حرفه و فن واحدهفتم:1- خوراگ2 - پوشاك

واحدهفتم:1-خوراگ2-پوشاك

1-آيا افراد در سنين مختلف با فعاليت هاي متفاوت به غذاي يكساني نياز دارند؟خيراحتياجات غذايي انسان درهمه ي مراحل زندگي يكسان نيست.

2-اگر غذاي انسان متناسب با نياز اونباشد چه مسائلي ايجاد ميشود؟مسائلي ايجاد مي شود كه گاه جبران ناپذ ير است مثل:اختلال دررشد جسمي و ذهني كودكان و نوجوانان به دليل كمبود مواد غذايي لازم يا چاقي در اثر استفاده ي بيش از حد از مواد غذايي كه خود عامل بسياري از بيماريهاست.

3-سلامت انسان به چه عواملي بستگي دارد؟سلامت انسان تا حد زيادي به غذايي كه مي خورد بستگي دارد.

4- غذاي مناسب بايد داراي چه ويژگيهايي باشد؟ غذاي مناسب بايد علاوه بر رفع گرسنگي انرژي لازم براي كار-فعاليت و مواد كافي براي رشد تكامل وترميم بدن را داشته باشد.

5-غذا براي اينكه بتواند نيازهاي بدن را تامين كند بايد كافي و متنوع باشد.

6-غذا بايد كافي و متنوع باشد يعني چه؟ يعني مخلوطي مناسب اگروه هاي مختلف مواد غذايي باشد.

7-دسترسي مردم به مواد غذايي و نحوه ي استفاده ي از آنها در مناطق مختلف به چه عواملي بستگي دارد؟ آداب ورسوم- آب وهوا- وظعيت اقتصادي- توليدات منطقه اي و عادتهاي غذايي هر محل بستگي دارد.

8-هر نوع غذايي كه در نقاط مختلف دنيا تهيه و مصرف مي شود داراي يك يا چند

 ماده ي مغذ ي است.

9-ماده ي مغذ ي را تعريف كنيد؟ مادهي مغذي ان بخش از مواد غذايي است كه صرف سوخت و ساز بدن مي شود و هر يك از آنها بخشي از نيازهاي غذايي فرد را تامين مي كند.

10- انواع مواد مغذ ي را نام ببريد؟مواد قندي ونشاسته اي-چربي ها- مواد پروتئيني- ويتامينها- مواد معدني- آب.

11- مواد مغذي انرژي زا را نام ببريد؟ مواد قندي ونشاسته اي-چربي ها

12- وظيفه ي مواد مغذ ي پروتئيني چيست؟ وظيفه ي رشد و ترميم بدن را به عهده دارند.

13- انواع مواد مغذ ي محافظ را نام ببريد؟ ويتامينها- مواد معدني- آب.

14- ميزان نيازهاي غذايي انسان را برحسب كالري تعيين مي كنند.

15- ميزان نيازهاي غذاي انسان ( كالري) به چه عواملي بستگي دارد؟ سن- جنس- فعاليت- شرايط جسمي- خصوصيات فردي و شرايط جغرافيايي و زيستي محل زندگي.

16-کالری چیست؟یک کالری مقدار گرمایی است که می تواند دمای یک گرم آب مقطر را یک درجه ی سانتی گراد بالا ببرد.

17-درچه دوره های سنی نیاز انسان به مواد غذایی بیشتراست؟کودکی،نوجوانی، دوران بیماری وباز سازی بعد ازآن،فعالیت های شدید جسمی،بارداری وشیردهی زنان.

18-درچه دوره های سنی نیاز انسان به مواد غذایی کمتر است؟کم شدن فعالیت ها، میان سالی وپیری.

19-در صورتی که کودک به هر دلیل ازشیرمادرمحروم باشد نیازهای او باید چگونه تأمین شود؟مواد غذایی او را با شیرمصنوعی تأمین می کنند.

