از رامسر تا نوشهر

 نگاهي به جاذبه‌هاي طبيعي و تاريخي غرب مازندران

شهرستانهاي غرب مازندران با برخورداري از جاذبه‌هاي منحصر به فرد طبيعي و تاريخي يكي از مناطق برتر كشور به لحاظ طبيعت گردي محسوب مي شوند كه سالانه پذيراي بيش از ‪ ۱۰‬ميليون مسافر و گردشگر است.

وجود آبشارها، آب هاي سرد و گرم معدني، بوستانهاي جنگلي، غارها، چمشه‌ها، درياچه، يادمان هاي تاريخي، صدها مراكز اقامتي و پذيرايي و تفريحي و به ويژه نزديكي كوه، دريا و جنگل اين منطقه را به عنوان قطب مهم گردشگري در كشور و حتي جهان مطرح كرده است.

‪ ۳۰‬درصد جمعيت سه ميليوني استان مازندران در شهرستانهاي نور، نوشهر، چالوس، تنكابن و رامسر سكونت دارند و آب و هوايي اين منطقه جلگه‌اي معتدل، مرطوب و كوهستاني سرد و نيمه مرطوب است و اقتصادي اين اهالي برپايه كشاورزي، دامداري و صنعت گردشگري استوار مي‌باشد.

وجود دو فرودگاه در شهرهاي رامسر و نوشهر ، بندر نوشهر و بي‌نظيرترين جنگلهاي كشور و جهان در غرب مازندران از ديگر ويژگي‌هاي اين منطقه محسوب مي‌شود.

رامسر
=======
شهرستان رامسر با زيبايي وصف ناپذير درمنتهي‌اليه غربي استان مازندران در دامنه جنگلي و زيباي البرز و سواحل رويايي درياي خزر آرميده و با برخورداري از انوع جاذبه‌هاي گردشگري و امكانات اقامتي، پذيرايي وتفريحي با لقب عروس شهرهاي ايران به عنوان قطب مهم گردشگري در كشور و حتي جهان مطرح است.

وجود قله‌هاي مخروطي شكل با پوشش انبوه گياهان متنوع، باغات مركبات،چاي، مزارع برنج، برخورداري از ساحل زيبا، مناطق ييلاقي خوش آب و هوا، منابع فراوان آبهاي گرم معدني، وجود فرودگاه و هتلهاي قديم و جديد اين شهر را يكي از شهرهاي منحصر به فرد تبديل كرده است.


*هتل قديم رامسر
اين هتل با معماري بسيار زيبا در مركز شهر در دامنه كوههاي مشجر و فضاي سبز با محوطه‌سازي چشم نواز واقع شده ودر سال ‪ ۱۳۱۷‬شمسي مورد بهره برداري قرار گرفته است.

زيربناي اين هتل حدود پنج هزار متر مربع در سه طبقه به لحاظ نوع معماري ، زيبايي، موقعيت مكاني و تجهيزات يكي از مشهورترين هتل‌هاي خاورميانه به شمار مي‌رود.


*آبهاي گرم معدني
مناطق وسيعي از مركز شهر رامسر ازآبهاي گرم معدني با انواع خواص طبي و درماني برخوردار بوده كه گردشگران زيادي از اين آبها بهره‌مند مي‌شوند.

وجود اين آب گرم‌ها در نزديكي ساحل دريا ويژگي منحصر به‌فردي را به رامسر بخشيده است.

البته در فاصله پنج كيلومتري جنوب شرقي رامسر در شهرهاي كتالم و سادات محله نيز چند وان و استخر آب گرم معدني وجوددارد كه براي درمان بيماريهاي پوستي، رماتيسم و دردهاي عصبي و عضلاني سودمند است.


*بوستان جنگلي صفارود
مسير دسترسي به اين بوستان از ابتداي جاده جواهرده در ميدان غربي شهر رامسر آغاز و پس از طي ‪ ۹‬كيلومتر و عبور از مسيري زيبا به اين پارك در كنار رود صفارود مي‌رسد.

اين بوستان در ميان دره و در پايين جاده قرارگرفته كه پله‌هايي نيز براي ورود به‌آن از جاده ساخته شده‌است و وجود جنگل، رودخانه، آب معدني، آب و هواي مطبوع به اين مكان جلوه خاصي بخشيده است.


* دهستان جواهرده
جواهرده در ‪ ۲۷‬كيلومتري رامسر و در ارتفاع ‪ ۱۸۰۰‬متري از سطح دريا قرار گرفته و مسير دسترسي به جواهرده از منتهي‌اليه غربي شهر رامسر بوده كه با عبور از ميان كوههاي مشجر و در امتداد رودخانه صفارود اين منطقه ييلاقي خودنمايي مي‌كند.

