نمونه برنامه سالانه درسی توصیفی پایه پنجم ابتدایی از زبان یک معلم

باسمه تعالی

خانواده گرامی:

با عنایت به این که امسال مسئولیت تعلیم وتربیت فرزند شما را به بنده واگذار نموده اند خوشحالم . همانگونه برای رسیدن به مقاصد، برنامه ریزی دقیق لازم است لیکن نباید از نیروهای موثر در تحقق اهداف غافل بود ولازم است که به شناخت آنها اهتمام ورزیم. به همین منظور برخی از ویژگیها واصولی که من در کلاسم به آنها خواهم پرداخت در زیر می آید. امید آن دارم ، این اطلاعات ارتباط شما را با کلاس درس ما وآموزش فرزندتان تقویت کند واحساسی که از آن چه را که فرزندتان هر روز در کلاس تجربه می کند، به شما انتقال دهد ودر نهایت به رضایت شما بیانجامد.

در س قرآن

قرآن پیام روشن الهی است که همه انسان ها را به راستی و رستگاری دعوت می کند. پس ضروری است که علاقمندی ودلبستگی به قرآن وعادت به قرائت روزانه قرآن کریم در فرزندانمان تقویت کنیم. مناسب است نخست رویکرد کلی حاکم بر برنامه ی آموزش قرآن توجه نموده تا بستر مناسب برای مطالب آینده فراهم گردد. برای انس وعلاقه به قرآن کریم ویادگیری بیشتر آن، دانش آموزان من علاوه بر روخوانی، صوت زیبای قرآن را   می شنود وبا بعضی از آداب گوش دادن وخواندن آشنا می شود وبالاخره از شنیدن داستانهای زیبا وپر معنای قرآنی لذت می برند. روش آموزش ما به تحکیم پایه های اعتقادی ، اخلاقی، اجتماعی، علمی وآموزشی وسایر اهداف دوره ی ابتدایی در «حیطه های یادگیری» ، سه حیطه شناختی، مهارتی، عاطفی را پوشش می دهد. درکلاس من بچه ها علاقه می یابند تا معنای آیات قرآن را بدانند با مفاهیم ساده پیام های قرآنی کتاب آشنا می شوند وسوره ها وعبارات قرآنی را به صورت روان یا آهنگین می خوانند وبه عنوان فعالیت های خارج از کلاس به انجام فعالیت های هنری وذوقی درباره پیام های قرآنی می پردازند واز شما اولیای گرامی نیز انتظار می رود کودکان را با تشویق ها وراهنمایی های لازم وبه موقع، سادگی یادگیری قرآن را احساس کنند وبا کسب موفقیت در این راه، هر چه بیشتر به یادگیری قرآن علاقمند شوند. تادر نهایت خداوند توفیق دهد استعدادهای نهفته دانش آموزان به آموزش صحیح قرآن سوق داده شوند.

هدیه های آسمان

در شرايط فرهنگي واجتماعي امروز، تعليم وتربيت ديني در حال گذار از چالشي سخت ومعبري با پرتگاهاي فراوان است. در دنياي به هم پيوسته ي معاصر كه فرهنگ ها به سرعت منتقل مي شوند وآداب ورسوم زندگي جمعي وفردي اقوام وملت ها در معرض التقاط وانحلال قرار دارند. تدوين وتعيين هدف، راهبردها وراهكارهاي تعليم وتربيت ديني به تفكر وتحقيق همه جانبه نيازمند است.

همان طور كه واقفيد دو نهاد «خانواده» و «مدرسه» موثرترين نهاد تعليم وتربيت مي باشد. فلذا اهتمام بيش ازپيش همكاري اين دو نهاد در تعليم وتربيت ديني فرزندانمان را مي طلبد.وبر اين اساس در كلاس، من با تكيه بر استعدادهاي دروني فرگيران، آنان را به تكامل حقيقي ومقام شايسته ودر خور اوسوق داده واز با ايجاد فضاي مناسب فراگيران را به صورت اعضاي يك جامعه منسجم براي يادگيري شكل داده وهماهنگ مي كنيم طوري كه بايد واجد شرايط و ويژ گي ها وصفاتي باشد تا فعاليت او به عنوان سرمشق وعاملي موثر در ايجاد روحيه اجتماعي در فراگيران اثر بخش گردد. از جمله: ايجاد فضاي شاد، فضاي سرشار از محبت وصداقت، توجه دلسوزانه، شرايط دوستانه، توجه به نيازها، احساسات وعواطف بچه ها وعلاقمند به اجتماعي شدن فراگيران.