20-یک فرد در سنین مدرسه،نوجوانی و بلوغ به چند وعده ی غذایی نیازمند است؟ هر فرد در سنین مدرسه به انواع مواد مغذی در سه وعده غذای اصلی و دو میان وعده نیاز دارد.

21-در میان وعده های غذایی کدام یک مهم تراست؟صرف صبحانه.

22-چرا درمیان وعده های غذایی صرف صبحانه ازاهمیت خاصی برخوردار است؟افرادی که قبل از رفتن به مدرسه به قدر کافی شیر می خورند،با دقت وتمرکز بیش تری در کلاس عمل می کنند بهره ی هوش کودکانی که صبحانه

می خرند،بیش ترازکسانی است که روز را بدون صبحانه آغازمی کنند.

23-چرا نوجوانان به انرژی بیش تری نیازمنداند؟نوجوانان به دلیل سوخت و سازبدن،سرعت رشد و تکامل،به ویژه رشد عضلانی واستخوانی،به انرژی  بیشتری نیاز دارند.

24-در سنین نوجوانی بخشی ازانرژی نیازفرد ازطریق میان وعده تأمین می شود.

25-نوجوانان برای تأمین انرژی مورد نیاز خود باید ازچه مواد غذایی استفاده کنند؟ شیر ولبنیات.

26-میان وعده های مجاز و غیرمجازکدام اند؟به جای استفاده از مواد غذایی کم ارزش و مضر(چرب،شوریا زیاد شیرین)باید ازانواع میوه های تازه،شیر،پنیر، کره و تخم مرغ و سایر مواد غذایی مفید به عنوان میان وعده استفاده می شود.

27-عادت های بد غذایی زمینه ی بروز چه بیماری هایی را فراهم می کند؟ قلبی وعروقی،فشارخون وانواع سرطان

28-غذای خانواده باید چگونه تأمین گردد؟غذای خانواده باید باتوجه به امکانات، خصوصیات و علایق همه ی افراد خانواده و از راه حلال تهیه شود.

29-محل صرف غذا باید چگونه باشد؟باید محیطی آرام،تمیز و زیبا باشد وغذا همراه سایر افراد خانواده یا دوستان و آشنایان صرف شود.

30-چه عواملی غذا را دل چسب تر و اشتها رابیشترمی کند؟آراستگی و تمیزی سفره،تنوع غذایی،تزیینات غذا،استفاده از ظروف تمیز و زیبا و هماهنگ با سایر وسایل و ترتیب چیدن آن ها غذا را دل چسب تر و اشتها را بیشتر می کند.

31-ازنکات ضروری هنگام غذا خوردن به شش مورد اشاره کنید؟1-شستن

دست ها با آب و صابون قبل از غذا خوردن 2- گفتن نام خدا قبل از شروع غذا 3- خوب جویدن وآرام غذا خوردن 4- استفاده ازسالاد و سبزی همراه غذا 5- شستن دندان ها بلا فاصله بعد از خوردن غذا 6- اجتباب ازخوردن غذاهای سرد و گرم پشت سرهم.

 

2-پوشاك

1- آیا می دانید چگونه باید لباس ها را لکه گیری کرد؟ برای لکه گیری باید نوع و جنس پارچه را شناسایی کنیم،نوع لکه را مشخص کنیم،حلال مناسب را بشناسیم.

2- درشست وشوی لباس ها چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟جداکردن لباس هایی که رنگ پس می دهند ازبقیه ی لباس ها،تخلیه ی جیب ها،تشخیص وجود لکه و پاک کردن آن قبل ازجست و جو،رعایت نکات ایمنی دراستفاده ازبعضی ازحلال ها، جدا کردن لباس های کودکان،جدا کردن لباس های افراد بیمار،درنظرگرفتن درجه حرارت آب واستفاده ازمواد پاک کننده ی مناسب

3- لکه چیست؟اثر و علامت چرک یا مواد رنگی بر روی پارچه یا هرشی دیگری را لکه می نامند.