روستاي جواهرده درفصل تابستان به لحاظ برخورداري از آب وهواي خنك مورد استقبال گردشگران داخلي و خارجي واقع شده و امكانات اقامتي در اين منطقه براي گردشگران فراهم است.

روستاي جواهرده علاوه بر زيباييهاي فراوان طبيعي و دارا بودن چشمه‌سارها از قدمت تاريخي تيز برخوردار بوده كه وجود گورستانهاي گبري در آن گوياي قذمت تاريخي اين مكان است.


* قله ماركوه
قله ماركوه مخروطي شكل، مشجر و جدا شده از سلسه جبال البرز بوده كه در فاصله شش كيلومتري شرق رامسر و سه كيلومتري ساحل دريا و محور ارتباطي تنكابن به رامسر واقع شده است.

اين كوه صخره‌اي با وسعت ‪ ۶۰۰‬هزار مترمربع با انواع درختچه‌ها، درختان انجيلي، بلوط، شمشاد و ازگيل پوشيده شده و ارتفاع قله از سطح دريا حدود ‪ ۵۰۰‬متر بوده كه احداث ‪ ۳۴۰‬پله در ضله جنوبي كار صعود را آسان مي‌كند.

وجود شهر كتالم، چشم‌اندازهاي زيباي آن به‌دريا، مزارع برنج و باغات چاي و مركبات در شمال قله، تسلط به تپه‌ها و ارتفاعات سرسبز البرز و روستاهاي اطراف و رودخانه نسارود در شرق به اين مكان موقعيتي ويژه بخشيده است.

در بلندترين نقطه ماركوه بقاياي يك قلعه برجاي مانده كه احتمالا محيط ديده‌باني حاكمان قديم منطقه بوده است.


*جنگل دالخاني
مسير دسترسي به دالخاني از خروجي شرق شهر رامسر آغاز و پس از طي هفت كيلومتر در مسير آسفالته رامسر به تنكابن به سه‌راهي جنت رودبار مي‌رسد.

جنگل دالخاني پس از طي ‪ ۲۳‬كيلومتر درمسير ارتباطي و آسفالته جنت رودبار در كنار جاده قرار داشته كه براي احداث پارك جنگلي در نظر گرفته شده و اكنون نيز به عنوان يك تفرجگاه مهم شهر رامسر مورد استفاده گردشگران قرار مي‌گيرد.


*كاخ موزه (موزه تماشاگه‌خزر)
اين موزه در محل كاخ سلطنتي رامسر و در مجاورت غرب هتل بزرگ قرار داشته كه علاوه بر اشيايي كه به نمايش گذاشته ساختمان كاخ نيز ديدني است.

اين بنا در اوايل دوران پهلوي در ميان باغي بزرگ باشيوه معماري اروپايي ساخته شده است، سنگهاي مرمر سفيدرنگ در تزيينات خارج بنا و ستونها ومجسمه حيوانات بكار رفته به اين كاخ جلوه‌اي ويژه بخشيده است.

هم‌اكنون آثاري از هنرمندان مشهور ايران و جهان شامل مجسمه‌هاي برنزي و سنگي، تابلوهاي نقاشي و فرش در اين كاخ در معرض ديد عموم مردم قرار دارد.

شهرستان تنكابن
==============
شهرستان تنكابن واقع در غرب مازندران با تركيبي متنواع از جاذبه‌هاي مانند دريا، دشت ، جنگل و كوسهتان براي انواع تورها و انگيزه‌هاي مختلف مناسب است.

زيباييهاي طبيعي و رويايي دوهزار و سه‌هزار، آب وهواي مطبوع ييلاقي وچشم- اندازهاي خيره‌كننده ساحلي اين شهرستان را به مركز جذب گردشگر تبديل كرده است.

قله سيالان، اثر طبيعي خشكه‌داران، ساحل زيباي دريا، منطقه‌ييلاقي سه هزار، آب گرم معدني فلكده، آبشار فرهادجوي، دشت درياسر، غاردانيال وپارك چالدره از مهمترين جاذبه‌هاي اين شهرستان است.

نشتارود، عباس‌آباد، سلمانشهر، كلارآباد ازتوابع تنكابن بوده كه هر يك از اين شهرها بهترين محل براي اقامت و يا تفريح گردشگران است.


*قله سيالان
قله سيلان مرتفع‌ترين قله تنكابن بوده كه در مسير صعود داراي مناظري كم نظير و بكر مي‌باشد.

