الگوی دامن تنگ - درس چهارم

برای رسم الگوی دامن به اندازه های: دور کمر- بلندی باسن- دور باسن و بلندی دامن نیاز داریم که در درس 1 کامل توضیح دادم.

81nwqitvcf65jg2gtg.jpg

32498004214963950506.jpg

04575987201336501362.jpg

84504750498804978014.jpg

53808688178485494588.jpg

رسم الگوی دامن تنگ: m1.jpg
ابتدا برای رسم کادر دامن از نقطه الف به اندازه 1/2 دور باسن + 2 (برای افراد معمولی) یا +3 (برای افراد چاق) به سمت چپ رفته. این کادر افقی را نصف کرده تا خط عمودی پهلو بدست آید. به اندازه بلندی دامن خط عمود را می کشیم.

از نقطه الف به اندازه بلندی باسن پایین آمده (خط باسن بزرگ). اگر فاصله از نقطه الف تا ب را نصف کنیم خط باسن کوچک بدست میاد.

در الگوی دامن 4 خط افقی داریم: 1- خط کمر  2- خط باسن کوچک  3- خط باسن بزرگ 4- خط پایین دامن

و 3 خط عمودی داریم: 1- خط وسط جلو  2- خط پهلو  3- خط وسط پشت

قسمت جلوی دامن روی دولای بسته پارچه و قسمت پشت روی دولای باز یا همان ترکی پارچه قرار می گیرد.

m2.jpg

برای جای زیپ روی خط کمر در قسمت خط وسط پشت به اندازه 2 سانت داخل الگو شده و به گوشه سمت چپ روی باسن بزرگ وصل می کنیم.

از خط پهلو به اندازه 2 سانت به طرفین رفته و به وسیله قسمت هلال گونیا به باسن بزرگ وصل می کنیم.

m3.jpg

برای رسم ساسون های دامن: از نقطه پ تا ت را اندازه زده، هرچی شد تقسیم بر 3 کرده. 1/3 اش را از نقطه پ داخل شده (از بعد از دو سانت جای زیپ).

m4.jpg

بعد از 1/3 (نقطه د) مجددا سه سانت به داخل الگو رفته (نقطه ذ).

m5.jpg

روی خط باسن بزرگ از نقطه س به اندازه 1/3 قسمت قبل + 3 سانت داخل الگو شده که نقطه ش بدست میاد. سپس نقاط د و ذ را به نقطه ش وصل می کنیم.

m6.jpg

برای رسم ساسون جلو مثل پشت، روی خط کمر از نقطه الف تا ص را اندازه زده، هرچی شد تقسیم بر 3 کرده و 1/3 را از نقطه الف داخل الگو شده، سپس 3 سانت به چپ رفته.

روی خط باسن بزرگ از نقطه ب به اندازه 1/3 قسمت قبل + 1 داخل الگو شده که نقطه ض بدست میاد و به این شکل ساسون جلو را مانند پشت رسم می کنیم.

m7.jpg

بعد از رسم ساسون های پشت و جلو باید 2 کار انجام بدیم: 1- کنترل کمر 2- کوتاه کردن پنس ها

1- کنترل کمر: مانند بالاتنه فاصله بین تمام پنس ها را اندازه میزنیم. فاصله الف تا ر- فاصله ز تا ص- فاصله ت تا ذ و فاصله د تا پ را اندازه زده باید برابر 1/2 کمر باشد.

مثلا 1/2 دور کمر شخص باشه= 32 سانت و در الگو فاصله ها را که جمع زدیم شده= 35 پس 3 سانت الگو اضافه داره و برای دور کمر گشاده.

برای تنگ تر کردن می تونیم از قسمت پهلو استفاده می کنیم، یعنی اینکه از خط پهلو روی خط کمر 1/5 سانت به طرفین رفته ( از بعد از 2سانت، از نقطه ص 1/5 سانت به راست رفته و از نقطه ت 1/5 سانت به چپ رفته). و هلال قسمت پهلو را مجددا رسم کنیم.

