توصیه هایی از جنس تجربات شخصی در صعود های زمستانی بخش دوم

جورابی که در پای شما بوده مرطوب شده و سریعا سرما را انتقال خواهد داد و همانند پوشاک باید به فکر خشک کردن خودش باشد که این موضوع یعنی از دست دادن گرمای پا و به تبع آن سرمای کل بدن !!!

۱۹- ازپوشیدن لباس های تنگ اجتناب کنید که میزان آزادی گام برداریتان  را کاهش خواهد داد و ممکن است گردش خون شما را مشکل و در ثانی نمی توانید راحت حرکت دست و پا را داشته باشید .(لایه اول کشی و استرچ مستثنی می باشد )

۲۰-بدون استثناء از کلاه پشمی و چشمی استفاده نمایید تا ۳۰ درصد دمای بدن شما از سر و صورت دفع نگردد .یادمان باشد سرما کلافه می کند و سر درگم ...

۲۱-  سه روز قبل از اجرای برنامه به خصوص برنامه های  زمستانی که سرما در رشد ناخن موثر است ناخن های حود را بگیرید و یادتان نرود به هیچ وجه ناخن ها را از ته نگیرید که اگر چنین کنید نا خواسته آن انگشت (به خصوص شصت دست و پا )  را از انتفاع ساقط کرده اید .(شصت دست و پا را بصورت نصف یک شش ضلعی بگیرید )توضیح این که وقتی ناخن ار ته گرفته می شود به واسطه ی کاربری آن انگشت - گوشت زیر ناخن زخم شده و در سرما دردناک می شود )تجربه ی زمستان دماوند را خود دارم که سه روز انگشت شصتم دردناک بود ( پس بهتر است که آنرا قبل از این که به گوشت برسد بگیریم و یا به عبارتی ناخن گیر را به زور تا ته ناخن نبرده و نگیریم  و سعی نماییم گوشه های ناخن را سوهان زده و به صورت نیم هلال یاشرح فوق باشد اما گوشه ها را سوهان بزنیم.

۲۲- کمپ خود را تا خورشید غروب نکرده بر پا و سریع لباس ها را تعویض نمایید چرا که به محض رفتن آفتاب دما افت شدیدی پیدا خواهد کرد و حتی اگر سرعت عمل نداشته باشیم انگار داخل قالب لباس زندانی شده ایم (یخ می زند.)

13735178982953091044.jpg

۲۳-گتر را حتما استفاده نمایید حتی اگر برنامه ی نیم روزه دارید چه بسا برفی که داخل کفش می رود با گرمای پا جورابتان را خیس و توانایی تان را کاهش خواهد داد( شاید  لازم باشد به یک مصدوم کمک کنید و ساعت ها در کوه بمانید ) گتر باعث گرم ماندن عضلات ساق پا شده و انرژی آن را تقویت خواهد کرد .

۲۴- همیشه تغذیه اضافه مانند حلوا و ... را به صورت غذای اضطراری در کوله داشته باشید یادمان باشد تغذیه ذخیره به ما امید می دهد و اگر خدای ناکرده گم شویم می تواند پشتوانه ای برای ما باشد حتی اگر استفاده نکنیم به لحاظ روانی مایه ی آسایش ما خواهد بود .

۲۵- چنان چه در روز ۳ بار نیاز به دفع ادرار پیدا کردید و رنگ ادار شما روشن بود آب خوبی نوشیده اید در غیر این صورت به فکر باشید .

۲۶- چنان چه بخشی از پای شما و مابین انگشتان یا قسمت بیرونی انگشت کوچک سفت شده قبل از میخچه شدن آنرا با سنگ پا بشویید و نظافت داخل انگشتان بعد از برنامه و استحمام  و خشک کردن آن جهت پیش گیری از قارچ های پوستی فراموش نگردد .