ترتيبي اتخاذ خواهيم داشت با فعاليت هاي متناسب با اهداف آموزش ديني، رويكرد يادگيري را تقويت كرده وبه جاي تلفيق مطالب درسي، بچه ها را راهنمايي وآنان را در فرآيند يادگيري ياري وهمراهي مي كنيم وتجربيات آنان را توسعه داده وبه سوي تعامل وهمفكري ودر نهايت درك بهتر مطلب سوق مي دهيم.

فارسی(بخوانيم)

خواندن در برگیرنده مجموعه ای از مهارتهاست که پایه مشترک موفقیت در همه زمینه های تحصیلی می شود . محور اصلی سواد آموزی ، خواندن است و از هر کسی انتظار می رود که خواندن و نوشتن را بداند اکثر کودکان به شوق یادگیری خواندن به مدرسه می روند و تحصیلات رسمی خود را با خواندن و نوشتن شروع می کنند.از آن جا که ارتباط چهار مهارت زبانی یعنی گوش دادن ، سخن گفتن ، خواندن و نوشتن امری مسلّم است و توجه کافی به رشد دو مهارت شفاهی زبان ( گفتن و شنیدن ) به تقویت برنامه های آموزش خواندن و نوشتن به کودکان کمک شایانی خواهد کرد ، لزوم توجه به پرورش مهارت سخن گفتن آشکار می شود .

 یادگیری مهارت خواندن مستلزم کسب مهارتهای الف : بازشناسی دیداری عناصر زبانی ، اعم از حروف ، کلمات و جمله ها  ب : درک معنای عناصر آن و روابط معنایی موجود بین آن ها  پ : درک پیام جمله و متن می باشد . بر این اساس یکی از قسمت های مهم برنامه ام این است  که دانش آموزان مهارتهای روخوانی (خواندن) ودرک روابط کلمات را در کلاس درس با استفاده روشهای نوین می آموزند. واز خانواده انتظار می رود در تمرین روخوانی فرزندانشان به آنها گوش دهند وبا ایشان پیوسته همراهی نمایند. در صورت نیاز به راهنمایی ، سعی خواهم نمود تا تواناییهای شما را در بهبود مهارت خواندن فرزندتان یاری نمایم.

والدین محترم به یاد داشته باشید که مهارت خواندن در کودکان با خواندن برای پدر و مادر و اعضای خانواده و تشویق شدن توسط آن ها ، تقویت می شود.

املاء فارسی

نوشتن چهارمين بخش زباني مهم برای بچه هاست. معاني چيزهايی که بچه ها تمايل به نوشتن درست آنها را دارند چيزهايی است که شنيده شده، گفته شده، و در شکل خواندن تشخيص داده شده است. برای تقویت مهارت نوشتن فراگیران علاوه بر تمریناتی که در کتاب بنویسیم در نظر گرفته شده است ،دفتری به نام «دفتر واژگان من» برای هر دانش آموز در نظر گرفته می شود. تا واژگان تازه ای که یاد گرفته می شود وبرای دانش آموزان یادگیری آنها لازم است به عنوان تکلیف املا در آن ثمرین شود. وبادادن تکالیف مربوط به فعالیت خارج از کلاس مهارت نوشتن دانش آموز را تقویت می کنیم. وهمچنین با خواندن شعر ونشان دادن کلمات بصورت نمایشی (مانند نوشتن در هوا،نوشتن برروی ماسه و...) فضایی شاد وپرجنب وجوش برای ساعت املا ایجاد کرده ویادگیری دانش آموز را بهبود می بخشیم. وبیسار باهم نزدیک کار می کنیم وتصمیم می گیریم وامید آن را داریم که سالتحصیلی پر از هیجان وشور و تجارب یادگیری سرگرم کننده خواهد بود.