قله سيالان با‪ ۴۶۰۰‬متر ارتفاع باشكوهي وصف نشدني از دوهزار خودنمايي مي- كند و براي رسيدن به قله به صورت پياده پنج ساعت بايد پياده‌وري كرد.

براي صعود به سيالان از دو راه مي‌توان عبور كرد، مسير اول " زنگشا محله" به " كشكر " و " سليمان‌آباد " و مسير دوم " خرم‌آبادقلعه گردن" و " لتاك" است.


*اثر طبيعي خشكه‌داران
اثر طبيعي خشكه‌داران در كيلومتر ‪ ۳۰‬محور تنكابن به چالوس و بعد از شهر عباس‌آباد و قبل از سلمانشهر در كنار جاده واقع شده و ‪ ۱۲۰‬متر با دريا فاصله دارد.

اين منطقه حفاظت شده به‌عنوان تنها جنگل جلگه‌اي و بكراز آخرين بازمانده- هاي اكوسيستم‌هاي جنگلي جلگه‌اي شمال ايران به مساحت دو ميليون و ‪ ۶۰۰‬هزار مترمربع مساحت به شمار مي‌رود.

انواع مختلف گونه‌هاي گياهي مانند توسكا از نوع كرك كه در ايران رو به انقراض بوده، سه‌قلوانجيلي، انار، ممرز، بلوط، ليلكي، لرگ، ملج، انواع مهم شمشاد، ازگيل جنگلي و ياس وحشي مي‌باشد.

گونه‌هاي مختلف جانوري نيز از قديم درآن مي‌زيستند و در حال حاضر زيستگاه حيوانات وحشي نظر شغال، گرگ، خوك، گربه وحشي و پرندگاني مانند حواصيل خاكستري، قره‌غاز، مرغابيها، دارغاز، باكلان، اگوت بزرگ و كوچك مي‌باشد.

خشكه داران با شرايط مذكور و برخورداري ازساحل زيباي درياي خزر ومجاورت با شهرهاي گردشگري و امكانات اقامتي و پذيرايي ازجمله بهترين مناطق براي گشت و گذار است.

درحاشيه اين منطقه نيز يك موزه تاريخي طبيعي ايجاد شده كه مجموعه تاكسيدرمي از حيوانات وحش شمال ايران را به نمايش گذارده و همواره مورد استقبال محققان و دانش پژوهان است.


* آب گرم معدني فلك ده
اين مكان يك در "ليرسر" قراردارد و مسير آن از سه‌راهي خرم‌آباد در داخل شهر تنكابن و قبل از پل چشمه‌كيله آغاز و پس از عبور از شهر خرم آباد به دوراهي "لتاك" مي‌رسد.

از اين محل پس از عبور از پل به‌فاصله‌اندك دو راهي سه‌هزار و ليرسر وجود دارد كه از اين محل جاده به‌صورت خاكي ادامه پيداكرده و كل فاصله تنكابن تا روستاي سنتي فلكده ‪ ۳۲‬كيلومتر است.

آب گرم با درجه حرارت متوسط دركنار رودخانه "ليرسر" و يك چشمه آب سرد به همراه جنگلهاي انبوه و كوههاي پوشيده از درخت براي اجراي تور وگروههاي مختلف گردشگري بسيار جالب است.


*منطقه ييلاقي سه هزار
مسير دسترسي تنكابن به خرم‌آباد پس از عبور از قلعه گردن به سمت جنوب امتداد يافته و دوراهي "لتاك" در جنوب شرقي وارد يك جاده خاكي مي‌شود كه به طرف منطقه زيباي سه هزار ادامه پيدامي كند.

دره سه هزار منطقه‌اي بكر، زيبا با چشم اندازهاي بديع، چمنزارها،جنگلهاي مرتفع و جلگه‌اي، رودخانه پرآب سه هزار يك مجموعه گردشگري و طبيعي كم‌نظير در ايران است.

در آن آثاري از زندگي انسانها در گذشته‌هاي دور بر جاي مانده است.

آب و هواي مطبوع به همراه آبشارها و چشمه‌هاي آب گوارا و آرامش رويايي اين منطقه براي گروههاي گردشگري مشتاق مناسب است.

پس از طي كردن مسافتي حدود ‪ ۳۵‬كيلومتر با وسيله نقليه ودرصورت ‪ ۳۰‬كيلو- متر پياده‌روي در دو كيلومتري شمال شرق روستاي ميان‌رود درغرب رودخانه پرور آب معدني شلف قرار داشته كه براي درمان بيماريهاي مختلف مانند امراض‌كليوي ، سوهاضمه و نقرس، امراض پوستي و درد رماتيسم مفيد است.


