری تفریحی

در بخش های تجاری مجتمع محورهای سه گانه ای به موازات یکدیگر تعریف می شوند و عامل ارتباطی آنها به فضاهایی از معماری امروز تبدیل می شود,که تقسیم کننده و عامل ارتباط بصری میان طبقات می باشد.این فضا هم در ابتدا و هم در انتهای مسیر وجود دارد که علاوه بر نیاز های عملکردی,کیفیت فضایی مناسبی را ایجاد می کند(این فضا در معماری void نامیده می شود)

در بخش مسکونی نیز,طراح از الگوهای معماری درونگرا و برونگرای شهرسازی در ساماندهی واحد های مسکونی معماری ایرانی,بهره برده است.تعریف مجموعه ی همسایگی که یکی از اصول ساختارهای معماری شهری ایرانی است در این طراحی نقش بسزایی دارد.لذا,فضاهای مسکونی در اطراف حیاط مرکزی بزرگی,که متناصب با مجموعه تعریف شده شکل می گیرد و بدین ترتیب در طبقه هشتم فضای سبز و آزاد مورد نیاز واحدهای مسکونی را تامین می کند و همچون محلات قدیمی فضای واحدی در مرکز,ارتباط عملکردی و احساسی مطلوبی را ایجاد نموده که بر هویت مجموعه مسکونی می افزاید.

        badane2.jpg

        lcd.jpg


ویژگی های طرح معماری:

 ساختمان مجتمع تجاری بزرگ ستاره فارس با زیر بنای حدود 4300 مترمربع در 9 طبقه در زمینی به مساحت 5500 مترمربع در خیابان عفیف آباد شیراز طراحی شده است.

در این مجموعه 3 طبقه زیر زمین به کاربری پارکینگ با گنجایش حدود 500 دستگاه خودرو اختصاص یافته است که دسترسی به آن با رمپ عریضی از معبر اصلی میسر می باشد.جهت سهولت در حرکت و جلوگیری از ازدحام و ترافیک خودروها دو رمپ موازی در ضلع شرقی پارکینگ جهت رفت و آمد و دسترسی به طبقات تعبیه شده است.3طبقه بعد دارای کاربری تجاری می باشد که 400 واحد را در بر می گیرد.الگوی عملکردی در هر طبقه تجاری بر اساس ساختاری ساده و روابطی سیال شکل می گیرد بدین ترتیب که به موازات 3 محور موازی در امتداد شرقی-غربی واحد های تجاری شکل می گیرند.این 3 محور در ابتدا و انتها و منطقه میانی به یکدیگر مرتبط می شوند.این محور های 3 گانه علاوه بر ایجاد ارتباط,تاسیسات را در خود جای می دهند و آن را در زیر سققف کاذب های خود مخفی کرده اند.جهت ایجاد تنوع در روابط عملکردی نقاط عطفی در ساختار مجموعه در نظر گرفته شده است.بدین منظور در ابتدا و انتهای محور میانی 2 فضای دایره ای شکل(void)وجود دارد که الگوی رفتاری را تغییر می دهد و ارتباط بصری میان طبقات را میسر می سازد.

طراح از این نقاط عطف جهت ارتباط عملکردی نیز بهره برده ,به گونه ای که درهر وید, دو دستگاه پله برقی به موازات یکدیگر نصب می شود و دسترسی به سایر طبقات تجاری و شهر بازی را امکان پذیر می سازد.مجموعا 12 دستگاه پله برقی (4دستگاه در هر طبقه)فعال خواهد بود.طبقه بعد بخش تفریحی مجموعه است که ضلع غربی آن به شهر بازی اختصاص یافته است و شامل بخش بیلیارد و بولینگ و دیگر وسایل تفریحی است.در ضلع شرقی این طبقه مجموعه اغذیه فروشی در 7 غرفه به منظور فروش اغذیه ای که سریع طبخ می شود(Fast Food)پیش بینی شده است که دسترسی به آن هم از شهر بازی و هم به صورت مستقل از معبر اصلی از پلکان و آسانسور جنوب شرقی مجموعه امکان پذیر می باشد.در طبقه هشتم و نهم در ضلع شرقی در 2 طبقه رستوران و در ضلع غربی مجموعه مسکونی در نظر گرفته شده است.مجموعه همسایگی واحد های مسکونی در اطراف یک حیاط مرکزی تعریف شده که علاوه بر روابط صحیح همسایگی نور مطلوب و فضای سبز مورد نیاز واحد ها را فراهم می آورد.