اگر بخواهیم از ساسون ها استفاده کنیم نباید از هر کدام از ساسون های جلو و پشت بیشتر از نیم سانت بگیریم چون اگر پهنای ساسون زیاد بشه، بعد از دوخت جلوه زیبایی نداره و بد فرم قرار میگیره. (در جلو از نقطه ر 25/. صدم به راست رفته و از نقطه ز 25/. صدم به چپ رفته، کلا نیم سانت برای جلو. برای ساسون پشت هم همین کار را می کنیم).

سعی کنید به گودی کمر دست نزنید چون ممکنه خیلی گود بشه.

حالا اگر اندازه فاصله های روی الگو کمتر از 32 باشه می توان از ساسون ها استفاده کرد.


m8.jpg
 2- کوتاه کردن پنس ها: در جلو بلندی پنس 9-12 سانت است (برای افراد شکم دار 9 سانت در نظر گرفته). در پشت بلندی پنس 10- 15 سانت است (برای افراد شکم دار 10 سانت در نظر گرفته).

ساسون جدید در جلو، نقاط ر- و- ز. در پشت، نقاط ذ- ی- د می باشد.

برای کوتاه کردن پنس ها می توان خط صاف کشید و یا خطی به صورت هلال با استفاده از گونیا.

ادامه دارد...

banner3.jpg 


مطالب مشابه :


الگوی دامن تنگ - درس چهارم

هنرهای درآمدزا - الگوی دامن تنگ - درس چهارم - - هنرهای درآمدزا. ... برای رسم الگوی دامن به اندازه های: دور کمر- بلندی باسن- دور باسن و بلندی دامن نیاز داریم که در درس 1 کامل
آموزش دامن تنگ ساده

آموزش دامن تنگ ساده که پایه تمام دامنها به غیر از دامن کلوش هست برای ترسیم الگوی دامن ابتدا 2/1 دور با - سن به اضاقه یک در افراد معمولی و به اضافه دو در افراد دارای با
طرز کشیدن الگوی دامن تنگ

30 دسامبر 2008 ... در اینجا من طرز کشیدن الگوی دامن تنگ را براتون می زارم. خودتون باید زحمت بکشید و بر اساس اندازه های خودتون الگو را روی کاغذ الگو پیاده کنید.
آموزش دامن اولیه (دامن تنگ)

آموزشگاه خیاطی و طراحی خانم صادق پور - آموزش دامن اولیه (دامن تنگ) - آموزش خیاطی با انواع متد های روز دنیا. ... جدید ترین مدل های مانتو تابستان 92 » » دوخت مقدماتی
11- دامن ساده(راسته یا تنگ)

آموزش خیاطی - 11- دامن ساده(راسته یا تنگ) - «متد متریک» - آموزش خیاطی. ... 195- تجزیه و تحلیل مدل لباس از روی تصویر یا الگو سازی. آرشيو مطالب. • فروردین ۱۳۹۴.
آموزش دوخت دامن تنگ ساده

نیلوفر 27 - آموزش دوخت دامن تنگ ساده - هنرهای دستی مثل خیاطی قلاب بافی بافتنی گلدوزی و آشپزی.
خلاصه مطالب کتاب آموزش خیاطی سازمان فنی و حرفه ای - درس 1

15- دامن تنگ: شماره 1: از الگوی دامن کنترل شده رولت کرده سپس پنس جلو را بین 12-9 سانت و پنس بلند پشت را بین 15-12 سانت اندازه می زینم و بوسیله گونیا اشل
نکات ریز خیاطی.

در دامن تنگ اگر روی کاغذ برش الگو را در بیاوریم وقتی روی پارچه الگو را می گذاریم 2 سانت از هر طرف برای دوخت و 3 سانت از پایین دامن برای دوخت جا می گذاریم.
آموزش خياطی - طريقه رسم دامن لنگی

دامن لنگی. این مدل دامن بسیار ساده است و برای اندام های متناسب بهتر است. ... الگوی دامن لنگی را هم روی دامن تنگ و هم روی دامن فون (بنا به سلیقه) می توان اجرا کرد.
برچسب :