*آبشار فرهاد جوي
جاده آسفالته دوهزار و سه هزار كه از تنكابن آغاز مي‌شود پس از عبور از خرم‌آباد به مسافت دو كيلومتر به منطقه قلعه كردن مي‌رسد كه‌منظره جالبي را در دامنه ارتفاعات كوتاه وجنگلي ازجلگه و درياي تنكابن به نمايش مي‌گذارد.

اين محل با تنكابن هشت كيلومتر فاصله داشته و در كنار جاده از تونل انحرافي و تاريخي "قلعه تنكا" كه آب " ولمرود " را به رود سه‌هزار متصل مي‌كند آبشاري به ارتفاع ‪ ۱۰‬متر دارد كه محيطي زيبا را براي استراحت مسافران بوجود آورده است.


* بوستان جنگلي چالدره
اين بوستان جنگلي در ‪ ۱۸‬كيلومتري مسير تنكابن به دوهزار و در كنار جاده قرار دارد و مسير آن آسفالته است.

پارك زيباي چالدره با ‪ ۹۲‬هكتار مساحت درميان دلتاي دو رود دوهزار و سه- هزار و محل اتصال آنها قرار دارد.

سرويس‌هاي بهداشتي، توقفگاه اتومبيل، آب و برق، آلاچيق از جمله امكانات اين بوستان است.


* غار دانيال
اين غار ريبا در ارتفاعات مشرف به سلمانشهر قرار دارد، سلمانشهر در ‪۳۰‬ كيلومتري شرق تنكابن در مسير ارتباطي كنار چالوس به تنكابن قرار دارد.

اين شهر در ساحل زيباي خزر واقع شده و مسير دسترسي به غار دانيل از وسط شهر و از خيابان مياني شهر و محور ارتباطي در محل ميدان مركزي شهر جدا و وارد خيابان دري گوشه مي‌شود.

اين خيابان در ادامه از شهر خارج شده و به طرف جنوب و دامنه‌هاي زيباي البزر ادامه پيدا مي‌كند و در خاتمه به روستاي "چاري" مي‌رسد و از وسط رود چاري گذشته و پايان مي‌يابد.

كل فاصله تنكابن با روستاي چاري چهار كيلومتر بوده واز محل با پاي‌پياده يك ساعت زمان لازم است تا با عبور از ارتفاعات زيبا و جنگلي به دهانه غار رسيد.

داخل غار بسيار سرد بوده و آب گوارا و سردي هم داخل غار جاري است. مواد آهكي چكيده از سقف غار منظره زيبايي داشته و پهناي غار از دو تاپنج متر متغير بوده و طول آن نامعلوم است.

شباهت‌هاي زيادي بين اين غار و غاز علي صدر همدان وجود دارد و اين محل مكان مناسبي براي گردشگران است.

امامزاده قاسم دوهزار، بقعه‌آقا شيرعلي خرم‌آباد، بقعه ميرشمس‌الدين تنكابن ، بقعه ايوب پيغمبر، بقعه صالح بن علي و امام‌زاده سيد حسين شيرود ازجمله بقاء متبركه تنكابن است.

قلعه تنكا در قله كردن تنكابن، ساختمان شهرداري، ساختمان شهرباني، پل آجري قله كردن، پل لپاسرو شاه‌نشين دشت توسا، قلعه توسا و مركز تحقيقات مركبات كترا از جمله آثار تاريخي شهرستان تنكابن است.

شهرستان چالوس در غرب استان مازندران و در ساحل درياي خزر واقع شده و داراي سابقه تاريخي فراواني بوده و به خاطر سرسبزي و زيبايي‌ها به عقيق هميشه سبز مشهور است.

اين شهرستان ازشمال به‌درياي خزر، جنوب به‌استان تهران و از غرب به شهرستان تنكابن و شرق به شهرستان نوشهر متصل مي‌باشد، مساحت آن ‪۲۸۰۰‬ كيلومتر مربع و جمعيت آن ‪ ۱۵۰‬هزار نفر و داراي بيش از ‪ ۱۰۰‬روستا مي‌باشد.

براساس يافته‌هاي باستان شناسي، تاريخ قديمي‌ترين ساكنين اين شهرستان در كلاردشت به هزاره دو قبل از ميلاد مي‌رسد.

گويش اصلي و غالب ساكنين اين شهرستان گيلگي كلاردستاقي است.