نگارش و انشاء

انشاء فرزند انديشه است و فعاليت ذهني بستر پيچيده‌اي است كه به مراتب از خواندن دشوارتر است. نوشتن در گرو خلاقيت ذهني و مستلزم تحليل و تفكر و رشد فهم‌ آدمي است.بر این اساس در کلاس انشای من دانش آموزانم علاوه برانجام فعالیت های کتاب بنویسیم ، هر روز راجع فعالیت هایی که در طول روز انجام داده اند گزارشی ارائه می دهند.که در آن روی فرآیند های نگارشی نیز کار می کنیم. ساعت درس انشاء را به صورت كارگاهي برگزار می کنیم که دانش‌آموزان می توانند به صورت گروهي در اين كلاس‌ انشاء بنويسند.همچنین نحوه صحیح یادداشت برداری در سایر کلاسها نیز آموزش می دهیم. و از طريق گردش‌ها، داستان‌ها، نمايش‌ها و تحريك و تشويق تخيلات خلاق و تمرين‌هايي در زبان گفتاری باعث افزایش تجارب دانش آموزان خواهیم شد.

واز خانواده انتظار داریم تا به وظايف خود بهتر عمل نمايند،‌ به عبارت بهتر فقط وظيفه هدايت و نظارت را برعهده بگيرند و اجازه بدهند فرزندشان انشاء بنويسند.

مطالعات اجتماعی

در درس تعلیمات اجتماعی قصد دارم فضایی مملو از نشاط و سرزندگی درکلاس ایجاد کرده و دانش آموزانم را به تحرک وفعالیت برانگیزم. ویکی از هدفهای مهم برنامه ام این است که توجه بیشتری به پرورش مهارتهای اجتماعی وافزایش علاقه به سرزمین ومحیط زندگی دانش آموزان است. وهمواره قلمرو پرورش مهارتهای اجتماعی را در نظر می گیرم وبه کار گروهی ومشارکتی بهای بیشتری می دهم وفضای لازم را برای فعالیت واظهار نظر همه ی دانش آموزان فراهم می آورم. در این سال سعی خواهیم داشت علاوه بر موقعیت های جغرافیای وتاریخی وباور های مذهبی وملی وفرهنگ ها وسنت های بومی کشور خودکار کنیم در مورد کشورهای همسایه ایران نیز کار خواهیم کرد ودر مورد آنها تحقیق خواهیم کرد. وهمچنین برای مناسبت های ملی ومذهبی برنامه های جذاب اجرا می کنیم. ودر باره بناهای تاریخی محل زندگی فرزندتان دیدن کرده ویک گزارش کامل ارائه خواهند داد . ودانش آموزان کلاس من بصورت گروهی کلکسیونی از تصاویر آثار ملی ، مذهبی، فرهنگی، تاریخی وجغرافیایی تشکیل می دهند واطلاعات لازم  در اختیار اعضای کلاس قرار می گیرد. و همچنین ارائه گزارش از تعاملات وفرهنگ بومی محل زندگی خود به حالت کنفرانسی از دیگر کارهای دانش آموزان من است.

ریاضی

در در س ریاضی ابتدا مفاهیمی را که در سالهای آموخته شده به دانش آموزان یادآوری می کنیم (مانند: عددنویسی، جمع، تفریق، ضرب، تقسیم، کسرو...) وسپس مطابق برنامه کتاب درسی به گسترش این مفاهیم می پردازیم . واز همه مهمتر ما سعی خواهیم داشت که روی تفکر وتوضیح ریاضی کار کنیم به عبارتی اینکه چگونه به جواب برسیم چه تصاویر هماهنگی را در ارتباط با مسائل مربوطه ترسیم ویا تجسّم  می کنیم،توضیح خواهیم داد در باره ی روشهای کار آمدتر یافتن جواب نیز صحبت خواهیم کرد. برای انجام دادن این کار فعالیت های برا ی مستحکم کردن درک مفاهیم وایجاد شور وشوق در دانش آموزان انجام می دهیم وبا انجام دادن تمرینات اضافی به تقویت آموخته هایشان می پردازیم وبرای تسهیل یادگیری فراگیران از وسایل کمک آموزشی وکارهای عملی، بازی های ریاضی ، آزمونهای عملکردی وایستگاه اندیشه در شهرک ریاضی بطور مرتب استفاده می کنیم.  

