نکاتی در مورد نگارش رزومه فارسی

تهیه یک رزومه کاری خوب که باعث شود کارفرما شما را برای مصاحبه کاری دعوت کند، کار خیلی سختی است. اما چه نکاتی وجود دارد که رعایت آنها می تواند به بهتر شدن رزومه ما کمک کند؟

تحصیلات، مهارت ها و تجربیات خود را در دو صفحه خلاصه کنید. شاید این کار خیلی آسان به نظر برسد، اما تهیه یک رزومه کاری خوب که باعث شود کارفرما شما را برای مصاحبه کاری دعوت کند، کار خیلی سختی است. پس از اینکه یک نسخه اولیه از رزومه خود تهیه کردید، نکات زیادی وجود دارد که به کمک آنها می توانید رزومه خود را بهتر کنید.

ظاهر رزومه: برداشت اول، مهم ترین و بادوام ترین برداشت است.
یک کارفرما ممکن است بیش از 50 درخواست نامه دریافت کند و تنها نیم ساعت وقت دارد که از بین آنها تعدادی را برای دعوت به مصاحبه انتخاب کند. بنابراین اگر اولین نگاه به رزومه کاری شما کمتر از یک دقیقه طول می کشد، چطور می توانید ترتیبی بدهید که مطمئن شوید رزومه شما نادیده گرفته نمی شود؟

* از فونت واضح و مناسب استفاده کنید. همچنین اسیر این وسوسه نشوید که با استفاده از سایز کوچک تر فونت، بتوانید اطلاعات بیشتری را درون رزومه خود جا بدهید.
* رزومه خود را به چند بخش تقسیم کنید. از پاراگرف های طولانی استفاده نکنید، چرا که در این صورت بسیاری از کارفرماها زحمت خواندن آن را به خود نمی دهند. از زیرعنوان ها استفاده کنید تا اطلاعات خود را به قطعات کوچک تر خرد کنید. از عبارات کوتاه یا لیست های نشانه دار (Bulleted List) استفاده کنید تا کارفرما بتواند مهارت ها و موفقیت های شما را به راحتی در رزومه تان پیدا کند.
* ثابت قدم باشید. نحوه صفحه آرایی و عنوان بندی را در تمام رزومه رعایت کنید تا مشخص شود که کجا یک بخش تمام، و بخش دیگر آغاز می شود. از کلید Tab برای جلو بردن ابتدای خطوط استفاده کنید تا مطمئن شوید که تمام حاشیه ها دقیقا زیر هم قرار می گیرند. برای لیست تمام کارهایتان از یک نوع نشانه گذاری استفاده کنید. جزئیات ریز می تواند تفاوت های بزرگی را در ظاهر و تاثیر رزومه شما ایجاد کند.
* از کاغذ مناسب و خوش رنگ برای رزومه خود استفاده کنید. تحقیقات نشان می دهد که کاغذهای عجیب و غریب و نامناسب شاید باعث دیده شدن رزومه شما شوند، اما اغلب تاثیرات منفی از خود بر جای می گذارند.


اطلاعات فردی
یک کارفرما نیاز دارد که بداند شما که هستید و چطور می توان به شما دسترسی داشت. آیا تمام چیزی که شما نیاز دارید، ذکر دقیق اسم و جزئیات تماس است؟ مسلما این کافی نیست!

* وضعیت سربازی و تاهل خود را ذکر نکنید. آوردن تاریخ تولد و ملیت اختیاری است.
* حواستان به ردپای دیجیتالی که بر جای می گذارید باشد. اگر رزومه خود را از طریق سایت شرکت ارسال می کنید، آدرس و شماره تلفن ثابت خود را فراموش کنید. تماس گرفتن با شما از طریق ای میل یا تلفن همراه خیلی راحت تر است.
* آیا به یک آدرس ای میل جدید نیاز دارید؟ یک آدرس ای میل خنده دار شاید به درد شبکه های اجتماعی و دوستانتان بخورد، اما چنین آدرسی در رزومه کاری شما غیرحرفه ای است و حتی می تواند توهین تلقی شود.