۲۷- از وازلین و نه کرم مرطوب کننده برای محافظت از پوست خود در مقابل سرما استفاده نمایید کرم مرطوب کننده کارایی وازلین را در مقابله با سرما نداشته و ممکن است معکوس عمل کند و بدتر پوست را خشک کند(تبخیر سریع تر صورت می گیرد) برای نرم ماندن پوست دست ها را بشوییم و قبل از آن که کاملا خشک شود وازلین بمالیم تا رطوبت مانده حفظ گردد در واقع یک لایه ی محافظ چرب ایجاد می نماییم گرچه به دلیل سرما کمی رنگمان سیاه نشان می دهد اما مانعی ندارد  (تجربه ی دماوند)

69910861973339661862.jpg

پیش صبحانه

?file=138882905167086_IMG_0058.JPG

صبحانه ی اصلی شامل خرما - عسل - پنیر و مربا و گردو ...

۲۸- قبل از خروج ار منزل تغذیه ای کوچک داشته باشیم و وعده ی صبحانه را جدی بگیریم تا بتوانیم به وقت خود درست قدم برداشته و تصمیم بگیریم.

۲۹- گر چه این کار ممکن است تایید نشده باشد اما آب جوش را داخل یک بطری نوشابه کوچک بریزید خواهید دید که بطری کوچک جمع و جور می شود آب آنرا بیرون ریخته و آن چه می ماند بطری کوچک و نقلی است که می توانید داخل آن آب ریخته و در هنگام صعود در میان لباس خود و نزدیک بدن پنهان کنید تا هر وقت نیاز به نوشیدن داشتید که البته توصیه می شود بی بهانه آب بخورید خواهید دید که آب ولرم یا کمی گرم  است و گلوی شما را طرد نخواهد کرد و قطعا از آب یخ زده کوله بهتر است و حتی می توان به جای یک قمقمه بزرگ از قمقمه های کوچک بهره بود و اگر تمام شد سریعا جایگزین نماییم یادمان باشد قمقمه های آب و حتی فلاکس چایی را بیرون کوله و حتی داخل کوله چسبیده به  جداره های کوله نگذاریم تا یخ بزند به لباس های اضافه خود بپیچیم و برایش کاور داشته باشیم .

59394129031214300122.jpg

الوند

۳۰- از پوشیدن نایلون داخل جوراب اجتناب کنیم که باعث تعریق شدید شده و یخ زدگی را به همراه خواهد داشت ضمنا فراموش نکنیم که هیچ گاه تاول های ایجاد شده احتمالی را نترکانیم که خود باعث عفونت خواهد شد و باید گفت ابندا رنگ بنفش و بعدا رنگ سیاه در نقاط آسیب دیده خواهیم داشت که شاید ۷۲ ساعتی زمان ببرد تا بفهمیم چه بر سر اعضای ما آمده است .

74910564145313211484.jpg

شاه معلم

۳۱- از پذیرش افرادی که در نگاه اول مشخص می شود که امکانات و تجهیزات مناسب زمستانی جهت صعود به ارتفاع را ندارند خودداری کنید و رودربایستی را کنار زده و تنهایی را به هم نوردی ناشی ترجیح دهید گر چه قطعا صعود انفرادی در زمستان و به خصوص مکان های نا آشنا وکم تردد توصیه نمی گردد.

۳۲- چنان چه از دور نفری را دیدید که به صورت انفرادی و زمانی طولانی را به استراحت می پردازد با کج کردن راه خود را به او برسانید شاید نیاز به کمک شما داشته باشد( عینا همین حالت در تخت نادر برایم پیش آمد) یادمان باشد شاید شما آخرین نفر در منطقه باشید و آن سیاهی را بی تفاوت رد کنید و فردایش بشنوید آن سیاهی دوست شما بوده و در آن زمان دیگر از بی توجهی خود پشیمان خواهیدشد .

۳۳- سعی کنید اگر اهل کلاس و دوره و هزینه های گران آن نیستید (آموزش همیشه گران است و باید به فکر بود حداقل هزینه آن عمر ماست و گران ترینش تجربه تلخ و ارزان ترینش  استفاده از تجربه ی دیگران )لااقل ترمز کردن بر روی برف و یخ را بصورت کاملا ابتدائی از اهل فن سـؤال  و تست کرده و توجه نمایید ( کوه زیاد رفته ایم و باز هم خواهیم رفت ... همیشه رونده نباشیم گیرنده هم باشیم اگر جایی آموزشی بود از دور بایستید و دردکی و یا با اجازه تئوری های آن درس عملی را آشنا شوید ( بی توجهی هایی که من داشتم غیر قابل جبران است ای کاش به جای ۲۵۳ بار الوند ۲۵۳ دقیقه فکر می کردم و دهه ی جوانی را به آموزش و نه پیمایش می گذراندم )

