گفتگو با مبدع تابلوهای قرآنی در کشور

گفتگويي با مبدع و طراح تابلوهاي قرآني در كشور

                                           معامله با خدا

 ‌تابلوهاي زرد،‌ قرمز وآبي با پس زمينه اسم جلاله الله كه حاوي آيات نوراني قرآن كريم هستند، با ترجمه فارسي و انگليسي درسطح شهر به چشم مي خورند؛ مانند تلنگري، تا هر وقت از خانه بيرون مي آييم براي لحظه اي هم كه شده يادمان نرود عالم محضر خداست و درمحضراو نبايد گناه كرد. هميشه دوست داشتم بدانم اين تابلوهاي پرمعنا ونغز قرآني، بر روي در و ديوار شهر و وسايط نقليه عمومي، از كجا آمده و چه كسي يا كساني باني اين كار زيبا هستند. بايد اعتراف كنم كه پيدا كردن فردي كه مي خواهد گمنام باشد و متقاعد كردن او به مصاحبه و حتي گفتگو كار سختي بود اما به لطف خدا، بعد ازپرس وجوي زياد،‌ سرانجام دريافتم باني اين كارقرآني، كسي نيست جزيك جوان اصفهاني به نام سيد محمد حسين طاهريان؛ كسي كه وابسته به هيچ ارگان و سازمان خاصي نيست، كارش آزاد است و تنها با سرمايه خودش آن هم از روي عشق وعلاقه به كتاب خدا چندين سال است كه زندگي اش را وقف ترويج قرآن نموده است. جالب اينجا بودكه وي نه از اهالي حوزه است و نه از دانشگاهیان،‌ اما مشتاقانه مي گويد ازخدا خواسته ام تا زندگي ام را دراين مسير قرار دهد و عشق به خودش را روز به روز در وجودم  بيشتر كند.

 كنجكاوانه  از او پرسيدم چه انگيزه اي شما را واداشت تا اين كار زيبا و البته تاثيرگذار را انجام دهيد؟ جواب داد:« اين لطف و عنايتي است كه از سوي خدا به اين بنده روسياه  و خطاكار واگذار شده است و سجده شكربجا مي آورم كه از ميان اين همه آدم خوب و صالح كه ازمن پيشتازتر هستند، انتخاب شده ام! يادم هست14 سال پيش كه براي اولين بار به مكه رفته بودم، درعربستان ديدم مردم چقدر با علاقه قرآن مي خوانند، با خودم فكر كردم ما كه مسلمان شيعه هستيم آيا توانسته ايم حق قرآن را به جا بياوريم، با توجه به اينكه عرب نيستيم؛ پس بايد كاري كنم تا همه مردم جامعه ام در قرآن و آيات زيبا و پرمعناي آن دقت و مطالعه داشته باشند.»

و اين تلنگر، آغازي بود بر ماجرايي كه 14 سال با تمام زندگي سيد محمد حسين گره خورده است. اوخودش شخصا آستين همت را بالا زد وبا گفتن ذكر بسم الله كاري را شروع كرد كه در نوع خودش بي نظير و آثار و بركاتش بي شمار است، تا به امروز هم لحظه اي دست ازاين هدف مقدس برنداشته.

وي مي گويد:« دوست داشتم در كشورم همه با قرآن آشنا شوند حتي ساير اديان و توريست هايي كه به ايران مي آيند؛ چرا كه قرآن معجزه الهي وجهاني است وفقط مربوط به مامسلمانان نمي باشد. به همين خاطربه سه زبان فارسي،‌ عربي و انگليسي تابلوها را نوشتيم و خدا را شكر كه به رغم همه مشكلات و سختي ها،‌ كار با اقبال عمومي مواجه شده است هرچند تمايل دارم گمنام باشم و تنها خدا شاهد بركارم باشد ولي تا حدودي از استقبال مردم نسبت به تابلوها آگاه مي شوم  كه چه تاثيراتي برزندگي آنها به جا گذاشته است. به مدد الهي، امروزدرپنج استان بزرگ تهران، اصفهان، مشهد،‌ خوزستان  ومركزي قريب به 30 هزار تابلوي قرآني نصب كرده ايم، البته به دليل اينكه شخصا اين كار را انجام مي دهم و هيچ پشتوانه اي نداريم وخودمان بايد مراقب حفاظت تابلوها باشيم، در ماه چندين  ميليون تومان فقط براي رسيدگي به تابلوها هزينه مي كنيم. نصب آيات قرآن حركتي است كه هم نياز به انجام كار وهم نياز به رسيدگي مداوم دارد.»

