روانشناسی- مدیریت بر خود

 

مدیریت بر خود

مدیریت بر خود به معنای کنترل و اشراف بر افکار، احساسات، رفتار و نهایتا نتایج عملکرد و رخدادها می باشد. تصور اینکه انسان بتواند رخدادهای آینده و سرنوشت خود را تنظیم کند براستی لذتبخش است. مدیریت بر خود ریشه درخودشناسی و خودسازی دارد. بدیهی است هرچه بهتر خود را بشناسیم در مدیریت بر خود موفق تر خواهیم بود.

بر طبق قانون جذب احساس ما نیروی جاذبه را فعال می کند و اگر این احساس خوب باشد شاهد رخدادهای خوشایند خواهیم بود. پس اساس مدیریت و کنترل بر خود را کنترل احساس تشکیل می دهد. در فرهنگ و ادب خود ما بگونه ای دیگر به این موضوع اشاره شده است: (از ماست که بر ماست-خلایق را هر چه لایق-قدر و منزلت ما با مقدرات ما یکی است-هر طور بگیری همانطور می گذرد، آنچه را کاشته ای درو خواهی کرد). علم روانشناسی امروز بدنبال راهبردی تر و کاربردی تر کردن و آنالیز این مفاهیم است.

مدیریت بر خود علاوه بر پیشرفت و کامیابی ما را از رنجهای بسیاری رهایی می دهد. بطور مثال همه ما همواره با مشکل ناهماهنگی، ناهنجاری یا بدرفتاری برخی مواجه بوده و هستیم ومایلیم آن مشکلات را نداشته یا توقع تغییر دیگران را داریم. راه حلی که روانشناسی پیشرفته امروز ارائه می دهد اینست که اولا توقع تغییر دیگران را نداشته باشیم ( توقع عبث)، ثانیا روی بدیهای دیگران تمرکز نکنیم ( عدم جذب آنها) و ثالثا کنترل احساسات خود را در دست بگیریم و نگذاریم رفتار دیگران ملاک تغییر احساس ما باشد، و رابعا آن رفتار خوب مطلوب را از خود بخواهیم. این یعنی مدیریت بر خود و روش علمی مذکور بسیار کارساز است. چون در اینجا داریم احساس خود را مدیریت می کنیم. احساس خوب ما اثر خوب عمیقی بر مخاطب خواهد گذاشت و بالعکس. با این روش زیبا، رخدادهای رفتاری آینده بنحو مطلوب تنظیم خواهد شد. در اصل ما با ارتعاشات انرژی خود با هستی ارتباط  و تعامل برقرار می کنیم.

احساس خوب یعنی بالا رفتن سطح ارتعاشات و احساس بد یعنی افت آن سطح.  ارتعاشات مغناطیسی ما دقیقا امواج همسان و هم سوی خود را که شامل اتفاقات و رخداد ها وافراد و رفتارهایشان هستند را جذب می کنند. پس در اینجا نیازمند احساس خوب هستیم. حال سئوال اینست که این داروی معجزه آسا را در میان این همه گرفتاری و مشکلات عصر حاضر از کجا بیاوریم؟ پاسخ اینست که اولا به مشکلات باید به دیده پله هایی برای رشد و صعود نگاه کنیم و ثانیا از هر روشی که ما را بسوی شادی درونی، شعف، رهایی، شناور بودن و خودآگاهی و عشق سوق می دهد، استفاده کنیم. حتما این سئوال را از خود پرسیده ایم که چرا عرفا هیچگاه از رفتار دیگران ناراحت نشده و نمی شوند؟ این توانایی چگونه حاصل شده است؟ وقتی فردی در اوج احساس خوب، شعف و انرژی مثبت است، بدیهی است که مایل نیست این حال خوب خود را در برابر هر واقعه ای از دست بدهد. تصور کنید آن زمانیکه یک خبر بسیار خوب ( مثلا قبول شدن در کنکور) به شما رسیده است، و شما در اوج احساس خوب هستید، عکس العمل شما در برابر یک رفتار ناخوشایند چگونه است؟  عوامل بسیاری در ایجاد و تداوم احساس خوب و جذب انرژی مثبت موثرند منجمله شکرگزاری ، بخشش، شاد شدن از شادی دیگران، پنهان کردن کار خیر، آداب و سنتهای خوب و....

برخی از نظریه پردازان موضوعاتی مثل ژنتیک، عوامل محیطی-تاریخی- جغرافیایی و غیره (مبحث روحیات ملل) را مطرح کرده و برای آنها نقش زیادی در نوع احساس و رفتار قائل می شوند. همانطور که اغلب افراد همواره شرایط محیطی خود را بعنوان بهانه ای برای عدم کامیابی و رنجها مطرح می سازند. اما همه اینها درصد های پائینی از تاثیر گذاری نهایی را تشکیل داده و فراموش نکنیم برای همه انسانها فرصت های برابر برای سعادت وجود داشته و انسان قدرت انتخاب داشته و قدر و منزلت عظیمی را داراست که در تمامی مذاهب و مکاتب به آن تصریح شده است. بقول وین دایر هر انسانی قطعه ای است از پازل هستی و کائنات،که بدون او این مجموعه ناقص است. مدیریت صحیح بر خود، سرعت و سهولت را برای رسیدن به کمال برای ما فراهم می سازد.   

 


مطالب مشابه :


پاورپوینت کاربردی جهت بررسی انرژی های نو ( انرژی های غیر فسیلی)

New Energy Paradigms.ppt. موضوع : بررسی انرژی های نو ، جانشین انرژی حاصل از سوخت های فسیلی بررسی موقعیت
دانلود پاورپوینت مربوط به مطالعات اجتماعی

انرژی هسته ای انرژی های نو انرژی را بهتر مصرف کنیم. نمونه ای دیگر از این پاوپوینت
ذخیره سازی سرما و تامین بار برودتی در ساعات پیک شبکه(1)

تحقیق وتوسعه انرژی های نو ایران(توتانا) - ذخیره سازی سرما و تامین بار برودتی در ساعات پیک
سوالات متن درس هشتم مطالعات اجتماعی ششم دبستان ( بخش اول )

چرا همه ی کشورها تلاش می کنند ، انرژی های نو را جایگزین سوخت های فسیلی کنند ؟
درس پژوهی- علوم

در بخش انرژی کتاب علوم دوم راهنمایی ، گنجاندن یا حداقل اشاره ای به انرژی های نو ppt -powerpoint
ماهيت نور :

نمايم، در اين ديدگاه مطابق نظريه مكس پلانك هر كوانتوم نور با انرژی و از نو در بازه
اصول مدیریت مصرف انرژی در صنعت آب و فاضلاب-1

اصول مدیریت مصرف انرژی در صنعت آب و فاضلاب. مرحله اول) معرفی مسئول انرژی به واحد مدیریت
منابع، روش های نوین در تولید برق و راکتور های هسته ای – پروژه پاورپوینت PowerPoint

منابع، روش های نوین در تولید برق و راکتور های هسته ای – پروژه پاورپوینت PowerPoint. انرژی زمین
روانشناسی- مدیریت بر خود

در اصل ما با ارتعاشات انرژی خود با هستی ارتباط و تعامل برقرار ذهنیت نو -رفتار و اتفاقات نو
برچسب :