73337951938387741989.jpg

آبشار گنجنامه

۳۴- حتما نحوه ی بستن کرامپون های ساده ۴ شاخ را که حداقل امکانات است یاد بگیرید تا در پای شما نچرخیده و باعث دردسر شما نشود و اگر کرامپون ۱۲ شاخه هم دارید آچار مخصوص همراهتان باشد یادمان نرود زمستان زمستان است و سرما شما را نمی شناسد. اگر بخواهیم پر روئی کنیم کله پا خواهیم شد؛ فقط با نسیمی ساده و سرمایی مکمل آن .

۳۵- در هنگام سرمازدگی از نوشیدن الکل اجتناب نمایید گرچه در منابعی اشاره شده که شاید ... اما این می تواند لحظه ای شما را گرم کند اما بعد از از بین رفتن آن خاصیت سرمازدگی تشدید خواهد شد .

۳۶- چنان چه خسته شده اید یا برف کوبی سنگین بود و یا حتی در  مسیری در فصل  تابستان خسته شده اید در جایی بنشینید و چند تا سنگ ریزه با خود بردارید و هدفی را در نزدیکی های خود مشخص کنید ببینید چند درصد هدف مورد اصابت سنگ ریزه ها قرار می گیرد در هر بار درصد آنرا مشخص نمایید در این صورت ذهن و مغز شما هم ارام خواهد گرفت .(تجربه ی سبلان)

63932481020903457017.jpg

دامنه ی قزل - زمستان ۹۱

۳۷- در هنگام عکاسی : اولا مواظب یخ زدگی انگشتانمان باشیم به قول معرف سیم  ثانیه می روند  دوما : اگر مجبوریم دستکش را درآوریم هول نشده و بدانیم دستکش را کجا می گذاریم تا باد آن را نبرد . در جایی مسقر باشیم و شیب را لحاظ کنیم.

96053462292989129234.jpg

گنجنامه

۳۸- دوربین خود را کاملا تثبیت نماییم تا از سقوط آن پیش گیری گردد و ضمنا تا حد امکان باطری آن را در جای گرم نگه داریم تا خالی نشود و دستمان در حنا نماند ...راستی تا یادم نرفته اگر در زمستان به پای خود حنا هم بگذاریم بد نیست.

89468685496905206608.jpg

۳۹- در انتخاب کفش دقت به خرج دهیم یادمان باشد قلب دوم خود را در بهترین قاب نگه داریم و گرچه قیمت کفش میلیونی است اما اگر ۱۵۰۰۰۰۰ تومان را به کفش یک پوش اختصاص دهیم در واقع ۵ سال ۱۰ انگشت خود را به مبلغ ۳۰۰۰۰تومان بیمه کرده ایم (این را گفتم که درد ۱.۵ میلیون را کم کنم!!!03.gif)

و نکاتی  از نیمای عزیز :

یک تجربه ی كوچك هم من دارم.وقت خواب در زمستان در چادر حتما صورت را با گتر گردن يا پارچه ببنديد.اين كار باعث مي شه كه بخار حاصل از بازدم كم بشه و بخار كمتري به جداره چادر برسه و كمتر يخ بزنه.علاوه بر اين باعث گرم تر شدن هوايي كه تنفس مي كنيم مي شود .يک عادت بد هم بين اكثر كوهنوردان ديده مي شود، خصوصا در برنامه هاي زمستاني چند روزه كه براي كاهش وزن كوله از سوپ آماده استفاده مي كنند.اين كار هم باعث از بين رفتن گاز مي شودو هم اين كه بخار مداوم و جوشيدن سوپ در قابلمه باعث رطوبت در چادر مي شود كه با خاموش كردن گاز جداره ی مرطوب چادر يخ مي زند و اين يخ زدگي (كه اجتناب ناپذيراست اما مي شود با تدابيري كمترش كرد) باعث خيس شدن جوراب و كيسه خواب و تمام زندگي مي شود.سفره هاي يك بار مصرفي وجود دارد كه از جنس كاغذند و لي بر خلاف روزنامه كاملا ضد آب هستند.(يك سمتش پلاستيك بسيار نازك هست.) براي برف آب كردن خيلي بهتر از روزنامه است چون روزنامه خيس مي شود. روزنامه براي گرفتن رطوبت داخل كفش مناسباست...[گل]