او درپاسخ به اين سوال كه شما برچه مبنايي آيات را گزينش مي كنيد و درمكانهاي مورد نظر نصب مي كنيد؟

 مي گويد:«گزيده هاي قرآني را براساس نيازجامعه انتخاب مي كنيم وهر جا را با توجه به تناسبي كه وجود دارد مي گذاريم. مثلا اگر فضا بيمارستان باشد، آيات مربوط به رحمت، شفا و اميد را مي گذاريم يا درنزديكي بانكها آيات مربوط به منع رباخواري واقتصاد اسلامي. در زندان ها و سلولهاي متهمان هم قرآن مي بريم. براي ما محدوديت مكاني وجود ندارد، زيرا تلاش داريم تا آيات قرآن را درهمه جا گسترش دهيم. قرآن كتاب آسماني است كه تمام زواياي زندگي فردي و اجتماعي ما را در بردارد.»

اين جوان قرآني در جواب اين سوال كه چرا تنها در اين وادي مشغول هستيد و ساير امور فرهنگ ديني را مانند قرآن دنبال نمي كنيد؟

مي گويد: «همه عظمت خدا در قرآن تجلي يافته است. مباني فرهنگي كه غني ترين آن قرآن است جاي كار بسياري دارد. البته در ساير امور هم طبق وصيت نامه پدرم كم و بيش فعاليت دارم و بنا بر توصيه ايشان، مركز تخصصي دريكي از بيمارستانهاي شهر اصفهان بنا نمودم  در راديو هم قبل از اذان برنامه قرآني داريم. به هر حال  تقويت تفكرقرآني در سطح جامعه باعث مي شود، تا رشد آسيبهاي اجتماعي سير نزولي پيدا كنند و البته كم  نيستند افرادي كه با همين تلنگرهاي قرآني زندگي شان متحول شده و به راه راست هدايت شده اند از جمله فردي كه سالها به فجيع ترين شكل در منجلاب اعتياد (كراك بدترين نوع مواد مخدر)گرفتاربود پس ازقرائت يك آيه نصب شده در سطح شهر متحول مي شود، با عنايت خداوند تصميم جدي بر ترك مي گيرد و امروز او زندگي اش را وقف ترك  دادن افراد معتاد كرده است تا آنها هم از اين نعمت برخوردار شوند به صورتي كه در حال حاضرپنج تا شش هزار نفراز سراسر كشور با كمك و همراهي او از اين بلاي خانمانسوز رها شده اند. همه اينها تنها به خاطر آيات آسماني قرآن است و ازخدا مي خواهم تا زنده ام در اين كار كمك و هدايتم كند.»

وي درباره بازتاب اين كارارزشمند پاسخ مي دهد:«خيلي ها روزشان را با قرآن شروع مي كنند وقتي آيات قرآن را مي بينند كه اين كتاب الهي چه كلمات زيبايي دارد،علاقمند و پايبند به آموزه هاي آيات نصبی شده اند. به طور كلي اين كار بازتاب وسيعي داشته است، چرا كه اگرتاثيرمثبتي نداشت طي اين 14 سال  دوام نداشت. به خاطر همين است كه خود من هم هر روز علاقه ام به كار بيشتر مي شود و احساس شيريني بيشتري برايم  به همراه مي آورد. خدا مرا در اين مسير قرار داده است، در تصميم گيريها،‌ حركتها و تمام زندگي به من كمك مي كند. از خدا خواسته ام قبل از اينكه عشق قرآن را از من بگيرد  لطفي كند و جانم را بگيرد.»

البته  به دليل اينكه تابلوها آرم و هيچ مشخصه اي ندارند، او هم نمي خواهد كسي بشناسدش و دوست دارد نيتش براي خداوند خالص بماند، اطلاع چنداني از بازتاب هاي خاص ديگري در مورد اثرات اين كار فرهنگي، در دست  نيست.

اين جوان درباره مشكلاتي كه بر سر راه اين كارزيبا قرار داشته و دارد مي گويد:«هر كاري براي شروع با مشكلات زيادي مواجه است. درابتدا هم، مسوولان به علت عدم شناخت و اعتماد به كار جلوي كار ما را مي گرفتند و تابلوها را از سطح شهرها جمع مي كردند ولي امروز به لطف خدا مانع كار ما نمي شوند. برخي مكان ها مثل برخي بانكها اجازه نمي دهند تابلونصب كنيم، ناوگان اتوبوسراني قراراست اضافه شود،ما پيگير هستيم كه به اميد خدا آيات قرآن را برروي آنها بچسبانيم، البته ازهمين جا از شهرداري محترم اصفهان و مديريت اتوبوسراني آقاي روحاني به خاطرهمراهي هايي كه داشته اند تشكر مي كنم.ما  در باغ رضوان اصفهان و محل غسالخانه  نيز اين تابلوهاي  قرآني را گذاشته ايم كه هرچند با مشكلات زيادي مواجه شديم ولي رضايت بخش بوده است. بهرحال سختي ها و كارشكني ها زيادي بوده ولي حمايت هايي هم صورت گرفته است؛ مهم پيگيري  و هدف كار مي باشد كه به لطف خدا تا به امروز پيش رفته ايم. البته درفرمانده  يگان ويژه خودش درخواست كرد تا بر روي ماشين هاي يگان آيات نوشته شود.از اينگونه استقبال ها هم داريم.»

