مادربرد چیست؟

مادربرد چیست؟

مادربرد (Mother Board) که به آن برد سیستم یا برد اصلی (Main Board)اطلاق می شود، برد فیزیکی است که بخش ها و مداربندی اصلی کامپیوتر را در خود جای می دهد و شاید مهمترین مشخصه سیستم شما باشد. اگر شما پردازشگر (Processor) را به عنوان مغز دستگاه خود در نظر بگیرید، مادربرد سیستم عصبی مرکزی است که مسئول ارسال و دریافت اطلاعات بین تمام بخش های داخلی می باشد. آن بخشی است که تمام بخشهای دیگر به آن متصل می شوند. به عبارت دیگر، مادربرد چسب الکترونیکی است که تمام قسمتهایی که يك PC (كامپيوتر شخصي) را می سازد در کنار هم نگه می دارد و یک دستگاه کارآمد را در اختیار شما قرار می دهد. در حالی که احتمال ندارد که خود مادربرد باعث شود که دستگاهتان سریعتر کار کند (این با سرعت CPU شما مشخص خواهد شد)، داشتن یک واحد قابل اطمینان و ثابت که بر روی آن بقیه سیستم را بتوان ساخت ضروری است. مادربرد نه تنها برای پردازشگر و حافظه کامپیوتر شما نقش خانه را دارد بلکه برای تمام کارتهای گسترش شما مانند کنترل کننده گرافیک، هارد درایو، اتصالات CD-Rom و درگاههای خارجی نیز همان نقش را دارد. آن BIOS (سیستم ورودی/ خروجی اصلی) را در خود جای می دهد. یعنی آن بخش جدایی ناپذیر PC است که ساده ترین پیکربندی دستگاه شما را کنترل می کند و وقتی شما دستگاه را روشن می کنید معاینه سلامت POST (Power On Self-Test) را اجرا می کند. به علاوه آن جریان اطلاعات بین سیستم عامل کامپیوتر و وسایل جانبی افزوده شده را مدیریت می کند.

 

کارخانه های تولید مادربرد:

ASUS, A Open, Intel, ABIT, MSI, Gigabyte, Bios tar, Shuttle, Soyo, Epox

 

موقع خرید یک مادربرد:

همانگونه که شما در PC در جایی نیاز به مادربرد دارید، لازم است که موقع خرید یک مادربرد این بخشها را در نظر بگیرید. برای مثال اگر شما وسایل زیادی با یک هم کنشگر PCI دارید که می خواهید استفاده کنید، خرید یک مادربرد که تنها به شما شکاف های PCI را ارائه می کند، امتیاز کمی محسوب می شود. شما باید مطمئن شوید که برای میزان حافظه ای که دارید یا می خواهید داشته باشید، شکاف های کافی وجود دارد. به علاوه مادربرد برای حافظه شما به نوع صحیح هم کنشگر، کارت گرافیک، دیسک سخت و همچنین بخشهای دیگر نیاز دارد. شما درخواهید یافت که بیشتر مادربردها هر چیزی را که شما احتیاج دارید را به شما ارائه می کنند اما با وجود این در موقع خرید نیاز به بررسی دارد. مخصوصا اگر که شما بخواهید از بخشهای قدیمی تری استفاده کنید که ممکن است یک مادربرد جدید آن را پشتیبانی کند یا ممکن است نکند، اضافه ساختن بخشهایی به مادربرد شما مهم می باشد. تفاوت اصلی بین مادربردهایی که CPUیکسانی را پشتیبانی می کنند، مدل Chipset آنها می باشد (بعدا بیشتر درباره Chipset بحث می کنیم). Chipset های متفاوت عملکرد و ویژگیهای متفاوتی را از لحاظ پشتیبانی حافظه، سرعت درگاه AGP، Multiplier Numbers، سرعت Bus و خیلی چیزهای دیگر ارائه می کنند.

 

یک Chipset مادربرد چیست؟

یک Chipset مادربرد، تمام اطلاعاتی که از طریق کانالهای اطلاعاتی (Buses) مادربرد جریان می یابد را کنترل می کند. عملکرد اولیه Chipset مادربرد، هدایت این اطلاعات به محل صحیح مادربرد و بنابراین بخشهای صحیح می باشد.

بخشهای یک مادربرد:

مادربرد شامل اتصالات بسیاری برای تمام بخشها می باشد. مادربردها شامل شکاف های گسترش مانند ISA، PCI، AGP و سوکتهای DIMM می باشند. به علاوه آن شامل اتصالات بیرونی برای کارت صدای Onboard شما، درگاههای موازی و سریال، درگاههای PS/2 برای موس و صفحه کلید و همچنین اتصالات Firewire و شبکه می شود. بنابراین مادربرد نقش مهمی در عملکرد PC شما دارد، تمام بخشهایی را که شما می خرید به این بستگی دارند که مادربرد اتصالات صحیحی که قابل دسترس و کارآمد می باشد را داشته باشند. اگر شما Case کامپیوتر خود را باز کنید، مادربرد یک قطعه صفحه مدار مستطیل شکل و مسطح است که به نظر می رسد هر چیزی به یک دلیلی به آن متصل شده است. آن شامل بخشهای کلیدی زیر می باشند: یک ریزپردازنده "Socket" که تعریف می کند که مادربرد چه نوع واحد پردازش مرکزی را استفاده می کند. یک Chipset که سیستم مدار منطقی کامپیوتر را تشکیل می دهد و معمولا آن از دو قسمت که پل نام گرفته اند (یک پل شمالی و در مقابل آن پل جنوبی) تشکیل می شود و CPU را به بقیه سیستم متصل می کند. یک تراشه سیستم ورودی/ خروجی (BIOS) که اصلی ترین عملکرد یک کامپیوتر و چگونگی تعمیر آن را کنترل می کند. و یک ساعت بلادرنگ که تراشه ای است که با باطری کار می کند و زمان سیستم و عملکردهای اصلی دیگر را حفظ می کند. به علاوه مادربرد شکافها یا قسمتهایی برای الحاق قسمتهای جانبی گوناگون یا پشتیبانی از سیستم/ سخت افزار دارد. در آنجا یک Accelerated Graphics Port وجود دارد که منحصرا برای کارتهای ویدئو استفاده می شود، Integrated Drive Electronics که هم کنشگرها را برای درایوهای هارددیسک تهیه می کند، حافظه یا کارتهای RAM و PCI که از میان دیگر چیزها اتصالات الکترونیکی را برای کارت کپچر ویدئویی و کارتهای شبکه تامین می کند. خریدن یک مادربرد مناسب بهترین کار می باشد، مخصوصا اگر شما برای خرید وسایل اضافه در آینده برنامه ریزی کرده اید.

 

چگونه یک مادربرد کار می کند:

مهمترین چیزی را که باید درباره مادربرد به خاطر سپرد این است که آن یک برد مدار چاپی است که در حالی که بخشهای مختلف یک کامپیوتر را به هم متصل می کند، تمام اتصالات، گذرگاهها و خطوط را تامین می کند. مخصوصا واحد پردازش مرکزی یا CPU که جایی است که (همانگونه که از نامش پیداست) تمام پردازش در آن رخ می دهد. CPUیا تراشه (که محبوب ترین آن سری پنتیوم اینتل می باشد) مجموعه ای از ترانزیستورها و وسایل دیگر است (پنتیوم 4 بیش از چهار میلیون ترانزیستور دارد) که کارهای برنامه ریزی شده گوناگون را اجرا کرده یا پردازش می کند. CPU در یک سوکت و بر روی مادربرد قرار دارد و از طریق مدار چاپی برد به بخشهای دیگر متصل می شود. مهمترین اتصالات در Chipset ها هستند. مخصوصا Chipset پل شمالی که به حافظه اصلی کامپیوتر (هارددیسک و RAM) متصل می شود، در حالی که Set پل جنوبی به بخشهای جانبی یعنی کارتهای صوتی و تصویری، کنترل کننده های IDE و غیره متصل می شود. جدای از اینها، مهمترین رکن مادربردBIOS Chip است، که قبل از اینکه در واقع کامپیوتر بالا بیاید عملکردهای اصلی مثل چک کردن منبع برق، درایو هارددیسک، سیستم عامل و ... را انجام می دهد. روشن کردن کامپیوتر به طور خودکار باعث می شود که BIOS Chip عملکردهای تشخیصی اش را انجام دهد و بعد از آن به CPU برق می رساند که به نوبه خود آن نیز شروع به برق رساندن به قسمتهای جانبی دیگر (هارددیسک، سیستم عامل، صدا و تصویر و ...) می کند. به این دلیل که مادربرد بخش اصلی کامپیوتر می باشد، در واقع آن محفظه ای برای CPU است، جایی که این دومی وجود دارد و از آن فرمانها، دستورالعملها و برق، قبل از فرستاده شدن به بخشهای دیگر، از طریق آن عبور می کنند.


مطالب مشابه :


مادربرد چیست؟

مقالات علمی - مادربرد چیست؟ - مادربورد ( Motherboard ) در واقع سیستم عصبی کامپیوتر شماست .
مطالبی درباره ی مادربرد

مادربرد انتخاب مادربرد ، یکی از تصمیمات مهم در زمان تهیه و یا ارتقاء یک کامپیوتر است .انتخاب
مادربرد و منبع تغذیه :

مقالات تخصصی سخت افزار - مادربرد و منبع تغذیه : - مادربرد: قضیه مهم در خرید مادر برد چیپست
مادربرد چیست؟

مادربرد چیست؟ مادربرد (Mother Board) که به آن برد سیستم یا برد اصلی (Main Board)اطلاق می شود، برد فیزیکی
مادربرد چیست و مهم ترین عوامل در تعیین کیفیت مادربرد

فناوران - مادربرد چیست و مهم ترین عوامل در تعیین کیفیت مادربرد - هرچه که شما از دنیای دیجیتال
مادربورد H55M-USB3 گیگابایت وارد بازار شد.

مادربرد h55-usb3 نیز مانند دیگر محصولات این شرکت با بهره گیری از لایه دو انسی مس و خازن های جامد
برچسب :