هواي چالوس مانند ديگر نقاط مازندران و گيلان متغير و مرطوب بوده وميزان دماي هوا در تابستان ‪ ۲۵‬تا‪ ۳۶‬و در زمستان ‪ ۵‬تا ‪ ۱۲‬درجه سانتيگراد متغير بوده و به همين دليل دماي هواي اين شهرستان نه زياد گرم و نه زياد سرد مي‌باشد.

ارتفاعات چالوس غالبا پوشيده ازبرف بوده و سرماي بهمن ماه ازديگرماههاي سال درچالوس بيشتر و گرماي تيرماه تا نيمه اول مرداد ازديگر ماهها بيشتر است.

جاذبه‌هاي مهم گردشگري اين شهر كاخ چايخواران، كاخ اجابيت، درياچه ولشت، منطقه ييلاقي كلاردشت، پارك جنگلي فين، تله‌كابين نمك آبرود و هتل استقلال خزر مي‌باشد.


* كاخ چايخوران
اين كاخ در ورودي جنوبي شهر چالوس ازمسير كندوان و درفاصله شش كيلومتري شهر چالوس در مجاورت محور ارتباطي چالوس به تهران قرار دارد.

اين بنا در اوايل دوران پهلوي و حدود ‪ ۷۰‬سال قبل ساخته شده كه نماي داخلي و خارجي آن داراي تزيينات گچ بري و كاشي كاري بسيار زيباست. برخلاف ساير كاخ‌ها اين كاخ بسيار ساده و بي‌پيرايه بوده و عمده مصالح آن را سنگ و آجر تشكيل مي‌دهند.

پوشش بام آن به صورت شيرواني، تراس آن به شيوه خاصي نرده چيني شده و نفوذ معماري اروپايي در آن به وضوح مشخص بوده و اين كاخ همانطور كه نامش مشخص است به منظور استراحت موقت و كوتاه مدت بكار مي‌رفته است.


* كاخ اجابيت
اين بنا در روستاي اجابيت شهر كلاردشت قرار دارد. روستاي اجابيت و كاخ آن در دامنه بلندي‌هاي جنوب مشرف بر شهر كلاردشت قرار دارد.

اين بنا در ‪ ۷۰‬سال قبل و اوايل دوران پهلوي ساخته و داراي تزيينات گچ‌بري سنگ فرش و نقوش بسيار زيباست، معماري آن الهام گرفته از معماري اروپايي بوده و داخل آن نيز داراي اشيا و لوسترهاي زيبا و نفيس مي‌باشد.


*درياچه ولشت
اين درياچه كوهستاني در جنوب غربي شهر چالوس و هفت كيلومتري شمال شرقي شهر كلاردشت قرار دارد.

متوسط عمق آن اين درياچه ‪ ۲۰‬متر و داراي آب شيرين و حجم آب آن در حدود سه ميليون مترمكعب برآورد شده و به‌علت موقعيت ويژه مامن پرندگان مهاجر، ماهي و ساير آبزيان است.

در تمامي فصل تابستان علاقمندان به كوهنوردي، آب و هواي مطبوع، ماهيگيري و اقامت در محيط آرام و رويايي، اين مكان را جهت گذراندن اوقات فراغت انتخاب مي‌كنند.


* كلاردشت
شهر كلاردشت در ‪ ۴۸‬كيلومتري جنوب غربي چالوش قرار دارد. كلاردشت دشتي است در ميان دره‌اي باز و گسترده كه ييلاقات و آباديهاي فراواني را در بر گرفته است.

مركز كلاردشت "حسن كيف" بوده و در ده زيباي رودبارك در زير قله علم كوه با رودخانه‌اي پر آب و زيبا و ويلاهاي متعدد از محل‌هاي مهم و جاذبه‌هاي گردشگري ويژه منطقه به شمار مي‌رود.

كلاردشت در ايران به بهشت گمشده معروف شده وهرساله به دليل زيبايي طبيعي و بي‌نظير و آب و هواي بسيار مطبوع و به ويژه درفصل تابستان پذيراي هزاران گردشگر داخلي و خارجي است.


* بوستان جنگلي فين
اين بوستان در كيلومتر پنج جاده چالوس به تهران و در ميان اراضي و ارتفاعات كوتاه جنگلي واقع شده و داراي طبيعتي بسيار چشم نواز است.

بوستان جنگلي فين با دارا بودن امكانات نسبي رفاهي براي اقامت‌هاي كوتاه مدت در روزهاي تعطيل و فصل تابستان مسافران و گردشگران فراواني را در خود جاي مي‌دهد.