علوم تجربی

در برنامه علوم روی فهم صحیح دانش کار می کنیم، یکی از هدفهای اصلی در آموزش علوم این است که در دانش آموز توانایی های معینی پرورش داده شود که اورا در زمان لازم در فرآیند یادگیری کمک کند. ما با روشهای نوین از جمله روش مشاهده ای وآزمایشی وبر قراری ارتباط ، مطالب درسی علوم را به دانش آموزان ارائه می دهیم. وهمچنین فراگیران فرصت خواهند داشت که به جمع آوری اطلاعات پرداخته ونتایج آن را به دیگر دانش آموزان بصورت کنفرانسی ارائه دهد. ومطالبی که در پایه پنجم به فرزندشما ارائه می شود عبارتند از:ساختمان مواد، تغییرات مواد، ماشینها، تاریخچه زمین، اندامهای حسی، آغازیان و...

در فرآیند تدریس با دانش آموزان  در آزمایشگاه باهم کار می کنیم وفراگیران گزارشی از آزمایشات خود چه بصورت گروهی ویا فردی برای دوستان خود ارائه می دهند. وهمچنین از از فعالیت ده ایستگاهی به عنوان ایستگاه اندیشه در شهرک علوم استفاده خواهند کرد.

هنر

 درس هنر دوره‌ي ابتدايي با « ارتباط با طبيعت» شروع مي شود و پس به رشته هاي نقاشي، كاردستي، تربيت شنوايي، قصه و نمايش مي پردازد. دانش آموزان در كنار اين رشته ها با ميراث فرهنگي نيز آشنا مي‌شوند.  ارتباط با طبيعت و مشاهده‌ي پديده هايي كه هنرمندانه در كنار هم قرار گرفته اند و جلوه هاي زيباي اين مجموعه،انسان را به حدي از كمال مي‌رساند كه در عين مشاهده‌ي كثرت، به يگانگي حسن و جمال مطلق رهنمون مي‌شود.

 رويكرد برنامه‌ي درسي هنر « تربيت هنري» است. انجام دادن فعاليت هاي هنري در فضايي كه كودكان، آزادانه تخيل و انديشه كنند، حواسشان تقويت شود، ظرفيت هاي نهفته‌ي هوش و تفكرشان پرورش يابد، عواطف و احساساتشان توسعه يابد و استعداد و خلاقيت ها يشان شكوفا شود، به « تربيت هنري منجر» مي‌شود.

به جرأت مي‌توان گفت كه همه‌ي كودكان فعاليت هاي هنري را دوست دارند آنها در اين گونه فعاليت ها و هنگام انجام دادن كارهاي عملي، طراحي، ساختن، شكست و پيروزي را تجربه مي‌كنند. به اين ترتيب    زمينه اي براي بروز خلاقيت و احساسات آن ها فراهم مي‌شود.

از والدين انتظار می رود ضمن ايجاد فضايي محبت آميز و گرم در خانه، تجربه هاي مفيد خود را در قالب خاطرات يا قصه هايي، در اختيار فرزندان خويش قرار دهند تا زمينه‌اي براي شكوفايي خلاقيت آنها باشد، همچنين كارهاي هنري فرزندان خود را با همان ديد كودكانه و متناسب با توانايي ها و ذوق كودكانه بنگرند و در هيچ موردي، آن ها را سرزنش وتوبيخ يا حتي تشويق بي مورد نكنید؛  والدين مخترم بايد بدانید كه كودكان با تخيلات و ايده آل هايشان زندگي مي‌كنند. وهمچنین در تهيه‌ي مواد و ابزار و وسايل لازم براي انجام دادن فعاليت هاي هنري كمك كنید، اين وسايل بسيار و ساده اند و لازم است مطابق دستور كار هر جلسه، تهيه شوند؛ انواع مواد رنگين و كاغذ و مقوا، قوطي مقوايي خالي، چسب، كاغذهاي باطله، نوارها و نخ هاي رنگين و ديگر مواد تزييني از جمله‌ي اين وسايل اند. هم چنين ، لازم است لباس مناسبي در اختيار كودكان قرار دهید تا در ساعت درس هنر براي محافظت از لباس مدرسه، آن را بپوشند. در ضمن والدين بايد فرزندان خود را به رعايت بهداشت، ايمني و نظافت تشويق كنند.

