آذرخش ملی چیست؟

شما می‌توانید با استفاده از این سامانه اطلاعات تعداد نامحدودی از کارت‌های عابر بانک خود را به صورت امن در گوشی تلفن همراه خود ذخیره نموده و در هنگام مراجعه به دستگاه‌های خود پرداز و یا پایانه‌های فروش، مجهز به بارکدخوان دوبعدی، به عنوان جایگزین کارت عابر بانک از آن استفاده نمایید. اطلاعات ذخیره شده شامل شماره 16 رقمی کارت، تاریخ انقضاء، CVV1 و CVV2، نام بانک صادر کننده و یک نام دلخواه برای کارت است. البته باید در نظر داشته باشید که در حال حاضر برای استفاده از این سامانه فقط از دستگاه‌های خودپرداز یا کارتخوانی می‌‎توانید استفاده کنید که با این سامانه سازگاری داشته باشند.

Azarakhsh-melli-way2pay-92-04-02 (1)Azarakhsh-melli-way2pay-92-04-02 (4)Azarakhsh-melli-way2pay-92-04-02 (5)

طرح آذرخش ملی در دو مرحله اجرا می‌گردد. مرحله اول در دستگاه‌های POS و PINPAD و در مرحله دوم که در آینده اطلاع رسانی خواهد شد در ATMها و سایر درگاه‌ها اجرا خواهد شد. به این ترتیب با اجرای این مراحل، کارت‌های فیزیکی عملاً حذف و جای آن را گوشی‌های همراه خواهند گرفت.

Azarakhsh-melli-way2pay-92-04-02-(2)

شیوه انتقال اطلاعات کارت به گوشی در آذرخش ملی

پس از نصب این برنامه بر روی گوشی، برای انتقال اطلاعات کارت عابر بانک به گوشی، لازم است مشتری با در دست داشتن گوشی و کارت عابر بانک خود به یکی از شعب بانک ملی (مجهز به سامانه آذرخش) مراجعه نماید. در شعبه نیز انتقال اطلاعات از طریق WiFi شعبه انجام خواهد شد. لازم به ذکر است، تا زمانی که مشتری به شعبه مراجعه نکند قادر به انتقال مشخصات کارت به گوشی خود نخواهد بود. همچنین در حالته‌ای زیر مشتری در هنگام فشردن دکمه دریافت اطلاعات کارت در برنامه آذرخش با پیغام IP اشتباه مواجه خواهد شد:

  • عدم مراجعه به شعبه بانک
  • عدم اتصال به WiFi بانک علیرغم حضور در شعبه
  • وارد کردن IP کامپیوتر متصدی به صورت نادرست علیرغم حضور در شعبه و اتصال به WiFi شعبه

سایر ویژگی‌های آذرخش ملی

  • آذرخش ملی برای اجرا بر روی نسخه‌های 4 و 5 آیفون طراحی شده است.
  • به منظور تأمین شرایط امن برای برنامه، هر زمان که به برنامه دیگری بر روی گوشی خود سوئیچ کنید و یا اینکه گوشی قفل شود لازم است که مجددا در برنامه login نمایید.
  • ذخیره سازی اطلاعات کارت عابر بانک در سامانه آذرخش و حمل این سامانه در گوشی تلفن همراه بسیار امن‌تر از حمل خود کارت است زیرا با داشتن کارت تنها اطلاعات لازم برای استفاده از آن رمز کارت است. این در حالی است که در سامانه آذرخش علاوه برا طلاعات کارت، فرد لازم است که رمز ورورد به سامانه و حتی رمز گوشی را داشته باشد تا بتواند از آن استفاده نماید.
سامانه آذرخش ملی
امروزه با توجه به گسترش استفاده از دستگاههای خودپرداز و پایانه‌های فروش در فروشگاه‌ها، مشتریان بانک‌ها مجبور هستند همواره یک یا چند کارت عابربانک را به همراه داشته باشند. به همین علت حمل و نقل، نگهداری و محافظت از این کارتها به یکی از دغدغه‌های اصلی مشتریان بانک‌ها تبدیل شده است. از این رو بانک ملی ایران در راستای ارائه خدمات نوین و بانکداری الکترونیک برای کلیه مشتریان محترم، با ایجاد سامانه آذرخش ملی و فناوری بارکدهای دوبعدی این امکان را فراهم نموده است که مشتریان بتوانند اطلاعات تمام کارتهای عابربانک ملی خود را به صورت امن در گوشی تلفن همراه خود مانند یک کارت مجازی ذخیره نموده و در هنگام مراجعه به خودپردازها و پایانه‌های فروش از گوشی به عنوان جایگزین کارتهای عابر بانک استفاده نمایند. به عبارت دیگر، از این پس با استفاده از این سامانه مشتریان محترم بانک ملی ایران دیگر نیازی به حمل و نقل کارت‌های عابر بانک خود نداشته و گوشی تلفن همراه آنها جایگزین کارت عابر بانک آنها خواهد بود.


t_bullet.gifمزايای آذرخش ملی 


از آنجایی که هدف نهایی سامانه آذرخش ملی، حذف کارت‌های عابر بانک است، در صورت تحقق چنین هدفی دستاوردهای ذیل حاصل خواهد شد:
عدم الزام مشتریان به حمل کارت‌های متعدد و جایگزین نمودن آن با گوشی تلفن همراه فرد
کاهش اثرات مخرب زیست محیطی ناشی از کارت‌های فعلی به دلیل مواد استفاده شده در آن‌ها
کاهش چشمگیر هزینه‌های مرتبط با تهیه و صدور کارت
امکان ارائه خدمات بیشتر  در آینده با توجه به قابلیت‌های بالقوه فناوری بارکدهای دوبعدی استفاده شده در این سامانهt_bullet.gifاجزای سامانه