* تله كابين نمك آبرود
شهرك توريستي نمك آبرود در كيلومتر ‪ ۱۲‬چالوس به تنكابن و در غرب شهر چالوس قرار دارد.از نظر مناظر طبيعي مانند دريا وسواحل بسيار زيبا ومناسب جلگه، شاليزارهاي سرسبز و كوههاي پوشيده از گياهان متنوع و امكاناتي نظير تله‌كابين، كافي شاپ، هتل پنج ستاره، فروشگاههاي مختلف، درياچه، ويلاها و پيست دوچرخه‌سواري است.


* نهر ملك چوب
از گذشته‌هاي دو تا به امروز چند نهر قديمي از رودخانه پرآب سرآبرود چالوس جهت آبياري زمين‌هاي كشاورزي منشعب مي‌شده‌است كه يكي از آنها نهر ملك جوب مي‌باشد. حفر اين نهر رابه سلسله پادشاهي پادوسبانان نسبت مي‌دهند.

آبشار "هريجان" در ورستاي هريجان نزديك گرنه هزار چم و آبشار" آكاپل" در جنگلهاي سرديچال كلاردشت، غارهاي " يخ مراد" و "ديوكولي " هر دو در بخش كلاردشت، و آبگرمهاي پيش ترك ، تلو، داريو ، كندوا واقع در كلاردشت ازديگر مناظر طبيعي اين شهرستان به شمار مي‌رود.

نوشهر
==========
شهرستان نوشهر از جمله شهرهاي گردشگري است كه با داشتن راه ارتباطي دريايي به باكو مركز كشور آذربايجان، آستارخان، اكتاو و ارتباط هوايي از طريق فرودگاه و جاده كندوان به پايتخت كشور بهترين زمينه ارتباط شهرهاي استان مازندران را با ساير نقاط كشور فراهم ساخته است.

در زمينه جاذبه‌هاي گردشگري ساحل زيبا، جنگلهاي مشرف به شهر، منطقه خوش آب و هواي چلك و هيروات كه بلندترين قله مشرف به شهرستان نوشهر است.

مجتمع فرهنگي سياحتي كندلوس، ديوچشمه كجور، بوستان جنگلي سي سنگان، درياچه خضر نبي و تعداد زيادي بقاع متبركه‌از جمله منابع ديدني اين‌شهرستان ‪ ۱۳۰‬هزارنفري محسوب مي‌شود.


* مجتمع فرهنگي سياحتي كندلوس
براي رسيدن به كندلوس از شهرستان چالوس در مسيرگردشگري كندوان بايدگذشت و در كيلومتر ‪ ۲۵‬چالوس به كرج به دوراهي كجور مي‌رسيد كه تا كندلوس ‪۱۵‬ كيلومتر فاصله دارد.

روستاي زيباي كندلوس با آب و هواي ييلاقي در دامنه‌هاي سبز وخرم رشته‌هاي كوههاي البرز در منطقه كجور نوشهر واقع شده‌است.

جالب‌ترين قسمت اين مجموعه موزه مردم شناسي و باستان شناسي بوده كه در يك بناي زيبا كه با الهام از داستانهاي شاهنامه ساخته شده مي‌باشد. دراين موزه اشياي مختلف و ارزشمندي از دورانهاي مختلف تاريخي و از آداب و رسوم منطقه به نمايش گذاشته شده است. همچنين مزارع گياهان دارويي كندلوس با فرآورده‌هاي بسيار متنوع از ديگر جاذبه‌هاي اين منطقه باشد.


* ديو چشمه
اين چشمه در مسير كجور قرار داشته و پس از طي ‪ ۲۴‬كيلومتر از ابتداي دو راهي چالوس به كجور به اين منطقه مي‌رسيد.

چشمه زيبا و پرآب ديوچشمه واقع در فضايي مشجر از اماكن مهم جذب مسافر بوده كه همه ساله پذيراي هزاران گردشگر است.


* بوستان جنگلي سي سنگان
اين بوستان با قدمت در ‪ ۳۰‬كيلومتري شرق نوشهر و در مجاورت دريا و جاده ارتباطي نوشهر به نور قرار داشته و يكي از زيباترين بوستانهاي شمال كشور محسوب مي‌شود. ساحل زيباي دريا در مجاورت آن و تنوع پوشش گياهي اين بوستان رابه عنوان يكي از جاذبه‌هاي طبيعي ممتاز ساخته است.

بقعه " سيد محمدكيا سلطان"، " امامزاده طاهر و مطهر" ، " سيدعلي كيا سلطان" ، " امامزاده جعفر " از جمله بناهاي تاريخي اين شهرستان است.