نمایه شخصی
جلب توجه کارفرما با یک پاراگراف کوتاه و متمرکز خوب است، اما یک نمایه (توصیف فردی) بی هدف و نامربوط می تواند در کسری از ثانیه رزومه شما را به سطل زباله هدایت کند! بنابراین چطور می توان بین اینها تعادل برقرار کرد؟

* درباره شخصیت تان با آب و تاب تعریف نکنید. شما قرار است یک مصاحبه کاری به دست آورید نه یک قرار دوستانه!
* چند مورد از شرایط و نیازهای مورد نظر کارفرما را انتخاب کنید و توضیح دهید که چرا شما برای این کار مناسب هستید.
* اگر اهداف شغلی خود را ذکر می کنید، آنها را به طور خاص مشخص کنید. عباراتی مانند «من به دنبال یک شغل خوب در یک شرکت فعال هستم» بیش از حد مبهم است. بیان کردن اینکه دقیقا به دنبال چه چیزی هستید، شما را انسان متمرکز و دقیقی نشان می دهد؛ اما حواستان به دو چیز باشد: اول اینکه اهداف شما با شغلی که برای آن درخواست می دهید هماهنگ باشد، و دوم اینکه باید نمایه تان را به تناسب هر درخواست شغلی اصلاح کنید.


حاشیه نروید
شما برای نشان دادن لیاقت خود تنها دو صفحه در اختیار دارید، پس دقت کنید که رزومه کاریتان باید با معیارهای کارفرما مطابقت داشته باشد.

* تمام نمرات درسی و پروژه های خود را لیست نکنید. تعداد اندکی از آنها را انتخاب کنید که نشان دهنده دانش یا مهارت های مرتبط با شغل مورد نظر باشد. مهارت های آزمایشگاهی خود را در صورتی که برای کار مورد نظر لازم هستند ذکر کنید، در غیر این صورت آنها را فراموش کنید.
* اگر برای یک شغل غیرعلمی درخواست می دهید، تنها لازم است که عنوان مدرک و نتیجه نهایی را ذکر کنید (مانند نام دانشگاه و تاریخ دریافت مدرک). مهارت های مرتبطی را که کسب کرده اید فراموش نکنید، مانند روش های آماری، مهارت های تحلیل و حل مساله، و توانایی های مدیریتی.
* خودتان را دست کم نگیرید. اشاره به کارهای زمان دانشجویی، فعالیت های داوطلبانه و کارهای پاره وقت، راه های خوبی برای نشان دادن مهارت ها و موفقیت های مرتبط است.


رزومه تان را بر اساس زندگی خودتان سامان دهی کنید
تنها یک روش درست برای سامان دهی رزومه شما وجود دارد. بنابراین نگران نباشید که رزومه کاری دوستان تان با رزومه شما خیلی متفاوت است. هر دوی آنها ممکن است خوب باشد.

* مهارت های اصلی خود را در صفحه نخست ذکر کنید. فکر کنید که چه چیزی بیشتر از همه کارفرما را جذب می کند: نمرات شما؟ تجربه کاری تان؟ مهارت های آزمایشگاهی شما؟ تجربیات کاری مرتبط؟
* بخش های مختلف رزومه را برای تاثیر بیشتر به چند قسمت تقسیم کنید. اگر کارهای پاره وقت زیادی را انجام داده اید اما می خواهید تنها یک یا دو نمونه از آنها را پررنگ کنید، می توانید بخش تجارب کاری را به دو قسمت تجربیات مرتبط و سایر تجربیات تقسیم کنید.
* به رزومه ها و قالب های نمونه نگاه کنید تا از آنها ایده بگیرید، اما آنها را عینا کپی نکنید. بسیار بعید است که زندگی شما دقیقا شبیه ساختار زندگی شخص دیگری باشد.

و در آخر، از دیگران کمک بخواهید. می توانید حتی پس از فارغ التحصیلی از مرکز کاریابی دانشگاه بخواهید تا رزومه کاری شما را بررسی کند.


