تراژدی ختنه زنان

1. حالت اول: شامل بريدن لبه‌ي كليتورس¹ و در برخي موارد بريدن تمامي آن
2.حالت دوم: در اين گونه كليه‌ي كليتورس و بخشي و يا تمامي لابياي مينور² بريده مي شود
3.حالت سوم: انتهاي طيف دو حالت قبلي است و ختنه‌ي عميق نام دارد كه شامل برداشتن كليتورس و لابيا مينور و ماژور³ است .كه در اين حالت دو طرف لابيا توسط بخيه، چسب، گاهي خار به هم وصل مي‌شود. در اين حالت بيشتر دهانه واژن بسته مي شود و تنها مجراي كوچكي باقي مي ماند كه ادرار و خون خارج شود لازم به ذكر است كه نوع ختنه متداول ترين شكل موجود است كه بر روي 80 درصد دختران در سومالي انجام مي گيرد.
4.حالت چهارم: در كشورهاي چون مالزي و سنگاپور بيشتر اين نوع ختنه رايج است كه در اين مدل پوست روي كليتورس بر داشته مي شود.
گفتني است كه غير از 4 حالت در برخي مناطق نوع ديگري از ختنه ديده شده است كه در اين حالت با دوختن بخشي از دهانه‌ي واژن سعي بر تنگ كردن آن شده است.
به لحاظ سنتي هنگامي كه زنان آماده‌ ازدواج مي‌شوند اين سوراخ بسته شده مي‌تواند باز شود كه به طور معمول همسر با هر بار هم آغوشي سعي بر باز شدن آن مي‌كند.

9nlrvrbsowygbua78sc.jpg

ختنه زنان معمولا قبل از سن بلوغ در محدوده‌ي سني 4 تا 12 سالگي صورت مي‌ گيرد .با وجود اين گاهي در نوزادي و يا قبل از ازدواج نيز انجام شده است. اين عمل هر بار بايد بر روي يك دختر انجام گيرد ولي معمولا دختران كه در يك گروه سني هستند با هم ختنه مي كنند تمامي خنته ها در شرايط كاملا ابتدايي به وسيله‌ قابله يا زني دهاتي انجام مي گيرد. از هيچ داروي بيهوشي استفاده نمي شود. دختران را با هر ابزاري كه دردسترس باشد مي‌برند: تيغ ريش تراشي، چاقو، قيچي، شيشه‌ي شكسته، سنگ تيز و در بعضي مناطق داندان.
سازمان بهداشت جهاني و ساير تشكيلات پزشكي ادعا كردند كه اين عمل غير ضروري و دردناك است و نبايد در كتب پزشكي مجاز دانسته شود. به هر حال عوارض آني ختنه‌ي عميق شوك، عفونت، آسيب مجراي ادرار، زخم، بيماري كزاز، عفونتهاي مثانه‌اي، عفونت‌هاي خوني، ايدز و يرقان است. عوارض دراز مدت عبارت‌اند از عفونتهاي مزمن يا متناوب مجراي ادرار و لگن كه مي‌تواند به نازايي، تشكيل كيست و دمل در ناحيه‌ي مجراي زنانه منجر شود، برآمدگي دردناك در مسير اعصاب، دشواري فزاينده ادرار، قطع قاعدگي، جمع شدن خون قاعدگي در شكم، سرد مزاجي، افسردگي و مرگ و آنچه كه شايد از ساير موارد مهم‌تر باشد اين است كه زن در تمامي عمرش از لذت عمل جنسي محروم خواهد بود.
متاسفانه تعداد دختران مهاجر كه به دست تيغ قابله سپرده مي‌شوند كم نيست. آفريقايي ها به هر كجا كه مهاجرت كردند اين سنت را با خود برده‌اند. به گفته‌ي واريس ديري سفير مخصوص سازمان ملل 27 هزار زن در نيويورك تحت اين عمل قرار گرفته‌اند يا خواهند گرفت. قانون گذاران بر اين باورند كه لازم است قوانين جداگانه‌اي براي حمايت كودكان در معرض خطر قرار دارند وضع شود چرا كه بسياري از خانواده‌ها ادعا مي‌كنند كه اين از حقوق مذهبي‌شان است و هيج دولتي اجازه مداخله در اين باره ندارد.