شهرستان نور
=========
گستردگي شهرستان از ساحل دريا تا ارتفاعات البر مياني، وجود تنوع آب و هوايي رودخانه‌ها و آبشارهاي طبيعي همراه با آثار تاريخي و باستاني اعتبار ويژه‌اي به شهرستان نور بخشيده است.

اين شهرستان با وجود سلسه جبال البرز و شاليزارهاي وسيع يكي از باصفا- ترين و خوش آب و هواترين مناطق كشور بوده كه همه ساله گردشگران داخلي و خارجي زيادي از آن ديدن مي‌كنند.

وجود درياي خزر، تپه‌هاي سرسبز، آبگرم معدني، آبشارهاي زيبا، مجسمه‌هاي سنگي، چشم هر بيننده‌اي را به خود خيره مي‌كند.


* بوستان جنگلي نور
بوستان جنگلي نور در كيلومر پنج نور به محمودآباد و در شرق نور بامساحت چهار هزار هكتار ار اويل دهه ‪ ۵۰‬شمسي مورد بهره‌برداري قرار گرفته و ازنظر وسعت يكي از بزرگترين بوستانهاي خاورميانه است.

رستوران مجهز و زيبا، آلاچيق‌هاي متعدد چوبي، پارك بازي كودكان، مسجد، سرويس بهداشتي و زمين ورزش ازجمله امكاناتي بوده كه اين منطقه را به يكي از تفرجگاهها و اتراق گاههاي مهم شمال ايران مبدل كرده است.

طول ساحل شهر نور حدود ‪ ۲۳‬كيلومتر است كه به علت دارا بودن ساحل ماسه‌اي ، عمق كم، حرارت مطلوب، آب با املاح پايين، ساحل‌سازي مناسب، ايجاد طرح‌هاي مناطق شنا براي مردان و زنان و امكانات رفاهي همه ساله در فصل تابستان مسافران زيادي را به خود جلب مي‌كند.


* آبشار آب پري
براي رسيدن به آبشار آب پري بايد فاصله پنج كيلومتر شهر نور تا شهر رويان را پيمود، يك خيابان در وسط شهر كوچك رويان در حاشيه‌غربي پل و رودخانه به طرف جنوب از مسير اصلي نور به نوشهر جدا مي‌شود كه پس از آسفالت هشت كيلومتري در كنار رودخانه، كوه و دره جنگلي به آبشارآب پري مي‌رسد.

اين مسير به " گلندرود " يا " سوردار" معروف بوده و جريان آب در شيب سنگي به ‪ ۶۰‬درجه كوه منظره زيبايي را ايجاد كرده و وجود دانه‌هاي سنگي در پايين جاده به طرف دره و وجود درختان جنگلي منظره رويايي را پديد آورده است.


*يوش و زادگاه نيما يوشيج
يوش در فاصله پنج كيلومتري غرب بلده و در مسير منتهي به جاده كندوان كه علاوه بر جذابيت‌هاي طبيعي فراوان به دليل وجود زادگاه زيباي نيما يوشيج شاعر معروف و نوپرداز معاصر كه مقبره وي نيز همواره مورد استقبال ادب دوستان جهان است قرار دارد.

خانه نيما كه آرامگاه وي نيز بوده از بناهاي اواخر دوره صفويه است كه‌با ويژگيهاي سنتي منطقه كوهستاني نور ساخته شده و با پلان مربع شكل داراي يك حياط مركزي و اتاقهاي متعدد در اطراف حياط است.

عناصر تزييني آن شامل آجركاري، گچ بري، رنگ كاري، خراطي، ارسي‌هاي زيبا و آيينه كاري از زمره آثار مهم كشور مي‌باشد.


* فيل سنگي
در مرز روستاي لاويج قطعه سنگ بزرگي وجود دارد كه بر اثر عوامل و فرسايش طبيعي به شكل يك فيل نشسته بر زمين خودنمايي مي‌كند كه مسافران زيادي از آب و هواي خوب و از اين منظره طبيعي منحصر به فرد ديدن مي‌كنند.


* بقعه آقاشاه بالو زاهد
اين بقعه در سه كيلومتري شرق چمستان در ‪ ۱۵‬كيلومتري شرق نور قرار دارد.

آقاشاه بالو از عرفاي قرن هفتم و اوايل قرن هشتم هجري قمري بوده و مرشد شيخ حسن جوري عامل اصلي نهضت سربداران خراسان در زمان حكومت مغولان است.