دسترسی مستقل از کوچه ضلع جنوبی مجموعه به بخش مسکونی اختصاص دارد که مانع تداخل عملکردی بخش های تجاری و تفریحی با این مجموعه می شود.

رستوران مجموعه در 2 طبقه طراحی شده که در طبقه هشتم سالنی در امتداد شمالی جنوبی است و منظری گسترده از شهر را در پیش رو دارد و با پلکانی به رستوران فوقانی که به فرم استوانه طراحی شده مرتبط می شود که چشم اندازهای متعددی از تمامی وجوه را به بیننده عرضه می کند.

نمای اصلی ساختمان در دو ضلع شرقی و بخشی از ضلع شمالی به خوبی قابل رویت است که به علت ابعاد آن,از جنس شیشه و استیل,در پوشش آن استفاده شده تا با توجه به ویژگی های مصالح,حجم سبکتر و شفاف تر جلوه کند.

در این مجموعه از استفاده ناهماهنگ و نا مطلوب متریال جلوگیری شده تا حجم, خلوص خود را حفظ کند.مشاهده ی احجام و ریتم حرکتی که در نما دیده می شود,یاد آور این مهم می باشد که علم سازه در تلفیق با خواسته های معماری,قابل شکل گیری است و در یک معماری ایده آل بایستی علم سازه بتواند جلوه های معماری را آشکار نماید تا هماهنگی کاملی میان آن دو برقرار شود.

 طراحی داخلی مجموعه(کفسازی/طراحی سقف ها,بدنه و نور پردازی)جهت اشاره به محورهای حرکتی و ارتباطی اصلی و نقاط عطف عملکردی می باشد.اشاره به سادگی,خلوص و روابط سیال از ویژگی های برجسته ی این طرح می باشد.


2- مجتمع تجاری و تفریحی زیتون فارس:


مجتمع تجاری و تفریحی زیتون فارس

معماری منحصر به فرد، مجهز به 800 واحد پارکینگ داخل و خارج از مجموعه 
در مجاورت ایستگاه خط دو مترو 
20 دستگاه پله برقی 
آسانسور های پانورامیک (شیشه ای) نفربر و آسانسور های حمل بار 
سیستم سرمایش و گرمایش مرکزی 
سیستم تلفن مرکزی و مستقل جهت تمامی غرفه ها 
سیستم اعلان و اطفاء حریق مرکزی 
سیستم صوتی مرکزی و پیجینگ 
سیستم دوربین مدار بسته جهت کنترل کل مجموعه 
شبکه برق اضطرار
پله های اضطراری
آنتن مرکزی و سیستم های مدرن اتصال به شبکه E1,ADSL و کافی نت 
رستوران و کافی شاپ های متعدد (مجموعه رستوران های بین المللی) 
شهر بازی سرپوشیده همراه با پیشرفته ترین دستگاه های بازی کامپیوتری 
فضای سبز و پارک تفریحی در محوطه مجتمع 
مراکز آژانسی و خدماتی و سایر امکانات رفاهی پیشرفته


3-Arcadium Shopping Mall


r01_11.jpg


Project Name : Arcadium Shopping Mall
Location : Ankara - Turkiye

Scope of the Project : Arcadium Shopping Mall built on 9,800 m2 land at the Cayyolu site of Ankara province, consists of total 37,876 m2 closed area, 15,045 m2 closed car park area and 3,500 m2 of greenery zone. With its interior hyper-market, restaurants and fast-food courts in addition to bowling and cinema halls, it is not just a shopping centre but also a recreation centre. The project composes of three blocks; upper structure being of joist slab, the storey height of block-B is 7.2 m. and the other block heights are 4.60 meters. Works were started in the August of 2002 and the rough works were completed in March, 2003, within a very tight work schedule


  4.Courtesy of Office Building with Shopping Mall

1326160304-street-render-528x255.jpg


The south of Warsaw is a chaotic neighborhood with different architecture styles, varying building heights and a big amount of green areas that spread between them without any clearly defined shape and order. At some point, it stopped being a dormitory and more people started to settle there for good. Therefore, a necessity for a new city center with office spaces and retail areas appeared. The proposed form of the design by MJZ | Maciej Jakub Zawadzki organizes all these factors to bring some order into this chaos. More images and architects’ description after the break.