7eari8l772chqywdfc0.jpg

بسياري مدعي هسنتد اين عمل يكي از آيين‌هاي مذهب اسلام است اما واقعيت اين است كه اين خشونت به طور يكسان در ميان مذاهب مختلف ديده مي شود. عمده‌ترين عامل انجام اين سنت، باكره نگه داشتن دختران تا قبل از ازدواج است و اساسا اين رسم را مردان مطالبه مي كنند. مردان خودخواهي كه مي‌خواهند مالكيت خود را بر مطالبات جنسي زنان‌شان اعمال كنند و از آنجايي كه در اين فرهنگ‌ها جايي براي زن ازدواج نكرده وجود ندارد مادران خود مايلند كه اين خشونتي كه بر خودشان اعمال شده است بر روي دخترانشان نيز اعمال شود زيرا كسي نيست كه فرزندشان را به زني قبول كند و دخترشان تا آخر عمر كثيف و حشري خوانده مي‌شود . مادران آفريقايي درست مانند مادران غربي كه تمام فكرشان اين است كه دخترانشان تحصيل كنند وظيفه‌شان را در ايجاد بهترين موقعيت براي ازدواج دختران‌‌‌شان مي‌بينند. شايد بهتر باشد جهل و خرافات را مهم ترين عامل اين خشونت بدانيم و بهترين دليل توقف آن را درد و رنج و مرگي كه از آن به جا مي‌ماند

cribgrgfk0v7acxnok7s.jpg

ows3v5p2evcox2fow94y.jpg

مادر کودک پس از عمل با چهره ای رضایتمند در حال حمل دخترک بخانه است . وقتیکه از او سئوال شد که چرا اینکار را با دخترانش میکند او پاسخ داد خودش هم نمیداند.

منبع مطالب:clip2ni.com

منبع تصاویر:iranvij.ir


مطالب مشابه :


درمان چسبندگي لابيا با استروژن موضعي و ارتباط آن با سطح سرمي استراديول

دانش پرستاری: از کلاس درس تا جامعه - درمان چسبندگي لابيا با استروژن موضعي و ارتباط آن با سطح
سرطان پستان( خانم عاطفه مزروعی)

در اين عمل گره مي شود .نوك پستان با استفاده از پيوند پوست از قسمت داخلي ران يا لابيا
عکس ختنه کردن دختران

برداشتن كليتورس و لابيا مينور و ماژور³ است .كه در اين حالت دو طرف لابيا اين عمل هر
تراژدی ختنه زنان

دو حالت قبلي است و ختنه‌ي عميق نام دارد كه شامل برداشتن كليتورس و لابيا عمل يكي از آيين
تفســــير آزمـــايش كامل ادرار

اتاق عمل اتاق عمل خانم ها بايستي ولو را با محلول آنتي سپتيك تمييز كرده و در حالي كه لابيا
احتباس ادراري بعلت پرده بكارت بدون منفذ

بيماران در اطاق عمل و در وضعيت پرده بكارت بدون منفذ بايد از چسبندگي لابيا، آترزي واژن
اختلال عملکرد جنسي در زنان، علل و راه حل

البته اين دارو مانند وياگرا عمل نمي‌كند در اين حالت چين‌هاي پوستي ناحيه (لابيا)
سرطان سینه (پستان) چیست؟

در اين عمل گره هاي نوك پستان با استفاده از پيوند پوست از قسمت داخلي ران يا لابيا ايجاد مي
سرطان سینه (پستان) چیست؟

زناني كه براي اين عمل نوك پستان با استفاده از پيوند پوست از قسمت داخلي ران يا لابيا
تفســــير آزمـــايش كامل ادرار

خانم ها بايستي ولو را با محلول آنتي سپتيك تمييز كرده و در حالي كه لابيا ها را از عمل كرد
برچسب :