مطالب مشابه :


تشريح ساختار رزومه + دانلود يک نمونه رزومه کاري

25 جولای 2013 ... تشريح ساختار رزومه + دانلود يک نمونه رزومه کاري .... فارسي - دانلود نمونه رزومه فارسي - دانلود نمونه رزومه انگليسي - نمونه اي از يک رزومه - نمونه رزومه
نمونه سابقه کار به زبان فارسی

كاريابي بين المللي بَرين كار - نمونه سابقه کار به زبان فارسی - گام به گام تا اعزام صحیح و قانونی به استرالیا با مجوز رسمی از وزارت کار. ... اسپانسرهای ایالتی · نگارش رزومه کاری · نگارش نامه سابقه کار · تدریس تخصصی IELTS · لینک های مفید.
رزومه چیست ! تشریح ساختار رزومه ! دانلود نمونه ای از یک رزومه

29 سپتامبر 2011 ... دانلود نمونه ای از یک رزومه - بانک جامع مقالات عمومی و تخصصی رشته مهندسی صنایع - دانلود و آموزش نرم افزارهای ... رزومه معرفینامه ای شامل خلاصه ای از تجربیات کاری، سوابق تحصیلی و مهارتهای فرد جویای کار است. ..... مقالات علمی فارسی.
شرح نگارش رزومه(cv ) و نمونه رزومه

3 جولای 2011 ... شرح نگارش رزومه(cv ) و نمونه رزومه ... بنابراین مهم‌ترین فعالیت‌های کاری و شرح تجربیات شما در رزومه ثبت می‌شود. .... یک نمونه رزومه فارسی:
رزومه کار جنرال

از ایران تا کانادا - رزومه کار جنرال - من توی این وبلاگ سعی میکنم تجارب مهاجرتی و زندگی خودم رو ازایران تا ... راهنمای تازه واردین به ونکوور کانادا به زبان فارسی ... در اینجا 2 تا نمونه رزومه براتون میزارم که برای 2 هدف مختلف میتونید ازش استفاده کنید :.
دانلود فرم خام رزومه نويسي برای کارجویان

تايپ20,دانلود مقاله,تحقيق,نمونه سوال - دانلود فرم خام رزومه نويسي برای کارجویان - دانلود تحقيق و مقاله دانش ... رزومه کاری به متنی گفته می‌شود که از چند صفحه تشکیل شده است و در آن اطلاعات و مشخصات شما و بسیاری از مواردی که ... قيمت تايپ فارسي
طریقه ی نوشتن رزومه

رزومه معرفینامه ای شامل خلاصه ای از تجربیات کاری، سوابق تحصیلی و مهارتهای فرد .... در این بخش به بررسی نمونه رزومه و ارائه ی فایل قابل دانلود در این باره می پردازیم.
نکاتی در مورد نگارش رزومه فارسی

پله پله تا ملاقات خدا - نکاتی در مورد نگارش رزومه فارسی - همه عمر برندارم سر از این ... تهیه یک رزومه کاری خوب که باعث شود کارفرما شما را برای مصاحبه کاری دعوت .... به رزومه ها و قالب های نمونه نگاه کنید تا از آنها ایده بگیرید، اما آنها را عینا کپی نکنید.
چگونه یک رزومه بنویسیم ؟

پارسی فا بزرگترین مرجع فارسی زبان در اینترنت ... اما به طور كلي اصول و سرفصل بندي عمومي رزومه ها به شرح زير است: ... شما ، اعم از تمام وقت يا پاره وقت ، با ذكر نام و تلفن يا آدرس محل كار ، به اضافه تاريخ و دوره اشتغال فهرست شود. ... نمونه رزومه :.
نمونه رزومه برای مصاحبه کبک

هر کسی برای مصاحبه کبک می تواند این نمونه رزومه را با خود ببرد. ... البته در این فرمت که در سایت می باشد برای هر کاری نمی توان استفاده کرد و این تقریبن در خصوص مصاحبه کاربرد دارد. ... توضیحات فارسی مشاغل کانادا توسط اداره مهاجرت کانادا
برچسب :