Courtesy of Office Building with Shopping Mall

Most of the space of the existing site is taken by a shopping mall and its adjacent big parking areas. These retail functions mostly do not have appealing facades (which serve as big ads to sell the products) and big flat unused roof areas. In this case, they would serve as a base for the whole complex and their potential would be used to the maximum.


ground floor plan

By extending the forest that lies next to the site, on top of this retail block and creating paths connecting the main surrounding streets a new public park would be created. The office spaces would be spread around this green development in blocks with different heights which would depend on the next surrounding neighbor. This would create a connection with the old housings and make the whole district more consistent and compact.

Architects: MJZ | Maciej Jakub Zawadzki
Location: Warsaw, Poland
Site Area: 77601m2
 Construction Area: 51760m2

1326160299-ground-floor-plan-528x286.jpg

مرکز خرید بوستان:

 پاساژ بوستان،در چهار طبقه ساخته شده است و به پارکینگ اختصاصی مجهز است.

     boostan%20%283%29.JPG

 

     

     boostan%20%284%29.JPG

 مرکز خرید تیراژه:640px-IMG_0370.JPG


مرکز خرید میلاد نور تهران:

nama.jpg


مجتمع تجاری الماس شرق مشهد:

زیر بنای این سازه در حدود ۶۵۰۰ متر مربع ودر ۵ طبقه به ارتفاع هر طبقه۵/۴ بنا شده است.این سازه علاوه بر ۱۲۱۰ واحد تجاری دارای فضاهای جانبی دیگری نیز مانند نماز خانه رستوران مللcourt foodفضای استراحت مراجعین مرکز فوریت های پزشکی مراکز اداری بانکی وپست وسرویس وفضای بازی کودکان میباشد.

982054773885419.JPG


e8e771f7a21d59845c25c42dc4f628f3.jpg

مرکز خرید سیتی سنتر بندر عباس:

   

              

              citycenter01.jpg  

                  CityCenterBandarAbbas03.jpg


مرکز خرید سلفریجز در بیرمنگام:

Selfridges shopping center in Birmingham

640px-Birmingham_-_Ringbull_-_Selfridges

The architecture firm Future Systems were appointed by Selfridge's then chief executive, Vittorio Radice, to design only the third store outside London. Although Selfridges was physically integrated with the Bullring Shopping Centre the client wanted a distinct design approach which would set the store apart from the rest of the development and become an instantly recognisable signpost for the brand.[1] The building's facade is curved, wrapping around the corner of Moor Street and Park Street. The facade comprises 15,000 anodised aluminium discs mounted on a blue background  450px-Selfridges_interior1.jpg         


طراحی داخلی مجموعه(کفسازی/طراحی سقف ها,بدنه و نور پردازی)جهت اشاره به محورهای حرکتی و ارتباطی اصلی و نقاط عطف عملکردی می باشد.اشاره به سادگی,خلوص و روابط سیال از ویژگی های برجسته ی این طرح می باشد.


مطالب مشابه :


مجتمع تجاری تفریحی

1: مجتمع تجاری تفریحی ستاره فارس: ایده های طراحی: در این مجموعه نگرش نسبت به بخش تجاری مجتمع
پایان نامه مجتمع تجاری تفریحی

فایل word چند پایان نامه ی مجتمع تجاری تفریحی رو دارم.اگر کسی مجتمع تجاری تفریحی طراحی
مجتمع تجاری تفریحی

مجتمع تجاری تفریحی - شهری ایرانی است در این طراحی نقش بسزایی دارد.لذا,فضاهای
مجتمع تفریحی -رفاهی-گردشگری-تجاری هلیا

پارک برج بلند شهران مجتمع تجاری تفریحی اطلس میدان بزرگ ایپک جواهر طراحی نما
مجتمع تجاری تفریحی

مجتمع تجاری الماس شرق مشهد: زیر بنای این سازه در حدود ۶۵۰۰ متر مربع ودر ۵ طبقه به ارتفاع هر
پایان نامه :مجتمع تجاری تفریحی

پایان نامه ی کارشناسی من مجتمع تجاری تفریحی بود. کانسپت طرح شکل شمسه است که به صورت طراحی
رساله مجتمع تجاری تفریحی با رویکرد معماری پایدار

رساله مجتمع تجاری تفریحی با رویکرد معماری طراحی مجتمع تجاری- تفريحي-بهمراه تصاویر
مجتمع تجاری تفریحی

شناسنامه طرح: کارفرما:شرکت توسعه و عمران مجموعه های تجاری ستاره. طراحی معماری:محمد مهدی سیف
مجموعه بزرگ تجاری ، اداری ، تفریحی ، خدماتی آبشار

مجموعه بزرگ تجاری ، اداری ، تفریحی در طراحی این مجتمع، سعی برآن مجتمع های تجاری
برچسب :