4- لکه گیری را تعریف کنید؟به روش هایی که برای پاک کردن لکه ها از روی پارچه به کار می رود،لکه گیری می گویند.

5- قبل ازپاک کردن لکه به چه نکاتی باید توجه کرد؟قبل ازپاک کردن لکه باید نوع وجنس پارچه را شناسایی کنید وسپس به سرعت درصدد لکه زدایی ازروی پارچه برآیید؛زیرا هرچه لکه مدت زمان بیشتری روی پارچه بماند،دیرترپاک

می شود یا امکان دارد هرگز پاک نشود.

6- برای ازبین بردن لکه ی شمع چه باید کرد؟شمع را با لبه ی یک کارد از روی لباس بتراشید.لکه ی باقی مانده را بین دو ورقه ی خشک کن قرار دهید و با اتوی گرم چند لحظه بر روی آن فشار دهید.سپس آن را با آب جوش و مواد پاک کننده شست و شو دهید.

7- برای از بین بردن لکه ی شمع به چه نکته ای باید توجه کرد؟درجه حرارت آب به الیاف لباس آسیبی نرساند.چنان چه لکه پاک نشد،ازبنزین سفید استفاده کنید.جهت ایمنی هیچ گاه درمکان بسته ازبنزین سفید استفاده نکنید.

8-برای ازبین بردن لکه ی شمع ازچه ماده ای استفاده می شود؟بنزین سفید

9- برای ازبین بردن لکه ی جوهربر روی پارچه سفید ازچه ماده ای استفاده       

می شود؟آب ژاول

10- برای ازبین بردن لکه ی جوهربر روی پارچه های رنگی ازچه ماده ای

استفاده می شود؟جوهرلیمو

11- برای ازبین بردن لکه ی لاک ناخن ازچه موادی استفاده می شود؟استون، الکل،آمونیاک

12- برای ازبین بردن انواع آدامس وچسب ازچه ماده ای استفاده می شود؟یخ و آب خیلی سرد

13- برای ازبین بردن لکه ی قهوه یا چای ازآب جوش و گلیسرین استفاده می شود

14- لکه ی خون را چگونه می توان ازبین برد؟پارچه را درآب سرد خیس کنید و بعد با آب سرد خوب بشویید.(توجه داشته باشید که اگربرای از بین بردن این لکه ازآب گرم استفاده کنید لکه ثابت باقی می ماند.)سپس مقداری ماده ی پاک کننده را روی محل لکه بریزید و خوب چنگ بزنید و بعد آبکشی کنید.اگربازهم اثری ازلکه باقی ماند،چند قطره آمونیاک را روی لکه بریزید و سپس آن را بشویید.

15- برای ازبین بردن لکه ی خون ازچه ماده ی شیمیایی استفاده می شود؟

آمونیاک

16- د رمورد پارچه های سفید می توان ازمایع سفید کننده مانند آب ژاول استفاده کرد.

17- قبل از شست و شو و اتوکشی لباس ها به چه نکاتی باید توجه کرد؟قبل از شستن لباس ها باید دقت کنید که اگر لکه ای دارند،آن را شناسایی و لکه گیری کنید چنان چه پارگی یا عیب دیگری نیز داشته باشند،آن را برطرف سازید.

برای شست وشو باید لباس ها را براساس جنس و رنگ دسته بندی کنید و هر یک را جداگانه بشویید.

لباس های نوزاد را با لباس افراد دیگر در یک جا نشویید.

 

- برای از بین بردن لکه ی خون از چه ماده ی شیمیایی استفاده می شود؟ آمویناک

19- در مورد پارچه های سفید می توان از مایع سفید کننده مانند آب ژاول استفاده کرد.

20- قبل از شست و شو و اتو کشی لباس ها به چه نکاتی باید توجه کرد؟ قبل از شستن لباس ها باید دقت کنید که اگر لکه ای دارند، آن را شناسایی و لکه گیری کنید. چنان چه پارگی یا عیب دیگری نیز نداشته باشند، باید آن را بر طرف سازید.