بناي آجري با گنبدي مخروطي و تزيينات كاشي كاري برروي مرقد آقاشيخ بالو ساخته شده كه از آثار مهم تاريخي مازندران به شمار مي‌رود.


* آبگرم معدني لاويج
اين آبگرم در روستاي لاويج در ‪ ۲۵‬كيلومتري جنوب چمستان در ميان دره‌هاي جنگلي و زيباي البرز قرار دارد. اين آبگرم به دليل خواص بالاي درماني براي دردهاي استخوان و مفاصل و بيماريهاي پوستي همواره گردشگران زيادي را در تمام فصول به خود اختصاص داده است.


* بوستان جنگلي كشپل
اين بوستان در ابتداي جاده آسفالته لاويج در محور چمستان به آمل قرار دارد، حاشيه زيباي ساحل رودخانه لاويج رود، وجود چشمه‌هاي پرآب با گوارايي ويژه،امكانات نسبي اقامت و پارك بازي كودكان اين بوستان را به تفرجگاه مردم منطقه و مسافران غيربومي تبديل كرده است.


* قلعه پولاد بلده
بر روي ارتفاعات شمالي مشرف برشهر بلده يك قلعه بزرگ به چشم مي‌خورد كه از معروفترين و بزرگترين قلعه‌هاي برجاي مانده در شمال ايران است.

اين قلعه تا اوايل دوره صفويه داير بوده و مركز يكي از مقتدرترين قدرتهاي محلي آن روز ايران بوده است.

دسترسي به اين قلعه چندان مشكل نبوده وتنها با صعود ازيك ارتفاع دركنار شهر بلده اين كار امكان پذير است.


* بقعه سلطان احمد بلده
در داخل شهر بلده در دامنه كوه واقع شده و دومين بناي مرتفع شهرستان‌نور است. گنبد آن مخروطي و مصالح آن از آجر و روكش گچ مي‌باشد و در حد فاصل گنبد و بدنه نيز نورگيرهايي تعبيه شده و طاق نماهاي اطراف آن را تزيين كرده‌اند.

گنبد از داخل با مركب سياه زينت يافته وگچ بريهاي زيبايي نيز درآن ديده مي شود و در دو قسمت نقش شيري را كشيده‌اند كه ماري به دور كمر آنها حلقه زده است.

در اين بقعه كتيبه‌اي به خط كوفي وجود دارد كه دوبار نام حضرت محمد (ص) و نام حضرت علي (ع) را نقش كرده‌اند و كتيبه چوبي بروي صندوق نام شيخ احمد نوري و تاريخ ‪ ۱۱۰۲‬هجري قمري را دارد.(irna)

http://www.mazandnume.com


مطالب مشابه :


منطقه ييلاقي سه هزار تنكابن

مازندران شناسی - منطقه ييلاقي سه هزار تنكابن - هر چی که در مورد مازندران و ساری و هولا باشه رو
نشتارود

نشتارود در فاصله 5 كيلومتري شمال شرقي شهر تنكابن قرار دارد . پيش بيني هواي فردا
نگاهي کوتاه به شهرستان تنکابن

تنكابن پيش از اين جزو گيلان به شمار مي‌آمده وحد خاوري آن به نمك آبرود پيش بيني هواي فردا
جاده الموت - تنکابن ، یک گزارش مفصل

ارتباط دارم پس هستم - جاده الموت - تنکابن ، یک گزارش مفصل -
غار "دانيال" سلمانشهر تنكابن بي‌نظير، اما ناشناخته

غار "دانيال" سلمانشهر واقع در شهرستان تنكابن يكي از اين مناظر هواي خنك و و دلپذير داخل
سفرنامه منطقه ييلاقي سه هزار تنكابن (روستاي حلوان)-13بهمن ماه 89

سفرنامه منطقه ييلاقي سه هزار تنكابن اي، رودخانه پر آب و هواي مطبوع به همراه آبشار ها و
قابل توجه شهرداري تنكابن

قابل توجه شهرداري تنكابن. كردي مي توانستي يك چايي داغ را در هواي سرد و باراني آنجا با
از رامسر تا نوشهر

جمعيت سه ميليوني استان مازندران در شهرستانهاي نور، نوشهر، چالوس، تنكابن و و هواي مطبوع
تنكابن شهري زيبا؟چون

دريا - تنكابن شهري زيبا؟چون - ××× شهرستان باصفا و زیبای تنكابن با جنگل‌های معروف و دیدنی
طالقان به تنكابن

ایران سرزمین من - طالقان به تنكابن - خاطره نویسی و اطلاعات در رابطه با مناطق مختلف ایران
برچسب :