تربیت بدنی

درس تربیت بدنی ، دارای موقعیت مناسبی جهت پرورش سجایا وخصائل اخلاقی می باشد. وتربیت بدنی ضامن سلامت افراد وعملکرد بهینه ی در گستره ی زندگی است. وفعالیت های من در درس تربیت بدنی در ابعاد پرورش جسمانی، عقلانی، اخلاقی واجتماعی است. در ساعات تربیت بدنی دانش آموزانم با اجرای فعالیت های ورزشی انفرادی،تواناییهای خویش را تمرین می کنند وبا فعالیت های گروهی نظم وانضباط، راستگویی، رعایت حقوق دیگران از خود گذشتگی، اترام به بزرگترها، تلاش وهمکاری لازم برای رسیدن به هدف واحد، قبول مسئولیت و... را می آموزند.

برای پرورش مهارتهای تربیت بدنی ورشد حرکتی دانش آموزانم از آموزشهای پیشنهاد شده برای دوره ابتدایی بخصوص بازیهای محلی استفاده خواهم کرد. ودر تمام فعالیت با فراگیران همگام خواهم بود.

انضباط

شكل گلی تهيه كرده ام وآن را به قسمت های مختلف تقسيم کردم و در هر قسمت يكي از موارد انضباطي دانش آموزان را مي نويسيم مثلاً( سكوت  ، سلام ، بهداشت ، همكاري ، نظافت و) بچه هايي كه موارد انضباطي را رعايت مي كنند اسمشان را روی آن قسمت به مدت يك هفته مي چسبانيم

مثال : دانش آموزی كه وارد كلاس مي شود سلام مي كند .نام او را در قسمت سلام طرح مي چسبانم و مي گويم علي يك هفته اسمش درون گل است او  پسر گلي است .

به اين صورت هم خودش تشويق مي شود و هم دوستانش كار خوب او رابرای اينكه تشويق شوند تكرار می كنند.

در پایان ،امیدوارم که تهیه این برنامه پاسخ ِ پرسشهای احتمالی شما را داده باشد. شکوفایی استعدادهای فرزندتان نیازمند ارتباط مدوام مدرسه وخانه می باشد. مشتاقم که در صورت نیاز ، برای رسیدن به راه حل با شما گفتگو ودر تماس باشم. امید آن را دارم بخاطر منافع فرزندتان امسال باهم هم تیم شویم تا به فرزندتان در رسیدن به مقاصد عالیه کمک کنیم.

منبع :http://gtaylar.blogfa.com

 


مطالب مشابه :


نمونه برنامه سالانه (پرورشی)

نمونه برنامه سالانه 4ـ برگزاری یک سری مسابقات ورزشی در بین مدارس تحت پوشش مجتمع در فصل بهار.
نمونه برنامه سالانه و تقویم اجرایی

نمونه برنامه سالانه و دانلود طرح درس ، نمونه سوال اکنون او یک مهندس در شرکت
نمونه برنامه سالانه درسی توصیفی پایه پنجم ابتدایی از زبان یک معلم

نمونه برنامه سالانه درسی توصیفی پایه پنجم ابتدایی از زبان یک معلم دانلود کتاب های
برنامه سالانه

برنامه سالانه گیری براساس برنامه ریزی.برنامه ریزی یک دانش و مهارت است که هر مدیری
برنامه سالانه (برای مدرسه خود برنامه سالانه داشته باشید)

برنامه سالانه دانلود نمونه براساس برنامه ریزی.برنامه ریزی یک دانش و مهارت است
یک نمــــــونه برنامه ســـالانه

یک نمــــــونه برنامه ســـالانه یک نمــــــونه برنامه ســـالانه. دانلود فایل های
نمونه طرح درس سالانه علوم ششم ابتدایی

نمونه طرح درس سالانه علوم ششم دانلود. پایه اول امروز یک نمونه از طرح درس سالانه که به
نمونه برنامه سالانه مدارس ابتدایی

در قالب برنامه سالانه و که یک برنامه سازگار نمونه, برنامه سالانه
برچسب :