از او مي پرسم چرا در حالي كه مي توانستيد حداقل به عنوان يك مجموعه فرهنگي عمل كنيد و نام آن مجموعه را در كنار تابلوها بگذاريد، اين كار گمنام و مخفيانه است و هيچ آرم  و نشاني روي تابلوها نمي بينيم؟

متواضعانه جواب مي دهد:« نام و نشان برايم مهم نبوده است، دوست داشتم تا خود مردم دنبال كار باشند.براي من نتيجه مهم بوده، زيرا خود كارشناسنامه است وخدا ناظر بر اين كارمي باشد. در زندگي كارنامه اي دارم كه اگرروز قيامت سوال كردند دست خالي و شرمنده حق نباشم. آن وقت مي توانم بگويم خدايا نام تو را درسطح جامعه تجلي داده ام تا مردم با تو آشناتر شوند. افرادي هستند كه شايد تا بحال در اين وادي ها نبوده اند ولي حالا حتي اگربه سراغ كتاب خدا هم نروند ناخواسته قرآن را در خيابان مي خوانند و به آن علاقمند شده اند، همين برايم كفايت مي كند. قرآن كلام خداست، فردا ديگر هيچ بهانه اي نيست كه بگويند ما از قرآن خبر نداشتيم.»

او ترويج قرآن را بهترين ابزار براي مقابله با جنگ نرم مي داند كه مي توانيم با كمك آن در برابر دشمنان خود را ايمن سازيم و تكيه گاه محكمي داشته باشيم و پيشنهاد مي كند كه آيات سوره حجرات را درتمام سطح شهرها بگذاريم تا مومنان به هم عشق بورزند و درگيري و نزاع نداشته باشند.»

به نظرمن؛ او از زمره  سربازان گمنام و بي ادعاي امام زمان(عج) درعرصه جنگ نرم است كه يكه و تنها، با وجود مشكلاتي كه برخي براي كار پر ارزشش درست كرده اند با تمام توان ايستاده تا كلام خدا را نشر دهد.

به طور حتم كارش  داراي بازتاب ها و تاثيرات بسياري است. با كمك خداوند پنج كلان شهركشور را طي اين سالها به آیات قرآنی مزین کرده که اميدواريم اين رويه ي نيكودرسايراستانهاي كشورمان  تسري يابد تا همه ايرانيان ازفيوضات قرآني بهره مند شوند.

گفتني است  درشهر اصفهان كساني هستند كه به نام دفاع از اسلام، قرآن  و اهل بيت(عليهم السلام) به تعصبات قوميتي و ضد شيعي در دنيا دامن مي زنند، آنها پشتيبان مالي و رسانه در اختيار دارند اما مبارزاتشان با كساني همچون وهابيون، به غيرازكشتارشيعيان بي گناه درعراق و پاكستان و... چيزديگري به بارنمي آورد، درحالي كه طاهريان 14 پیش سال وقتي به خانه خدا مشرف شده واز عملكرد وهابيون به علت توهين به عقايد تشيع نسبت به قرآن ناراحت شده بود،پاسخ آنها را با منطق و كلام خدا درانظار عمومي مي دهد تا همگان بدانند شيعه اهل منطق وكلام نوراني حق است.


مطالب مشابه :


گفتگو با مبدع تابلوهای قرآنی در کشور

آقاي روحاني به خاطرهمراهي هايي كه داشته اند تشكر مي كنم.ما در باغ رضوان اصفهان و محل
قبر سبز در باغ رضوان ؛ مدفن سید نظام الدین علیشاه موسوی

قبر سبز در باغ رضوان ؛ مدفن سید نظام الدین علیشاه
بهره برداری آزمایشی از مجموعه عروجیان، بزرگترین مجتمع متوفیات کشور

(غسالخانه) (رضوان الله تعالی علیه) اصفهان پایتخت فرهنگ و تمدن ایران
شرح حال مرحوم فقیه سبزواری به نقل از کتاب گنجینه دانشمندان

رفت و در مقبره باغ رضوان كه از ٢ -غسالخانه ٣ -تكيه سيدها مهدیه اصفهان )
اسامی برندگان مسابقه خلعت غدیر

تقوائی کارنردی رمضانعلی محلات 7 خدیجه پیرمرادیان جهانگیر اصفهان 8 رضوان حسین باغ
اخبار مناقصه ها و مزایده های سراسر کشور در پارس نماد به ادرس www.parsnamaddata.com

جنوب شهر اصفهان تجدید محوطه های باغ رضوان اگهی امورات غسالخانه
برچسب :