آشپزخانه

كلياتي درباره آشپزخانه :

وجود آشپزخانه در ساختمان ضروري است . آشپزخانه بايد در ارتباط نزديك و تنگاتنگي با غذا خوري و ورودي باشد. براي هر مركز كار يك پريز جداگانه لازم است . بايد براي تهيه غذا روي سطح ميز ها جاي كافي وجود داشته باشد . تهويه هم به صورت طبيعي و هم به صورت مصنوعي از ملزومات كار در آشپزخانه است . آشپزخانه بايد در ارتباط نزديك با سرويس هاي بهداشتي باشد .جهت باز شدن درهاي كابينت ، بايد بر خلاف جهت حركت شخص در آشپزخانه باشد . آشپزخانه بايد در نماي شمالي ساختمان واقع شود. وسايل آشپزخانه بايد در ارتباط خوبي با همديگر باشند

مثلث كار :

در آشپزخانه سه فعاليت عمده انجام مي شود كه عبارتند از : نگهداري مواد غذايي ، شستشو و پخت و پز به عبارت ديگر مثلث كار آشپزخانه از سه رأس نگهداري ، شستشو و پخت و پز تشكيل مي شود . رفت و آمد در آشپزخانه بايد از مثلث كار ،جدا باشد .

 

 

اشكال مختلف آشپزخانه :

آشپزخانه L و مثلث كار كه قابليت عملي براي OPEN شدن دارد .

آشپزخانه V و مثلث كاركه داراي سه ضلع عمود بر هم است . از يك ضلع آن مي توان براي OPEN كردن آشپزخانه استفاده كرد .

 

شكل خطي آشپزخانه كه در آن همه وسايل در يك خط قرار مي گيرند و در ارتباط با هم هستند. در اين شكل مثلث كار وجود ندارد .

 

آشپزخانه كريدوري كه در آن وسايل در دوطرف چيده مي شوند و امكان OPEN شدن آن بسيار كم است .

 

آشپزخانه شبه جزيره اي كه از يك طرف كاملاً باز و از طرف ديگر به نحوي بسته است . از اطراف نيز بسته است .

 

آشپزخانه جزيره اي ، كه در آن يكي از وسايل مثلث كار در يك ضلع قرار گرفته است و بقيه مي توانند در سه ضلع ديگر قرار بگيرند .

آشپزخانه OPEN  كه امكان مشاهده قسمت هاي ديگر خانه را فراهم مي كند

براى داشتن مطبخ مدرن لازم است كه ديوارها و كابينت ها و تمامى قفسه ها با رنگ دلخواه كدبانو كه بايستى از ميان رنگ هاى فوق باشد، رنگ آميزى شود. اگر پنجره اى در آشپزخانه موجود است، بايستى زوارش، رنگ متضاد ديوارها استفاده شود. پرده را نيز هم رنگ يا تلفيقى از زرد، قرمز و نارنجى انتخاب كنيد. در خريد ميز و صندلى آشپزخانه هم دقت كنيد كه پايه هاى فلزى و رويه اى هم رنگ با زوار پنجره داشته باشند. يعنى اگر زوار پنجره شما قرمز است رويه صندلى ها را از پارچه قرمز انتخاب كنيد.

آن لوستر قديمى را نيز درآوريد و جايش يك لوستر مدرن كه جديداً به اشكال مختلف هندسى طراحى شده درست در بالاى ميز ناهارخورى آويزان كنيد. يادتان نرود كه در يك مطبخ مدرن تمامى وسايل اعم از بشقاب ها، ليوان ها، جاى قهوه و شكر بايستى در داخل قفسه ها قرار گيرند نه در روى آنها. پس جز يك گلدان كوچك يا دو، سه عدد ليوان فانتزى چيز ديگرى روى كابينت ها قرار ندهيد. دست آخر نيز يك تابلوى نقاشى كه معلوم نيست موضوعش چيست به ديوار بياويزيد. اما اگر باز هم علاقه داريد توصيه هاى دقيق را براى ترتيب دادن آشپزخانه تان بشنويد به ادامه توصيه هاى ما به دقت گوش كنيد.نور در آشپزخانه: براى تزئين آشپزخانه از نور طبيعى و مصنوعى استفاده مى كنيم. پنجره در ارائه نور طبيعى به آشپزخانه از اهميت زيادى برخوردار است. معمولاً پنجره مى تواند در صورت مشرف بودن به فضاى سبز يكى از تابلوهاى آشپزخانه باشد. پنجره رابطى است بين آشپزخانه و فضاى خارج كه بهتر است در مقابل منظره اى زيبا قرار داشته باشد.