۲-چرب كردن دست و پا قبل از پوشيدن دستكش در كاهش سرما زدگي موثراست.استفاده از پد گرمازا هم همين طور.در سرماهاي شديد(نظير برخي از جبهه هاي سرد دماوند و علم كوه و ...) بايد بيني رابا چسب زينك اكسيد پوشاند.اين كار باعث جلوگيري سياه شدن بيني مي شود(همراه با استفاده از كلاه طوفان).در سرماي خيلي زياد بايد قسمتي از تيغه ی كلنگ را با چسب پوشاند (فلز باعث انتقال سريع سرما به دست مي شود.ببخشيدا .دخالت بي مورد كردم20.gif

آن چه خدمت شما همنوردان عزیز ارائه گردید ما حصل تجربه ای بود که شخصا یا به واسطه دوستانی چون شما  کسب شده که تقدیم حضورتان گردید و قطعا نمی تواند مستند قلمداد گرددو یا خطایی به آن وارد نباشداما می تواند باعث روان شدن برنامه و لذت بیشتر باشد که قطعا از خصوصیات هر فرد تبعیت میکند .

با احترام به تمام پیشکسوتان و مربیان گرامی

عکس و متن : علی بیات

پی نوشت :

 مسلم است که بسیاری از موارد فوق برای دوستان بدیهی است و شاید مضحک در نوشتار ... اما من مطالب خود  که بیش از ۸ ساعت زمان برای نوشتن و بازنویسی و یافتن تصاویر ازآرشیو کرده را تقدیم آن یک نفری می کنم که ممکن است از آن استفاده نماید و خود در اموری همان یک نفرم .        موفق باشید

باتشکرازوبلاگ دیار الوند


مطالب مشابه :


کفش کوهنوردی

باشگاه کوهنوردی آوا - شیراز پیشرفت در فن اوری باعث شده است كه بخشی از رویه چرمی كفش ها
توصیه هایی از جنس تجربات شخصی در صعود های زمستانی بخش دوم

باشگاه کوهنوردی آوا - شیراز - توصیه هایی از جنس تجربات شخصی در صعود های زمستانی بخش دوم
شاهکار موسیقی

در عرصه های هنری نمی توانیم ارایه دهیم، امّا آن چه که از نظر اهالی فن و در شیراز.
کلمات کلیدی

مرکز بهداشت شهدای والفجر شیراز 56 ص 144. گزارش کارورزی گروه فن آوا ارئه دهنده اینترنت 92
چگونگی دریافت سود سهامداران حقیقی پالایشگاه نفت تبریز اعلام شد ...

پتروشیمی اصفهان و شیراز تعدیل مثبت ماند مثلا امروز فن آوا که با برخورد به نقطه
گزارش کارورزی و کارآموزی

گزارش کارآموزی شرکت پتروشیمی شیراز 91 ص گزارش کارورزی گروه فن آوا ارئه دهنده اینترنت 92ص
فركانس و يا جدول پخش امواج راديو هاي ايران (تصحیح جدید) 1390

رادیو آوا 93.50 فن آوری و تکنولوژی
قیس آوا(پودمان خوراک)غذاهای محلی آذر بایجان

قیس آوا یه نوع خوراک بسیار میتونید ازخرمای شیراز هم استفاده کنید اما حرفه و فن
گزارش دوره مربیگری درجه سه کوهپیمایی بانوان(سمیه اسماعیل بیگی)

نام افراد و افتتاحیه ،لوازم فنی و وسایل موجود بررسی شده و کلاس فن شیراز به نام اوا شیراز
رزومه دکتر داود محمدی

همایش سالانه برنامه ریزی درسی.شیراز.1385. ساختار سازمانی و منابع انسانی شرکت فن آوا.1386
برچسب :