سامانه آذرخش ملی از 3 بخش عمده تشکیل شده است:
برنامه نسخه موبایل برای انواع گوشی‌های موبایل (Android، iOS،  Windows Phone، Java و Symbian) که وظیفه نگهداری اطلاعات کارت‌ها، مدیریت آنها و تولید کد دوبعدی به منظور استفاده در دستگاههای خودپرداز و پایانه های فروش را بر عهده دارد.
سامانه انتقال اطلاعات کارت عابر بانک به گوشی مشتری در شعب بانک بطوری که پس از مراجعه مشتری به شعبه سامانه نصب شده ابتدا اطلاعات کارت فرد را خوانده و سپس آن را به گوشی فرد ارسال می‌نماید.
پذیرنده‌های موجود در فروشگاهها و دستگاههای خود پرداز که از طریق بارکد خوان‌های نصب شده بر روی آنها کد دو بعدی تولید شده توسط برنامه نسخه گوشی را اسکن نموده و تراکنش را انجام می‌دهد.


t_bullet.gifنحوه استفاده از سامانه


برای استفاده از این سامانه فرد ابتدا باید برنامه نسخه گوشی مناسب برای تلفن همراه خود را نصب نماید.سپس با در دست داشتن کارتهای عابر بانک و کارت شناسایی خود به صورت حضوری به یکی از شعب بانک ملی مراجعه نموده و اطلاعات کارت را به برنامه نصب شده بر روی گوشی خود منتقل نماید. سپس مشتری می‌تواند در هنگام مراجعه به فروشگاهها و یا دستگاههای خودپرداز بانک ملی از گوشی تلفن همراه خود به عنوان کارت عابر بانک خود استفاده نماید.t_bullet.gifنحوه نصب برنامه

برای نصب نرم افزار آذرخش ملی بر روی گوشی تلفن همراه، با توجه به نوع سیستم عامل گوشی باید اقدام نمود. در جدول ذیل انواع سیستم عامل و شیوه نصب برنامه برای هر یک از آنها بیان شده است.


ردیف

سیستم عامل / پلتفرم

شیوه نصب

فایل راهنما

1

جاوا (Java)

مراجعه حضوری به شعبه و ارسال برنامه از کامپیوتر متصدی به گوشی مشتری از طریق بلوتوث
دریافت

2

سیمبین (Symbian)

مراجعه حضوری به شعبه و ارسال برنامه از کامپیوتر متصدی به گوشی مشتری از طریق بلوتوث
دریافت

3

اندروید (Android)

مراجعه حضوری به شعبه و ارسال برنامه از کامپیوتر متصدی به گوشی مشتری از طریق بلوتوث
دریافت

4

آی‌او‌اس (iOS)

دانلود از Storeهای مرتبط با iOS
دریافت

5

ویندوزفون (WindowsPhone)

دانلود از Storeهای مرتبط
دریافت
]]>


مطالب مشابه :


کارت عابر بانک چیست؟

بانک ملی - کارت عابر بانک چیست؟ - بانکی کارت اعتباری. کارت اعتباری (به انگلیسی: credit card
اگر کارت عابر بانک خود را مفقود نماییم ،چه اقداماتی باید انجام دهیم ؟

دانستنیهای بانک - اگر کارت عابر بانک خود را مفقود نماییم ،چه اقداماتی باید انجام دهیم ؟
آذرخش ملی چیست؟

مزايای آذرخش ملی از آنجایی که هدف نهایی سامانه آذرخش ملی، حذف کارت‌های عابر بانک است، در
سرقت از طریق رسیدهای عابر بانک!

خاطرات کارمندان بانک ملی - سرقت از طریق رسیدهای عابر بانک! - با انتخاب پرچمهای بالامیتوانید
آموزش تصویری دریافت رمز دوم کارت های عابر بانک برای خرید های اینترنتی

نگاه وسیع - آموزش تصویری دریافت رمز دوم کارت های عابر بانک برای خرید های اینترنتی - 2 قدم
بانک همم بانک های قدیم!!! پول تقلبی در عابر بانک ملی شعبه اصلی شهرستان کنگان

کنگان در یک نگاه باز - بانک همم بانک های قدیم!!! پول تقلبی در عابر بانک ملی شعبه اصلی شهرستان
عابر بانک عجیب بانک ملی

عابر بانک عجیب بانک ملی + نوشته شده در شنبه نهم تیر ۱۳۸۶ساعت 19:2 توسط ماني | Powered By BLOGFA.COM
پیش شماره کارت های عابر بانک(BIN)

پیش شماره کارت های عابر بانک مشخص میشه این کارت توسط بانک ملی ایران صادر شده و برای
چگونه رمز دوم اينترنتي خود را توسط عابر بانك فعال كنم؟

»بانک تجارت موفق به دريافت جایزه ستاره چگونه رمز دوم اينترنتي خود را توسط عابر بانك
کارمزد انتقال وجه با عابربانک (کارت به کارت)

بانک ملی ، تا سقف سی میلیون ریال حق انتقال وجه به بانک صادرات، سپه، سامان ،تجارت و یا هر
برچسب :