پرده در آشپزخانه: اگر آشپزخانه ما به دليل محدوديت فضاى خارج از نور زيادى برخوردار نباشد از پرده هايى كه حالت تورى دارند استفاده مى كنيم. در صورتى كه آشپزخانه در معرض تابش شديد نور باشد از پرده هايى كه بتوانند جلوى نور را بگيرند استفاده مى كنيم به عبارت ديگر نوع جنس پرده بايد متناسب با ميزان نور داخل آشپزخانه انتخاب شود. امروزه نورهاى مصنوعى در انواع مختلف مثل هالوژن، فلورسنت با لامپ هايى كه از سقف آويزان شده و داراى پايه اى روى زمين يا روى ميز هستند طراحى شده اند و مى توان از آنها براى تامين نور دلخواه استفاده كرد. به طور كلى بهتر است در آشپزخانه نور مخفى باشد. معمولاً تابش نور مستقيم ناراحت كننده بوده و انعكاس زيبايى ندارد. همچنين معمولاً لامپ هاى هالوژن را زير كابينت يا گچبرى مخفى مى كنند. لامپ هاى هالوژن بسيار زيبا بوده و پديده جديدى در طراحى خانه و مخصوصاً آشپزخانه هستند. به تازگى لامپ هاى جديد ۲۲۰ ولتى كه نياز به ترانس ندارند به بازار آمده اند. البته اين لامپ ها برق زيادى مصرف مى كنند اما نورشان نسبت به بقيه لامپ ها بيشتر است.


رنگ در آشپزخانه: نور عاملى است كه به وسيله آن رنگ ها مشاهده مى شوند. رنگ ها هر كدام پيام، حالت و خصوصيتى خاص دارند. رنگ ها بيان كننده شخصيت اشخاص و رساننده پيام هاى مختلفى هستند. آگاهى از اين مسائل باعث مى شود كه براى بيان احساس درونى مان از ابزار درست استفاده كنيم. مى توان با ارائه يك رنگ خاص در آشپزخانه يا جابه جايى رنگ ها و در كنار هم قرار دادن آنها، احساس و انديشه درونى مان را به بيننده انتقال داد. اصولاً رنگ وسايل آشپزخانه بايد مناسب و آرام بخش باشد.

طرح كابينت: امروزه طرح كابينت هاى موجود در بازار بسيار متفاوت است. بعضى از آنها به جاى اينكه يك در مسدود داشته باشند داراى يك بخش پنجره اى يا شيشه اى هستند كه وسايل زيبا و جذاب را در آنها قرار مى دهند.
ميز و صندلى: صندلى هاى داخل آشپزخانه بايد به دليل استفاده كوتاه مدت به راحتى جابه جا شوند. موارد كاربرد اين صندلى ها منحصراً در آشپزخانه است. ميزها در آشپزخانه اشكال مختلفى دارند. انتخاب و كاربرد هر يك از انواع ميزها با توجه به فضاى آشپزخانه و وسعت يا محدوديت آشپزخانه و همچنين سليقه افراد صورت مى گيرد.
ظرفشويى و آب چكان: معمولاً در كنار ظرفشويى، آب چكان طراحى مى شود كه وسيله اى مناسب براى خشك كردن ظرف ها است.

گل و گياه: هرگز براى تزئين آشپزخانه از گل هاى مصنوعى استفاده نكنيد، زيرا براى بيننده پيام عشق و علاقه ندارند و آتش زا هستند.


مطالب مشابه :


نرم افزار طراحي سه بعدي كابینت

كلمات كليدي. برنامه نرم افزار طراحي سه بعدي كابينت,دانلود نرم افزار طراحي سه بعدي كابينت
پروژه ی کار آقای مهندس باباش پور (مهرشهر کرج)

كابينت آشپزخانه كنج (استان البرز) - پروژه ی کار آقای مهندس باباش پور (مهرشهر کرج) - جديد ترين و
سري 1

کابینت نوین مشهد - سري 1 - طراحي و اجراي كابينت mdf،دربهاي آپارتماني ،اشكاف و پانل mdf,pvc - کابینت
آشپزخانه

براى داشتن مطبخ مدرن لازم است كه ديوارها و كابينت ها و تمامى به تازگى لامپ هاى جديد ۲۲۰
طراحي كابينت هاي اكولوژي

طراحي كابينت در اين پست ميخوام بهتون نوعي سبك طراحي جديد رو معرفي كنم كه جديدا خيلي در
mdf|ام دي اف|صفحه كابينت|ورق agt|هاي گلاس ترك|ارس نئوژان

اكيپ كوه نوردي ايران - mdf|ام دي اف|صفحه كابينت|ورق agt|هاي گلاس ترك|ارس نئوژان - برگزاري اردو
رابطه جنسی دهانی

نرم افزار طراحي 3 بعدي كابينت 2013 اين مطلب فوق العاده و جديد را از دست ندهيد، تكنيك
دانلود آهنگ جديد امراه kasırga

دانلود آهنگ جديد امراه kasırga . دانلود آهنگ جديد امراه kasırga كابينت و دكوراسيون
برچسب :