برای شست و شو باید لباس ها را براساس جنس و رنگ دسته بندی کنید و هر یک را جداگانه بشویید.

 لباس های نوزاد را با لباس افراد دیگر در یک جا نشویید.

21- طریقه ی شستن لباس های نخی و کتانی را بنویسید؟ ابتدا آن ها را به مدت 20 تا 30 دقیقه در محلول آب گرم و صابون یا مواد پاک کننده ی دیگر خیس کنید. پس از آن لباس را شست و شو دهید.

22- برای این که لباس های نخی و کتانی بیش از اندازه چروک نشود چه باید کرد؟ از زیاد فشردن آن ها خودداری کرده و آن ها را کمی آب دار آویزان کنید.

23- لباس های کتانی و نخی را به وسیله ی ماشین های لباس شویی به خوبی می توان شست.

24- برای سفید مردن لباس های نخی و کتانی از چه ماده ای می توان استفاده کرد؟ آب ژاول یا هر ماده ی سفید کننده دیگر

25- لباس های نخی را نمدار اتو کنید.

26- چگونه می توان لباس های نخی را اتو کنید؟ آن ها را نمناک کنید و یا یک پارچه ی نمناک سفید روی لباس پهن کرده و آن را تو کنید.

27- درشستن لباس های پشمی به چه نکاتی باید توجه کرد؟ برای شستن لباس های پشمی از آب ولرم استفاده کنید و تا حد امکان از چنگ زدن این گونه لباس ها به هنگام شست و شو خودداری کنید . هنگام آب کشی کمی سرکه یا آمونیاک در آب بریزید تا لباس پشمی حالت نمدی به خود نگیرد.

28- چرا برای خشک کردن پارچه های پشمی نباید آن ها را در مقابل نور شدید خورشید قرار دهیم؟ چون مقاومت خود را از دست می دهد.

29- طرز شستن لباس های بافتنی را بنویسید؟ لباس های بافتنی را نیز باید مانند لباس های پشمی با آب ولرم شست و از چنگ زدن و فشردن آن ها خودداری کرد.

30- لباس های پشمی را چگونه باید اتو کرد؟ برای اتو کردن لباس های پشمی، پارچه ی نخی تمیزی را نمناک کنید و روی آن ها قرار دهید تا اتو به طور مستقیم با لباس تماس نداشته باشد. هنگام اتو کردن، اتو را روی پارچه نکشید بلکه آن را روی پارچه قرار دهید (به صورت پرس) و بردارید.

31- چرا نباید لباس های بافتنی را اتوکرد؟ از اتو کردن لباس های بافتنی خودداری کنید؛ زیرا در بسیاری از مواقع باعث تغییر شکل لباس می شود.

منبع : حرفه و فن


مطالب مشابه :


لیست کامل سیسمونی نوزاد

همکاران محترم در صنف سیسمونی و وسایل نوزاد در (بوشهر )، کهکیلویه (ماشین لباس شویی نوزاد)
فروش مای بی بی در شیراز

قیمت پوشک نوزاد مای بی بی نمایندگی پوشاک مای بی بی در بوشهر توليدي لباس نوزاد
حرفه و فن واحدهفتم:1- خوراگ2 - پوشاك

عمران&بوشهر لباس های نوزاد را با لباس لباس های نوزاد را با لباس افراد دیگر در یک
بوشهر

عزیز با آداب و رسوم مناطق مختلف کشورمان طراحی شده است،ما را در بوشهر. مراسم لباس و يک
فروش لباس بیمار 38 گرمی

38 گرمی بندر بوشهر ، لباس بیمار 38 لباس شیردهی در سرپل ذهاب لباس نوزاد بیمارستانی
عکس/مهندس زن بی‌حجاب روس در بوشهر

واکسن نوزاد. را با عنوان "یک مهندس روس در حال فعالیت در نیروگاه اتمی بوشهر" منتشر
برچسب :